Lmslaver Lmslaver komentáře u knih

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Poutavé čtení v pro mě přitažlivém horském prostředí. Dva neústupní policisté, zabývající se zpočátku zdánlivě odlišnými pátráními, které nakonec svede jejich cesty dohromady. Stránka letěla za stránkou a celkový zážitek mi kazilo pouze to, že jsem dřív viděl film, který byl taky dobře zpracován, a proto mi jeho obsah uvízl v paměti. Proto pro mě případné zvraty už nebyly takovým překvapením. Méně než pět hvězdiček jsem dát nemohl.

02.04.2021 5 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Kapitán Stein, notář Barbarič a kaprál Jaroš se staly zárukou dobré historické detektivky z dob Rudolfa II. V tomto příběhu jsme se jejich prostřednictvím zúčastnili pátrání po atentátnících na arcivévodu Matěje Habsburského ve Vídni. Rozmotávají zápletku plnou intrik, starých hříchů a křivd. Vše se děje v rychlém tempu, děj má jako vždy patřičné napětí a rychlý spád.

14.03.2022 5 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Příběhům s notářem Barbaričem, kapitánem Steinem a kaprálem Jarošem nechybí napětí, akce a záhadný zločin v zajímavých historických lokacích. Ani Ohnivé znamení není výjimkou, tři vyšetřovatelé arcivévody Matyáše Habsburského pátrají v Prešpurku a okolí po únosci dívek a šetří záhadná úmrtí měšťanů. Juraj Červenák je zkušený autor, ví, jak čtenáře zaháčkovat od prvních stránek a provést ho s dychtivostí celou knihou až k samotnému závěru. Tak jako v předchozích dílech nemohu slevit z plného počtu hvězdiček.

28.05.2021 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Kmotr, bible všech, které zajímá a baví téma mafie. Charismatický don Corleone je dnes nesmrtelná kultovní postava stvořená Mariem Puzem a kdo nečetl tuhle knihu, tak určitě zaznamenal alespoň Coppolovu neméně slavnou filmovou adaptaci. Je to už knižní klasika, ke které se po letech rád vracím.

29.12.2020 5 z 5

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Moji oblíbení uživatelé hodnotili Ďáblovu horu převážně pěti hvězdičkami, tak jsem se do románu pustil s chutí. Dějová linka policisty Benny Griessela je zpočátku spíše takovým průvodcem pro alkoholiky než nějakým skutečným pátráním (neoplývám zrovna sympatiemi pro slabochy kteří propadnou chlastu). Další linka se rozjíždí podrobnou zpovědí šlapky Christine, ale nejzajímavější hned od počátku bylo sledovat osudy mstitele Thobely, kvůli kterému jsem knihu neodložil a pokračoval v četbě. Po pomalejším rozjezdu nabírá Griesselovo vyšetřování a boj s chlastem na obrátkách, postupně se osudy tří hlavních aktérů propojují, aby vás to v závěrečné třetině strhlo do šílené jízdy až k závěru příběhu. Byl jsem rozhodnutý udělit čtyři hvězdy, ale za atraktivní prostředí Jihoafrické republiky, narážky na pozitivní diskriminaci ale hlavně za poutavé vyvrcholení dávám nakonec vyšší hodnocení.

30.05.2020 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Po přečtení prvních dvou povídkových knih o Zaklínači jsem si dal trochu načas, než jsem se pustil do první knihy z pětidílné ságy, protože nemám moc rád příběhy roztahané na větším počtu knih, jenže v případě zaklínače Geralta to byla určitě chyba. Na rozdíl od údernějších povídek se tady děj rozjíždí pozvolna, první půlka knihy pojednává o pobytu zaklínače a Ciri na základně vědmáků Kaer Morhen. Postavy trpí značnou užvaněností za účelem seznámení čtenáře se situací v okolním světě a o jejich postoji, ale vše je zabaleno do malebného jazyka vypravěče a příjemně se to čte. Druhá půlka je nicméně zajímavější, Geralt se vydává na cestu a pod meč se mu připlete kdejaká nestvůra, nebo protivník. Je poznat, že tahle kniha je první z pětidílné ságy, autor rozehrává velkou partii a rozestavuje postavy jako figury na šachovnici, aby měl co nejvýhodnější pozici v další části hry.

03.06.2019 4 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Příběh se rozjíždí pomalu a nenápadně ve vesnické atmosféře, domácí pálená kořalka, porážka prasete, pohřeb… Miko Syrový se ale začne šťourat ve věcech, které mu nesedí na smrti starého kamaráda.
Od vydání prvního románu s Mikem, ušel autorsky Martin Goffa pořádný kus cesty. Dobře vystavěný případ, slušná porce napětí, promyšlená pointa. Takhle si představuji kvalitní českou kriminálku.

15.12.2021 5 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Cizinec jménem Shane přijíždí do kraje, kde se pokouší chamtivý rančer vytlačit místní farmáře ze svých pozemků. Shane odloží zbraň, odmítá násilí a nechá se najmout jako obyčejný kovboj. Poté, co rančer tlak na farmáře stupňuje a opasek s kolty nezůstane dlouho ladem… Výborná westernová klasika, podle knižní předlohy byl v roce 1953 natočen film Shane.

11.08.2021 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Štěpán Kopřiva v roce 2015 přišel s Rychlopalbou, detektivkou z českého prostředí, jehož hlavní hrdina byl obyčejný policajt pátrající na vlastní pěst. Autor měl koule na to, aby balancoval na hraně uvěřitelnosti a namixoval perfektní detektivní román s akčními prvky. Na volné pokračování Křížovou palbu jsme si museli nějaký ten rok počkat, ale vyplatilo se, Kopřiva nic neuspěchal, mistrně si pohrál se zápletkou a napsal důstojné pokračování u kterého mi opět spadla brada. S uvěřitelností problém nemám, příběh pražského poldy je podle mě možná víc realistický než velezvraty v případech Harryho Hola nebo jiných světových detektivů a kriminalistů. Štěpán Kopřiva potvrdil že i s detektivním románem patří mezi českou špičku.

27.04.2020 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Pár brutálně akčních knížek od Štěpána Kopřivy jsem přečetl, ale tak nějak jsem tušil, že tohle bude něco jiného než Zabíjení nebo Asfalt. První stránky Rychlopalby otvírají příběh cynického policisty, kterému utekla manželka a zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že by mohlo jít o nějaký zajímavý krimi příběh. Hlavní hrdina se plácá ve smůle vlastního osobního života a ve službě to s ním jde taky pěkně do pr…, ale nic nepotěší člověka víc než neúspěchy druhých. Doufal jsem, že nebude příběh postavený jen na hledání vlastní manželky a důvodu jejího odchodu a taky jsem se dočkal.
Soukromé pátrání po nezvěstné dvanáctileté Báře se rozjíždí sice pomalu, ale s každou stránkou je čím dál těžší se od knížky odtrhnout. Skvělá česká detektivka, a to akční finále mě posadilo doslova na prdel. Uzavření dalších vedlejších linek mě taky uspokojilo, je to o to víc autentické a uvěřitelné, chápu tu mírnou hořkost v ústech hrdiny při závěrečném shrnutí, ale život prostě není pohádka s přešťastným koncem. S Rychlopalbou u mě Kopřiva zabodoval v plné palbě.

29.12.2018 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Na třetím dílu série je vidět výrazný posun, autor suverénně vystavěl zápletku, přidal na čtivosti, přesto mé nadšení z Červenky nedosahuje takové výše jako u Nemesis, Pentagramu, nebo Spasitele. Retrospektivní návraty do druhé světové války se mi zdály zbytečně rozsáhlé a po přečtení osmi knih od Nesba už jsem tak trochu nahlédl pod autorovu pokličku a všechny ty zvraty a postupy mě už prostě nešokovaly. Trochu tam v koutku slyším toho posměváčka: kiš-kiš, tady to máš, neměl jsi číst Harryho Holea na přeskáčku. Nicméně trvám na tom, že vedlejší dějová linie příběhu s Princem prolínající tři Nesbovi romány je skvělá a neublížilo ji ani mé nelineární trestuhodné čtení, protože Princova totožnost je známá od první chvíle, kdy vstupuje na scénu. Harrymu tu ke cti slouží i to, že se mimo jednu těžkou životní situaci dokáže držet dál od chlastu.

21.08.2019 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Ústřední dvojici Carlovi a Assadovi to dohromady skvěle klape, jak v dialozích, tak ve vyšetřování, i když Assad není zrovna klasický polda, protože není vůbec polda, ale vlastně jen uklízeč, řidič, nebo příležitostný asistent k ruce. Střípek po střípku se skládá dohromady mozaika tohoto skvělého detektivního příběhu a mám jen velmi malou výtku k odhalení pointy ještě předtím, než na ni přijdou Carl s Assadem, ale vzhledem ke skladbě, jakou je děj nalinkován to asi ani jinak nešlo. Výborná detektivka.

27.02.2019 5 z 5

Poslední deska Poslední deska Andrew Cartmel

Vinylový detektiv, milovník jazzu, sběratel starých desek a majitel dvou neodbytných koček se nechá přemluvit k tomu, aby našel jedno staré elpíčko, jazzovou raritu. Zatímco obchází staré bazary, kde se přehrabuje v krabicích s deskami a odkrývá roušku starého tajemství, množí se kolem něj podezřelá úmrtí i podivné nehody. Je to tak trošku jiná detektivka, než je v poslední době obvyklé. Autor se obešel bez zběsilé akce, nenajdete tu ani morbidně popsané vraždy, a přesto jsem dostal zábavné a napínavé čtení, které si udrželo mou pozornost až do poslední stránky. Jedinou výtku bych měl k cimrmanovsky zamotanému, těžce uvěřitelnému závěru.

24.09.2021 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Začátek vypadal hodně slibně, pak se ale děj posune asi o patnáct let a z nadějné policistky Kate Marshallové je přednášející na univerzitě a léčená alkoholička, která nedokáže vychovávat vlastního syna. Její asistent a parťák při soukromém vyšetřování připomíná pro změnu pouhou karikaturu muže, který když může uplatnit v případu chlapskou stránku, vyjde najevo jeho panický strach z výšek, zvrací při pohledu na mrtvá těla a celkově působí pravděpodobněji jako přívěšek, se kterým Kate pouze v dialozích probírá aspekty případu. Oba dva mi přirostli k srdci stejně, asi jako pracovní pondělí po prodlouženém víkendu. Vyšetřování a pátrání probíhá vcelku logicky, případ není postavený špatně, ale závěr se bohužel zvrhne v podivnou, nepravděpodobnou grotesku. Většinou nemívám autorům za zlé, když použijí svou fantazii, malinko překombinují nebo zdramatizují zápletku, ale tohle? Abych ale jen nekritizoval. Že to není úplně špatné čtení svědčí to, že jsem knihu dočetl až do konce, přibližně čtyři sta padesát stránek docela uteklo (taky proto, že jsou velké mezery mezi řádky). Autor už má něco odepsáno, takže ví, čím zaujmout čtenáře/čtenářky. Já už si ale další případ Katky Marshallové asi nedám.

18.04.2021 3 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Česká kriminálka, z které jsem se sice neposadil na zadek, ale určitě bych ji hodnotil jako nadprůměrné čtení. Miko Syrový je normální chlápek, žádný superman, ani výstřední alkoholik, nebo jinak vyšinutý jedinec okopírovaný ze severské krimi. Zápletka je přímočará, bez krkolomných zvratů, tudíž uvěřitelná i na naše poměry, na druhou stranu by ji určitě prospělo přidat trochu víc fantazie a napětí, aby občas nepůsobila dojmem přepisu z policejního sborníku. Taky je škoda, že hlavní postava přispěje k vypátrání pachatele nepatrně, a to hlavně za pomocí informací z policejního zdroje a taky bohužel dílem náhody. A na finále se taky mohlo více zapracovat. Na autorovu prvotinu je to ovšem víc než dobrý, je v tom potenciál a brzo jistě zase sáhnu po knížce od Martina Goffy.

14.01.2021 4 z 5

Kruté mrazy Kruté mrazy Dan Simmons

Joe Kurtz je chlápek kterému byste rozhodně nechtěli zkřížit cestu, je drsnější než brusný papír, ostřejší než žiletka a ke svým nepřátelům dokáže být krutější než mrazy v Buffalu. Dan Simmons pokračuje v zběsilé akční jízdě, kterou započal v předchozím díle a určitě by se tu dali najít nějaké drobné logické nesrovnalosti v ději, ale mávnutím ruky je odpouštím, protože jsem si tuhle knížku opět neskutečně užil.

20.10.2019 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Nemesis je bohyně odplaty a v tomto příběhu se řeší dva případy, jejich ústřední motiv je pomsta. Pomsta natolik složitá, sofistikovaná až překombinovaná, že ji lze jen stěží uvěřit. Nesbo je ale ve skvělé vypravěčské formě a dokázal naservírovat příběh mistrovským způsobem, lidi prostě mají rádi pohádky, které jsou jim kvalitně předloženy. V poměrně dobré formě je tu i Harry Hole, který ještě není taková troska jako v pozdějších románech po Sněhulákovi, působí poměrně lidský, jako dobrý policajt, který má problém s chlastem. Dějová linka s Princem, která spojuje Červenku, Nemesis a Pentagram je asi to nejlepší, co Nesbo vymyslel.

14.05.2019 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

František Kotleta nepíše jemnou, dívčí literaturu, to už vím dlouho a nepáře se s tím ani v rozjezdu téhle série, nazvané Legie. Okamžitě nám předhodí drsný osud lidstva, při setkání s mimozemskou civilizací, kde nebude platit sluníčkářský přístup a emzáci lidem pořádně nakopou zadek.
Bruntálský řezník si v Operaci Thümmel nedělá hlavu s přehnanou korektností, nesnaží se být vtipný za každou cenu a hlášky sype přiměřeně situaci, na své si pochopitelně přijdou i příznivci akce. Schvaluji i absenci sexuálních scén pro puberťáky a honimíry, ono vlastně v příběhu až na pár emzáckých samic, žádné ženské nejsou. Já se bavil slušně, čtyři hvězdy si knížka určitě zaslouží a brzo si dám další díl.

10.06.2022 4 z 5

Dva druhy pravdy Dva druhy pravdy Michael Connelly

Harry Bosch se na stará kolena rozhodl jít do akce v utajení, aby vyřešil případ dvojnásobné vraždy. Druhá dějová linie se týká třicet let starého případu, který se vrací k soudu a vrhá špatný stín podezření na Bosche, že tehdy zfalšoval důkazy. Oba děje spolu nesouvisí, ale dokonale se prolínají. Tento příběh byl zfilmován v televizním seriálu Bosch – pátá série, který jsem zhlédl několik měsíců před čtením knihy, ale nijak mi to nezkazilo požitek ze čtení. Connellyho Bosch je vždy sázka na jistotu.

14.06.2021 5 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Petr Heteša opět boduje. Skvěle zpracovaný, výborný nápad, ukázková sci-fi detektivní zápletka se sympatickou hrdinkou, které nejde nedržet palce. Agentka FBI se pokouší rozplést případ několika zmizení na vesmírném překladišti a kdekdo jí hází klacky pod nohy. Moira Glaceová je ale neřízená střela…

06.04.2022 5 z 5