Veřejná tajemství

„Asi Vás překvapí, že Vám píše člověk, jehož neznáte a který si nepamatuje Vaše jméno,“ čte začátkem roku 1917 v dopisu, který má zásadně změnit její osamělý život, mladá knihovnice z ontarijského Carstairs. Náhlému zvratu, ohrožení nebo nutnosti přijmout novou životní roli čelí i další hrdinky nové knihy Alice Munroové. Příběhy lásky, kterou hledají, ztrácejí nebo znovu nalézají, či konfliktů spojených s temnějšími stránkami sexuality a mezilidských vztahů vůbec rozehrává autorka v nedávné i vzdálenější minulosti v důvěrně známém prostředí kanadského maloměsta, ale také méně obvyklých lokalitách Austrálie či Balkánu. Vliv náhody, nečekaného setkání, překvapivého odhalení nebo jen obyčejného plynutí času je v jejím mistrném podání proměňuje v dramata, ve kterých se všední životní události slévají v lidský osud uchvacující svou bohatostí, živostí a tajemností....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345465/big_verejna-tajemstvi-lFz-345465.jpg 3.743
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Paseka

Open Secrets, 1994

Kniha Veřejná tajemství

Haduwig

Mám z toho rozporuplné pocity - na jedné straně zajímavě rozehrané životní osudy postav z rozmanitých dob i zázemí, spousta náznaků a námětů k přemýšlení, a na straně druhé to pak všechno tak nějak vyšumí do ztracena a žádný wow efekt se nekoná.
Nakonec jsem asi ráda, že jsem knihu dočetla a zítra se v knihovně stavím pro něco, co je mi bližší.

puml

Na návštěve u Alice Munro

Možná to znáte, možná ne. Je neděle a vy jste v Carstairs u Alice Munro. Je po obědě. Venku je sychravo, v krbu plápolá polínko. Sedíte v pohovce u krbu a najednou Alice začne vypravovat. Zprvu je to fajn, něco se řekne, něco se zamlčí, příběh se začíná trochu táhnout, přednes je dost monotónní a ke konci se spěje poněkud klopotně, ale chápete, že pro vypravěčku je důležitý říct to právě takhle a ne jinak, i když, popravdě, ten žár z krbu a celková pošmourná nálada vás uvádí do letargie a pozvolna se v tom příběhu začínáte ztrácet a dokonce, ale ano, zavírají se Vám víčka... To nic, tady máte horkou čokoládu, to Vás probudí; a je tu závěr, trochu rozpačitý konec, který má být asi tím pověstným nastaveným zrcadlem, těžko říct, příběh to byl dobrý, snad trochu zdlouhavý a přemoudřelý, ale tak už jste na to u Alice zvyklí, takže jste s tím v pohodě. Nejlepší na těch příbězích ale stejně nakonec je ta horká čokoláda, kterou, mimochodem, dělá Alice opravdu vynikající, až byste se jí chtěli zeptat na recept, což samozřejmě neuděláte, protože kouzlo je právě v tom, že to nevíte. - Po odchodu domů je Vám ale přeci jen trochu líto, že jste se na ten recept nezeptali, protože k jejím knížkám se bohužel žádná horká čokoláda nepodává. Holt musíte se u Alice ještě někdy zastavit.

Greenfingers
30.09.2020

Veřejná tajemství je má první zkušenost s nositelkou Nobelovy ceny za literaturu a nevím, zda nebude taky poslední. Ačkoliv povídky čtu velmi rád, v tomto výběru jsem zalíbení nenašel. Stále jsem si nemohl zvyknout na "příběhy v příbězích", "nechronologické" prolínání dějových linií, na neustálé hledání souvislostí, skrytých významů ve větách, které pouze cosi naznačovaly. Rozhodně to nebyla jednoduchá četba.
Později snad zkusím od autorky něco dalšího, ale teď si dám od ní chvilku oddych.

Clair16
19.06.2020

Moje první setkání s autorkou, v kterém jsem si musela trochu zvykat na její styl (prolínání časových rovin, "přeskládání" určitých informací, popisy přetržené nečekaně obratem v ději...). Zvládla jsem vždy jen jednu povídku a musela si dát odstup, než jsem se pustila do další. Přestože můj život je úplně jiný, nacházela jsem řadu paralel a vyjma jediné povídky mě zaujaly a vtáhly do děje všechny.

Zuzaana
11.09.2019

Knihu jsem začala číst aniž bych tušila, oč má jít. Musím říci, že tajemství mne opravdu přitáhlo, četla jsem s napětím a po každé povídce přemýšlela, případně se o pár stránek vracela. A v této knize jsem to opravdu ocenila, což se mi nestává často!

adorjas
10.09.2019

Konečne kniha, ktorá ma chytila po mesiacoch čitateľskej krízy! Poviedky, ktoré vás už po prvej strane vtiahnu do deja a zrazu je tých 30 strán fuč a vy nad poviedkou premýšľate a v hlave preberáte životné osudy tých postáv. Tak svojské, a tým pádom možno aj preto tak realisticky podané.

Najviac vo mne zarezonovali Albánska panna, Vandali, Miesto v divočine.

Inka063
31.07.2018

Nebylo to jednoduché čtení. Některé povídky jsem musela dát dvakrát, protože jsem napoprvé nepochopila. O to to bylo zajímavější. U všech povídek je potřeba přemýšlet, domýšlet si, číst mezi řádky, hodně vnímat náznaky. Téměř všechny povídky mají jedno společné - veřejné tajemství. Skutečnost, o níž všichni vědí, skutečnost někdy i trestnou, násilnickou, či aspoň dobrým mravům odporující, ale nikdo to neřeší, všichni z různých důvodů zavírají oči.
Trochu i příznačné pro současné evropské dění, zdá se mi.

alabra
24.07.2018

Musím souhlasit s posledním odstavcem úvodního textu: "Vliv náhody, nečekaného setkání, překvapivého odhalení nebo jen obyčejného plynutí času je v jejím mistrném podání proměňuje v dramata, ve kterých se všední životní události slévají v lidský osud uchvacující svou bohatostí, živostí a tajemností. " Přesně vystihuje mé pocity z této tak zvláštní knihy, která vás nutí přemýšlet nad přečteným, nad osudy protagonistů. Slova plynou lehce, samozřejmě, poodhalují věci, které se možná staly, možná ne. Dumej čtenáři. Určitě si přečtu ještě další knihy od této autorky.