Kraken84 Kraken84 komentáře u knih

Nebezpečná skratka Nebezpečná skratka Madeleine L'Engle

Moje první slovensky psaná kniha na kterou jsem si troufnul. Na jazyk jsem si zvykl celkem rychle, ale z podivného obsahu jsem na rozpacích. Nedokážu pochopit co chtěl autor vyjádřit podivným příběhem, který řeší (nic nového) odvaha a láska. Velkou roli tu hrají tři sudičky/andělé/hvězdy/ježibaby, poznáváme nové planety, přátelské mimozemšťany i holý, pulzující zlovolný mozek. Mám knihu za bizardní pohádku né nepodobnou čaroději ze země oz a Alence v říši divů= nepostrádá to ten " o kolečko míň" faktor.

17.04.2018 2 z 5

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Krásně napsaná knížka podobna Cloud Atlasu. Potkáváme dokonce postavy ze slavného atlasu mraků. Některé kapitoly byly kouzelné, jiné zvláštní, napínavé nebo vypisovaly zážitky utíkajícího vraha hnusného kultu. Užil jsem si a potěšil se z autorova talentu. Potěší fandy atlasu mraků

14.04.2018 4 z 5

90 testů, her a cvičení pro rozvoj myšlení, paměť a koncentraci 90 testů, her a cvičení pro rozvoj myšlení, paměť a koncentraci Gareth Moore

Perfektní kniha na procvičení mozku. Zapálila mě do řešení nepravidelných sudoku od kterých se teď nemůžu odtrhnout. Úkolů je tam ale mnoho a každý si přijde na své - sudoku(běžná, nepravidelná, diagonální, sudé/liché),dokonce piškvorky, slovní úlohy, zapamatování textu, překleslování obrazců po 30 vteřinovém pozorování. počítání bloků v 3D prostoru aj. - u všech se postupně zvyšuje obtížnost.

Moc mě to bavilo - pár úloh jsem si schoval pro rodinu a potrápil jsem je. Něco je na pár minut i sekund a něco řešíte dva dny. Doporučuji.

03.03.2018 4 z 5

Zjevení Cthulhu Zjevení Cthulhu Howard Phillips Lovecraft

Málokrát dávám 2 hvězdy, začnu tedy pozitivy. Líbí se mi že autor vytvořil svůj svět (jako Pratchet) Město X, universita X vlastnící grimoár napsaný šíleným arabem XY obsahující zmínky o původcích zla v jednotlivých povídkách. Většina zápletek je promyšlených a ohromně zajímavých (pokud máte rádi Poea) a poslední povídka " Stín z hlubin času" je ta nejlepší ze sbírky a obsahuje minimum negativ viz. níže.

To, co se nedá přehlédnout, je jasný předěl v povídkách. První část je zápletka - hezky odvyprávěná, která se čte dobře. Následují popisy událostí ve kterých se potácí hlavní postava. Popisy jsou matoucí a každé další přídavné jméno je jen nahozeno na hromadu těch předchozích, popisované je spíše zamlženo, přídavná jména se až komicky opakují. Autor rád nazývá věci ohromné, ďábelské, ohavné, nevysvětlitelné, nepopsatelné a časem začnete nenávidět slovo kyklopské. Někteří autoři mají nadání pro tento popis (Dan Simmons např.) kdy je čtenář zaházen popisnými výrazy, ale Lovecraft se v nich ztrácí sám.

Povídka Stín z Hlubin má perfektní Poeovský nápad výměny vědomí do něhož promítne svůj svět Dávných legend. Hrdina stůně, sní/bdí, chvíli se chová jako Jackyl/Hyde a poslední část se chová jako smyslů zbavený podobně jako postavy Zwejgova Amoku.

Sice je poslední povídka tak dobrá - i tak se četla jako ostatní. Musel jsem se do čtení pomalu nutit a šlo to vždy po pár stranách. Prý Lovecrafta nenávidíte nebo milujete. My uprostřed trpíme.

02.03.2018 2 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Můj odhad je, že autor chtěl abychom zažili naprosté odcizení. Znecitlivění a odcizení od postav a jejich osudů a zabředly do pochodů mysli hlavní postavy, která zažila něco záhadného.

Odcizíme se postavám se kterými nemůžeme soucítit. V knize nesoucítíme s postavou označenou pohlavím a povoláním.

Ženy v expedici se oslovují specializací, už od začátku si nevěří a podezírají se. Pochmurné okolí podivně nestabilní skupinu rozkládá až zůstává naživu pouze vypravěčka , která se setkává s nepopsatelným. Nepopsatelné se autor pokouší popsat jako Dan Simmons Štíra a trnový strom v Kantosu Hyperionu, ale není podobně úspěšný.

Po přečtení jsem kouknul na 4 minutový trailer a je jasné, že film si jen vypůjčil nápad o tajemném lese. Odklon od knihy začíná počtem postav, jejich výzbrojí, důvodem pro vstup(zápletka) a pak začíná Jurský park, Alien...

Kniha není nějakým ohromným čtenářským zážitkem, ale vyloženě špatná není, dokonce mě zajímá jak vše dopadne, ale z recenzí vím, že lepší bude načnout třetí knihu Heechee série F. Pohla.

11.01.2018 3 z 5

Cesta do Jeruzaléma Cesta do Jeruzaléma Jan Guillou

kniha mě zklamala. Většina děje se odehrává v klášteře, o kultuře vikingů se moc nedozvídáme, nejzajímavější pasáže autor přeskočil zmínkou na jedné straně připomínající filmový střih s titulkem "o půl roku později". Kam se Jan hrabe na Bernarda Cornwella.

Hlavní postava je Arn - nejlepší střelec, lovec, šermíř v zemi, staví budovy, peče,udí a píše,čte a mluví seversky, francouzsky a latinsky. Arn je tak pobožný, až ho někteří bratři mají za najivního a dětinského. Mně tak připadá autor nebo čtenář jemu. Postava je tak dokonalá, že superman se zdá reálnější.

Nedokážu si představit jaký charakter vykovají z Arna další 2 knihy svaté války.

06.01.2018 3 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Hezky psaná kniha. Moc se mi líbil nápad a rád čtu o lidech co se učí číst, rádi čtou a vidí v tom vysokou hodnotu. Atmosféra temného 24. století na mne silně dopadla.

11.12.2017 4 z 5

Pronásledování bitevní lodi Bismarck Pronásledování bitevní lodi Bismarck Ludovic Kennedy

Drsně a dojemně psaný dokument honu na německý bitevní Titanik. Střídají se pohledy německé, spojenecké, vojínské a grandadmirálské, letecké s námořními. Mám dojem, že si přišli na svoje technici, romantici, bojovníci i pacifisté. Děj svojí ohromností llidskou bytost zastiňuje a podle mého vyznívá protiválečně.

19.11.2017 4 z 5

Poutavě psaný cestopis.

07.11.2017 4 z 5

Malostranské povídky Malostranské povídky Jan Neruda

Na jazyk jsem si musel zvyknout, ale to nebyl problém, který jsem s knihou měl. Děj mě nedokázal vtáhnout, já se ne a ne začíst a knihu jsem protrpěl.

08.10.2017 3 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Byla to vážně čtivá a zábavná jízda.

Trailer dává tušit supr film, ale knihu nepředčí. Další kniha psaná IT geekem Marťan je opačný příklad.

Většinu těch bojovníků, robotů a podobných nesmyslů jsem neznal a asi proto mi to nevadilo jako vykrádačka a rád jsem slyšel zmínku o Rush, Spaced a Pytonech.

Ke konci jsem začal litovat ty děti, když se setkaly se svojí modlou -
spoluzakladatelem hry, který byl rád, že jsou všichni až po uši zabraní do hraní, pop-kultury 80. let, kterou dokonce studují a znají zpaměti. To, že jsou naprosto nepoužitelní se zde neřeší. V cíli se nám dostává ponaučení, které protiřečí všemu, co předcházelo a nutně muselo předcházet dosažení cíle.

27.09.2017 4 z 5

Dobronínské morytáty Dobronínské morytáty Vlastimil Vondruška

Zrovna jsem dočetl Nesba a tak se neubráním srovnání, ale Nesbo nemá šanci. Tato kniha se také odehrává v zimě, ale když se přiblížíte ke krbu, je to cítit. Zahřeje i krásně využitá čeština a díky ní jsem miloval knihu už od prvních řádků. Zápletka je také zamotaná( jména 16 století také nepomáhají-Jiří Adam z Dobrodína apod.) a závěr naprosto nečekaný, ani krev, mučení a pár mordů by Nesbovcům nechyběla.

18.09.2017 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

První Nesbo zkušenost. Dlouze vypadající kniha s obrovským fontem písma a směšným odsazením od okrajů.
V knize se o citech jen píše, ale pocítíte jen napětí a odpor - dokonce není náležitě využita šance vykreslit vraždu (když už musí být ukrutná a krvavá). Chybí mi popisy prostředí - v místnostech jsou popsány náležité detaily, ale exteriér je tak minimálně popisován, že mi v hlavě postavy chodily modrošedou mlhou (možná je neurčitost záměrem). Přijde, že jsem sledoval postavy prožívající vroucí vzájemné vztahy, ale vše je zakleto v ledu a ke mně se to teplo nedostalo. Konec naznačuje druhý díl. Plus knihy, je čtivost.

08.09.2017 3 z 5

Fatu-Hiva Fatu-Hiva Thor Heyerdahl

Autor krásně popisuje místa která s manželkou navštívili, dobrodružství, vznik a vývoj jeho názoru na původ Polynésanů. Jeho manželka - ekonomka musela být buď zamilovaná nebo unavená civilizací a také prahla po útěku k přírodě. Ideální pobyt to ale nebyl - proto je to tak hezká kniha. Kniha ke konci je esejí o pokroku s morálním ponaučením, které jsem četl se vzpomínkami na hezké pláže,rybaření, poipoi, momo a pomerančové pivo.

24.08.2017 3 z 5

Lidská skvrna Lidská skvrna Philip Roth

Kniha pocitů, vztahů, dojmů, myšlenek všeho druhu -
popisy jsou krátké a výstižné - dotýkají se jen obličeje, chůze, držení těla, vkusu apod.
Nikdy jsem nečetl o více nenáviděné hl. postavě. Sám můžu říci, že pro mě byl jistě zrádce , lhář a nevděčný syn. Jeho okolí s jen málo výjimkami ho mělo ještě za misogyna, chlípného násilníka, rasistu, smilníka a vraha.
Během čtení dostáváme šanci důkladně poznat všechny postavy. Hlavní události totiž vidíme několikrát a očima všech což relativizuje náš doposud vytvořený názor na dobré a špatné jednání a pohled na hl. hrdinu.
Ohromně jsem si užil boxujícího mladého Colemana a popis myšlení vojáka ve Vietnamu a život zpět mezi lidmi.

Knížku jsem podložil doporučeným Soulem, Sinatrou a ke konci Mahlerem.

autor taky 3x prozradil děj pár stran dopředu.

09.07.2017 4 z 5

Za modrým horizontem událostí Za modrým horizontem událostí Frederik George Pohl Jr.

Parádní počtení. Hodně vědecké teorie, které nerozumím, ale je to vzrušující koření. Konec knihy byl pro fandu sci-fi zcela uspokojující. Posledních pár odstavců bych popsal jako tajemně matoucí.

21.06.2017 4 z 5

Terezínský deník 1941–45 Terezínský deník 1941–45 Eva Roubíčková

Stručné deníkové zápisky dvacetileté dívky, které se vyhýbá veškeré nebezpečí Terezína ve smyslu, že sice zavřená, nemocná, zapsaná do transportu na východ, členka odboje a šlojzujíc - přežívá a setkává se snoubencem.

Obsah mi někdy přišel až marnivý. Baví se, flirtuje se třemi chlapci, učí se anglicky, chodí na představení, přednášky. V době kdy se lidé hádají o půl kila mouky neví (díky mnoha známých a očividně zakoukanému Karlovi) kam schovat velké množství jídla - kupuje si spoustu věcí, dokonce střevíce na doma.

Až dospělý doslov/po válce měl větší dopad.

11.06.2017 2 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Knížka byla taková jednohubka. Trochu jsem se styděl, že to ve svých 30 letech čtu, když vidím ty tlusté stránky, velký font písma, spoustu krásných ilustrací a text "pro čtenáře od 9 let" na zadní straně. Pohádky byly hezké a nejzajímavější byl pro fandu komentář Brumbála za každou z nich.
Koupí knihy taky podporujete dobrou věc.

30.05.2017 3 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Parádička. Děj neomrzí díky neustálým skokům mezi postavami a skoky v čase. Styl psaní je jakoby místní - protože i vypravěč používá přirovnání a popisy, které jakoby vypadly z úst některé z postav. Každý charakter má svůj slovník, je znát rozdíl když mluví prostý chasník, sadistický lovec lidí nebo vzdělaný a urozený vladař. Začátkem mě autor zaujal zvláštním použitím epického refrénu, který přidal na dojmu, že prožíváme legendu.

29.05.2017 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Kniha je horší verzí Malevilu s lehce výraznějšími sci-fi prvky. Čekal jsem něco víc - nemohl jsem se pořádně začíst a prožít si příběh. Takhle jsem knihu louskal po několika stránkách za den.

14.05.2017 3 z 5