Vykopávka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Komiksový epos začíná vcelku nevinně, hlavní postava jede navštívit rodiče a sourozence. Když však dorazí na místo, kde rodina bydlela, zjistí, že tým podivných archeologů ze země právě vykopává pozůstatky domu. Na rodné hroudě již bylo založeno archeologické muzeum vykopávek, kde se hrdinova rodina stává hlavní atrakcí. Klubko nečekaně očekávaných událostí se začne rozmotávat a oživlá rodina se hrdinovi začne bez okolků vnucovat do života. Objevuje se sundavací penis, mrtvola pod stolem, okna k pornofilním sousedům, pokoutní laťkové sprchy uprostřed restaurace, máma jakožto přemoudřelá siamská dvojčata, stáda násilných stromů… Autor na knize pracoval přes osmnáct let a nechal se inspirovat vlastními zážitky ze snů. Vykopávka nejprve vycházela po kapitolách v autorově seattleském periodiku Death and Candy a ve švédském komiksovém měsíčníku Galago, knižně byla poprvé publikována v roce 2016 ve Stockholmu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/317004/vykopavka-Aro-317004.jpg 3.739
Žánr
Literatura světová, Komiksy, Fantasy
Vydáno, Labyrint
Orig. název

Utgrävningen, 2016

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Vykopávka

Přidat komentář
qydko
24.10.2020

Na tohle jsem asi málo šílená.

Lady.Lucrezia
29.09.2020

Noční můra vyjádřená jako komiks, proč ne? Tenhle sen bych nechtěla ani za nic. Hnus, odpor, zvrácenost. Výjevy slepené jako v reálných snových světech... Pěkný horror!


Jizi
18.06.2020

Vítejte v té nejhorší noční můře, jmenuji se Max a budu váš průvodce! Už dlouho se mi nestalo, abych při četbě prožívala takhle intenzivní pocit hnusu a odporu, což je asi záměr. A to jsem si myslela, že mně se zdávají hrozné sny...

tomexx
22.11.2019

Zaujímavá kresba. Plné snových, hrôzostrašných a nepochopiteľných výjavov, akoby inšpirovaných H.P. Lovecraftom. Na mňa asi až príliš chaotické a nepochopiteľné. To by na druhú stranu až tak nevadilo, ale nič v knihe sa ma hlbšie nedotklo...

trudoš
06.09.2019

Jak píše anotace, Vykopávka je značně inspirována snovými obrazy a v tomhle ohledu funguje hodně dobře. Holdujete-li tedy příběhům, kde logika nejen že dostává padáka, ale taky přes držku, právě jste našli nového komiksového kamaráda. Ovšem čekáte-li od Maxe Anderssona něco srozumitelného, obávám se, že narazíte. Tvrději než tvrdě.
Ale k ději - no, ten žádný není. Lépe řečeno, je stejně proměnný jako sny samy. Což v praxi znamená, že se ledabyle opouští jedna dějová linie, aby se zvolna mohlo přejít na druhou, která pak přeskočí na třetí, čtvrtou… a tak dál, dokud noční můra prostě neskončí. Jde tedy spíše o sled volných asociací, než plnohodnotný vývoj událostí, a i když je to chvílemi krásně ujeté s občasnými záblesky geniality, stejně často člověk nechápavě kroutí hlavou, když výjevy přesáhnou hranici morální snesitelnosti. Jako celek tak u mě dílko pohořelo, protože pro jeho pochopení jsem příliš příčetný, ale svoje kouzlo bezesporu má. Stejně jako pár skutečně děsivých okamžiků.

evickakyticka
10.11.2018

Na první pohled nečitelný a chaotický komiks. Hlavně jeho podání, kdy černé barvy je víc než bílé. Ale nakonec docela zajímavý, netradiční, místy vtipný, divný až bizarní, úchylný...já nevím jak to lépe nazvat... Super vzpruha mezi komiksy:)
PS: ještě doporučím tomu, komu se líbilo, přečíst Nezahradu od Vaňka:)

Senua
18.07.2018

Velmi velmi velmi velmi velmi zvláštní. Na komiksu mě zaujal hlavně styl ztvárnění (alespoň při prvním zběžném prolistování). Taky je to jedna z mála knih, která se dá číst za velkého šera. Bílé písmo na černém pozadí krásně svítí a taky to ještě více umocní tu bizarní atmosféru... Nicméně se mi z komiksu místy zvedal žaludek a kdybych ho nečetla, vůbec nic by se nestalo.

LadyCharlene
28.05.2018

Kniha byla velmi svérázná. Když jsem to začala číst, vybavily se mi hodiny češtiny a definice surrealismu. A tohle dílo je přímo učebnicovou ukázkou. Nemůžu zaujmout stanovisko, zda se mi to líbilo či ne, rozhodně to bylo k zamyšlení, pro studenty psychologie by to byla určitě dobrá "učebnice".
Myslím, že autor nám dal podnět k přemýšlení, co všechno znamenají sny, co vše se v nich odráží, proč v nich vidíme věci pokřivené a v jiné formě? Určitě bych knížku doporučila, nicméně stále netuším, jestli mohu říct, zda se mi líbila.

1

Štítky

komiksy

Autor a jeho další knihy

Max Andersson
švédská, 1962

všech 7 knih autora

Kniha Vykopávka je v

Přečtených53x
Čtenářské výzvě5x
Doporučených2x
Knihotéce12x
Chystám se číst15x
Chci si koupit5x