laepus laepus komentáře u knih

Opráski sčeskí historje – mapa Opráski sčeskí historje – mapa Jaz

Pět prostě dát nejde - je to přece jen mapa a na ní pár oprásků. Většina pochopitelně víbroných, třeba jak Krakonoš leze přes hory anebo dole naši sousedi Rašukáci... Na druhou stranu už se těším, až si ji nechám zasklít a zarámovat a pověsím v pracovně. Potrože opráski sou kúl!

28.02.2020 4 z 5

Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Jaz

Tak tyhle Opráski byly absolutně nejlepší ze všech. Úplně nejlepší. Na mnoha místech jsem se fakt rozsekal nahlas...
Kabel IV. mňel mančelek jak na olroji...
Huzův návrch na zlebčení procesů f církvi nebil přijad s nadčeňím a fkoztňici doslova pohořel...
Huz se jako snaživí huěr montoval do fseho možního, ot univreziti přez otpuctki po pravopiz...
Zmikundovi tvralo ňěkolik krizovích vípraf neš zjizťil, že Žiška na mnošství nebřátel nehleďí, prtože ě slepí jag patrona...

27.02.2020 5 z 5

Lobotomík Lobotomík Pavel Bušta

Za mě výborná záležitost. Snová. Surreální. Bizarní. Šílená. Nadějeplná. Depresivní. Křehká. Citová. Citlivá. Smutná. Veselá. Dětská. Barevná. Sice možná v některých ohledech trochu očekávatelná, ale stále příjemná a dobře čitelná.

25.02.2020 5 z 5

Brány Anubisovy Brány Anubisovy Tim Powers

Byl jsem asi až příliš natěšen - sci-fi mám rád, a když je u toho Londýn, historie a literatura, očekávání byla opravdu vysoko. Bohužel při četbě samotné mé nadšení jen a jen klesalo, bohužel. Musím přiznat - zhruba v polovině knihy jsem začal opravdu ztrácet. Nemyslím si, že bych byl nezkušený nebo nepozorný čtenář, ale tady buď autor na čtenáře klade šíleně přehnané nároky, nebo jsem to nezvládl jen já. Každopádně to ale kazí můj dojem z knihy, kterou už jsem si ve druhé půlce prostě tak neužíval. Jakoby tam autor chtěl dostat úplně všechno - Londýn, Egypt, Stuartovce, cestování časem, vlkodlaky, žebráky, klony, čaroděje, souboje, honičky... Skáče z místa na místo, z doby do doby... Opravdu nijak jednoduchá kniha. Naštěstí alespoň posledních 20 stránek tomu celému dalo nějaký smysluplnou myšlenku a logický závěr. Ale jak jsem už psal - dost možná to jsou jen mé nedostatky, ne nedostatky knihy. Je to na každém, aby si obrázek udělal sám. Já jen doporučuji velké soustředění a trpělivost a přeji hodně štěstí.

23.02.2020 3 z 5

Naprostá jazyková dokonalost v duchu toho nejlepšího Šimka a Grossmana. Trochu tam vidím i odlehčenost (ne dialekt pochopitelně) Ostravaka a tematicky to připomíná Prevíta. Úžasný mix všeho. Uvěřitelný popis vždy lehce vyšperkovaným něčím přehnaným, ale jen tak přehnaným, aby to za určitých okolností stále mohlo být skutečné. Časem si určitě dám i další díly. Landsmann prostě umí.

21.02.2020 5 z 5

Stalin Stalin Zdeněk Ležák

Za mě OK. Možná bych se ještě trochu zasoustředil na období druhé světové války a po ní, tam už mi to přišlo zbytečně zkrácené a dalo by se tam toho určitě dost přidat. Na druhou stranu soudružské vztahy jsou zde vykresleny opravdu příkladně a brutálně. Trochu jsem se bál, aby z toho ta kreatura nevyšla příliš jako člověk, ale nakonec se nestalo, takže spokojenost.

09.02.2020 4 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Možná to není na pět hvězd, ale je to (ze suchetovské televizní verze) jeden z mých nejoblíbenějších dílů, takže musím zaplno. Ta vražda je tady tak dokonalá a nikdo ji vlastně nemohl spáchat - Agathin vrchol. Myslím, že jde o jeden z případů, kdy televizní verze ještě vylepšila románovou předlohu - Poirot a Japp a jejich vzájemné vánoční dárky a ubrání jednoho z bratrů Leeových a mladého pana Farra filmu prospělo, kniha všechny postavy snese (aspoň je víc podezřelých). Mám tenhle díl prostě rád.

31.12.2019 5 z 5

Denik Ostravaka 5 ...už teho bylo vpysk? Denik Ostravaka 5 ...už teho bylo vpysk? Ostravak Ostravski

Klasika, ke které je dobré se čas od času vrátit a připomenout si, jak se tu mluví po našemu; jen pro jistotu, z Ostravy opravdu nejsem, ale zas až tak daleko to do ní nemám... :)
se na ňho rozeřval jak stodvacka ze sytičem naplno
dychal jak Dartvejder
lelo z něho jak z praksle ryny
funěla do tydlifona jak nadrženy hroch
hleděla na mě jak tybecki mnich na větrak
hral se na duležiteho jak vesla u ponorki
podival se na mě jak krtek na kontaktni čočki
bolela z teho pala tajak by člověk usnul ve zvonicy
Pinokijo s frňakem jak by se šňupnul Vijagry
byva něodbytny jak kontrola z finančaku

29.12.2019 4 z 5

Ve zpětném zrcátku Jindřicha Štreita Ve zpětném zrcátku Jindřicha Štreita Max Kašparů (p)

Zpočátku jsem byl odhodlán jít až na pět hvězd, ale druhá polovina těchto zamyšlení (fejetonů? kázání? povídek?) už je trochu slabší, teda aspoň pro mě. Trošku se tam vytrácí lehkost a humor těch předcházejících, těch dokonalých předcházejících. Každopádně to je kniha, ke které se určitě budu vracet a občas v ní listovat, příp. i v hodinách češtiny (slohu) ji používat, protože myšlenek je tady dost a dost. A hlavně podaných krásným jazykem, vše podloženo laskavostí autora, jeho argumentační vyspělostí a věčným optimismem.

29.12.2019 4 z 5

Krvavý leden Krvavý leden Alan Parks

Vybráno čistě z důvodu čtenářské výzvy (měsíc v názvu knihy), takže žádná velká očekávání - a asi to tak i dopadlo. Ke klasické detektivce či kriminálce přistupuji od počátku jako ke tříhvězdičkové knížce (když bude dobrá, dám čtyři; když vynikající asi jedna ze sta, dám i pět; za každou blbost půjde hvězda dolů). A u této knihy nemám důvod lézt s hodnocením nahoru ani dolů. Plusy jsou vyváženy s mínusy. Knize by úžasně seděla nějaká nákladná britská televizní dvoudílná adaptace - v tu chvíli by ten příběh dostal mnohem větší grády - častokrát totiž autor skáče z místa na místo, aniž by uvedl, kdo s kým a kde se vlastně baví, takže až po třech stránkách čtenář zjistí, kde vlastně je a které postavy právě mluví. Stejně tak samotné postavy jsou dost nepřehledně představovány, takže se čtenáři pletou (mi teda strašně) a opět až po několika větách či stránce si uvědomím, jaká postava teď vlastně jede. A když k tomu přidáme dost neuvěřitelný závěr, tak by to asi byly ty minusy. Ty plusy - čtivý jazyk, zajímavé téma. Zkrátka klasická kriminálka, která neurazí ani nenadchne.

29.12.2019 3 z 5

Podfuk jako víno Podfuk jako víno Peter Mayle

Asi jsem čekal větší pecku, kterou jsem nedostal. Zápletka je triviální, vyřešení a vyvrcholení až dětinské, postavy šablonovité (všechny ženské krásné a dlouhonohé, chlapi lehce zarostlí a tajemní ve středním věku, ze kterých jsou všechny ženské paf), příroda, města a jídlo jsou jen a jen dokonalé. Na druhou stranu, dvě třetiny knihy se četyl příjemně, jenže to by to musel být jen úvod nějakého zamotanějšího příběhu a ne vlastně příběh celý, který už čeká jen na svůj závěr. Převést to do filmu, vznikne z toho asi jen hodinový úvodní díl příjemného televizního seriálu, nic víc, nic míň. Četlo se to fajn a mnohem víc než literární stránku to ve mně vzbudilo touhu se zajet do Provence konečně podívat.

13.12.2019 3 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Rozhodně lepší než minulá Arménie a Gruzie (už tady není tolik laciných prvoplánových ezosraček zacílených na mladé dívky roztoužené po dobrodružství, cestování, poznávání a nevázání se bla bla bla), ale stále to nepřekonává druhý tibetsko-čínský díl - ten byl naprosto nepřekonatelný. Vtipů je tady dostatek (pravda, sneslo by to ještě víc) a k tomu ta úžasná grafická stránka knihy od Tomski a Polanski - nádherná knížka na pohled - jedna z nejkrásnějších, co jsem kdy četl - až se mi chce říct, že jsem se během textu vždy jen těšil, až na mě zase vykoukne nová ilustrace. Ale závěrem - autor trochu ubral z "velkých myšlenek" a vrátil se zpět na zem. To oceňuji a hodnotím zaslouženými čtyřmi.

12.12.2019 4 z 5

Opráski z historje svjeta II – Mizlitelé, bořítele & ževlička Opráski z historje svjeta II – Mizlitelé, bořítele & ževlička Jaz

První půlka tohohle dílu je tak našlapaná (Ikaruz, Pormétejuz, Pláto, Tora...), že z pěti nejdu dolů ani kvůli lehkém zvolnění v závěru. - „Vot szdrástvuj Spupnik! Jag ě ve vecmíru? Velikojim, šiřim... ztudením, krutím, nehozťinim... Asi ůplně jag f Ruzku!”

12.12.2019 5 z 5

Holokaust: Původ, události a příběhy mimořádné odvahy Holokaust: Původ, události a příběhy mimořádné odvahy Philip Steele

Skvělá knížka - navíc pro učitele češtiny a dějepisu o to lepší - přehledné členění, srozumitelná sdělení, spousta fotografií, slovníček pojmů, přiměřená délka, zároveň příčiny i následky holokaustu. Jen víc takových knih. Přesto dávám jednu dolů. Proč? Když je v jedné kapitole řeč o vypuknutí války, tak tam vyloženě stojí: "Sovětský svaz vstoupil do konfliktu poté, co jej roku 1941 Němci napadli." WTF?! Jak by se asi na tuto věc dívali Poláci, Finové či obyvatelé Pobaltí? Nevím, jestli to je záměrné lakování historie, jestli je to nevědomost autora, ani jestli je to objektivně dostatečný důvod pro snížení mého hodnocení. Ale je to mé hodnocení. A ta věta mě vyloženě uráží. Takže sice jen kvůli ní, ale musím dolů na čtyři hvězdy.

06.12.2019 4 z 5

Na nepřítele Na nepřítele Terry Pratchett

Trošku kopírování prvního dílu - někde nómové jsou (místo Obchodu teď v lomu) a kvůli lidem musí místo opustit a na útěk si vezmou dopravní prostředek (předtím auto, teď bagr - což je zřejmé už z titulního obrázku). Narozdíl od prvního dílu je ale tento ještě na svém konci více otevřený a vyvolává spoustu otázek, co se vlastně stalo a jak to celé dopadne... Humor zůstává jemný pratchettovský, občas proložený hlubokou myšlenkou s filozofickým přesahem - takže spokojenost. Ne nadšení, ale spokojenost.

05.12.2019 4 z 5

Opráski – Noví povjězťi čezkí Opráski – Noví povjězťi čezkí Jaz

Je to dokonalé. Ale na čtyři musím kvůli délce - vlastně spíš kvůli krátkosti. Člověk se krásně rozehřeje, rozesměje, naladí a... a konec. I když příběhy v komosu, žiška terminátor, krog a další tu jsou, je mi líto, čekal jsem delší zábavu za investované zlaťáky. I když je mi jasné, co by mi na to Zmikund řekl: „Se stim smiř!”
Sorry, když tu vidím, jak je hodnocení nezaslouženě nízké, měním na pět! Howgh

03.12.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Váhal jsem mezi pěti a čtyřmi. Proč pět? Je to úžasná kniha. Nádherná. Čtivá. Dojemná. Veselá. Smutná. Krásná. Proč čtyři? Protože někdy je trošičku kašírovaná, trošičku prvoplánová, trošičku podbízivá, trošičku kýčovitá. Ale vždycky jen trošičku a ta síla příběhu nakonec vždy vše přebije. Co se týká filmu - ten jsem znal dávno před knihou a byl jsem z něj dost rozhozený (rozuměj brečel jsem - no ještě aby ne, když na závěr ta nejlepší postava ... zemře), tady mě trošku točil vypravěčský styl, kdy dopředu bylo říkáno, co špatného se stane - to jsem sice věděl už z filmu, ale i tak to zbytečně ubíralo napětí. Ale zkrátka autor takový styl zvolil a opět i v tomto případě - síla příběhu, propracovanost a živost postav a krása jazyka to vše vždy přebíjí a opět vrací nahoru. Takže nakonec přece jen těch pět.

03.12.2019 5 z 5

Opráski sčeskí historje 5 Opráski sčeskí historje 5 Jaz

Naprosto bezchybný díl narvaný až k prasknutí. Jedna stránka lepší než druhá - Krok a kroksy, Honimír, Masarig junior... Pecka.

24.11.2019 5 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Vladislav Vančura

Výš to prostě nejde. Když už máme tu pětibodovou stupnici, proč ji opravdu nevyužívat v celé její škále, když se mi některá kniha příliš nepozdává, nebo (v tomto případě) snad až nelíbí... A to ty dvě jsou tady spíš ještě jen z úcty k dokonalému filmovému zpracování. Jakoby Menzel uměl z nečitatelných předloh vytvářet nesmrtelné komedie - jediné chvíle, kdy jsem se u knihy alespoň pousmál, byly ty, kdy to přesně kopírovalo děj filmu či promluvy postav. Jazyk tady není až tak šílený jako v Rozmarném létě nebo v Markétě Lazarové, proto čtení nebylo vyloženě utrpením - jen mě to děsně nebavilo. Opravdu mohu s klidným srdcem říct, že tímto s Vančurou definitivně končím. Je mi líto.

15.11.2019 2 z 5

Leonardo da Vinci – Život, osobnost a dílo Leonardo da Vinci – Život, osobnost a dílo Alessandro Guasti

Pro mé účely (učitel dějepisu) naprosto dokonalá pomůcka - srozumitelně podány základní informace o životě, osobnosti i díle (jak je ostatně v názvu), formát je dostatečně velký, takže reprodukce děl a jejich detaily jsou opravdu reprezentativní a kvalitní; narozdíl od jiných edic vždy sedí obraz k právě čtenému textu (snad jen na jednom místě jsem musel otočit dva listy jinam, ne víc), takže zároveň vidíte to, co čtete a nemusíte to hledat, jak to bývá u jiných edic; jsou tady rozbory těch základních děl (Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem či Madona ve skalách). Závěrem - i když to není žádná překvapivá hitparáda, která vás posadí na zadek, řemeslná propracovanost knihy a její funkčnost jsou obrovské. Už se těším na Michelangela a další...

14.11.2019 5 z 5