Kvothe Kvothe komentáře u knih

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Fizgerald a jeho Gatsby mě zklamal, ale možná to bylo tím, že před ním jsem četl jakousi naprosto lehce čtivou knihu a Gatsby mi pak přišel prázdný a nudný. Není to špatná kniha, ale nijak mě nazaujala.

02.04.2011 3 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Čapek je výborný autor, ale jeho známější knihy (Válka s mloky, Krakatit, nebo dramata) jsou pro mě zajímavější. Hordubal/povětroň a obyčejný život jsou i tak velmi dobré české knihy. Nedoporučuji je však číst jako první dila od Božského Karla - Čapka :-)

V každém případě má však kniha velmi zajímavou kompozici - první část (pro mě nudnější) je téměř zcela z pohledu samotného Hordubala vracejícího se z Ameriky. Druhá část je již jen z pohledu všech ostatních. Je to střetávání několika realit - několika pohledů na svět a to velmi dobře zachycené.

Poznámka po letech: nedávno jsem viděl inscenaci Hordubala v režii J.A.Pitinského z divadla Husa na provázku a musím říct, že
mě jeho pojetí nadchlo. Správně groteskní nadsázka a zajímavý výklad, který nejde proti textu.

02.04.2011 4 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Vím, že jsou to zcela odlišné knihy, ale po nedostižně dokonalém magickém realismu Bulgakova Mistra a Markétky jsem čekal něco obdobného a dostal jsem něco, co pro mě v tu chvíli bylo naprosto nestravitelné. Stejná jména, stejné scény, hraní v čase.....všechno je skvěle a úmyslně vymyšlené a kniha je jistě zajímavá. Objektivně nemohu popřít její originalitu - nemám k tomu důvod a ani si to nemyslím. Subjektivně to pro mě bylo nesnesitelné a tak útlá kniha se mi jevila několikanásobně delší než například Egypťan Sinuhet nebo Na východ od ráje. Jako by Sto roků samoty mělo tisíc nudných stran. Pro mě - nesnesitelné :-))

02.04.2011 2 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Bezpochyby jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl a myslím, že to tak již zůstane. Skutečně božsky dábělské dílo, které v sobě obsahuje celý svět. Propojenost s ukřižováním Ježíše je skvěle vymyšlená a celková koncepce díla je obdivuhodná. Autor knihu nejdříve spálil, potom znovu napsal a dopisoval ji slepý, tak že ji diktoval své ženě, načež pár dní nato zemřel. Tato kniha , ani bych se nedivil, mohla vzniknout po upsání duše Ďáblu. Markétka mistra skutečně miluje, nejsou zde žádné známé citové výlevy, ale láska je hmatatelná. To co pro něj udělala - to je projev čisté lásky. To je ale jen jeden z mnoha motivů, jež by stálo za to rozebrat. Doslova dokonalá kniha! Doufám, že si ji přečtu ještě několikrát :-)

02.04.2011 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Skvělá kniha, která patří k základům fantasy žánru, ale skutečně sahá i hlouběji. První díl a jeho převyprávění známých pohádek, tedy ztráta veškerých dětských iluzí je výborným úvodem do celé série o velmi lidském zaklínači Geraltovi, který je čtenáři i díky své lidkosti a uvěřitelnosti velmi blízký.

01.04.2011 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Krásná alegorie ideálního systému, který se díky lidské (prasečí) podstatě, vždy zvrhne do něčeho horšího. Kniha se často vykládá jako kritika komunismu, ale tak to není. Kritizuje veškeré totalitní, ale i jim podobné systémy. Ve své podstatě je to ale místy vidět i (s nadhledem - nechci vyjadořovat politické názory) v demokracii - popisuje tedy jakýsi problém toho, v co se zvrhne vláda člověka - bohužel popisuje jaká je lidská přirozenost. Na konci knihy já krásná scéna, kdy se prasata ztotožnila s člověkem. Již se nejedná o zvířata - lidskost tedy není výhradou člověka, ale souborem určitých vlastností, které prasata převzala a tak se stala lidmi. Je to děsivé a smutné. Výborná kniha!!!

Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón Platón

Platónovi dialogy jsou krásná filosofická díla. Tento svazek je jedním ze základů Dialogů. Sókrates před soudem, při soudu a po něm - tedy při čekání na smrt. Lze chápat v mnoha rovinách. Co je to zbožnost? Základní tázaní po trvajícím jsoucnu, tedy po idejích, které zde ještě není přímo uchopeno a vysvětleno, přesto i zde lze najít odkazy na jedno z ústředních témat Platónovi filosofie, které poté rozebíra v jiných dialozích. Sympatická délka knihy :-))

Krysař Krysař Viktor Dyk

Výborná kniha, která stojí za přečtení a jejíž konec je až zničující. Krásně udělaný muzikál od Daniela Landy (určitě se zde nechci dohadovat o tom jestli je Landa neonacista nebo ne - nebudu psát svůj názor na něj, jen píšu, že se mu muzikál povedl - odhlédnu-li od druhé linky vzpoury vesničanů. Některé melodie muzikálu Krysař jsou úžasné a vystihují atmosféru knihy - Temný stín, Udeří-li bouře....)

Úvod do filosofického myšlení Úvod do filosofického myšlení Ladislav Benyovszky

Ještě k čitelnosti: Možná může mít Pan_Václav pravdu, ale přesto nelze popřít, že umění napsat složité věci čitelnou a přijatelnou formou, je uměním vysoce ceněným a v oblasti filosofie to platí několikanásobně. Sokola jsem uvedl pro příklad, ale u něj je to vidět hezky - Malá filosofie člověka je skutečně základ, ale i na jeho jiných khinách je vidět, že umí velmi dobře psát a věci vysvětlovat (Etika a život, Filosofická antropologie....). Nesouhlasím s názorem, že snaha o zdánlivou srozumitelnost dnešních filosofických knih je na škodu - Nesouhlasím v absolutním měřítku!!!!!!!

Filosofie je pro lidi - jak říká Sókrates, tak má lidi probouzet - určitě je tedy nemá uspávat. I ty nejsložitější myšlenky a konstrukty se dají podat takovým způsobem, že si z nich téměř každý čtenář s otevřenou myslí něco vezme. Dobře napsaná filosofická kniha může něco říci středoškolskému studentovi, který s filosofií začíná, vysokoškolákovi, který ji již nějakou dobu studuje i jeho profesorovi, který se může oprávněně filosofem nazývat.

Jestliže se stane to, že se filosofie vzdálí lidem do takové míry, že jí nebude možné v běžném měřítku porozumět, tak ztratila svůj smysl a bude existovat jen sama pro sebe. Filosofie pro Filosofii. Miluji moudrost jen abych miloval moudrost. To však není její důvod, důvod její existence, jejího bytí, jejího dávání se nám :-)

01.04.2011 3 z 5

Soumrak nad Babylónií Soumrak nad Babylónií J.Suzanne Frank

Nejslabší díl z celé série. Přesto jistě není ztráta času si celou tetralogii přečíst. Biblické odkazy jsou zajímavé a padnoucí.

Úsvit nad Středomořím Úsvit nad Středomořím J.Suzanne Frank

Zde také pár historických věcí moc nefunguje. Jinak stále velmi slušná kniha.

Má reflexe po několik letech od přečtení a po přečtení mého krátkého nic neříkajícího komentáře (většinou mám snad lepší:-) - tedy snažím se o to) - musím se ptát jaké věci tam nefungují? No, to už dnes neřeknu. Vím jen, že po několika letech si z knihy vybavuji jen ženu, která cestovala jaksi podivně v čase, měla na krku v prvním díle Ankh a potkala v minulosti osudového muže, kterého poté potkávala napříč časem.
Ve své podstatě nic moc - jsou historické romány, ze kterých si vybavuji konkrétní detaily, popisy míst, jasnou chronologii děje i jména. Takže mi tato kniha zkrátka v paměti neuvízla.

Stíny nad Atlantidou Stíny nad Atlantidou J.Suzanne Frank

Trochu horší než první kníha - Odrazy v Nilu. Občas něco moc nepasovalo a bylo to lehce odfláknuté. Na druhou stranu velmi čtivé.

Odrazy v Nilu Odrazy v Nilu J.Suzanne Frank

Zajímavý, lehce ohraný, koncept knihy. Není to to nejlepší co si lze z "historických" (co znamenají ty uvozovky, že? Čtu si svůj komentář po hodně dlouhé době a sám nevím, ale nechám je tam - asi jsem v nich tenkrát viděl nějaký význam:-)) ) románů vybrat, ale přesto to stojí za přečtení. Vysvětlení hvězdiček - nyní dávám 5 - odhlížím od jiných kníh - proto, že další díly jsou horší a tam budu ubírat. Zde je tedy mé hodnocení pouze v rámci této Tetralogie. Jinak v porovnání s jinou literaturou (myšleno alespoň v kategorii historický román, kde mám načteno více autorů) tak 3 hvězdy.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Velmi obsháhlý úvod do filosofického myšlení :-)) Tato kniha obsahuje tolik promatizací a i odpovědí na tolik otázek běžného života, že téměř na jakýkoliv každodenní rozhovor lze v ní najít odpoveď a cestu jejího řešení. Vypadalo by ale asi zvláštně, kdyby se někdo hádal v hospodě o politice a vy byste vytáhli Malého prince a ukázali například na scénu s králem, který může přikazovat všemu. Bez slov byste knihu zavřeli a vzali to jako svou odpověď - vždyť tam je i tohle. Povinná kniha pro každého, kdo má mysl otevřenou - jinak ji nelze pochopit.

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Souhlasím s komentáři níže. Přesto má kniha svůj význam a patří k tomu lepšímu ze své doby - tedy ze seznamu povinné literatury :-) Ema byla skutečně ve své podstatě nedospělá a neschopná normálního života. Je s podivem, že se nezabila už dříve - byla znuděná vším, i sama sebou, takže je zvláštní, že to vydržela na zemi tak dlouho :-))

31.03.2011 3 z 5

Zkrocení zlé ženy / The Taming of the Shrew Zkrocení zlé ženy / The Taming of the Shrew William Shakespeare

Velmi dobrá komedie. Ani omylem se nejedná o krocení ženy s vlastní hlavou (tedy ničení jejího nezávislého já) - právě naopak. Káťa je do velké míry emancipovaná žena žijící ve špatné době, ale povede se jí najít rovnoceného partnera - tedy on si najde ji. Důležité je poznamenat, že koncepce hry je - divadlo v divadle na divadle, kde se hraje divadlo na několik úrovních - Káťa a Petruchio hrají divadlo před ostatními - ona hraje zkrocenou a on hraje, že ji krotí a snaží se spolu obalamutit i publikum - což se jim většinou daří (výkladů je samozřejmě mnoho, ale tento se nabízí). Nikdo však neví co se děje ve chvílích, kdy nejsou zrovna na scéně.! Poslední scéna je Katčiným vyjádřením lásky k Petruchiovi, které si nelze plést s ponížením se a zkrocením (naopak oni dva poníží všechny ostatní). Je to vrchol společného divadla těch dvou "moderních" lidí uvězněných v době minulé. Téma, ač to zní ohraně, je nadčasové (floskulka - v tomto komentáři jistě ne první) a i dnes se tak tato ranná a tudíž možná trochu méně propracovaná komedie stále objevuje na jevištích a to velmi hojně .

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Krásná kniha a nádherná báseň v úvodu. Přesto - styl Hemingwaye mi nesedl a někdy jsem se u čtení trochu nudil.

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Konec knihy je úžasný, ale mě osobně se kniha četla trochu hůře a roztříštěněji než třeba Válka s Mloky. Přesto výborná kniha. Opět je chyba v člověku. Za svou zkázu si může vždy člověk sám a je to naprostá pravda. Za zkázu si můžeme MY. :-)

31.03.2011 4 z 5

Kvalit Egypťan Sinuheta Řeka bohů nedosahuje, ale přesto se jedná o nadmíru kvalitní historický román, který čtenáře dokáže pohltit a jeho délka je zcela nepodstatná. Nakonec jsem se rozhodl pro pět hvězdiček - nebudu porovnávat se Sinuhetem, jedná se o odlišné knihy napsané s odlišným záměrem.

Město & město Město & město China Miéville

Otázka: Města jsou skutečně metafysicky - abnormálně propojená a lidé je nevnímají proto a nebo je to jen jedno město a lidé se rozhodli si ho ve svých hlavách rozdělit na dvě a dělat, jako že se o dvě města jedná a tak k nim přistupovat. Tedy chci říci - je prolínaní měst realita nebo je to pouze v myslích obyvatel těchto měst? Rozdílné barvy, styl vystupování, mluva, chůze....přesto je schopné z jednoho města do druhého (protiprávně) vystřelit a zabít člověka ve městě druhém - čím to asi je? Super sci-fi, které stojí za přečtení. Teším se na další knihu od Chiny Mievilla.