Libris_Na_Ex Libris_Na_Ex komentáře u knih

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

4,5/5
Tahle kniha mi v hlavě zůstane ještě dlouho. Atmosféra zimní slovanské vesnice je naprosto nezaměnitelná. K tomu úžasně vytvořená mytologie a práce se spánkem a sny. Tohle mě na knize bavilo nejvíc.
Na druhou stranu postavy mi nějak nepřirostli k srdci. Nevím proč, ale proto šla půlka hvězdičky dolů.
Jinak úžasný čtenářský zážitek, ideální na dlouhé podzimní večery v posteli s hrnkem čaje.

16.10.2020 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

4,5????
Jediná výtka je, že autorka měla knihu rozdělit na dvě knihy. Třetí část se dala více natáhnout a i myslím že by jí to dost prospělo. Navíc už to prostě bylo dlouhý.
Jinak to ale bylo skvělý. Poválečná kapitolská atmosféra, nenávist Kapitolu vůči krajům a počátky Hunger Games. K tomu občasná filozofie. Snow tady opravdu andílek není, stejně jako Kapitol samotný.
Balada si své místo u mě v knihovně určitě zaslouží.

16.10.2020 5 z 5

Z kouře a kamene Z kouře a kamene Alžběta Bílková

Po trošku kostrbatém začátku (cca prvních 50 stránek), kdy se mi příběh úplně nepozdával, se kniha rozjela a začala mě fakt bavit. Kniha je čtivá, příběh odsejpá a děj nestojí na místě.
Nejvíce mě na knize bavil svět. I malá detaily, jako příšera žijící v postranní uličce živící se odpadky, jsem si užívala. Tyhle blbůstky ukazovali, že autorka má svět promyšlený do detailů. A vládci byli samozřejmě taky skvělý.
Mínus byli postavy, které sice měli zajímavý příběh a důvody proč co dělají, ale charakterně prostě nevyčnívaly. K žádné jsem si nenašla vztah.
I tak ale super kniha.

16.10.2020 4 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

No, nic přelomového to nebylo.
Tahle kniha mi přišla hodně průměrná, nic nového. Fantasy království, hlavní hrdinka co objeví skryté schopnosti, láska, rebelové... Nemám tam nic co by mi v hlavě utkvělo jako výjimečné. Jenom snad ty jedy, ale těch tam bylo fakt málo.
Na druhou stranu, nic nebylo vyloženě špatné. Postavy byly fajn, svět měl hlavu a patu, rychle to utíkalo. Historie postav ovlivňovala i jejich další vývoj.
Prostě není to kniha, které byste se měli obloukem vyhýbat, zároveň to není nic, co si musíte přečíst, protože to tady nikdy nebylo.

12.09.2020 3 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Procházka lesem už nikdy nebude jako dřív. To co tahle kniha odhaluje je úplně nový svět. Cítila jsem se jako Alenka, která objevuje nový svět. A mojí výhodou, že tuhle Říši divů, mám hned za barákem.

07.09.2020 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Na začátek bych chtěla říct, že nesouhlasím s "prohlášením", které s touto knihou putuje, a to že na ní knize není kromě vážnějšího tématu nic originálního. Já jsem do teď žádnou knihu, ve které by se campovalo nečetla. Ani o dvou lidech, mezi kterými by se dělo, to co se mezi hlavními hrdiny dělo tady (Velký experiment a následné nepřátelství). Už podle anotace jsem si to říkala a po přečtení si to myslím stále.
Jednu hvězdičku jsem ztrhla za začátek... vlastně první půlku, od které jsem čekala něco jiného než jsem dostala, takže to vlastně zkazily mé očekávání. Já čekala, že to jak se ocitnou sami v lese (což nám slibuje anotace) se začne odehrávat dřív. Skoro do půlky knihy jsem musela vytrpět "luxusní camp", který neměl s campováním nic společného a mé trampařské srdéčko dost trpělo. Plus teda Reagan a Brett, kteří byli sice dobře napsaní, ale je to ten typ postav co já nemám ráda.
No ale po začátku třetí části to začalo být opravdu skvělé a já dostala to na co jsem se těšila. I téma o rodičích a rozvodech mě bavilo a přišlo mi dobře udělané.
Takže jo, za mě supr contemporary.

26.08.2020 4 z 5

Americká princezna Americká princezna Katharine McGee

No, tohle nebyla úplně kniha pro mě.
Tohle je kniha založená na dramatu a vztazích. Což já moc nemusím. Přirovnala bych to k Selekci. Hrdinové tam dělají úplný hovadiny, ale je to čtivý a vy prostě chcete vědět jak to dopadne , takže čtete dál. A jo, Selekci jsem dala pět z pěti. Ale četla jsem to pět let zpátky. A od té doby se moje čtecí preference dost změnily.
P.S. Doporučuji si ke knize pustit písničku National Anthem od Lany del Rey.
!!!Následující část obsahuje SPOILERY!!!
V knize máme 4 vypravěčky.
Hlavní hrdinka Beatrice, budoucí královna, ač ve většinově logická, se pubertálně zamiluje do někoho koho si nemůže vzít - svého strážce, ale musí si vzít někoho urozeného. A jo, srdce na tituly nehledí, ale i tak si myslím, že reagovala dost dětinsky, neboli aby bylo další drama.
Její mladší sestra Samatha mi byla co se týče svého zamilování dost sympatičtější. Zamilovat se do sestřina snoubence není úplně to co chceš. Štvali mě ale její dost zbytečné hádky s Beatricí. Obě setry chápu a jejich pocity co se týče postavení mě bavili, ale mnohdy stačilo aby si sedli a vše si vyříkali (což se pak i stalo, takže za to palec nahoru).
Pak je tu Nina, nejlepší kamarádka Samanthy, která se zamiluje do prince Jeffa. Tahle postava mi byla nejsympatičtější a její kapitoly mě nejvíc bavily. Na druhou stranu mi přišlo, že tam bylo málo Jeffa a já bych ho ráda poznala víc.
No a Daphne... To je prostě typická mrcha, co si jde sobecky za svým cílem a dělá ty největší drama situace. Na konci se ale pro ni otevřel dost zajímavý vývoj, na který jsem zvědavá.
NO a co další díl? Nevím. Další vývoj postav mě zajímá (hlavně Niny a Daphne) a i tenhle díl mě dost chytnul a k čtení jsem se ráda vracela, takže pokud bude nálada, tak se do knihy pustím. Nejočekávanější titul to pro mě asi ale úplně nebude.

19.08.2020 3 z 5

Láska je jen pro blázny. Jako jsem já. Láska je jen pro blázny. Jako jsem já. Sabine Schoder

Kniha má opravdu dojemný konec, dobré postavy a svěží německé prostředí (což je opravdu něco nového oproti klasickému americkému prostředí). Bohužel hvězdička šla dolů. Přišlo mi, že autorka se strašně dlouho plácala na místě: s-Jayem-něco-je,-nevíme- co- a-Viki-je-zamilovaná a pak na nás všechno vychrlila na konci. Což já bych asi byla radši, kdyby se to trošku víc rozprostřelo, třeba tak od půlky knihy, protože po půlce jsem se už začínala nudit a musela se do čtení nutit.
Nicméně nelituji, že jsem po knize sáhla a budu na ní dlouho vzpomínat.

30.07.2020 4 z 5

Pokojovky a jak se o ně starat Pokojovky a jak se o ně starat Aneta Vachová

Super příručka pro začátečníky. Každý se dozví všechny pojmy, které se kolem pokojovek motají a nebude tápat když čte popisy, co se po něm vlastně chce. Ale samozřejmě obsahuje i věci, které ocení i zkušení pěstitelé, ať už třeba Co říkají listy, jak připravit pokojovky na dovolenou nebo DIY návody.

08.07.2020 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Musím říct, že i když je to vlastně detektivka (které já moc nevyhledávám), kniha se mi moc líbila. Příběh víl, které jsou na okraji společnosti se vážně povedl. Bavila mě myšlenka, hledání pravdy hlavního hrdiny a samotné víly. Po 300. stránce jsem se začalo trošku nudit, ale to bych úplně nedávala za vinu knize, ale tomu, že v poslední době prostě není nálada na čtení. A navíc konec knihy mi to plně vynahradil.

07.07.2020 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Tahle kniha vypráví o něčem úplně jiném než čekáte. A je to dobře. Je to téma, nad kterým se málo uvažuje ve spojitosti se Superlidmi a málo mluví v naší společnosti. A postavy to skvělé dokreslují, protože jsou výborně napsané. Celkově autor píše velmi dobře. Líbí se mi jak komunikuje se čtenářem (vis. první strana knihy). Na druhou stranu se pořád nemůžu rozhodnout jestli mi vadí přeskakovaní mezi různými událostmi v čase. Asi to bude tak, že bych bez toho přežila, na druhou stranu Pavel Bareš to zvládá dobře a přehledně, takže se to přežít dá.

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Upřímně lituji, že jsem se do knihy nepustila dřív. Má přesně to, co mám v YA contemporary ráda - čtivost, silné hlavní hrdiny, vážnější téma a dobré myšlenky. Takže jsem maximálně spokojená.

Kvítka v bytě Kvítka v bytě Veronika Ježková

Skvělý průvodce pro pěstitele kvítek. Líbilo se mi, že vám autorky prostě neřekli udělejte tohle a kytka bude spokojená, ale vysvětlili vše i s botanického/vědeckého hlediska. K tomu čtivý styl psaní a krásné fotky.

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

20.06.2020 4 z 5

Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

Ráda bych upozornila, že cílem tohoto komentáře není knihu jakkoliv shazovat. Je to prostě můj názor (a troufám si říct opodstatněný názor) a doufám, že i ostatní to tak budou brát.
1/5
Uf. Já se na tuhle knihu fakt těšila. Kvůli všem těm hodnocením, které říkali, že tahle kniha je skvělá, nejsou v ní klišé a je to strašně originální. Bohužel, bylo to jedno velké zklamání. Přiznávám, nedočetla jsem knihu až do konce, protože jsem cítila, že bych upadla do čtecí krize a víc času už jsem knize věnovat nechtěla. Ale soudě podle jiných recenzí, bych se na konci ničeho lepšího nedočkala.
Prvně bych se chtěla vyjádřit ke stylu psaní. Já celkově moc na popisné texty nejsem, tady to bylo ale ještě větší utrpení než normálně. U spoustu popisů jsem měla pocit, že jsou k ničemu. Navíc se některé věci, fráze a slova opakovali až moc často.
A zdálo se to jenom mě, nebo se měnili pohledy postav, které zrovna vypráví příběh, klidně uprostřed odstavce. Za tohle bych sice ruku do ohně nedala, ale dost často jsem měla pocit, že se to opravdu děje a dost mě to mátlo.
K ději – Tohle, že je kniha bez klišé? "Hlavní postavy se nesnáší“ jsem četla už několikrát, "dokonalou hlavní hrdinku všichni nesnáší“ taky nic nového a hlavní hrdina je neuvěřitelně sexy.
Při čtení knihy jsem si kladla spoustu otázek, ale řeknu tu pouze jednu, abych nic nevyspoilerovala: Proč sakra Lein otec nemohl Lee říct koho si bere? Ona nevěděla ani jak se jemnuje, ani že je to vládce jedné země. Tohle by bylo třeba první na co bych se ptala, kdybych si měla někoho vzít, ale tady je to očividně jedno. Otec, kterého Lea tak miluje, jí ani neřekne kam jí provdá, za koho, jakou má hodnost, nic?! V podobném duchu se nesly i další otázky a já bych na ně ráda znala logickou odpověď.
Postavy. Ehm. Začněme Leou. Jestli je typ postavy, kterou fakt nemusím. Tak je to perfektní, nejkrásnější, všeumící hlavní hrdinka. To Lea samozřejmě je, plus je ještě drzá. Ale ne tím způsobem, kdy mě to baví a hlavní hrdinka je díky tomu silnější postavou, s kterou se nenudím. Lea je mnohdy drzá úplně zbytečně a hlavně dětinsky. Např. Fleuer, která Leu samozřejmě nesnáší (protože je Lea je nejlepší a nejkrásnější, samozřejmě), na Leu vylije misku. A co udělá naše skoro dospělá hlavní hrdinka? Oplatí jí to stejným způsobem. Tohle není chování silné hlavní hrdinky, ale dětí ve školce.
Proč Thomase všechny ženy milujou jsem nepochopila, protože jako většina jiných postav, ani on neměl charakter, kromě toho, že "já jsem tady muž a ty mě budeš poslouchat“.
Ze Světa jsem cítila největší potenciál. Kdyby autorka domyslela některé nelogické věci, byl by opravdu krásný a pohádkový. Takhle jsem si jenom říkala, jak by to mohlo fungovat.
Prostě za mě fakt ne. A mrzí mě to, protože jsem se na knihu opravdu těšila.

28.05.2020 odpad!