kokrokr kokrokr komentáře u knih

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Větvení času, alternativní světy a hledání milované ženy, to vše tu již bylo. Nejedná se tedy o nic objevného a originálního, jak tu tvrdí celá řada příspěvků. Příběh je však dostatečně dramatický a většinu čtenářů asi pobaví. Já sám knihu hodnotím jako povedený příběh na jedno přečtení, ale špičky žánru jsou někde jinde.

06.11.2020 3 z 5

Ivanhoe Ivanhoe Walter Scott

Knihu jsem četl jako kluk několikrát a popisy soubojů a bitev si pročítal pořád dokola. Děj románu se rozvíjí v klidném tempu a Scott krásně vykresluje jednotlivé postavy a prostředí příběhu. Četba je to barvitá a dobrodružná, snad pobaví milovníky historie i dnes. Tomu, kdo dosud nečetl, mohu jen doporučit.

29.05.2020 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Musím říct, že první tři díly považuji za nejpovedenější. Možná je to proto, že nakladatel dokázal autorku ukočírovat a omezil rozsah textu. Další díly si už Rowlingová krátit nenechala, na to už byla moc populární. Já bych teda škrtal.

24.05.2020 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Vynikající a velmi zábavné, četl jsem to už několikrát a pokaždé si to pěkně užil.

23.05.2020 5 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Třetí díl považuji za nejslabší, sice se to celkem dobře čte, ale co je moc to je moc. První dva díly působí celkem uvěřitelně, tady však autorka na reálný děj rezignovala. Zneuznaný génius unáší krásné dívky do podzemí a chce aby se do něj zamilovali. Znovu osvětlí kilometry podzemních tunelů, přenáší tudy zdrogované dívky do svého útočiště, instaluje tu kamery a miny. Jak to skončí? Krásná dívka je zachráněna a padouch je zasypán v podzemí. Skoro bych řekl, že autorka miluje muzikál „Fantom opery„ a trochu se inspirovala. Navrch přidala Egypt, jeho božstva a sokolnictví. Slušný guláš.

05.04.2024 3 z 5

Krysta Krysta Petr Sagitarius

(SPOILER) Jedna z mála zajímavě napsaných českých detektivek, kterou jsem v poslední době četl. Rozhodně lepší průměr za tři a půl bodu. Přesto si neodpustím menší kritiku. První půle knihy byla trochu utažená až školácká, teprve v druhé části se autor konečně rozjel a příběh dostal jiskru. Také snahou šokovat čtenáře závěrečnou pointou, že vrahem je mladší sestra, jsem nebyl zrovna nadšen. Tohle bylo příliš účelové a zbytečné. Zařazení místního nářečí chválím, dodává to příběhu autenticitu. Autorův slovní projev místy působí příliš stroze a jednoduše, asi jako školní slohová práce. Chce to trochu rozvinutější věty, slovní hříčky, či barvitá a ironická přirovnání.

07.02.2024 3 z 5

Nedávno mi švagrová doporučila tuto autorku, že je to sranda. Tak co, já přečtu všechno. Sranda to tedy byla, ale trochu nezáživná a trapná. Hubeňáková se tady snaží napodobit lidový humor a příliš tlačí na pilu, ale někomu tento styl možná vyhovuje. Pokud já znovu sáhnu po humoru, dám radši potřetí Denik Ostravaka, to je jiný level. Naštěstí žena čte úplně jiný druh knih a tak nemá šanci se u Nataši inspirovat v zacházení s mužem. A na okraj, zásadně odmítám chodit se ženou na nákupy a pokud něco potřebuji pro sebe, je tu přece e-shop.

17.12.2023 2 z 5

V pekle ptáci nezpívají V pekle ptáci nezpívají Jarmila Pospíšilová

Znovu jsem si potvrdil, že tato řada detektivek stojí za starou bačkoru. Je ale pravda, že jsem tu četl i daleko horší dílka. Dávám dva a půl bodu.

07.11.2023 2 z 5

Ztracený na Nevděku Ztracený na Nevděku Petr Hugo Šlik

Jednoduchý dobrodružný příběh pro kluky. Jenom bych chtěl vědět, zda by se opravdu našel učitel, který by vzal 25 děcek z šesté třídy na třídenní výlet pod širák. Tak to by snad udělal jen sebevrah.

29.10.2023 3 z 5

Případ modelek s dlouhýma nohama Případ modelek s dlouhýma nohama Erle Stanley Gardner

Gardnera mám rád, ale zde se jedná o průměrnou knihu. Není se ovšem co divit, v tom počtu románů co napsal, nešlo udržet kvalitu dlouhodobě na stejné úrovni. Děj se posouvá hlavně v rozhovorech, které Perry vede s ostatními účastníky krimipříběhu. Je to trochu konverzačka. Nejzajímavější je jako vždy závěr v soudní síni.

18.09.2023 3 z 5

Neúprosný Měsíc Neúprosný Měsíc Mary Robinette Kowal

Máme zde novou hrdinku Nicole Wargin. Nicole se občas chová jako ředitelka zeměkoule, vše ví nejlíp, má vztek a zapomíná jíst. Kniha je zbytečně dlouhá, autorka mohla s přehledem úvodní polovinu románu vtěsnat do 40-50 stránek. Je to takové ženské brebentění, nic závažného se tu neděje, jen se řeší její anorexie a manželovo politické angažmá. V druhé části knihy řeší astronautka Nicole sabotáže na lunární základně. Pořád nechápu, za co tato trilogie dostala sci-fi ocenění Hugo, Nebula a Locus. Tohle je spíše společenský román poukazující na práva žen, práva barevných menšin, na zdravotní problémy a sci-fi je jen kulisa na pozadí. Ta ocenění spíše chápu jako další projev americké superkorektnosti a pozitivní diskriminace.

02.09.2023 3 z 5

V bažinách argentinských V bažinách argentinských František Flos

(SPOILER) Hlavní hrdina je Čech, který se stane učitelem mladého chlapce na velké farmě - estancii v Argentině. Až na pár dobrodružných příhod tu autor převážně popisuje místní faunu a flóru, lovecké výpravy a krajinu. Znalosti jsou to ale jen encyklopedické, Flos sám do ciziny nikdy necestoval. Dnes už Flosův školometský literární styl zastaral, příběh se číst ale dá. Za mě slabší průměr a dva a půl bodu.

13.05.2023 3 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Na začátečníka dobře zvládnuté řemeslo a hodně povedený závěr. Lepší průměr.

06.02.2023 4 z 5

Krev je můj chleba Krev je můj chleba Laird Barron

Není to špatné, ale podruhé to už číst nebudu. Naopak domácího drsňáka Larse od Daniela Grise jsem dal nedávno celou sérii znovu a bylo to příjemné čtení. České reálie mě baví asi víc.

12.11.2022 3 z 5

Karibské tajemství Karibské tajemství Agatha Christie

Babču Marplovou mám rád a dávám tři a půl bodu. Čteno znovu po třiceti letech.

04.08.2022 3 z 5

Projekt Každodenní rutina Projekt Každodenní rutina Alexej Osadčuk

První díl Osadčukova herního světa mě zaujal. Je to zajímavý dobrodružný příběh. Zatím nás zásobuje díly LitRPG především Fantom Print a občas něco přidá Fragment. Škoda, že Fragment nevydal další pokračování série Disgardium. Patrně za to může malý odbyt, to ale mohly čekat u tak nepovedené obálky. Tak holky a kluci z Fantom Printu, ať je tu brzo další díl a snad odchytíte i nějakého domácího autora pro psaní LitRPG.

08.06.2022 4 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

V upoutávce se píše, že jde o první díl trilogie oceněné Nebulou a Hugem. Po přečtení úvodní knihy jsem překvapen, to opravdu nic lepšího ve sci-fi nevyšlo? Je to takový romantický sci-fi slaďák pro čtenářky. Autorčina hrdinka je totiž židovka trpící panickou atakou, zasazuje se o práva žen a barevných, je odvážná pilotka, má prestižní vysokoškolský titul, chce být astronautkou, chce zachránit svět a její manželství je naprosto úžasné. Teď schází jen dopsat jak třídí odpad a pomáhá slepcům na přechodu. Slušně napsaný průměr.

14.12.2021 3 z 5

Český špion Erwin van Haarlem Český špion Erwin van Haarlem Jaroslav Kmenta

Rozhodně zajímavé, ale je otázka co vše Jelínek zamlčel a co do příběhu přidal. Také Kmenta mohl podlehnout sympatiím k určitě charismatickému člověku a jeho charakter mohl trochu vyšperkovat. Pokud byl Jelínek opravdu tak dobrý špion ,tak měl přímo v popisu práce navazovat vztahy, přetvařovat se a lhát.

24.10.2021 3 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Průměrný cestopis. Škoda, že autor místo ilustrací nedal do knihy fotografie ze svého putování. Sám v knize popisuje co vše viděl a vyfotil, já bych pak možná přidal i o bod více.

29.06.2021 3 z 5

Pod znakem orla Pod znakem orla Simon Scarrow

Obyčejný dobrodružný román, který obsahuje logické chyby. Autorův slovní projev taky nijak nezáří. V nadpisu této stránky se tvrdí, že Scarrow má hluboké znalosti římské historie a literární talent. No, já jsem nic z toho při četbě knihy nezaznamenal. Žádný propracovaný děj, ale jen jednoduchý příběh a popis života v legii, který najdete v každé encyklopedii o starém Římu. To i Vondruška, který také často chybuje, dokáže psát čtivěji. Přirovnávat tuto ságu k dílům Cornwella je úplně mimo mísu. Cornwell píše logicky, historicky přesně a jeho knižní texty jsou na vysoké literární úrovni. Scarrow je jen průměrný autor a na Cornwellovu úroveň nemá šanci dosáhnout. A na rovinu, ten poklad by nikdo nikdy nenašel a císař na daních a kořisti z provincií na chod říše dostával mnohem větší částky než je bedna zlata. Pokud se chtěl císař udržet u moci, musel věnovat značné sumy na stavbu akvaduktů, lázní, divadel a dalších veřejných budov. Také pořádal a dotoval sportovní, bojové a divadelní představení. Láska římského lidu byla drahá, na to jedna bedna zlata nestačila. Ostatně, i ta invaze do Británie asi stála více.

21.05.2021 3 z 5