Lady.Lucrezia Lady.Lucrezia komentáře u knih

Kytice, jak ji nenapsal a nečetl Karel Jaromír Erben Kytice, jak ji nenapsal a nečetl Karel Jaromír Erben Vratislav Ebr

Nápad dobrý, ale ne vše zaujalo. Reklamy mi až na dvě přišly spíše trapné. Perly jsou tu primárně jako variace na Polednici, škoda že ne i na jiné básně.

01.10.2020 3 z 5

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

Vražda, to je oč tu běží... Bohužel autorka neproměnila všechny trumfy, co v rukávu měla. Příběh je zajímavý a čtenář je jen tichým pozorovatelem po určitý jeho úsek, který mohlo obohatit trocha těch sociokulturních popisů. Bohužel, autorka to tak nezamýšlela a kniha tak postrádá hloubku. Jde jen o měkkou linku, kdy na konci stejně jako v Mrazíkovi padá falešný cop a druhá sestra zachraňuje, to co zbývá.

29.09.2020 2 z 5

Vykopávka Vykopávka Max Andersson

Noční můra vyjádřená jako komiks, proč ne? Tenhle sen bych nechtěla ani za nic. Hnus, odpor, zvrácenost. Výjevy slepené jako v reálných snových světech... Pěkný horror!

29.09.2020 4 z 5

Stratená duša Stratená duša Olga Tokarczuk

Jak hluboká může být kniha o pár slovech... Hodne hluboká. To jsem poznala, když byl originál vystaven na Světě knihy v roce 2017. Pozor, je tak hluboká, že se v těch myšlenkách, které vytváří lze utopit.

28.09.2020 4 z 5

Příběhy železné opony Příběhy železné opony Luděk Navara

Úžasná kniha čtená jedním dechem. Doporučila bych všem, které zajímavá novodobá historie naší malé zemičky uprostřed Evropy. Nejsem sama na moderní historii a nikdy jsem nebyla, ale tahle knížka odhaluje příběhy, které rezonovali v mezinárodním prostoru. Ukazuje odhodlání nejen jednotlivců, ale celých rodin riskovat a jít až na samou hranu jen pro to, aby měli budoucnost ve kterou věřili a je v ní neuvěřitelná síla.

28.09.2020 5 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Knihu jsem četla až díky filmu a velmi příjemně mne překvapila, nemyslela jsem si totiž, že špionážní tématika je pro mě ta pravá, ale možná jsem se jen dlouho ochuzovala, řekla bych, že jakmile bude možnost a prostor chmátnu po druhém dílu série. Autor píše velmi působivě a umí budovat napětí a současně vás nechává se přirozeně pohybovat v mysli svých postav, aniž by to odkrývalo více než je třeba (je pravda, že né všechny postavy jsou jako pohoří, některé jsou poněkud ploché). Jako zajímavé mi přišlo umístění receptů do knihy na konce kapitol, něco jsem i vyzkoušela.

25.09.2020 5 z 5

Sviňa Sviňa Arpád Soltész

Byla jsem na knihu zvědavá, trochu i natěšená, ale to bohužel po pár stranách opadlo. Sem tam se našly střípky, které dávaly smysl a byly dobře napsané i s nějakou smysl dávající úvahou zvrácených mozků, ale jinak to bylo spíše jakési patchworkové vydání mafiánského deníku, ve kterém se mi téměř nepodařilo zorientovat.

25.09.2020 1 z 5

Mor Mor Albert Camus

Kniha která je pro mě na seznamu klasické beletrie, maturitní četby apod. Zajímavý příběh nemoci, lidství, změn a přízpůsobení se nim. Četlo se rychlo v závislosti na kapitolách, některé bavily, jiné příliš ne.

25.09.2020 3 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Když se dozvíte, že audiokniku v anglickém originále načetla sama autorka, dozraje ve Vás snadno rozhodnutí zaposlouchat se a pro jednou nelistovat. Pro trénink angličtiny jsem ovšem měla k ruce i český překlad, který je rozhodně velmi blizký originálu.

Teď ovšem k tomuto memoáru. Michelle zachytila nejen to jaký byla celý život dříč, ale i svoji křehkost, rozhodnost a péči. Kniha prezentuje Michelle a její pohledy na okolní svět od útlého věku, přes školní léta, studium univerzity, první práci až po život, po životě v Bílém domě. Kniha je příjemně čtivá, vede čtenáře k mnoha zamyšlením a v několika pasážích nadšeně ožívá přímo před očima. Rozhodně doporučuji!

15.06.2020 5 z 5

Krvavé chodby Krvavé chodby Darren Shan (p)

Třetí pokračování série poloupíra Darrena Shena, tentokrát na cestách v rodném městě pana Hrůzlyho. Tato kniha je sice napínavá, ale příběh je o poznání slabší než u první h dvou. Osobně doufám v to, že se to opět zvedne, uvidíme.

09.02.2020 3 z 5

Upírův pomocník Upírův pomocník Darren Shan (p)

Druhý díl dobrodružství Darrena Shana, tentokrát mapující první kroky malého upířího pomocníka a vnitřní život Circu Monstruoso. Opět super a baví mě to čím dál víc.

09.02.2020 5 z 5

Madame Okta Madame Okta Darren Shan (p)

Horror mě baví všeobecně a tenhle dětský je opravdu fajn. Je to vlastně takové dobrodružství s přáteli, školou a monstry, obohacené o napětí a smrt. Vše je podáno příjemně, hlavní postava, která je současně vypravěčem příběhu se nám během knihy vyvíjí a další postavy rovněž neustrnou.

09.02.2020 4 z 5

Útočiště Útočiště Honza Vojtíšek

Druhá sbírka povídek od Honzy Vojtíška je rozhodně kvalitou vyrovnanější, než první sbírka Z druhé strany. Autor ukázal, že práce s hrůzou může i v jeho textu být velmi různorodá. Osobně mi sice více přirostla k srdci první sbírka, ale se mnou to nemá lehké nikdo v ničem :D. Vzhledem k tomu, že jsou zde řazeny práce staré i mladší, musím smeknout na perfektní editorskou práci, kdy téměř není rozdílu v kvalitě, která se drží poměrně vysoko. Možná paradoxně se do mé TOP5 s 5* dostala jinak hůře hodnocená povídka Jeho sestra, ano, je jednoduchá a možná i trochu kýčovitá, ale... Nikdy nepodceňujte existenci nikoho, koho jste ještě neviděli. Trochu jsem si vzpomněla na text jedné oblíbené kapely "Abych o ní mohl mluvit před klukama"... no a občas je ta víla o trochu reálnější a má chuť si hrát. Nevím zda bych ji znovu hodnotila takto vysoko, ale v tu chvíli mi opravdu sedla přesně tam, kam měla. Přišel. Odešel. Zůstali mrtví. Hrdinka mi trochu přijde jak Harley Quinn než jí definitivně jeblo. Sex, mrtvoly, rock'n'roll... Ou jé. Uvítala bych pokračování., Rychlík č. 666 je vlak, kterým bych se ráda svezla, zejména pak na původní trase, kterou už dnes nejezdí. Musela to být paráda. Povídka je skvěle napsaná a krom obrazotvornosti podbízí i simulované čichové vjemy, to už se mi u textu dlouho nestalo. Navíc, mám k nočním vlakům jistou osobní náklonnost. Sama. V noci. Sebe. je povídka, která mě zhypnotizovala a současně přilepila, ke stránkám knihy. Trochu mi připomněla jisté mystické a meditační praxe, které možná autor rešeršoval a nebo se mu o nich třeba jen zdálo a využil něco podobného ve svém textu. Každopádně tak či onak je to pro mne jeden z nejděsivějších textů v této sbírce. Už to déle nevydržím je přesně tím odlehčeným zakončením, které po děsu a hrůze vykouzlí zvláštní poněkud šílený úsměv na rtech. Neodpustím si poznámku, že mi tato povídka připomněla jisté povídky z Nekrosaria od Petra Bočka. Bohužel a nevím proč, ale stává se mi to často, nejméně se mi libila povídka Útočiště, podle které je sbírka nazvána. Přijde mi to poněkud násilně roubovaná dohromady, některé postavy jednají nelogicky a jsou určeny určeny pouze k tomu, aby posunuli hlavního aktéra příběhu na nějaké další místo, pro mě bohužel spousta zbytečně zahozeného materiálu. Druhá povídka, která mi nesedla je děsivá sci-fi Zahrada, která je asi nejvíce naivním textem, který ve sbírce je. Ovšem jelikož pro mě byla dosti obrazotvorná má 3*, ale to je jediný důvod. Nemám ráda pomalé rozjezdy a tohle je stejná šnekařina, jako u Stephena Kinga a jeho povídek. Palec nahoru za sympatický komentář v závěru knihy.

26.01.2020 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Za mě klasika, kterou by měli zařazovat do maturitních výběrů. Je to kniha, která generuje otázky a je třeba nad tím trochu přemýšlet. Budu upřímná, když řeknu, že svět bez knih by pro mě byl noční můrou.

11.01.2020 5 z 5

Cesta mistra meče Cesta mistra meče Charlie Greenberg

Jednoduché, krátké, moudré, přímočaré a k zamyšlení. Super knížka ;)

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Neprodejte panice! Ne každému se to musí líbit na sto procent a to přesně budu já. Kniha je dobrá, vtipná, zajímavá, ale já prostě nejsem ani skalní, ani fanoušek sci-fi. Nicméně bych ráda pokračovala v sérii, tak ještě uvidíme.

11.01.2020 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Ke knize se vracím po letech a bohužel musím říct, že je tak specifická, že druhé čtení je sice fajn, ale už to není skvělé. Bohužel se rozvzpomínám u čtení příliš rychle.

11.01.2020 4 z 5

Čuk a Gek Čuk a Gek Arkadij Gajdar (p)

Zajímavá a útlá knížka o dobrodružství a tak trochu i uličnictví dvou chlapců. Starší literatura pro mládež je jiná než ta dnes, má blíž k morálce atd., což bylo dáno i dobou a je hezké pozorovat ty rozdíly.

11.01.2020 4 z 5

Hráč / Věčný manžel / Nemilá příhoda Hráč / Věčný manžel / Nemilá příhoda Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Chtěla jsem začít s ruskou literaturou a doporučení padlo na Hráče od Dostojevského. Kniha má spád, čte se snad a svižně, příběh je lehký a jednoduchý. Může posloužit jako exkurz do útrap a rozmarů smetánky.

10.01.2020 4 z 5

Za tebou Za tebou * antologie

Pestrý to horror...
Sice mi poněkud trvalo se k ní prokousat, ale o to víc jsem si ji užívala v době, kdy jsem na ni měla čas. Je to poprvé a bohužel dost možná i naposledy, co u nás vyšla antologie současného horroru se jmény světového formátu. Najdou se tam pro mě slabší kousky, ale to vůbec nevadí, kdyby všechno bylo dokonalé, tak se to omrzí. Je, to jedna z těch antologií, u které ihned po dočtení jsem schopná říct, že nebude čtena pouze jednou.

Má TOP5 této antologie (řadím abecedně): Robert Cichowlas, Ivan Kučera, Edward Lee, Graham Masterton, Łukasz Radecki

07.01.2020 4 z 5