kruppe kruppe komentáře u knih

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Ne, ne a ne. Prostě to nebylo ono. Nesedělo mi prostředí ani postavy. Děj se odehrává v místě, které jako by vypadlo z Mechanického pomeranče. Postavy všechny téměř záporné (kladné se jen mihnou, a to jen proto, aby byly obratem zabity). A ani to počáteční nadšení, kdy jsem identifikoval repliku z Shakespearova originálu, mi nevydrželo dlouho.

16.04.2018 3 z 5

Malý bratr Malý bratr Cory Doctorow

Z young adult fantasy lepší průměr. Pár výtek se najde, přičemž nejvíc proti srsti mi byly popisné pasáže. Příliš vysvětlování i v závěru, který by měl být hutný a ne neustále zpomalovaný nějakým dokomentováváním... Navíc samotný konec je takový nijaký, příliš zázračný a v ústech vám nechá pachuť toho, že by tam přeci ještě něco mělo být...

27.02.2018 3 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Necelý týden po dočtení Pilířů země, jsem dočetl i Na věky věků. Neměl jsem to dělat. Dokonale se tak odhalila schematičnost psaní Folleta. V Pilířích vytvořil archetypy postav a ty pak jen přenesl do Na věky věků:
Caris-Aliena
Elfrik-Alfred
Petranilla-Regan
Saul-Phillip
atd.
Přesto se stále jedná o kvalitní román o Anglii během stoleté války. Stále budete držet palce hlavním postavám a nesnášet ty záporné (žádné pochyby nenastanou-černobílé postavy až na právníka Gregoryho u něj vítězí pragmatičnost). Ken Follet i v tomto díle zůstavá věrný přechodům mezi postavami, opět vás žádná postava nestihne nudit (maximálně mi přislo mírně otravné milostné tápání mezi Merthinem a Caris). Konec nebyl tak sebejistý jako u Pilířů, ale i přesto 4hvězdičkové dílo.

11.06.2017 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Výborná kniha. Vše zasazeno do doby gotické. V popředí stavitelova rodina. Ne moc temný středověk (autor dopřál až moc dlouhověkosti pro ústřední postavy a až příliš zdrženlivosti u záporných postav). Vše se točí kolem katedrály, ale nebojte se, nenajdete zde realistické popisy na úkor dějovosti, vždy bude vládnout epická složka s až filmovými střihy mezi postavami, aby vás nikdo nestačil omrzet. V pozadí (i popředí) sledujete Hru o trůny všemožných hodností (od převorských až arcibiskupské stolce, stejně tak od hraběcích až po královské trůny). Ano je to špalek, ale kdo se nezalekne stránek dostane krásnou historickou mozaiku, kde v závěru dopadne i poslední kamínek do zdi gotické katedrály!

06.06.2017 5 z 5

13 hodin 13 hodin Deon Meyer

13 hodin? Opravdu výstižný název. Nejen ve vztahu k ději (přečteno za 13 hodin...včetně krátkého spánku). Kniha vám opravdu nedá vydechnout. Akce, napětí, výborně napsané postavy - noví adepti na detektivy, se kterými se, doufejme, bude počítat i do dalších dílů. Rozpálená Pretoria a Cape town, to vše na vás dýchne, jen abyste zjistili, že výsledné odhalení bude daleko komplexnější, než bychom čekali. Já jen doufám, že se Ben nežene do toho zničujícího objetí, které dává tušit poslední stránka...cherche la femme
Radši se jdu zchladit do Švédska (Temná tajemství).

29.05.2017 5 z 5

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Výborně napsané. Napínavé, byť znáte vraha, autor zvládl skvěle pasáže s point of view. Psychologie postav dobře vystavěná. Dokonce zkrachovalý detektiv alkoholik lepší jak Harry Hole.
Překlad se nevyhnul překlepům a chybám(jak gramatickým, tak sémantickým) , ale vše v únosné míře.
PS. Dominacz se nepřenesla přes stranu 50 (jak je vidno z jejího komentáře), tak její hodnocení berte s rezervou...

15.05.2017 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Kvido v sukni (Báječná léta pod psa) potkal Posla (Marcus Zusak) a přiblížil nám pohnuté osudy obyvatel jednoho NÁJEMNÍHO domu. Paralelně(neznáte-li, najděte si na Wikipedii) k přítomnému ději dochází k naraci(neznáte-li, najděte si na Wikipedii) pohádkového příběhu. Druhá kniha z pera Frederika Backmana, jak už to tak bývá, nedosahuje kvalit Oveho, ovšem i tak se rozhodně jedná o nadprůměrný počin. Můžete očekávat opět HOŘKOSLADKÉ chvíle strávené v jednom NÁJEMNÍM domě plném babiččiným lidí a samozřejmě jedním Worsem. A bišonkem(jméno Samantha si zapamatujte:)). Vřele doporučuji. (jen některé pasáže jsou zdlouhavé, ale to si i autor uvědomuje-viz závěr knihy).
A tak v duchu:" Kde nemůže čert, nastrčí babičku!" směle do čtení. (jojo, já vím, má tam být Kam:)

02.05.2016 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Gran Torino po Švédsku? Může to fungovat? Ano, a jak! Úsměv od ucha k uchu od začátku do konce, spadl jen v epilogu, na chvíli. Pro mě nejlepší kniha, pro rok 2014. A tak to prostě je!

01.05.2016 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

překvapivé? šokující?možná v konzervativní Anglii v roce 1978. Pro mě kniha o dospívání třech teenagerů, kteří zabřednou do svých rodinných a osobních problémů. A šokující závěr? Trochu...Ovšem v komentářích zmiňovaná syrovost je naprosto nesrovnatelná s Mechanickým pomerančem (vydáno již 1962).

31.01.2016 3 z 5

Kruh smrti Kruh smrti Chris Tvedt

Taková roztahaná detektivka. Obsahuje několik míst odporující logice(jako mávnutím proutku změněný vztah Synne, výlet za svědkem atd.). Další místa komentovat nemohu byl by to spojler. Ale v současné produkci nemůže konkurovat jiným severským velikánům.

11.03.2015 3 z 5

Lékař od Stalingradu Lékař od Stalingradu Heinz Günter Konsalik

Výborná kniha. Skvělé popisy lékařských zákroků v nuzných podmínkách. Jen by mohlo být méně rušivých momentů v podobě sexuálních výstřelků ruského osazenstva. Ale tato kniha byla vy-ni-ka-jí-cí.

19.01.2015 5 z 5

Jacobova obhajoba Jacobova obhajoba William Landay

Kniha Jacobova obhajoba, jejíž autorem je bývalý právník, je románem, který vás jistě upoutá. Je napsána fundovaně a dostatečně poutavě (natolik, abyste knihu večer nezavřeli a druhý den nechtěli otevřít).
Abstrakt děje je napsán v hlavičce, nebudu jej vypisovat, jen doplním, že kniha se odehrává ve dvou časových rovinách. Dvousečná zbraň, která vás obírá částečně o překvapení, ale zároveň vás udržuje v nejistotě.
Tento právnický román je navíc lehce obohacen o psychologickou a sociologickou rovinu (říkám lehce, byť zabírá polovinu knihy, ale autorovi rozhodně lépe jde procesní část, než rozbor rodinných vztahů, to mi připadalo rušivé a občas dokonce iritující).
Jamajská story byla navíc, zbytečná až možná hloupá, zato závěr byl... (pro mě adekvátně vyřešen)

19.01.2015 4 z 5