Lesní_chodec Lesní_chodec komentáře u knih

Těžký boty to vyřešej hned Těžký boty to vyřešej hned Filip Vávra

Velká škoda, že si autor nedal větší práci s korekcí a celkovou čitelností některých příběhů. Zarovnání textu jinak než do bloků, taktéž působí dosti amatérsky. Přesto je to rozhodně zajímavé čtení, které Vás přenese na přelom 80/90´s, které byly ve všech směrech opravdu dosti divoké. Především ty první porevoluční roky.

29.03.2019 3 z 5

Moře, objevy, staletí Moře, objevy, staletí Aleš Skřivan

Takhle nějak si představuju populárně-naučnou knihu, která má kvality vědecké práce a přesto všechno se čte snadno jako kvalitní beletrie. Nemám co vytknout. Téma objevů je zde rozepsáno opravdu široce a na nic neni zapomenuto! Jsem přesvědčen, že i ve světovém měřítku by podobná kniha byla považována za vysoce kvalitní!

28.03.2019 5 z 5

Opět mě autor nezklamal. Výborná kniha, která neskutečně rychle utíká. Autor opět prokazuje neskutečný přehled napříč vědními obory a vykresluje zajímavé hypotézy budoucnosti, které já tak růžově nevidím. A proti mnohým bych se i tvrdě postavil!

Přestože nesdílím tak nadšený pozitivistický pohled na život a člověka obecně, tuhle knihu by si měl přečíst doslova každý! Už jen pro ten obrovský rozsáh témat, které na 400 stranách shrnuje.

12.03.2019 4 z 5

Po zarostlých stezkách Po zarostlých stezkách Knut Hamsun (p)

Tak trochu jiná kniha, než běžná románová tvorba autora. Text je dost nelineární, místy na sebe nenavazuje. Prolíná se tam řada zážitků z minulosti, přesto se čte poměrně snadno.

Zajímavé sledovat jak se pováleční "demokraté" snažili z naprosto (duševně) zdravého Hamsuna udělat blázna. Doslova se tu nabízí srovnání s americkým (italským) básníkem Ezra Poundem, který dopadl ještě hůře.

04.03.2019 3 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Těžké, těžké a ještě jednou těžké čtení. Přestože si myslím, že mám do fyziky trošku větší vhled než průměrný člověk, tak musím s pokorou uznat, že především v druhé polovině knihy jsem dost často netušil o čem je řeč.

Část, kde se probírá newtonovská fyzika u mě byla srovnatelně zajímavá jako například Saganova naučně-populární sága dokumentů Cosmos.

04.02.2019 3 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Vskutku zajímavé a osvěžující čtení, které mě až na drobné pasáže bavilo a nutilo se ke knize stále vracet. Velice oceňuji nelineární rozložení příběhu, které povětšinou moc nemusím. Tady to mělo své místo.

Popisům vnitřních pocitů hlavních hrdinů a jejich vlastní iracionality nelze nic vytknout, zde je vidět rukupis opravdového umělce. Taktéž pasáže, kde se Kundera snaží vlastním pohledem vykládat velikány filosofie, které zasazuje do příběhu knihy bylo velmi dobré. Poslední věc, kterou musím vyzvednout je dokonalý popis normalizační atmosféry. Rád si od autora ještě něco přečtu.

24.01.2019 4 z 5

Druhy myslí Druhy myslí Daniel C. Dennett

Rozhodně zajímavá a nevšední sonda, kterou by si měl přečíst každý student sociálních vědních oborů, tak nadšený fanda věd přírodních. Dennet v útlé knížce přichází z řadou myšlenkových experimentů, které pro mě osobně byly velmi přínosné. Popravdě bych tímto způsobem nejspíše sám nikdy neuvažoval. A tak by mi do současných dnů, byly zakryty perspektivy, které tato kniha nabízí.

Jediné menší mínus bych udělil za to, že některé pasáže se poměrně táhly a nečetly se zrovna snadno. Což je u propagátora analytické filosofie vcelku škoda.

17.01.2019 3 z 5

Nesnáze introspekce Nesnáze introspekce Filip Tvrdý

Kniha na téma, které není českými katedrami filosofie nikterak zvláště reflektováno. Najdou se vyjímky z oblasti analytické filosofie (Peregrin) či lidí, kteří se zaobírají transhumanismem (Petrů). Přesto je kniha podobného tématu v českojazyčném prostředí spíše vyjímka.

03.01.2019 4 z 5

Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů Miroslav Dolejší

Také Vám příjde na průběhu Sametové "revoluce" něco zvláštního? Pokládate si otázky, jak mohla partička okolo bohéma Havla položit systém, který držel v rukou veškerou represivní moc a o svých opomentech věděl naprosto vše?! Nepříjde Vám zvláštní, že jedna z nejmocnějších vojenských mocností své doby, bez výstřelu "pustila" veškeré své satelity a sama na svém území dovolila převrat?

Pokud chcete znát alespoň částečný náčrt vysvětlení výše položených otázek, je Analýza 17. listopadu právě pro Vás. Publikaci bohužel škodí, že chybí jakékoli zdroje a odkazy, taktéž by bylo vhodné doplnit o výpovědi akterů, kteří po převratu nebyly nově nastolené elitě v čele s Havlem po chuti.

06.12.2018 3 z 5

Příroda a kultura Příroda a kultura Stanislav Komárek

Kniha přináší řadu zajímavých informací, které v běžně v literatuře o evoluční biologii nenajdete. Přesto se mi kniha četla poměrně těžko a to jsem na podobný styl a obsah více než zvyklý...

28.11.2018 3 z 5

Corneliu Zelea Codreanu a Legie archanděla Michaela Corneliu Zelea Codreanu a Legie archanděla Michaela Mircea Eliade

Tradice Národní myšlenky pokračuje, tak by se dala v krátkosti shrnout publikace, která přináší velice zajímavý a poutavý pohled na jednu z nejzajimavějších postav novodobé rumunské historie - Kapitána a jeho Legii.

28.11.2018 5 z 5

Láska k vlasti Láska k vlasti Jukio Mišima

Člověk by si po prvotním přečtení, takřka minimalistické "povídky" z pera japonského klasika Mišimi, ani neuvědomil toliko souvislostí a podnětů, které tento text váže na předmoderní císařské Japonsko. Karel Veliký, jak už je jeho dobrým standardem, svým perfekcionismem přidává vybroušený poznámkový aparát a řadu dalších textů, které čtenáří nabídnou více než slušný vled do fenoménu Mišima a cisařského Japonska.

28.11.2018 5 z 5

Zkáza Sovětského svazu Zkáza Sovětského svazu Andrej Gračov

Velice zajímavá kniha, která přináší osobní pohled na události rozpadu a zániku SSSR. Autor sám fungoval ve vysokých pozicích státního aparátu a dokonce pracoval jako jeden z Gorbačovových poradců. Neméně zajímavé jsou i pro našince události, které mají velikou návaznost na naší zemi. Především tzv. Pražské jaro. Závěrem je však třeba dodat, že především odbdobí tzv přestavby a pasáže věnované poslednímu vládci SSSR, lze brát z větší kritičností. Autor sám často až zbytečně Gorbačova ušetřuje kritice, která by v mnoha ohledech byla jistě oprávněná.

09.09.2018 4 z 5

Zapomenuté příběhy Zapomenuté příběhy Marian Kechlibar

Marian Kechlibar je bloger a komentátor, kterých v našem prostředí moc nenajdete. Ku prospěchu všech se jestě zajímá o historii. A právě o historii respektive méně známých příbězích je tato kniha. Tajemní Guančové, zapomenuté výpravy do ještě neporušeného indiánského světa severní Ameriky, dnes již nepostradatelný kaučuk a jeho příběh - to jsou jen některé z příběhů, o kterých se dočtete v této zajímavé knize.

28.08.2018 4 z 5

Kniha, kterou by měl povinně přečíst každý maturant. Autor disponuje obdivuhodným rozhledem a nabízí čtenáři řadu podnětů, které vedou k položení dalších otázek (a tím pádem přečtení dalších knih). Přesto jednu hvězdu srážím za jeho přílišný pozitivismus a redukcionismus člověka, který jednoduše není intelektuálně poctivý.

23.08.2018 4 z 5

Bez duše Bez duše Martin Stručovský

První polovina knihy mě vcelku bavila. Děj svižně utíkal a byl i poměrně uvěřitelný. Jak se kniha chýlila ke svému konci a příběh se víc a víc rozuzloval, přicházelo postupné opadání prvotního nadšení. Závěr byl pro mě jen těžko uvěřitelný a dost přitažený za vlasy. Přesto jako oddechovku na den dva čtení to nebylo špatné.

30.07.2018 3 z 5

Zachraňte Itálii Zachraňte Itálii Benjamin Kuras

Pro milovníky Itálie určitě zajímavý počin. Ten kdo dlouhodobě sleduje textové počiny pana Kurase, tak nebude ničím překvapen. Knížka se čte rychle a dobře. Jako bonus zde naleznete poměrně dost tipů na zajímavá místa, která v průvodci nenajdete...

04.07.2018 3 z 5

Prolomení hradeb Prolomení hradeb Petr Hampl

V českojazyčném prostředí doslova úkaz hodný "zázraku". Je příjemné vidět, že i u nás jsou autoři a intelektuálové, kteří svými myšlenkami nemají daleko k Nové pravici.

Prolomení hradeb bych označil za povinnou četbu pro všechny, kteří jsou otráveni současným systémem a tak nějak tuší, že to co se nám "elity" snaží servírovat je slabě řečeno proti zdravému rozumu!

25.06.2018 5 z 5

Totalitarismus: Komunismus a nacionální socialismus - jiná moderna 1917 - 1989 Totalitarismus: Komunismus a nacionální socialismus - jiná moderna 1917 - 1989 Alain De Benoist

Totalitarismus je kniha, kterou by si měli povinně přečíst všichni zastánci a stoupenci liberalismu a rovnostářských pozic, Benoist ukazuje řadu doslova paradoxních komparacích, kdy je na jedné straně "pravicový" (nacionální socialismus) totalitarismus vyobrazován jako absolutní a největší zlo, přičemž zločiny "levicovového" komunismu jsou neustále omlouvány a zlehčovány. Přílohou publikace je i "Manifest Nové pravice", který v závěru shrnuje postoje a východiska této myšlenkové školy.

22.04.2018 5 z 5

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Bébela mám společně s Delonem na pomyslném hereckém vrcholu. Oni dva jsou dokonalé ztělesnění archetypálních mužů a hrdinů starého světa, ve kterém jsem vyrůstal a který bohužel nenávratně mizí. Knížka určitě není nějaký extrémní literární zážitek, přesto se čte snadno a rychle. A pokud jste s Jeanem-Paulem viděli nějaký film uvidíte, že on zas tak moc hrát nemusel, protože on prostě takový byl, tak jako postavy, které ztvárňoval...

14.04.2018 3 z 5