Lele61 Lele61 komentáře u knih

(Ne)kuřácká knížka (Ne)kuřácká knížka Vladimír Jiránek

Vladimír Jiránek bezesporu patřil mezi naše nejvýznamnější kreslíře a karikaturisty. Znám jeho obrázky už od dob slavného Dikobrazu a vždy se mi velmi líbily pro jejich nezaměnitelnou, jednoduchou a přesto docela rafinovanou linku kresby věrně zobrazující úplně obyčejné lidičky. V této knížce jsou shrnuty jeho kreslené vtipy na téma kouření a kuřáci. Milá oddechovka.

10.05.2024 4 z 5

Známý vesmír Známý vesmír Egon Čierny

V celkem 8 povídkách je nám postupně představován svět vytvořený známým sci-fi spisovatelem Larry Nivenem, ve kterém se pak odehrává většina autorových akčních dobrodružných románů a povídek. Celkově ale hodnotím knížku pouze jako průměr.

08.05.2024 3 z 5

Fantasy & Science Fiction 1997/03 Fantasy & Science Fiction 1997/03 * antologie

Další z magazínů získaných nedávno z knihobudky (ještě jednou díky neznámému likvidujícímu zřejmě svoji sci-fi knihovničku). Opět obsahuje vysoce nadprůměrné čtení. Jako nejlepší bych vypíchl povídky: Susan C. Petreyová "Spareen mezi kozáky" a Ron Goulard "Tajemný dům". Ale i ostatní povídky nejsou vůbec špatné.

06.05.2024 4 z 5

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Celková mizérie a těžký podprůměr. Postavy ani děj rozhodně nijak nezaujmou. Banality, nuda. Nedoporučuji vůbec číst. Jde jenom o potvrzení známého faktu, že Viewegh jako autor je u nás notně přeceňovaný.

19.04.2024 2 z 5

Divy světa Divy světa Rosemary Burton

Opravdu nádherná výpravná publikace se spoustou velmi zajímavých a podrobných informací, mapkami a velkým množstvím krásných barevných fotografií. Celkem nám představuje více než sto nejzajímavějších památek po celém světě. Kniha je přehledně členěná podle jednotlivých světadílů a v rámci nich potom chronologicky podle letopočtů, kdy daná památka vznikla. Sám mám to štěstí, že jsem během svých cest viděl "na živo" alespoň některé z nich. Určitě doporučuji nejen pro cestovatele a milovníky architektonických skvostů.

26.03.2024 5 z 5

To je můj případ To je můj případ Miroslav Barták

Miroslav Barták nepochybně patří k předním českým kreslířům a karikaturistům. Znám jeho kresby už z dob slavného Dikobrazu. Má svůj specifický a nezaměnitelný typ jemného humoru plného ukrytých metafor, který nutí čtenáře se nad jeho obrázky zamyslet. V této knížce jsou jednotlivé kreslené vtipy tematicky seřazené a každý oddíl je potom doprovázen úvodním textem Ondřeje Neffa. Doporučuji pro zasmání.

15.03.2024 4 z 5

Po naszymu Po naszymu Michaela Franková

V knížce jsou obsaženy příběhy psané "po naszymu" sesbírané studenty. Zároveň je u každého příběhu vždy uveden český, polský a anglický překlad. "Po naszymu" hovoří na Těšínsku, Třinecku a Jablunkovsku celkem asi 50 000 až 100 000 lidí. Sám z tohoto regionu pocházím a tímto nářečím (kde se vyskytují polská, česká i německá slova) běžně hovořím. Zajímavé je, že "po naszymu" nemá žádnou kodifikovanou psanou podobu, což je do jisté míry problém. Uvedený dialekt však neodmyslitelně patří k nezaměnitelnému koloritu tohoto území. Celkově publikaci hodnotím jako takovou milou zajímavost.

25.02.2024 3 z 5

Dvojnásobný dvojník Dvojnásobný dvojník Zdeněk Rosenbaum

Celkem zajímavý experiment dvojice v době vydání začínajících sci-fi autorů. Společně si vytýčili celkem 10 témat a na ně potom každý z nich napsal povídku. Obsah je tedy tematicky velmi různorodý. Jako vždy v takových případech jsou v knížce zahrnuty více i méně zajímavé kousky. Osobně se mi více líbí práce a styl psaní Rosenbauma. Celkově hodnotím jako průměr.

08.02.2024 3 z 5

Největší skandál v dějinách lidstva Největší skandál v dějinách lidstva Eduard Martin (p)

Sbírka 8 krátkých povídek Eduarda Martina nám prezentuje příběhy ze života, které si vyprávějí piloti a jejich přátele ve stínu odpalovací rampy. Jednotlivé náměty každé z povídek autor pak v podstatě domýšlí až úplně do krajnosti, tedy ad absurdum. Knížka se nečte špatně, povídky jsou členěny do kratičkých kapitol. Avšak žádná pecka ve formě nějakého skvělého nápadu nebo mimořádného literárního zpracování se bohužel nekonala a celek tak hodnotím jako naprosto průměrný.

04.10.2023 3 z 5

Projevy Projevy Václav Havel

Sborník některých Havlových domácích i zahraničních projevů od ledna do června 1990. Obsahuje celkem 24 pečlivě vybraných a chronologicky řazených projevů. Zahrnuje pouze texty, které si mohl Havel sám předem napsat. V souhrnu je to docela zajímavý průřez politickými texty Václava Havla prezentující jeho názory a hlavní myšlenky. Takové svědectví dané doby a námět k zamyšlení.

30.09.2023 4 z 5

Letní přemítání Letní přemítání Václav Havel

Jde o určitý soubor volně uspořádaných poznámek, úvah, názorů a myšlenek týkajících se Havlova dobového pohledu na celkovou situaci v naší zemi, na politiku, jeji problémy a také jeho představ o dalším směřování v budoucnosti.

23.09.2023 3 z 5

Povídky o ženách Povídky o ženách * antologie

Soubor celkem 11 povídek na téma ženy od známějších (Viewegh, Pawlowská, Pekárková, Kantůrková) i méně známých (Dousková, Koubská, Nosková) autorek i autorů. Žena z různých pohledů a v různých situacích. Zajímavá je převaha zúčastněných žen spisovatelek oproti mužům v poměru 9:2. Jako obvykle v takovéto antologii jsou zde dílka zdařilejší a vtipná, pak taková průměrně dobrá a potom ta slabší. Bohužel celek mě nějak zvlášť nezaujal, žádná velká pecka se rozhodně nekonala a vracet se k této knížce v budoucnu už nehodlám. Když to číst nebudete, tak o nic závratného určitě nepřijdete.

16.09.2023 3 z 5

Jak blbá, tak široká Jak blbá, tak široká Halina Pawlowská

Halina nám zde předkládá nějaký svůj soubor krátkých postřehů a rad. Něco je sice celkem vtipné, ale něco dalšího zase jen docela málo. Domnívám se, že knížku asi prodává zejména notoricky známé jméno Halina Pawlowská. Celkově to není nic zvláštního. Když si to nepřečtete, tak opravdu o nic nepřijdete. Stejně po přečtení brzy zapomenete, o čem to vlastně bylo.

28.08.2023 3 z 5

Hosté z planety lidí Hosté z planety lidí * antologie

Po "Vesmírných diplomatech" jde o další antologii sestavenou editorem Karlem Blažkem. Obsahuje tentokrát celkem 19 sci-fi povídek českých autorů. Jak už to u podobných antologii bývá obvyklé sešly se zde námětově velmi různorodé povídky, které mají také různou literární kvalitu. Z těch dobrých bych jmenoval povídku Mstitel Milana Vernera, mezi ty málo povedené potom naopak patří podle mého názoru povídka Favoritka Nadi Marečkové. Celková úroveň je asi tak srovnatelná jako u antologie "Vesmírní diplomaté". Hodnotím tedy jako nadprůměr.

23.08.2023 4 z 5

Kaat Kaat Zbyněk Gilgalad Holub (p)

Knížka celkem 9 fantasy povídek zatím nepříliš známého českého autora z prostředí světa Asterionu, které navzájem propojuje pohled skrze optiku mečů Eldebranských mistrů popravčích. Zatím je to takový spíše oddechový průměr, jednoduché příběhy, které sice místy pobaví, ale nijak zvlášť nezaujmou. Můžete si přečíst, ale nemusíte a o nic podstatného nepřijdete. Já se k tomu rozhodně vracet nebudu. Mimochodem zakoupeno "za babku" v Levných knihách.

19.08.2023 3 z 5

Poslední útočiště Poslední útočiště Raymond Chandler

Raymond Chandler je typickým představitelem americké "drsné" školy. V tomto výboru čtenářům představuje celkem 12 povídek + úvodní esej "Prosté umění vraždy". Mohu s radostí konstatovat, že všechny uvedené povídky jsou vysoce nadprůměrné úrovně, žádná není vyloženě slabá. Hrdiny jsou vždy soukromí detektivové, kteří neohroženě a všemi dostupnými prostředky bojují za prosazení spravedlnosti. Jednotlivé příběhy jsou pak situované do nejrůznějších amerických prostředí, které autor velmi barvitě líčí. Celá povídková sbírka nese originální a nezaměnitelný Chandlerův autorský rukopis, který se vyznačuje logickou konstrukcí, výbornou charakteristikou postav a promyšlenými dialogy. Rozhodně doporučuji.

11.08.2023 5 z 5

Lety a pády Lety a pády Vladimír Renčín

Opravdu velmi obsáhlá a moc pěkně vydaná knížka kreslených vtipů Vladimíra Renčína. Autor patřil zcela určitě k vůbec nejlepším českým karikaturistům. Miluji jeho humor už od dob kreseb v Dikobrazu! Vždy jsem se těšil na nové číslo a přímo cíleně vyhledával jeho karikatury. Ony totiž všechny jeho kreslené postavičky úplně překypují takovým originálním druhem laskavého inteligentního humoru, který je pro něho typický. Byl to prostě Pan Kreslíř. V knížce je navíc krátké povídání o Renčínovi a pak také zajímavý rozhovor Rudolfa Křesťana s autorem. Knížku zcela jednoznačně doporučuji! Jeho vtipy vám určitě zvednou náladu.

10.08.2023 5 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Jedna z těch lepších Vieweghových knížek dobře známá hlavně z úspěšného filmového zpracování. Film byl v tomto případě lepší než román samotný. Ale žádná velká kvalitativní katastrofa to není, číst se to v pohodě dá a jsou tam i některé dobré vtipné momenty. Dle mého názoru takový průměr.

17.04.2023 3 z 5

Typické krátké postřehy a komentáře, čili Fulghum tak, jak ho dobře známé. Vtipné, psané s jemnou ironii a přitom hluboce pravdivé. Tohoto autora já zkrátka můžu a pevně doufám, že se mi jen tak neomrzí :-)

16.04.2023 4 z 5

Řízkaři Řízkaři Barbara Nesvadbová

Předesílám, že tato knížka se ke mně dostala pouze ze zvědavosti z knihobudky, kde chudák ležela opuštěná (teď už chápu proč). Jinak bych si ji samozřejmě zcela určitě nekoupil. Co k tomu vlastně napsat: snad pouze to, že "autorka" očividně vůbec psát neumí, což zase úplně jasně dokázala v těchto 12 povídkách ve formě nějakého deníčku hlavní hrdinky Karly. Je to tak nějak na úrovni nepříliš povedené slohové práce žákyně základní školy. Znovu žasnu nad tím, co všechno se u nás dá knižně vydat! Takže "spisovatelka" Nesvadbová již nikdy více a knížka samozřejmě opět skončí v knihobudce (kde bude asi hodně těžko hledat nového majitele). Nedoporučuji číst, je to naprostá ztráta času!

11.05.2024 odpad!