konicekbily konicekbily komentáře u knih

Severní stezka – Českem od západu k východu Severní stezka – Českem od západu k východu Jan Hocek

Kniha nebyla v knihovně k dispozici, ale byly mi nabídnuty čtyři soubory turistických map vztahující se ke knize. Nejsou v naší Databázi knih, nemohu je tedy okomentovat jednotlivě. Celkově mi připadá, že mapy jsou použitelné. Již nemám sil k zavedení těchto souborů do naší DK, pokud byste někdo měl chuť a sílu je zavést, potom sděluji, že informace o těchto souborech map jsou na www.viaczechia.cz.

05.02.2024

Písečná kosa Písečná kosa Vladimír Körner

Děj je zasazen do první poloviny třináctého století, doby velkých ideových střetů. To dává autorovi široký prostor, aby pomocí svých postav, zejména hlavní postavy, se vyjadřoval například k tomu, jaký si má člověk zvolit život, jakým směrem se má jeho život ubírat a co má mít v životě smysl. Velice těžká kniha k zamyšlení.

04.02.2024 4 z 5

Slečna Marplová a záhady: Povídky Slečna Marplová a záhady: Povídky Agatha Christie

Mohutný, váhově a prostorově robustní soubor povídek od královny detektivek se slečnou Marplovou ale i bez ní, je jakýmsi průřezem povídkové tvorby slavné, možná největší autorky detektivní literatury. Není to čtení na jeden večer, ale na jedno čtvrtletí!

04.02.2024 5 z 5

Velký risk Velký risk Erle Stanley Gardner

Příběh napsaný autorovým stylem, vhodný pro příběhy s advokátem s Perrym Masonem, se mi moc nelíbil. Zpočátku se jeví, že to bude horror nebo thriller se stoupajícím napětím, ale tempo postupně upadá a i trochu nudí. Podle mne průměr.

04.02.2024 3 z 5

Marie Antoinetta Marie Antoinetta Stefan Zweig

Moc hezky napsaný průvodce životem jedné z nejznámějších evropských královen, na pozadí historických skutečností, se spoustou postav té doby, barvitě vylíčených, včetně jejího tragického konce. Kniha je nejen o jejím životě, ale i o spoustě autorových myšlenek a rozporech té doby.

01.02.2024 5 z 5

Titanic Titanic Miloš Hubáček

Dokonale zpracovaná literatura faktu o nejznámější mořské katastrofě. Autor zpracoval téma podrobně, bez zbytečných odboček a domněnek, držel se jím stanovené osy příběhu a přinesl spoustu podrobných údajů z historických plaveb zaoceánských lodí, o konstrukci a stavbě Titaniku, o jeho první a zároveň poslední plavbě, o skutečnostech po potopení lodi, a o důsledcích a vyšetřování neštěstí včetně ohlasů dobového tisku a politiků.

31.01.2024 5 z 5

O lásce a jiných běsech O lásce a jiných běsech Gabriel García Márquez

Drsné, a možná i trochu kritické zobrazení středověké americké společnosti při novodobém otrokářství. Inkvizice má hlavní slovo a nevyplatí se jí vzdorovat. I popis života mi připadá hodně reálný a naturalistický.

29.01.2024 4 z 5

Zpověď trosečníka Zpověď trosečníka Gabriel García Márquez

Beletrie podle skutečného příběhu trosečníka - kolumbijského mariňáka - na voru v Mexickém zálivu. Proč se stal trosečníkem, jeho "zážitky" z putování na voru, trable i psychologie.

29.01.2024 4 z 5

Muž, který se ztratil Muž, který se ztratil Erle Stanley Gardner

Tři povídky různé kvality od stvořitele slavného obhájce. Nelíbily se mi tak, abych nad nimi jásal, ale něco mi to dalo. Nejlepší je první povídka: Peggy a spáč.

27.01.2024 3 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Autor napsal další pěknou knihu s Harrym v hlavní roli, pěkným stylem. s dějem se spoustou odboček a zvratů a stálým matením čtenáře. Četlo se mi to hezky, zdá se mi však, že je zde mnoho odkazů na minulé díly a drobná vata by se také našla. Kdyby se autor odhodlal napsat ještě další díl, rád si ho přečtu.

26.01.2024 4 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Každý den nemůže být posvícení. Po velice pěkném startu děj začíná skomírat, vedlejší větve dostávají více prostoru než hlavní děj, jakoby se autorka snažila napsat co nejvíce stránek bez ohledu na čtenáře. Autorku mám rád, líbí se mi její příběhy, ale tentokráte je to průměr.

21.01.2024 3 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Dobře promyšlená zápletka dovedená do konce s důkladným objasněním. Autorčin zajímavý styl mne provedl s jejími hlavními postavami zajímavým příběhem. Nemám námitek!

19.01.2024 5 z 5

Bezčasí Bezčasí Erik Axl Sund

Četl jsem první díl, ten se mi moc nelíbil. Zkusil jsem rovnou třetí díl, a ani ten jsem moc nepochopil. Je to nepřehledné, možná to je pro jiné čtenáře a ne pro mne. Slabší průměr!

18.01.2024 3 z 5

Budu ti nablízku Budu ti nablízku Michael Robotham

Vyvrcholení celé trilogie, opět dokonalá zápletka s jasným rozuzlením. Velice mi pomohlo, že jsem přečetl v poměrně krátkém čase všechny tři díly postupně!

17.01.2024 4 z 5

Druhá žena Druhá žena Michael Robotham

Joseph v hlavní roli. Jeho otec je těžce zraněn a on rozmotává klubko záhad kolem jeho života. Jde o Josephovu soukromou akci, policie stojí trochu bokem. A tak řeší věci složitěji, než by bylo možné je vyřešit jednoduše s policií. Zde vidím překročení reálnosti a proto mi nestačí skvělý styl, zamotaná série zápletek a napínavé scény.

16.01.2024 4 z 5

Proč bychom se nepřiznali aneb Jak to bylo doopravdy Proč bychom se nepřiznali aneb Jak to bylo doopravdy Zdeněk Šmíd

Měl jsem to štěstí, že jsem se v minulosti zapojil při mých sportovních, vodáckých a turisticko-horských aktivitách do různých kolektivů lidí, kteří byli nadšeni pro našeho společného koníčka. A tento "duch nadšení" se prolíná všemi knížkami autora. Bylo mi zřejmé při čtení jeho knížek, že se jedná beletrii, a tudíž vše je jenom fikce, kdy hlavní hrdinové jsou průnikem autorových kamarádů a stejně tak historky a dialogy jsou dílem autorovým a nikdy se nestaly. Jsou ale napsány tak, že je chápu, že se staly a dokonce mohu potvrdit, že podobné scény jsem (při úpravách) zažil i já. Autor vždy dokonale vystihl atmosféru!

15.01.2024 5 z 5

Sleduji tě Sleduji tě Michael Robotham

Promyšlená a propracovaná zápletka od počátku hlavní hrdinku uvrtá do skoro neřešitelných problémů - ona sama neví, která bije - a do zhruba poloviny knihy neví ani čtenář, která bije. Posupně jak se děj rozvíjí, se zápletka ještě více zamotává a čtenář neví kam se vše ubude ubírat. Moc pěkný thriller, možná i trochu sociální román!

15.01.2024 5 z 5

Lucia Lucia Bernard Minier

Ukázkový případ, kdy i mnou uznávaný a obdivovaný autor zneužil mé důvěřivosti a podle mne povrchním výkonem chtěl patrně načít novou řadu svých příběhů - jak chápu náznak v epilogu. Ale je tam spousta zbytečností, nenavazujících informací, spousta nepatřičného natahování děje - takže po super knihách pouze průměr!!!

14.01.2024 3 z 5

Krvavé peníze Krvavé peníze Luděk Kubát

Po rychlejším začátku, kdy je tempo velice rychlé, přichází uklidnění a poklidné zakončení s úplným vysvětlením. Detektivka je situována do saské i české části Krušných hor. Navíc jsem si osvěžil místopis kouzelné horské krajiny.

11.01.2024 4 z 5

Případ Lessing Případ Lessing Roman Cílek

"Vyváženě" napsaná kniha: kromě způsobu provedení zločinu, okamžité reakce místních kriminalistů a po třinácti letech dotažného vyšetřování a odsouzení účastníka vraždy obsahuje i stručnou charakteristiku oběti a historické souvislosti. Čtenář si může udělat poměrně přesný obrázek té doby.

09.01.2024 4 z 5