Lexand Lexand komentáře u knih

Marabu Marabu Miroslav Pech

Miroslav Pech je jedním z mých oblíbených autorů. Poezií mne nicméně překvapil. Ale v dobrém. Krásné básně o bolestných prožitcích.

19.09.2022 5 z 5

My tři a já My tři a já Slávek Janoušek

Pokud (zhruba v polovině) přijmete žánr, který nesjspíš vznikl nezáměrně - útržkovité memoáry točící se kolem otázek Kdo jsem a Co zažívám s dvěma kamarády v Americe, pak je to ok. Fajn čtení. Je poznat, že Janoušek je větší intelektuál než Redl, což je v próze určitě výhoda. U muziky možná naopak. Samsona jsem zatím nečetl.

18.09.2022

Objekty v zrcadle jsou blíž, než se zdají být Objekty v zrcadle jsou blíž, než se zdají být * antologie

Zcela na chvostu je Pavel Brycz, asi už žádné překvapení. Zbytečné či zbytečně zařazené texty jsou od Zábranského a Rudiše. Ucházející je Ráliš, Konečný. Takže opět vyhrávají dámy. Česká próza próza posledních let je prostě v ženských rukách. Ať už jde o známá jména (Rakušanová, Pilátová) nebo mladší, méně zavedené autorky (Semotamová, Topolová), stojí zato je číst. To nejlepší v této antologii je zřejmě od Kateřiny Tučkové a Lucie Faulerové.

03.09.2022

Potkat jelena Potkat jelena Miroslav Stuchlý

Důkaz, že nejlepším médiem pro poezii je kniha. Žádné časopisy, sociální média, dokonce ani živá čtení. Dobře redigovaná kniha u kvalitního nakladatelství. Autorův zatím nejlepší počin.

16.05.2022 4 z 5

Veřejná tajemství Veřejná tajemství Alice Munro

Mistrovská je zejména povídka Místo v divočině. Vystavěná kolem věty "Takže vy se tu máte všichni rádi."

28.01.2022 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Divné. Málokterý hrdina/vypravěč je tak nesympatický...

28.12.2021 2 z 5

Projekt Gilgameš Projekt Gilgameš Štěpán Kučera

Trochu předvídatelné, ani ne strhující ani rozvláčné. V ideálním případě autor směřuje k nějakému pětisetstránkovému románu ve stylu Ajvaze nebo Rushdieho. Jeho dosavadní knihy jsou zatím jen jakýmsi tréninkem.

28.12.2021 3 z 5

Naděje a zklamání Naděje a zklamání Alexander Fitz

Roztomile špatná kniha.

01.12.2021 1 z 5

Mé erbovní zvíře je strom Mé erbovní zvíře je strom Milan Ohnisko

Nepřjemné překvapení. Je to mizerná poezie, strašně plytká. Vybral bych tak čtyři básně, nebo spíš torza. Většinu bych zahodil.

29.09.2021 1 z 5

Zvíře na mostě Zvíře na mostě Lubomír Macháček

Autor vystavěl docela zajímavý příběh, ale neumí napsat dialog a uceleně vykreslit postavu. Je to dlouhé, užvaněné, u člověka s terapeutickými zkušenostmi je s podivem, jak málo vidí do lidí. Postavy Anny, doktora Kysely a možná i další jsou celkem ok, ale chlapec Tomáš, to je marnost...

23.06.2021 1 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Je to spíš slabá knížka vzhledem tomu, co autorka zatím předvedla. No a co?

21.04.2021 3 z 5

Tři kapitoly Tři kapitoly Daniel Hradecký

Parádní. Výborné. Prostřední Výlety s otcem jsou až dost dlouhé a nejméně dynamické. Ale první próza je skvělá a ta třetí, Vikštejn, no jak to říci - kulervoucí. Nejen v síle postřehů, v metaforách, jazyce, ale i ve fabuli.

06.03.2021 5 z 5

Strom bolesti Strom bolesti František Xaver Šalda

Patetické, ale velmi zdatné. Poezie staré školy, ale nevyčpělá, prožitá i zaumná. Velká část básní je truchlivou vzpomínkou na právě zesnulou Růženu Svobodovou (1920), kterou Š. miloval. Znovu a znovu se vrací oslava jejího slavného a krásného posmrtného života, v sepjetí s Bohem a vesmírem.

13.01.2021 4 z 5

Princ ve Velké Cintánii Princ ve Velké Cintánii Josef Hanzlík

Jde o druhý díl volné trilogie o Loudálkovi. První díl Princ v zeleném království je trochu zmatečný, ale poetický, vtipný, fantaskní. Třetí díl, Princ a malá princezna, je hodně slabý, bez děje i vtipu. Ale druhý, Princ ve Velké Cintánii, je vrcholné dílo. Pro dospělého čtenáře dost věcí navíc. Slovní humor, silná filosofická teze o možnosti jak porazit zlo, přirozený proud děje i mimovolné motivy hodné imaginace dobrého básníka.

09.12.2020 5 z 5

Chránit pevnost Chránit pevnost Roman Vojkůvka

Super! Bavilo.

28.11.2020 4 z 5

Kocovina šumavského léta Kocovina šumavského léta Martin Sichinger

Šumavské byliné...bojím se napít.

Čekání na barbary Čekání na barbary John Maxwell Coetzee

Stojí za přečtení.

Konec světa se prý nekonal Konec světa se prý nekonal Patrik Ouředník

Ouředník ve formě.

28.11.2020 4 z 5

Jiné hlasy, jiné pokoje Jiné hlasy, jiné pokoje Truman Capote

Příběh jsem nepochopil, Capote nejspíš zůstane na okraji mého zájmu. Nicméně velmi jsem si oblíbil Florabelu a Idabelu. Chtěl bych si přečíst román o nich (tak skvěle byly napsané).

28.11.2020 3 z 5

Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Torey L. Hayden (p)

Působí to hodně autenticky.