lampernaqui Online lampernaqui komentáře u knih

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Bohužel, zatím to nejhorší co jsem od Jiráska četl. Nemám rád takhle učebnicové krátké texty, které jen narychlo zrekapitulují příběh a hned se jde dál. Raději se vrátím u Jiráska k jeho delším pracím. Kdysi jsem měl Staré pověsti v komiksové verzi, ta se mi líbila víc. Zvláště obrázek kterak kouzelník Žito pojídá Němce.

30.11.2015 1 z 5

Ledová bariéra Ledová bariéra Lincoln Child

Nápad, který se točil ohledně přemístění nejtěžšího předmětu na světě - obrovského meteoritu - byl zajímavý a celé plánování, jak by se s "horninou" mělo manipulovat mě bavilo. Jak vykopat, jak dostat na loď, jak převézt... Jenže celé se to potom spíše točilo kolem souboje dvou lodí a náklad byl odsunut do pozadí. Bohužel škoda.

27.11.2015 3 z 5

Anatomie vraždy Anatomie vraždy Imogen Robertson

Přišlo mi to zbytečně natahované, ale pořád to bylo slušné čtení a člověk se lehce dostal do starého Londýna. Nemám moc v oblibě moderní detektivky (až na výjimky), takže pořádná porce starých způsobů pátrání a historie - to je něco pro mě.

23.11.2015 3 z 5

Nástroje temnoty Nástroje temnoty Imogen Robertson

Příjemná detektivka ve starém stylu. Dobří vyšetřovatelé, stará Anglie, rodinná sídla a malé vesničky. Přesně takové detektivky mám rád.

19.11.2015 4 z 5

Dva hroby Dva hroby Lincoln Child

Pokračování záhady kolem Pendergastovy manželky pokračuje. Po průměrném druhém dílu se kvalita zvedla, ale stejně má čtenář pocit, jestli se náhodou nedostal ke známému dílů Járy Cimrmana aneb rodinné vazby typu to není tvá sestra, to je tvá matka... :) Víc bez spoilerů nemůžu zmiňovat. Snad jen, že Pendergast procestuje Jižní Ameriku, dostane se na dno a k tomu všemu troška německých nepřátel.

19.11.2015 4 z 5

Chladnokrevná msta Chladnokrevná msta Lincoln Child

Chladnokrevná msta trpí syndromem druhých dílů. Pokračuje s původním nápadem a chystá půdu pro závěrečný akt. Jenže tím pádem bývá většinou nejslabší, protože v ní nenajdeme žádné rozuzlení, jen se děj posune někam jinam. Nemůžu říct, že je špatná, ale rozhodně patří k nejslabším Pendergastovkám už jenom proto, že je to pouze spojovací díl. S tím se nedá nic dělat, ale na autory se budu dál těšit. Věřím, že se v dalších knížkách zase vrátí v původní síle.

11.11.2015 3 z 5

Horečnatý sen Horečnatý sen Lincoln Child

Po delší době jsem se pustil znovu do tajemného agenta a jeho další trilogie. Bavil jsem se náramně, knížka přečtena během chvilky. Zajímavé prostředí bažin, tajemství Pendergastovy manželky a všechno namícháno v příjemný koktejl.

11.11.2015 4 z 5

Poseidonův šíp Poseidonův šíp Clive Cussler

Z úcty k panu autorovi, ale tohle bylo opravdu hodně slabé. Už jsem zvyklý, že všechny jeho knihy mají stále stejnou šablonu podobný typ hrdinů, ale v poslední době už je vidět úpadek kvality. Většinou jsem přehlížel různé chyby, protože jsem se u knihy bavil, ale tady jsem měl problém se na příběh soustředit. Zatímco nedávno mě potěšila změna v podobě Isaaca Bella, tak tady Dirk klesl hodně hluboko.

11.11.2015 2 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Očekával jsem, že poslední díl pro mě bude hodně obtížný a že se bude číst špatně. Jedná se přece o období, o které jsem se nikdy moc nezajímal. A ejhle... nakonec se z toho vyklubal nejlepší díl celé trilogie, který jsem zhltnul za tři dny. To se mi u prvních dvou knih nestalo. Vše kolem černochů v Americe, politiky, atentátů, tajných služeb, stavění a bourání zdi v Německu, Sověstský svaz, úprků přes hranice, boj za práva homosexuálů v Anglii, drogách a květinových dětech, Vietnamu, Československu... to vše se tady najde, u všeho byli členové hlavních rodin, které známe už z minulých knih. Jednoznačně výborné zakončení ságy a jelikož mám za sebou v kině shlédnutí The Wall, tak při posledních stranách mi v hlavě neustále zněl závěr Watersova megadíla Tear down the wall!!

04.11.2015 4 z 5

Ničitel Ničitel Clive Cussler

Podle mě stejně kvalitní jako první díl a je jen škoda, že zatím nevyšlo v češtině žádné další pokračování. Isaac je mnohem příjemnější než všeználci Fargovi, ale co se dá dělat. Budu doufat, že něco v budoucnu vyjde, přeci jenom vyšlo dost dalších dílů.

Štvanice Štvanice Clive Cussler

Po dlouhé době Cusslerovka, která mě opravdu bavila. Změna v podobě historického románu u mě bodovala, takže chytání padoucha postaru byla příjemná. Zatím to vypadá, že Isaac se stane možná mým nejoblíbenějším hrdinou. Škoda, že zatím vyšel jen jeden další díl.

Bratrstvo III. - Žebráci Bratrstvo III. - Žebráci Alois Jirásek

Zatím asi nejlepší Jirásek, kterého jsem četl. Bavilo celé, příběhy všech postav se náležitě ukončí. A dá se říct, že jsem přečetl asi vše, co má Jirásek v románech o době husitské.

Bratrstvo II. - Mária Bratrstvo II. - Mária Alois Jirásek

Stejně příjemné čtení jako první část. Mária si rozhodně dobře užívá svého postavení,k tomu další popis historického období a nějaká ta menší bojůvka. Jirásku, že já tě nakonec přečtu komplet?

20.10.2015 3 z 5

Bratrstvo I. - Bitva u Lučence Bratrstvo I. - Bitva u Lučence Alois Jirásek

Kdo by to byl tušil, že mě bude bavit Jirásek a že si ho budu sbírat a číst z vlastní knihovny. Je to tak. Po překonání první knihy (Mezi proudy 1) a prvotního setkání se starou češtinou nyní čtu vše jako ďas. A užívám si o Bratrstvo, příprava na Lučenec, putování hlavních postav, popis prostředí, vše dobře podáno.

20.10.2015 3 z 5

Království Království Clive Cussler

Ze série o Fargových asi zatím nejlepší kniha, i když ten hodně uspěchaný konec to kazí. Možná to dělá i pro mě zajímavější prostředí Nepálu, Tibetu a legendy kolem Shangri-la. A velké plus za zmínění mého oblíbeného románu a filmu Ztracený horizont.

12.10.2015 3 z 5

Ztracená říše Ztracená říše Clive Cussler

Druhý díl nových hrdinů si drží stejnou laťku jako předcházející. Což v bibliografii pana autora znamená podprůměr. Hrdinové jsou mi stále nesympatičtí, pan a paní Všechnovím se znovu pustí do pátrání na vlastní pěst, aby zjistili tajemství, po kterém pase mexický prezident. Já nějak nevím, u Dicka nebo Kurta by to prošlo, ale tihle dva amatérští lovci pokladů se budou muset hodně snažit, aby se mi trefili do vkusu.

07.10.2015 3 z 5

Spartský poklad Spartský poklad Clive Cussler

První díl nové série představil další hrdiny. Jenže tentokrát to neuchvátilo. Když jsem četl prvního Pitta, Oregon nebo NUMU, byla to zábavná knížka. Tohle jsem měl potíže dočíst. Zkratkovité vyprávění, manželé všechno ví a všechno znají (ale na druhou stranu, který z hrdinů od Cusslera není takový), příběh nemastný neslaný. Jako úvodní díl série, který měl nalákat na další dobrodružství, nic moc.

05.10.2015 3 z 5

Vládce světa Vládce světa Alex Rutherford

Žádný sestup kvality se nekoná. I třetí díl mě chytil, máme další generaci Mughalských vládců a tentokrát se román nesoustředí pouze na vůdce, ale spíše na jeho syna. Znovu se jedná o moc, udržení obrovského území a možnost dobytí dalšího. Intriky, intriky, intriky. A kde máme další díl? Bohužel to vypadá, že se v češtině zatím nechystá.
Jediná vada na kráse v téhle knize. Dostal se mi do ruky výtisk, kde po stránce 329 nastoupila stránka 341, takže člověk čte skoro celou knížku a když má dojít k rozuzlení... nikde není. No nenaštvalo by Vás to?

05.10.2015 4 z 5

Bratrovražedná válka Bratrovražedná válka Alex Rutherford

Pokračování výborného románu se nese ve stejném duchu. Máme tu další generaci, která má problém udržet si otcem získaná území. Jelikož se jedná o historii, kterou v knihách moc často nenacházím, přečet jsem to během chvilky a hned se vrhnul na další díl.

05.10.2015 4 z 5

Nájezdníci ze severu Nájezdníci ze severu Alex Rutherford

Skvělá knížka. Po hromadě historických románů ze světa Vikingů a Římanů nastala změna. Říše Mughalů. Přiznám se, že jsem se zpočátku bál, abych se vyznal v postavách a hlavně v jejich jménech. Ke zděšení mi stačil jmenný seznam hned na začátku románu. Ale kupodivu mi to autoři dávkovali postupně a neměl jsem s žádným hrdinou problém. Příběh zajímavý, prostředí nevšední a souboje originální. Hned se pouštím do dalšího dílu.

21.09.2015 4 z 5