laepus laepus komentáře u knih

Hostující profesoři Hostující profesoři David Lodge

Klasika. Jakýsi dvojživotopis, který se postupně začíná provazovat, až se prováže tak moc, že už to ani víc nejde. Pro mě nejlepší pasáž jsou kapitoly v dopisech a novinových článcích - to jsem se opravdu válel smíchy. Kniha je krásnou ukázkou atmosféry šedesátek s univerzitními protesty, bouřemi, večírky apod. I na dnešní dobu velice příjemná a záležitost, která na kvalitě nijak neztrácí.

04.10.2016 4 z 5

Útěk ze Sibiře Útěk ze Sibiře Rufin Piotrowski

Jednoduché historické čtení a jednom velkém útěku v půlce 19. století. Je poznat, že autor není žádný študovaný literát, ale "jen" člověk, který měl za sebou pekelný osud. Jen závěr, kdy už má to nejhorší za sebou, je pak zbytečně zrychlený, i když události jsou stále nesmírně zajímavé. Je to zajímavá sonda do mezinárodních vztahů a hranic v 19. století.

04.10.2016 3 z 5

Opět očekávání se minula se skutečností, nicméně v tomto případě nejsem ani trochu zklamán. Zpočátku člověk očekává hlavně ten černý humor a suché hlášky, postupem času ale začíná převažovat vážnější tón a kniha člověka nutí k zamyšlení a její charakter se mění. Tento vývoj jsem neočekával, ale byl jsem jím velice mile překvapen.

04.10.2016 4 z 5

Brambory na vloupačku Brambory na vloupačku Catharina Ingelman-Sundberg

Lehké nenáročné čtení, od kterého jsem přesto čekal trochu víc bláznivého humoru, než se mi nakonec dostalo. Jakoby autorce samotný fakt, že krade parta gerontů, stačil k napsání třísetstránkové knížky. Mi to chvílemi nestačilo a občasné nudnější pasáže člověk musí vydržet.

04.10.2016 3 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Kniha je to skvělá, jazykově bohatá, dějově neuvěřitelné nabitá. Zápletka na začátku, uprostřed zklidnění a brutální napětí v závěru. Je to kniha vlastně bezchybná... Ale ne, jednu jedinou "nepatrnou chybičku" má. A to je její konec. Nebudu samozřejmě prozrazovat, jaký byl, ale mi se prostě nelíbil. Prostě nelíbil. Sorry, Kubo.

04.02.2024 4 z 5

Chagall Chagall neznámý - neuveden

Z této edice asi určitě nejslabší kousek... krom neseřazení obrázků a textu, tady je text absolutně mimo všechny obrazy - je to jen o Chagallově mládí do jeho definitivního odchodu z Ruska, navíc to jsou jen nesrozumitelné pseudointelektuální snobské kecy plné citátů, nic konkrétního o Chagallově tvorbě. Ta, naprosto úžasná, tak zůstává jediným (obrovským) kladem této knihy. Netušil jsem, že Chagall byl až tak úžasný malíř. Opravdu smekám před velikostí jeho génia.

24.09.2018 3 z 5

Kolumbova záhada Kolumbova záhada Steve Berry

Je zvláštní, proč zrovna Dan Brown je z autorů tohot žánru konspiračních slátanin tak slavný a ostatní jsou vždy jen k němu přirovnáváni. Třeba jako právě Steve Berry (nebo Egeland, Vandenberg...). Knihy jsou koncipovány vždy stejně a Kolumbova záhada není výjimkou - krátké svižné kapitoly vždy končící v nejnapínavější části; děj přeskakující z místa na místo; neustálé zvraty v tom, kdo je s kým a proti komu a proč; nějaká drobná nejasnost v minulosti je naroubována na dalších deset nejasností a pověstí; jednoduchý srozumitelný jazyk; tah na bránu a atraktivní mísení historie s detektivkou s akcí či thrillerem. To vše je i tady. Nečekejte nic víc, dostanete však dostatek čtenářského uspokojení. Navíc se mi v téhle knize líbí, že na závěr autor na rovinu přiznává, co je historický fakt a co už je jeho fabulace. To jsem velice ocenil a i proto jsem neváhal se čtvrtou hvězdou. Pro mě kniha však i další kouzlo - a to je, že autor dlouho a důležitou část děje zasadil do Prahy, do prostředí židovského města a hlavně další část do Vídně - mého nejmilovanějšího města na světě.

06.09.2018 4 z 5

Pohádky o lvech a plachetnicích Pohádky o lvech a plachetnicích Svjatoslav Sacharnov

Jako malý kluk jsem zbožňoval tuhle knížku. Možná že někde na půdě u našich ještě bude. Snad se k ní z nostalgie ještě někdy dostanu.

22.07.2018 5 z 5

IQ IQ Joe Ide

Váhal jsem jsem jestli dát pět, nebo čtyři, když je to tak mezi - buď dobré čtyři, nebo slabších pět... nakonec se přece jen přikloním k pěti, protože mi došlo, že vlastně nemám nic, co bych této knize vytknul. A naopak mám dost věcí, které se mi opravdu líbily - ač nesnáším rap a celé tohle gangsta prostředí, tady mi to vůbec nevadilo, naopak jsem se o to víc bavil jednoduchostí mnoha postav; Isaiah je opravdu klaďák se vším všudy, jen víc takových hrdinů; krásně se prolínají dvě časové roviny a důležité věci se dozvídáme postupně; kniha je přitom napínavá už od samého začátku, ale přesto na konci graduje a je stále napínavější; ke konci i dost dojemná a skutečně "nastaví zrcadlo" (nevím, jak to líp napsat :) ), jestli i my bychom se dokázali zachovat tak jako IQ. Že by to byla vyloženě holmesovka, to asi ani ne - ale pokud řekneme, že je to holmesovka silně střihnutá tarantinovkou, nebudeme příliš daleko od pravdy. Sfouknuto za den - i to je pro mě důkaz toho, že jsem ji zkrátka nechtěl odložit.

18.07.2018 5 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Jasně, v mnohém je to dnes naivní a překonané. Ale když si člověk uvědomí, že je to napsáno před 120 lety - před všemy letadly, vesmírnými lety apod., tak je to neuvěřitelné. Všichni autoři sci-fi prostě chtě nechtě musejí z Wellse vycházet. Chvílemi sice knížka působí jako podrobný místopis okolí Londýna, kdy je zmíněna každá dědina, která tam kdy existovala, ale když se tím člověk prokouše a začne to brát spíše jako důkaz dokumentárnosti jazyka a ne zpomalování děje, tak je to bez problému svižně čitelné i dnes. Je těžké číst knížku, když dokonale znáte filmová zpracování a víte, jak to dopadne, přesto jsem byl napnut a musel jsem to zkrátka dočíst. Zajímavá byla i postava dělostřelce, který nastiňuje možnosti lidstva, kdybychom to s Marťany opravdu jednou projeli, co bychom pak dělali... Výborná je také kombinace sci-fi s pozdně viktoriánskou Anglií - žádné stíhačky, kulomety atd., ale jen kavalerie a artilerie, která se hrdinně staví do cesty nepřemožitelným monstrům. Zkrátka klasika, která pohladí :)

05.07.2018 4 z 5

Sixtinské spiknutí Sixtinské spiknutí Philipp Vandenberg

Moje první kniha od Vandenberga a musím říct, že určitě nejsem zklamán. Přitom jsem si ji vybral jen proto, že zrovna učím o renesanci a u ní se těžko vynechává Sixtinská kaple a Michelangelo. No a když navíc na mě v knihkupectví koukla v akci za 29 korun, nekupte to. Ale knize - klasická chytlavá kombinace tajemství, historie, Vatikánu, církve, kabaly v závěru lehce okořeněná nacisty. Přísady tohoto koktejlu jsou výborné a děj docela dobře odsýpá. Jsem rád za to, že sám nejsem schopen zcela u všeho neomylně a přesně určit, co je historický fakt, co pouze dohad a co čistá autorova fabulace. To se mi líbí.

26.04.2018 4 z 5

Rukopis nalezený v Akkonu Rukopis nalezený v Akkonu Paulo Coelho

Příjemné večerní necelé dvě hodinky. Možná že by to chtělo více času a soustředění - na druhou stranu aspoň mi v hlavě uvíznou jen ty nejhlavnější (typicky coelhovské) myšlenky. Na ezoteriku a náboženské přesvědčovačky vůbec nejsem, avšak tady je to stravitelné a v příhodné délce - více už by toho strávit nešlo. Některé myšlenky jsou hluboké, jiné plytké; některou jsou nosné, jiné za pár vteřin nevíte; některé jsou niterné, jiné zbytečně patetické; některé jsou objevné, jiné kopírují staré vzory - a právě toto spolu s občasnou nejednoznačností (někde autor napíše snaž se, jinde nesnaž se, někde měj cíl, jinde hlavně nemít žádný cíl apod.) je důvod, proč s klidným svědomím jdu jednu hvězdu dolů a dávám "jen" zasloužné čtyři.

30.12.2017 4 z 5

Moonraker Moonraker Ian Fleming

Tak takový rozdíl od filmu jsem teda nečekal. Do filmu si vzali snad jen jména postav a tím to hasne. Tím nechci říct, že je to špatně, nebo dobře. Prostě to tak je - aby pak někdo nebyl zklamán, že tady třeba není Zub nebo cesta do vesmíru a touha vytvořit novou rasu po zničení Země. Naopak jsou tady zhrzení nacisté, krásné bílé útesy doverské a po tradičně pomalejším productplacementovém začátku napínavá závěrečná čtvrtina knihy. Přiznám se, že jsem trochu nepochopil Draxovu smrt v ponorce, ale nějakou teorii si najdu. Co se mí líbí je naopak vtipné propojení knihy s filmem díky jménu Lonsdale...

14.10.2017 3 z 5

Nejsem Rus Nejsem Rus Michail Ševeljov (p)

Normálně by si to zasloužilo asi jen tři - jedna dolů za to, že jsem to čekal a chtěl o dost ostřejší, než to bylo - a druhá za občasnou nesrozumitelnost situací a postav. Nejsem Rus, abych opravdu znal a chápal všechny souvislosti problémů v Gruzii, Čečensku, na Krymu apod. Ale obě tyto výtky jsou spíš můj problém, než problém autora a jeho knihy. Takže s ohledem na odvahu autora toto stále v Rusku napsat nakonec dávám čtyři. Kniha si je rozhodně zaslouží.

27.09.2017 4 z 5

Jak mi kobliha s marmeládou zničila život Jak mi kobliha s marmeládou zničila život Mark Lowery

Důležitá u téhle knihy je její délka. Kniha je přesně tak dlouhá, jak má být - odehrává se v rozsahu pěti dní a 200 stránek (navíc zkrácených díky obrázkům) a je to akorát na to, aby to čtenáře ještě bavilo a všech těch grc prd vtipů se už zbavil. Humor je bláznivý, jednoduchý, přímočarý a pokud se uvolníte, pobavíte se stejně jako já. Mladším ročníkům to možná připomene nějakého toho Poseroutku (toho jsem nečetl), ale tohle má aspoň nějaké kouzlo a nápad - pan Morcelli, chtivá Jane, nákup v sámošce...

19.09.2017 4 z 5

Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci Giles Milton

Dávám o jednu míň než u prvního dílu. Obálka je sice opět vynikající a délka jednotlivých příběhů akorát na pár stránek, ale celkově (až na pár výjimek, dejmu tomu tak třetinu) jsou tyto příběhy méně vtipné nebo méně napínavé nebo méně zajímavé než ty předchozí. Jakoby to všechno top narval už do prvního dílu a teď mu toho moc nezbývalo...

23.04.2017 3 z 5

Němý Němý Andrew Taylor

Proč ty dvě dolů? 1. Protože (trochu spoiler) kniha láká na to, že to bude z Paříže za revoluce, ale odehrává se to celé na anglickém venkově nebo v Londýně. To chápu jako dost velké šméčko na čtenáře a jsem z toho nemile rozezlen. 2. První dvě třetiny knihy se neděje skoro nic, vlastně vůbec nic - zápletka už je dávno jasná a místo aby se nějak stupňovalo napětí a postupoval a zamotával se děj, tak se jen představují postavy. Až v poslední třetině knihy se začne něco dít a má to grády, dějové zvraty, napětí a vše, co tam do té doby bohužel chybělo.

01.03.2017 3 z 5

Loupež bez cavyků Loupež bez cavyků Catharina Ingelman-Sundberg

Ničím se nevymykající třetí díl trilogie o partě gerontů, kteří se rozhodnou postarat i o další staroušky a pořádnou loupeží jim přilepšit na důstojné stáří. A stejně jako u předchozích dílů nemohu s hodnocením nahoru ani dolů - jsou tu dobré momenty, dobrý nápad, dobré situace, dobře napsané postavy - ale prostě jen dobré. Je to ukázkově nevyužitý potenciál. Pokud se čtenář nesnaží si všechny situace (např. popelářské auto v bazénu, zabrání jachty apod.) představit, často se neposměje, jazykového humoru je na rozdíl od toho situačního v knize dost málo a momenty vyprsknutí smíchy se dostaví jen zřídkakdy.

29.01.2017 3 z 5

Pekař Jan Marhoul Pekař Jan Marhoul Vladislav Vančura

Vančura se nečte lehce, zvlášť v případě první knihy, kdy ještě není (omouvám se Vančurovi) tak úplně vypsaný. Je zde zajímavý kontrast všeho - tradiční vančurovský jazyk plný obrazných pojmenování a lyriky, archaismů, složitých obratů, prostě všeho, čeho je čeština ve své rozmanitosti schopna. A k tomu děj vůbec neodpovídající poetice a lyrice - smutný, až tragický osud bežného člověka, pro kterého nejvyšší hodnotou je poctivá práce a slušný život. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi, nakonec jsem se nevím proč rozhodl jen pro tři, snad z důvodu velkých očekávání a obdržení díla jiného rázu (přesto navýsost kvalitního) než jsem tak úplně čekal.

31.12.2016 3 z 5

Arcimboldo Arcimboldo neznámý - neuveden

O tom, že nesedí stránky k textu (jako u všech ostatních z edice) netřeba se zmiňovati. Docela zajímavé informace o malíři, kterého jsem dlouho měl zafixovaného jako manýristického Rudolfova vlezdoprdelky. Omyl. Uměl fakt kreslit a malovat, což dokládají mnohé jeho "běžné" portréty i obrázky zvířat či rostlin - dokonalé studie. No a o těch jeho květinových hlavách? Sice je to tady pořád dokola, ale člověk aspoň v tom začne vidět trochu hlubší smysl. Poučná knížka.

06.12.2016 4 z 5