lenka9044 lenka9044 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Téma holocaustu je občas těžké správně uchopit a popsat. Ale myslím, že paní Mornštajnová to zvládla na jedničku. Ten příběh je tedy opravdu velmi drsný. Nikdo, kdo to nezažil si nedokáže představit, jaké to muselo pro Hanu být, jaký kříž s sebou vlekla po celý zbytek svého života. Přečetla jsem za jeden den, nemohla jsem prostě od toho odejít a jít spát.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Když jsem knihu brala do ruky v knihovně, hodně jsem váhala. Několik posledních takto mocně propagovaných knih mě po velkém očekávání zklamalo. Ale tato mé očekávání naplnila. Je to velmi dobře napsaný příběh, v podstatě rodová kronika v románovém zpracování. Jelikož pocházím ze středních Čech, je mi karvinská oblast velmi vzdálená. A proto jsem velmi ráda za tuto knihu, která přibližuje dobu přelomu století a první republiky. Musím se přiznat, že o rozdělení Těšína a věcech, které s tím souvisely, jsem četla poprvé.
Od náctiletých bych to doporučila jako historickou četbu do školních čtenářských deníků.

19.04.2021 5 z 5

Ztracený dopis Ztracený dopis Jillian Cantor

Nejdříve mě zaujala obálka a název. Jakmile jsem začala číst, příběh mě pohltil. Závěr nebyl snadno předvídatelný jako tomu občas u románů bývá. Líbilo se mi, že autorka popsala docela dobře i události v tehdejším Rakousku - z obálky ani názvu mě nenapadlo, že to je z doby druhé světové války (obsahy si před čtením knih nečtu - vsázím hodně na dojem "na první pohled"). Opravdu hezky napsaný román s jistým poučným prvkem.

Veterinářka Veterinářka Gillian Hick

kniha se četla dobře, a to i díky vhodnému členění na krátké kapitoly. Jednotlivé příběhy (zážitky mladé anglické veterinářky) byly dobře napsané, místy i humorné. hlavní postava ví co chce, je sympatická, empatická a vtipná ale také odvážná a sebevědomá.

18.10.2020 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

chtela jsem to cist jen kvuli vyzve (kniha o vezeni), ale teda wow. Proc to nebylo ve skole v povinne cetbe??? Ten konec je zdrcující.
Dobře napsaná kniha na téma II. světové války. Ale tenhle pohled, nebo jak to říct?, tuhle stranu války Vám ve škole učitel nepopíše. Připomeňme si, že II. světová probíhala po celém světě - ne jen v Evropě a u Pearl Harboru... DOPORUČUJU

17.04.2019 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Tato kniha donuti cloveka se nad sebou zamyslet. A taky nad svetem. Opravdu je na tom tak spatne, jak nam to media prezentuji? Rikaji nam vsechno? Zasazuji sve informace do spravneho kontextu? Aneb: never vsemu, co slysis a zacni premyslet. Velke diky panu Roslingovi za jeho veledilo.

06.09.2020 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Vzpominka na dětství, ted jsem to cetla synovi, je jeste ale maly a tak se k tomu určitě ještě někdy v budoucnu vrátíme

18.03.2018 4 z 5

Hon na motýly Hon na motýly Jiří Hanibal

Od autora jsem četla např. vynikající historicky zaměřenou knihu - Johana z Rožmitálu. Nemohu se oprostit od srovnávání. Ty historické knihy jsou skvělé, propracované, ucelené. Ve srovnání s nimi tato kniha vypadá nedomyšleně. Skoro bych váhala, zda to napsal stejný autor. To přeskakování mezi příběhy několika postav mě v knihách vždy trochu rozladí, ale tady to bylo nějak horší. Bohužel lepší než 3 hvězdy za sebe dát nemohu.

24.11.2020 3 z 5

Jak žít a nezbláznit se Jak žít a nezbláznit se Lidmila Pekařová

Byla jsem na jedné z autorčiných přednášek - bohužel jsem nemohla být na celou, tak jsem si koupila knihu. Můj osobní dojem z knihy je, že je o výchově rodičů - ti jsou problémem "problematických" dětí. Dnešní rodiče, ano včetně mě, se snaží dětem hodně život ulehčit. Ale důsledky si málokdo z nás uvědomuje - vychováváme se si doma malé sobce, kteří nejsou schopní se postarat ani sami o sebe (a to jen proto, že jim to prostě nedovolíme). Snažím se aplikovat doma hodně z toho, co jsem se na přednášce dozvěděla a upřímně musím přiznat, že změna byla znát téměr okamžitě, ač jsem tomu nejdřív něvěřila.
DOPORUČENÁ ČETBA pro rodiče - čím dříve, tím lépe.

18.10.2020 5 z 5

S láskou Luisa S láskou Luisa Barbara Metzger

Letní romance, ideální k bazénu, pod slunečník, na dovolenou... Čtenář nemusí přemýšlet, žádné složité konstrukce událostí. Prostě pohodové čtení.

24.08.2020 4 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

psí život pohledem psa, silný a dojemný příběh

30.01.2019 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Na knihu jsem dostala několik velmi vřelých doporučení, tedy jsem od ní zřejmě čekala něco velkého. Kniha není špatná, možná jako formát blogu to je lepší, protože když jsem četla několik kapitol po sobě, trochu mi splývaly. Hodně mě zarazila obálka, jednak proto, že jsem na ní nemohla paní Doležalovou poznat, druhak proto, že mi vadí propagace kouření (i když to tu zřejmě byla nějaká nadsázka). Když to shrnu, kapitoly každá za sebe mají vtip a švih, jako celek je to horší. Hvězda dolů hlavně za tu obálku.

24.08.2020 4 z 5

Sexy farmář Sexy farmář Alice Clayton

Tradicni prubeh pribehu. Letni oddechove cteni jak vysite. Proste klasika. Nadbytecnost vulgarnich vyrazu. To mi tedy opravdu vadi. O sexu se da psat i bez toho.

18.08.2020 4 z 5

Sexy mlékař Sexy mlékař Alice Clayton

Autorka opisuje sama od sebe... nova jmena, ale pribeh temer stejny jako v knize sexy farmar. Snad bude treti dil lepsi (nemam rada nedoctene serie).

18.08.2020 3 z 5

Konkurz na nevěstu Konkurz na nevěstu Helen Hoang

setkání dvou lidí z naprosto rozlišných prostředí. Tématika autismu tu mohla být myslím i víc rozpracovaná, ale i tak to bylo příjemné čtení s poučením.

10.08.2020 4 z 5

Kniha pohádek Kniha pohádek Hans Christian Andersen

Andersenovy klasické pohádky ve zkrácené podobě - ideální jako pohádky před spaním.

Clarity Clarity Karolína Bendová

odpočinkové jednodenní čtení, nemusí se u toho vůbec přemýšlet

02.12.2019 4 z 5

O malém tučňáčkovi a jiné pohádky O malém tučňáčkovi a jiné pohádky Zdenka Pšeničková

Název je velmi zavádějící - o tučňákovi je tam jedna jediná pohádka. Ale i tak nás pohádky zaujaly, protože jsme se při čtení setkali se spoustou neobvyklých zvířátek - želva, kapustňák, mořský koník, platýs, chobotnice, tuleň, hvězdice, ale i "u nás běžně dostupná" zvířátka se v knize objevila - husa, kohout, ježek, prasatko... Zajímavé také byly pohádky třeba o ledových květech nebo některých našich kytičkách...
Stručně řečeno - kniha je to hezká, pohádky docela dobře napsané, ale název neodpovídá obsahu knihy.

11.04.2019 4 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Syn tu knížku miluje...

17.01.2018 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

volný, naprosto nekontrolovaný, proud myšlenek hlavní postavy. Zmatené? pro mě velmi - střídá se přítomnost se vzpomínkami a to v takovém tempu, že je opravdu snadné se ztratit. Bohužel nedám nejlepší hodnocení, možná i proto, že jsem se na knihu velmi těšila. Tak snad příště...

28.11.2020 3 z 5