Lobotomík

Lobotomík https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417477/bmid_lobotomik-BR2-417477.jpg 4 28 10

Po dvou povídkových a dvou básnických sbírkách přichází mladý pražský autor se zbrusu novou prózou na rozhraní moderní pohádky s psychedelickými prvky a dystopické novely. Vypravěč příběhu, jenž si říká Lobotomík, chlapec s hlubokou jizvou na hlavě po prodělané operaci mozku, přebývá v podivném zařízení zvaném Nemříž. Mezi ještě podivnějším osazenstvem ústavu má dva blízké přátele: dívku Darju s poruchou slzných kanálků a červeného pavouka s tmavými slunečními brýlemi jménem Reginald. Jednoho dne důmyslný pavouk Reg zosnuje útěk všech tří přátel z ústavu a začíná nedlouhá, zato dobrodružná a fantaskní cesta za svobodou a poznáním, co vlastně je a co není skutečné. Pavel Bušta se hravostí v popisech alternativní reality pohybuje někde mezi Lewisem Carrollem a Tolkienem, fantazií a humorem jakoby pod vlivem LSD nezapře ani vliv Irvina Welshe.... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: , Argo

houston
houston
29.08.2020 2 z 5

Kniha je napsána hravě a s lehkostí, četla se mi velmi lehce, bohužel mi ale přijde, že je až příliš inspirována mnohem syrovější Vaňkovou Nezahradou - lobotomie, kamarád pavouk, motiv hledání reality a spousta dalších prvků se objevilo i tam. Dílo mi proto vůbec nepřijde originální.

petrarka72
petrarka72
09.06.2020 5 z 5

Originální, hravé, vtipné a velmi chytré.

veruptackova
veruptackova
15.05.2020 4 z 5

3,5*
Upřímně nevím, jak tohle zhodnotit, protože jsem žádnou takovou knihu nečetla. Rozhodně smekám před autorovou fantazií a slovotvorbou. Kniha je zvláštní, originální a neotřelá jednohubka.

Áňa 998
Áňa 998
03.03.2020 5 z 5

Ze začátku jsem se malinko ztrácela, ale jakmile jsem pochopila, nevěřila jsem. Neskutečná kniha.

laepus
laepus
25.02.2020 5 z 5

Za mě výborná záležitost. Snová. Surreální. Bizarní. Šílená. Nadějeplná. Depresivní. Křehká. Citová. Citlivá. Smutná. Veselá. Dětská. Barevná. Sice možná v některých ohledech trochu očekávatelná, ale stále příjemná a dobře čitelná.

evickakyticka
evickakyticka
16.02.2020 3 z 5

Už podle obálky a názvu jsem tušila, že kniha nebude jen tak obyčejná. Pokud trpíte nedostatkem fantasie, rozhodně tuto knihu nečtěte. Fantasii totiž budete potřebovat. Bylo to hodně snové, spousta nezvyklých názvů a zajímavé ilustrace - to je asi tak shrnutí pocitů ve třech bodech, ktreré u mě čtení vyvolalo. Jinak jsem Lobotomíkovi fandila, aby našel co hledal a aby se mu v jeho světě líbilo.

Káča2015
Káča2015
16.01.2020 5 z 5

Surreálné, ale milé...

JáJejí
JáJejí
17.11.2019 5 z 5

Oč je ta novelka kratší, o to znepokojivější. Na povrchu trošku klame svou hravostí, zejména jazykovou, ale obsahuje hned několik témat, nad kterými se dá přemýšlet do nekonečna. Typografickou úpravou lehce odkazuje k prvnímu porevolučnímu vydání Krvavého románu Josefa Váchala. Vážně moc povedená literární bonsaj. Pokud chcete někomu dumavému zamotat hlavu, věnujte mu/jí ji.

mamboleta
mamboleta
06.11.2019 5 z 5

Skvělé, neotřelé, překvapivé. Čte se jedním dechem.

sidini
sidini
21.09.2019 4 z 5

Lobotomík je chlapec, který nemá část svého mozku, žije v prapodivném ústavu a má dva přátele – pavouka se slunečními brýlemi a dívku, která pláče vše kromě slz. S jejich pomocí se mohou všichni tři vydat na dobrodružnou cestu. Lobotomík seznamuje čtenáře se svým neobvyklým světem a poutavě a zároveň s lehkým humorem popisuje svou cestu za tím, co mu chybí. Bude jeho hledání úspěšné? A bude to, co nalezne tím, co skutečně hledal a potřebuje? Nejvíce mě zaujala snová představivost a hezké podání tématu přátelství napříč světy. Myslím, že kdyby se Lobo potkal s Malým Princem (A. de Saint-Exupéry), Sofií (Obr Dobr od R.Dahl), Bastianem (Nekonečný příběh od M.Ende) nebo Miem (Mio, můj Mio od A.Lindgren) dobře by si všichni rozuměli a byli by velkými přáteli. Co víc dodat … moc příjemné čtení.

Pavel Bušta
česká, 1991