LEGACY LEGACY komentáře u knih

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Tuto knihu jsem četl (přiznám se) z pouze jednoho jediného důvodu. A ten byl, že na literaturu se k nám dostala nová, mladá a celkem hezká učitelka. Její nejoblíbenější knihou byla právě tato kniha a já byl zkrátka zvědavý. To, že je to i má nejoblíbenější kniha říct s čistým svědomím nemůžu ani kdyby mi slíbila cokoliv, ale i tak jsem si udělal jistý vztah k této knize a také zjistil, že má učitelka má vcelku vkus.

05.02.2014 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Rok se s rokem sešel a po mé první filmové projekci se mi do rukou konečně dostala i vychvalovaná předloha, od které jsem si pravda sliboval hodně. Tato kniha, nebo chcete-li knížečka mě svým naprosto odlišným nikoli však špatným stylem ''Charlieho dopisů'' udivila, zrovna tak jako před rokem film. Je to zkrátka něco nového - takto překrásně a citlivě popsat dospívání takto citlivého jedince jakým je Charlie v takto realistické podobě je opravdu obdivuhodné. Já, jakožto introvert mohu být jedině rád, že jsem takový jakým doposud jsem, protože ne každý chápe, vidí a cítí všechny ty překrásné věci kolem, které obyčejní lidé vidět nemusí - je pravda, že mi utíkají jiné věcí, ale k čertu s tím - teď prožívám silnou emoční depresi během níž se cítím nekonečně. Mít zde TOPku jako na ČSFD, má tam tato kniha čestné místo, škoda.

01.01.2014 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

' Léto skončilo a v říši panuje pět králů. Jeden král by mohl být strašný, ale pět?'

Tohle spousta z nás potřebovala - odreagování od reálného světa formou, které uvěříme. Dílna GRRM prostě tvoří něco, co tu před námi ještě nikdy nebylo a nám nezbývá než hltat každé jeho slovo a doufat, že tentokrát to jeho oblíbený charakter přežije.

14.08.2013 4 z 5

Tak a mám za sebou třetí rok v Bradavicích a musím dát za pravdu všem těm, kteří považují třetí díl Harryho Pottera k tomu nejlepšímu, co nám paní Rowlingová kdy odevzdala za pulty knihkupectví. Třetí díl se celou dobu čte v duchu ''darkness coming'' (mozkomorové, pár zvěromágů) a vytvoří jakousi pomyslnou hranici mezi dětskou knihou a knihou pro každého. Já osobně jsem si četbu a jednotlivé pasáže (hlavně ty s Pobertovým plánkem) doslova užíval. Hodně se mi líbilo jak si J.K.R. hrála s časem, což už vlastně ukázala v předchozích dílech, míchala dohromady minulost, přítomnost i budoucnost a výsledek? Naprosto epické dílo se skvělými a nečekanýmy zvraty, zakončenými skvělým koncem. Za zmínku stojí také ilustrace, které jsou překrásné - jak vlastně celý tento díl.

11.08.2013 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

První kousek od Hemingwaye, a hned je z toho překrásné vyprávění plné naděje a víry. Šlo vidět, že si dal autor na knize hodně záležet a, že ji psal s velkou láskou a citem pro dané téma. Také si myslím, že se jedná o jednu z mála knih, která je právem zařazena v seznamu k maturitě. Přesto si myslím, že to není samotný obsah, který tuto knihu ''nadnáší nad hladinou'' nýbrž vynikající práce s textem, která by měla každého trochu nenáročného čtenáře o knihy udržet. Líbilo se, fakt že jo. Přečteno za dva dny.

01.08.2013 4 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Jen kvůli povinné četbě a už nikdy víc. Strašně špatně se mi to četlo a nářečí mi četbu jen znepříjemnilo. Už před knížkou jsem si moc velké naděje na nějaké lepší hodnocení nedělal - každopádně oproti filmu je kniha ještě příjemné překvapení. Myslel jsem totiž, že budu muset jít na úplně nejnižší hodnocení - naštěstí musím uznat, že knížka byla čtivá a biť mi nářečí četbu dost rozkouskovalo bylo příjemné si přečíst zase něco trochu jiného. I když hodnotím pro některý přísně, já jsem mile překvapen.

28.07.2013 2 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

''Když hraješ hru o trůny, buď zemřeš nebo zvítězíš'' Cersei Lannister

Novodobý fenomén, který spoustu lidem obrátil svět vzhůru nohama. Stejně jako většina jsem začal až po sledování fantastického seriálu, který využívá tuto skvěle vybroušenou a napínavou knihu, jenž zasahuje do detailů více než kterákoli kniha předtím, opravdu bez jediné výtky. Fantasy je jeden z mých nejoblíbenějších žánru, jak ve filmu tak v knihách - když skončil Lord of the rings pořádně se projevil Harry Potter - pak jsem se chvíli strachoval o budoucnost fantasy žánru, protože na obzoru jsem neviděl nic nového (tak velkolepého) - netrvalo tomu naštěstí dlouho a má nová modla byla na světě. Do knihy jsem vstoupil za účelem vyznat se v jinak docela sofistikovaném ději a množství postav - nedělal jsem si moc iluze, že by mě mohly knihy chytnout více než seriál - a víte co, ono se to seriálu vyrovnalo. Nikdy bych nepřečetl knihu vážící třeba jen o polovinu méně než tato, kdyby mě nebavila takovou mírou jako právě tato. Martin je zkrátka Pan umělec a stejně jako má Stephen King nálepku ''král hororu'' měl by mít tento pán nálepku ''král fantasy'', protože to co tvoří - tvoří životy nám obyčejným lidem a taky nám obyčejným lidem to bere drahocenný čas, čas který já v mých mladých letech stále mám, a tak se nechám klidně unášet dál strhujícím proudem této epické ságy, kde nikdy nevíte kdy vaši oblíbení naleznou pokoje.

24.06.2013 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

''Bohové vládnou nad osudy lidí'' ZEUS

Sedmá přečtená kniha z povinné četby.I přesto, že je celá tato kniha možná založena na mýtu, Petiška jednotlivé báje zhotovil v tak důvěryhodném podání, že bych mu to zbaštil ještě tisíckrát. Už od mala jsem měl rád tyto příběhy, většinu jsem neznal, ale ty známější jako Trójská válka, Oddyseovy cesty či Jásona a Médeu jsem si jen osvěžil. Pravdou je, že po přečtení se kniha stala tak trochu mou ''mytologickou biblí''. Jsem rád i za to, že je tato kniha přiřazena do povinné četby, protože toto by studenty mohlo i chytnout jako mě. Po Erbenovi další z českých spisovatelů, co se mi v povinné četbě líbil. Moc pěkné pane Petiška.

16.03.2013 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

''Vím, co chci, a ty mi to nedokážeš dát, stejně jako ti já nedokážu dát to, co potřebuješ.''

Tak jsem přečetl asi nejdelší knihu ze svého seznamu přečtených knih a pravdou je, že se to dalo klidně zkrátit a autorka by neschytala tolik kritiky za periodicky se opakující fráze (zrudnu, zasténám). Dost mi vadily některé''vykrádačky'' ze Stmívání, které by nepostřehl snad jedině hlupák. Ve srovnání s Twilightem se mi zde ale zase naopak líbilo, že toto vyznělo více reálně a smysuplněji (upíry venku neuvidíte pobíhat, psychopaty ano). Právě proto čtu, protože čas od času se objeví něco, co stojí za to a těchto skvostů chci objevit co nejvíce. V kostce je to takové erotické vylepšení Stmívání zahrnující BDSM vztah. Osobně jsem velice zvědav jest-li za pár let budou nějaké fanouškovské boje, protože po filmu, který podle mě určitě nastene tu budou opět fanoušci této trilogie a pak naopak odpůrci, takže bych řekl, že rozruch kolem této knihy ještě uslyšíme.
Toto prostě dnešní mládež přitahuje. Dnešní mládež je nemravná a takové touhy má a vyhledává - autorka si to určitě uvědomila. Ať je to jak chce já mám z knihy vcelku dobrý pocit a rozhodně mě příběh upoutal, takže nějaká ta pokračování snad ještě přelousknu. P.S. Mou nejoblíbenější postavou byla KATE, do které jsem se na horách, na kterých jsem knihu převážně četl zamiloval. Ano i muži se taková kniha může líbit. Je třeba ji jen předem neodsuzovat. Každopádně za ten pravopis by ji nejedna soudružka učitelka utrhla ''kule''.

15.02.2013 3 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

''Sbohem Thorine Pavezo! Sbohem Fili a Kili! Ať nikdy nevybledne vaše památka!''

Toto bylo něco nevšedního a pro čtenáře i obyčejné lidi (co si k tomu veledílu udělali chvilku čas) jistě něco zajímavého. Tolkiena považuji nyní za mistra fantazie a já nemám na výběr než se vydat na další cestu, kterou už sice znám (Lotr trilogy), ale i tak to z Tolkienových písmen bude znít napínavěji, dobrodružněji a možná i velkolepěji. Filmy byly perfektní. Tolkienovi bych nejraději osobně potřásl rukou a pogratuloval mu, že takhle přispěl světové literatuře. Jenom je škoda, že si vybral spoiler --- za oběti ty nejlepší trpajzlíky.

19.01.2013 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tento díl nijak nevybočuje z této perfektní ságy o brejlatém klučinovi, spíše naopak. Druhý díl je velice příjemným pokračováním, kde se stejně jako v prvním díle vyskytuje plno úžasných nadpřirozených událostí, které jsou (zdůrazňuji) velice důležité k pochopení v dalších částí. Je to prostě taková oddychovka, která každého čténáře zarytého do magie a kouzel nadchne.

27.12.2012 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Jsem veliký fanoušek filmového Harryho Pottera, proto byla pro mě četba taková povinost, kterou jsem si náramně užil. Velice mě mrzí, že jsem se ke knížce dostal až po objevení filmového světa. Knížka se totiž čte vskutku snadno, rychle stránky ubývají a do tohoto kouzelného, magického světa se dostanete srdcem i duší jednadvě. Je to vlastně taková podobná, přesto místy zcela odlišná verze filmu, je dobré znát obě podoby. Omlouvám se, že zde tolik narážím na filmovou podobu, ale já už si asi nepomůžu a budu jej mít nejspíš navždy zafikslovaného podle filmu, kterýho jsem viděl nespočetkrát. Nyní znám ale potřebně detaily, které ve filmu nalézt nemůžete a u některých jsem byl hodně překvapený. Jinak konec mě dost překvapil. Na každou postavu se nyní divám jinak, převážně o Nevillovi tam toho bylo dost. J.K.R. stvořila opravdu něco neskutečného a já ji zato obdivuji a z lásky k tomuto dílu němůžu jinak než dát plný počet. (Přešteno od 30.11.2012 do 8.12.2012.) ´´Skutečný, detailní příběh o Harrym Potterovi objevuji až nyní a jsem nažhavený na další díly´´

08.12.2012 5 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Pátá přečtená kniha z povinné četby je taková pěkná oddychová jednohubka, kterou přečte i ten největší dislektik za deset, ten úplně největší do patnácti minut. Vlastně když znáte krátký obsah knihy, tak vás v knize nic nepřekvapí, stejně je tato lyricko epická skladba dobré oživení rutinního života. Nemá cenu se tu víc rozepisovat, jak tu říká každý druhý, nejlehčí kniha z povinné četby. Krásné zpestření už tak dokonalého svátku, děkuji.

30.11.2012 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

I třeba díky tomuto dílu se nemusíme stydět za českou literaturu.

Druhá přečtená kniha z povinné četby. Vzdávám panu Erbenovi úctu, toto dílo se mu povedlo a je zaslouženě považováno za jedno z nejlepších knižních děl u nás. Líbil se mi film, ale po přečtení knihy jsem si uvědomil, že mohl být ještě lepší. Každopádně jsem byl po filmu zvědav na knihu a ta mě nezklamala. Knihu jsem přečetl za dva dny ( u těchto pěkných knížek to jde jak po másle). Mé hodnocení jednotlivých balad je následující: Kytice --- 80% (hezká, ale moc krátká), Poklad --- 65% (zajímavé, bohužel né ten typ co miluji), Svatební košile --- 85% (první z těch lepších, perfektně sladěná), Polednice --- 80% (jedna z mých oblíbenějších, ovšem na víc jak sedmdesát pět procent to nevidím), Zlatý kolovrat --- 95% (celkem příjemné překvapení od filmové podoby, rovněž jako SK překrásná balada), Štědrý den --- 75% ( toto není zrovna má oblíbená část příběhu), Vodník --- 100% (dle mě nejlepší Erbenova balada a má nejoblíbenější) a poslední Vrba --- 80% (řekl bych důstojné zakončení této super knihy).

27.10.2012 5 z 5