Vykopávka

Komiksový epos začíná vcelku nevinně, hlavní postava jede navštívit rodiče a sourozence. Když však dorazí na místo, kde rodina bydlela, zjistí, že tým podivných archeologů ze země právě vykopává pozůstatky domu. Na rodné hroudě již bylo založeno archeologické muzeum vykopávek, kde se hrdinova rodina stává hlavní atrakcí. Klubko nečekaně očekávaných událostí se začne rozmotávat a oživlá rodina se hrdinovi začne bez okolků vnucovat do života. Objevuje se sundavací penis, mrtvola pod stolem, okna k pornofilním sousedům, pokoutní laťkové sprchy uprostřed restaurace, máma jakožto přemoudřelá siamská dvojčata, stáda násilných stromů… Autor na knize pracoval přes osmnáct let a nechal se inspirovat vlastními zážitky ze snů. Vykopávka nejprve vycházela po kapitolách v autorově seattleském periodiku Death and Candy a ve švédském komiksovém měsíčníku Galago, knižně byla poprvé publikována v roce 2016 ve Stockholmu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/317004/vykopavka-Aro-317004.jpg 3.932
Literatura světová, Komiksy, Fantasy
Vydáno, Labyrint

Utgrävningen, 2016

Kniha Vykopávka

tomexx
22.11.2019

Zaujímavá kresba. Plné snových, hrôzostrašných a nepochopiteľných výjavov, akoby inšpirovaných H.P. Lovecraftom. Na mňa asi až príliš chaotické a nepochopiteľné. To by na druhú stranu až tak nevadilo, ale nič v knihe sa ma hlbšie nedotklo...

trudoš
06.09.2019

Jak píše anotace, Vykopávka je značně inspirována snovými obrazy a v tomhle ohledu funguje hodně dobře. Holdujete-li tedy příběhům, kde logika nejen že dostává padáka, ale taky přes držku, právě jste našli nového komiksového kamaráda. Ovšem čekáte-li od Maxe Anderssona něco srozumitelného, obávám se, že narazíte. Tvrději než tvrdě.
Ale k ději - no, ten žádný není. Lépe řečeno, je stejně proměnný jako sny samy. Což v praxi znamená, že se ledabyle opouští jedna dějová linie, aby se zvolna mohlo přejít na druhou, která pak přeskočí na třetí, čtvrtou… a tak dál, dokud noční můra prostě neskončí. Jde tedy spíše o sled volných asociací, než plnohodnotný vývoj událostí, a i když je to chvílemi krásně ujeté s občasnými záblesky geniality, stejně často člověk nechápavě kroutí hlavou, když výjevy přesáhnou hranici morální snesitelnosti. Jako celek tak u mě dílko pohořelo, protože pro jeho pochopení jsem příliš příčetný, ale svoje kouzlo bezesporu má. Stejně jako pár skutečně děsivých okamžiků.

evickakyticka
10.11.2018

Na první pohled nečitelný a chaotický komiks. Hlavně jeho podání, kdy černé barvy je víc než bílé. Ale nakonec docela zajímavý, netradiční, místy vtipný, divný až bizarní, úchylný...já nevím jak to lépe nazvat... Super vzpruha mezi komiksy:)
PS: ještě doporučím tomu, komu se líbilo, přečíst Nezahradu od Vaňka:)

Senua
18.07.2018

Velmi velmi velmi velmi velmi zvláštní. Na komiksu mě zaujal hlavně styl ztvárnění (alespoň při prvním zběžném prolistování). Taky je to jedna z mála knih, která se dá číst za velkého šera. Bílé písmo na černém pozadí krásně svítí a taky to ještě více umocní tu bizarní atmosféru... Nicméně se mi z komiksu místy zvedal žaludek a kdybych ho nečetla, vůbec nic by se nestalo.

LadyCharlene
28.05.2018

Kniha byla velmi svérázná. Když jsem to začala číst, vybavily se mi hodiny češtiny a definice surrealismu. A tohle dílo je přímo učebnicovou ukázkou. Nemůžu zaujmout stanovisko, zda se mi to líbilo či ne, rozhodně to bylo k zamyšlení, pro studenty psychologie by to byla určitě dobrá "učebnice".
Myslím, že autor nám dal podnět k přemýšlení, co všechno znamenají sny, co vše se v nich odráží, proč v nich vidíme věci pokřivené a v jiné formě? Určitě bych knížku doporučila, nicméně stále netuším, jestli mohu říct, zda se mi líbila.

Magdiczka
15.03.2018

Oh, co to sakra bylo?! Nebylo to špatný, to rozhodně ne. Akorát, že po přečtení jsem byla špatná pak já. Je to tak divný! Tak zatraceně moc divný až mně samotné z toho bylo zvláštně. A to mám divný věci docela ráda.

LordSnape
17.01.2018

Typická kresba Maxe Andersona se ve Vykopávce určitě zapřít nedá. Škoda jen, že se nedostavily jen nějaké nosné nápady, které by kresbu držely pohromadě. Prakticky všechny povídky jdou odnikud nikam a je to veliká škoda. Humoru, ba ani toho černého, se čtenář taky nedočká.

Tomas@S
07.09.2017

Ponekud bizarni jedinecna zalezitost, nenachazim ted srovnani s jinymi komiksy. Ocenuji vytvarnou stranku, nejspise nejaka obdoba linorytu, muselo to byt strasne pracne. Ale v pribezich jsem se chvilemi ztracel a pribehy samotne se podivne vyvijely, casto do ztracena. Nemuzu doporucit, jedine asi jako raritu.

komiksy

Max Andersson