Libris_Na_Ex Libris_Na_Ex komentáře u knih

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Já jsem vlastně spokojená, protože jsem dostala přesně to, co jsem chtěla. Míla, vtipná oddechovka, která má hlavu a patu a je zase z jiného prostředí, než jsem zvyklá. A ano, těch posledních 100 stránek se mi nelíbilo, ale vzhledem k tomu, že už jsem ze seriálu věděla co čekat, nenaštvalo mě to tolik, jak by mohlo.
Teď už jenom doufám, že další díly budou lepší.

15.06.2021 3 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Celá sérii je pro mě rozporuplná záležitost. Na jednu stranu na ní ráda vzpomínám, baví mě svět, kombinace světů a magie.
Na druhou stranu se mi knihy vždy hrozně těžce čtou a u všech dílů jsem cca někde za půlkou měla menší krizi, kdy mě to přestalo bavit.
Ač jsou postavy fajn a sympatické, nijak víc mi nepřirostly k srdci.
A k třetímu dílu se váže i to, že mě moc nebaví bitvy a politikaření, čemuž se poslední díl vyhnout nemohl.
Dvojka zůstává nejlepší, po ní jednička a trojka nejhorší.
I tak si ale myslím, že sérii rozhodně výjimečná je a za vaši pozornost stojí. Jen mi prostě nesedla.

16.05.2021 3 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

(SPOILER) ** spoiler alert ** Recenze bude obsahovat SPOILERY na první díl. A i nu druhý, když už jsme v tom SPILEROVÁNÍ, že ;)
Jsem asi jedna z mála, co si myslí, že dvojka je lepší, než první díl a že prolínaní našeho světa a Ymslandy byl boží. Líbilo se mi, jak autorka využívala odlišností a možností toho druhého světa. A navíc Hirky pohled na náš svět mě hodně bavil a řekla bych, že až nastavoval zrcadlo naší společnosti.
I nové postavy, které nám tady autorka představuje mi sedly a celkově to, že nikdo není černobílé a čtenář si na celou situaci musí udělat vlastní obrázek, knize přidalo další plusové body.
Co mě ale naštvalo to "něco" mezi Hirkou a Stefanem, protože to bylo totálně zbytečný.
A Rimeho linka mě místy dost nudila, i když byla pro celé vyústění příběhu důležitá.

05.05.2021 4 z 5

Otrávená Otrávená Jennifer Donnelly

Zklamání. Skvělé Nevlastní sestře, bylo tohle obrovské zklamání.
První, co se mi úplně nepozdávalo, byly věci, co jiným neříkáme, protože je chceme ochránit, ale vlastně to tenhle účel vůbec nesplňuje – když nechcete, aby někam někdo chodil, řekněte mu proč atd. Milosrdná lež je jedna věc, kterou jsem schopná pochopit. Tohle do kategorie ‚Milosrdná lež‘ nespadá a fakt to nemám ráda.
Tempo děje tu na mě je příliš rychlé, nestíhám si všimnout vznikajícího vztahu mezi hrdiny, třeba 7 bratrů a Sophie, kdy navzájem popisují, jak jim na tom druhém záleží, ale jí to tam prostě nevidím.
Sophie. Je mi jasné, že autorka záměrně napsala Sophii jako naivní hrdinku a záměrně nám dávala indicie, že to nedopadne tak jak si Sophie myslí. Mě se tím, ale vytrácel moment překvapení a Sophie mě tím jenom štvala. Je to jedna z těch hlavních, které nebudou perfektní, já jsem si jí ale nedokázala oblíbit.
Abych knize jenom nekřivdila, krátké kapitoly a autorčin styl psaní vás provedou příběhem velmi rychle. Navíc ostatní postavy vůbec nebyly ploché. Pohádková temná atmosféra knihy je taky velmi vydařená.
Nevlastní sestra byla mnohem lepší. Až si říkám, jestli si to nepamatuju jinak. Ale doufám, že ne, protože předchozí kniha od autorky se mi hooodně líbila. Tohle fakt ne.

06.04.2021 2 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Krev a med se od prvního dílu dost výrazně liší. Už to není sladká romaňtárna, ale náraz s realitou.
Lou a Reid se vypořádávají s událostmi z Holubice a Hada a pro ani jednoho z nich to není lehké. K tomu hledají spojence proti Morgan, v čemž jim ale nepomáhá Reidova minulost. Všechno tohle dost často ústí v hádku a k uvědomění, že jejich vztah nebude lehké udržet.
Navíc Lou začne hodně používat magii, a to jí nedělá úplně dobře.
Zároveň víc objevujeme svět, jeho obyvatele, magii a její pravidla. Zdaleka to nekončí jenom u čarodějnic.
Všechno víše zmíněné beru jako klady. Přijde mi logické, že se se budou hádat. Pro mnoho lidí to asi bude spíš zápor, ale mě to spíš ukázala, že autorka se nad jejich vztahem zamyslela a uvědomila si, že je to pro jejich vztah důležité. Někdo možná řekne, že je to „typický vycpávkový druhý díl“. Já s tím ale hluboce nesouhlasím.
Jednu hvězdičku jsem ale stejně strhnout musela. První díl mě rozhodně chytil víc a cca na 300. stránce jsem měla docela krizi a už mě to nebavilo.
A druhý zápor – některé hádky byly fakt zbytečné a vznikaly jenom protože Lou Reidovi něco neřekla. A to já fakt nerada.
No ale pak přišel konec. A ten mě totálně rozsekal. Takže… Kde je další díl?

12.03.2021 4 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

To, že jsem tuhle vleklou a ponurou knihu přečetla během tří dnů, samo o sobě vypovídá o tom, jak moc mě to bavilo. Je to mrazivá pohádka z prostředí severní Rusy, která je místy vážně děsivá. Navíc se zde řeší konflikt víry v boha a starých slovanských bytostí, což já opravdu můžu.
Jen jsem se celou knihu nemohla zbavit pocitu, že je to spíš takový úvod, který má většina knih na prvních 200 stránkách. Nemyslím to vyloženě jako výtku, protože autorka tím čtenáře dobře seznámí s postavami a prostředím, nicméně plný počet hvězd dát nemůžu.
Ale do dalších dílu se určitě ráda pustím.

03.02.2021 4 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

První půlka byla slabší. Kvůli ní jsem knihu v létě taky odložila. Ale teď jsem se konečně dostala k druhé půlce a fuuuuuu. Co jsem vypozorovala na sociálních sítích, závěrečným díl se hodně lidem nelíbil. Mě ale ta druhá půlka neskutečně líbila. Takže jsem s koncem série spokojená a až je mi líto, že nedostanu víc Jude a Cardana.

07.12.2020 4 z 5

Čarodějky malostranské Čarodějky malostranské Petra Kubašková

3,5/5 ????
Tuhle knihu bych si užila mnohem víc kdybych byla mladší. Je to cílené na čtenáře kolem 12 let, co už já pár let nejsem. Takže některé zvraty mi přišli moc jednoduché a předvídatelné, vtipům jsem se nesmála a postavy byly jak podle šablony (hlavně spolužačky).

Ale cílovka si to moc užije. Mytologie tu je skvělá - tu jsem si moc užila i já (třeba koloběh Mořských pannen - top strop ????).
To, co tu vadilo mně nebude mladším překážet. Romantika je tu taky velmi příjemná.

Takže pokud je vám kolem 12, směle do toho.

04.11.2020 3 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Láme mi to srdíčko.
Ale já jí prostě musím dát 4 hvězdičky.
Když jsem Skleněný trůn četla poprvé před pěti lety, naprosto jsem si jí zamilovala. A až do Dědičky ohně mi toto zamilování vydrželo. Pak se to celé nějak nafouklo (nejen stránkově, ale i obsahově). Kromě naprosto perfektních vílích chlapů, kteří tam (dle mého skromného úsudku) byli úplně zbyteční, se v knihách začali objevovat epické bitvy, jež naše vílí partička vždy vyřešila s prstem v nose. K tomu ještě vztah Aelin/Celeany a Rowanem/Jeřábem, jemuž jsem nikdy nepodlehla (tým Chaol forever). Jediné co celý příběh zachraňovalo a protáhlo mě zbytkem série, byl Dorian a Mannon s Třináctkou. A o těch bych toho přečetla klidně i ještě víc. Jen bych teda přála Třináctce jiný konec.
A tak jsem si řekla, že si zkusím znova přečíst jedničku. No a zjistila jsem, že už to asi není pro mě. Kdy jsem ho četla prvně, byla to jedna z vůbec prvních mých fantazy knih a nic podobného jsem předtím nečetla. O mnoho let a knih později už vím, že je spoustu fantazy knih, které mi toho můžou nabídnout víc. Ale zase neříkám, že je tohle vyloženě špatná série. Jen už nebudu všude vytrubovat, jak ji miluji.

29.10.2020 4 z 5

Pád Ohnivého princa Pád Ohnivého princa Elise Kova

Co to prosím pěkně bylo?!?!?! Jako ten konec? Potřebuju další díl! Hned! Teď!

29.10.2020 5 z 5

Splynutí Splynutí Maggie Stiefvater

Spíš 3,5/5 .
Atmosféra, kterou Maggie Stiefvater ve svých knihách vytváří je naprosto skvělá a neskutečně mě baví.
Postavy, které rozhodně nejsou dělané podle šablony, tady taky skvěle fungují. Navíc se tu hodně řeší jejich rodinné vztahy.
Co tu ale bylo horší, byl děj, který poměrně dlouho postával na místě.
Jinak jsem si ale celou sérii moc užila a nelituji, že jsem se do ní pustila.

21.10.2020 4 z 5

Prvá veterná čarodejka Prvá veterná čarodejka Elise Kova

Čekala jsem průměrnou fantasy, u které si odpočinu, ale nic nového mi to nedá. A bylo to dobře. Protože díky tomu se mi kniha neskutečně líbila.
Ano, klišé tam byly. Hlavní hrdinka je ta typická ničím nezajímavá holka, která zjistí, že má magické schopnosti (které jsou ještě velmi vzácné samozřejmě), ale nechce je, protože by pak byla výjimečná. Ale já s tím šla do toho s tím, že tam něco podobného bude, takže jsem si Vhallu ve výsledku vlastně oblíbila.
Druhé klišé - milostný trojúhelník. Ale musím říct, že ani ten mi tolik nevadil. Od začátku bylo jasné, kterého si Vhalla vybere a ten "odmítnutý" měl s hlavní hrdinkou netradiční problém. Škoda jen, že to autorka nerozvedla víc.
To co mi celou knížku povzneslo o tolik levlů výš byl hlavní hrdina - Aldrik. Tohle rozhodně není žádný andílek (i Cardan z krutého prince je oproti němu hodnej kluk). Je panovačný, arogantní a dost často i zlý na lidi. A mezi ním a Vhallou začně vznikat romantika. Je to slow-burn a logicky love-to-hate. A právě ty momenty, kdy se Aldrik s Vhallou sbližují mě bavilo nejvíc. Už dlouho jsem si žádnou romantickou linku neužívala tolik, jako tu v téhle knize a zbožňovala jsem každý kjůt a ťuťu ňuňu moment mezi nimi.
Tahle kniha rozhodně není něco převratného co by si měl přečíst každý. Ale já si to neskutečně užila. Za den jsem přečetla víc jak půlku knihy a měla jsem u toho tak dobrý pocit, že prostě těch pět hvězdiček musím dát, i když racionálně vím, že ta kniha by si zasloužila míň. Myslím, že se z téhle série vyklube moje malé guilty pleasures.

17.10.2020 5 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

No, nic přelomového to nebylo.
Tahle kniha mi přišla hodně průměrná, nic nového. Fantasy království, hlavní hrdinka co objeví skryté schopnosti, láska, rebelové... Nemám tam nic co by mi v hlavě utkvělo jako výjimečné. Jenom snad ty jedy, ale těch tam bylo fakt málo.
Na druhou stranu, nic nebylo vyloženě špatné. Postavy byly fajn, svět měl hlavu a patu, rychle to utíkalo. Historie postav ovlivňovala i jejich další vývoj.
Prostě není to kniha, které byste se měli obloukem vyhýbat, zároveň to není nic, co si musíte přečíst, protože to tady nikdy nebylo.

12.09.2020 3 z 5

Americká princezna Americká princezna Katharine McGee

No, tohle nebyla úplně kniha pro mě.
Tohle je kniha založená na dramatu a vztazích. Což já moc nemusím. Přirovnala bych to k Selekci. Hrdinové tam dělají úplný hovadiny, ale je to čtivý a vy prostě chcete vědět jak to dopadne , takže čtete dál. A jo, Selekci jsem dala pět z pěti. Ale četla jsem to pět let zpátky. A od té doby se moje čtecí preference dost změnily.
P.S. Doporučuji si ke knize pustit písničku National Anthem od Lany del Rey.
!!!Následující část obsahuje SPOILERY!!!
V knize máme 4 vypravěčky.
Hlavní hrdinka Beatrice, budoucí královna, ač ve většinově logická, se pubertálně zamiluje do někoho koho si nemůže vzít - svého strážce, ale musí si vzít někoho urozeného. A jo, srdce na tituly nehledí, ale i tak si myslím, že reagovala dost dětinsky, neboli aby bylo další drama.
Její mladší sestra Samatha mi byla co se týče svého zamilování dost sympatičtější. Zamilovat se do sestřina snoubence není úplně to co chceš. Štvali mě ale její dost zbytečné hádky s Beatricí. Obě setry chápu a jejich pocity co se týče postavení mě bavili, ale mnohdy stačilo aby si sedli a vše si vyříkali (což se pak i stalo, takže za to palec nahoru).
Pak je tu Nina, nejlepší kamarádka Samanthy, která se zamiluje do prince Jeffa. Tahle postava mi byla nejsympatičtější a její kapitoly mě nejvíc bavily. Na druhou stranu mi přišlo, že tam bylo málo Jeffa a já bych ho ráda poznala víc.
No a Daphne... To je prostě typická mrcha, co si jde sobecky za svým cílem a dělá ty největší drama situace. Na konci se ale pro ni otevřel dost zajímavý vývoj, na který jsem zvědavá.
NO a co další díl? Nevím. Další vývoj postav mě zajímá (hlavně Niny a Daphne) a i tenhle díl mě dost chytnul a k čtení jsem se ráda vracela, takže pokud bude nálada, tak se do knihy pustím. Nejočekávanější titul to pro mě asi ale úplně nebude.

19.08.2020 3 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

Nějak už se pro mě vytrácí to kouzlo. Už to není něco nového a zápletky se začínají opakovat. Hrozně jsem se nudila.

15.08.2022 2 z 5