koepster koepster komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Jedna z mnoha knih, ve které nacházím moudrost až několik let po ukončení gymnázia. Přesto, že byl tento krátký příběh psán původně na míru stalinistickému režimu, je až fascinující, kolik podobností lze vidět mezi Farmou zvířat a soudobými autoritářskými a totalitárními režimy, zejména tím ruským. Kdykoliv například vidím projevy nejvyšších představitelů recentní ruské politiky, vždy si vzpomenu na obtloustlého Pištíka a jeho až absurdní demagogické argumentační kličky.

01.08.2022 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Musím říci, že ještě nikdy jsem s hlavní postavou necítil tolik, jako při čtení tohoto příběhu. Jak žraloci kousek po kousku okrádali chudého starce o cenný úlovek, na který se tak moc nadřel, bylo neskutečně frustrující a nikdy bych si nepomyslel, že by mi nějaké knižní postavy dokázalo být tak líto.

29.04.2020 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Po přečtení knihy si jeden uvědomí, jak důležité je obklopovat se přáteli. Jak neuvěřitelně těžký ten život může být, když jsme osamělí a nemáme někoho, komu bychom se vypovídali, když máme starosti. Někoho, s kým bychom sdíleli naše nápady, naše myšlenky. Někoho, s kým bychom se dělili o emoce, ať už ty dobré nebo ty špatné.

"Prázdný život nikdy nevyplní naše materiální tužby, ale opravdové přátelství."

04.02.2023 4 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Největší hrdinství spatřuji v lidech, kteří si dokážou udržet svoji lidskost i ve chvíli, kdy se k nim osud postaví tak, jak se postavil k hlavní hrdince tohoto příběhu. A udržet si naději i ve chvíli, kdy se zdá, že žádná není a jediné co na vás čeká je smrt, bída a utrpení. Neskutečně inspirativní příběh matky 5 dětí, která navzdory svému čistému "árijskému" původu odmítá opustit svého romského manžela Johanna a jejich 5 společných dětí, a dobrovolně se tak s nimi ocitá v koncentračním táboře.

15.07.2022 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Možná půjdu trochu proti proudu, když řeknu, že mě příběh bavil a čtení této knihy jsem si opravdu užil. Pravděpodobně je to do značné míry dané tím, že jsem s touto sérií začínal skutečně od prvního dílu (tedy od tohoto dílu), nikoliv například Sněhulákem, jako jiní čtenáři, a proto má očekávání nebyla nikterak vysoká. Samozřejmě v kontextu celé detektivní série se bezesporu nejedná o nejpropracovanější, nejkvalitnější a nejnapínavější dílo, nicméně pro začátek rozhodně neurazí. :-)

17.11.2020 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Po prvních dílech je u této knihy konečně výrazně znát kvalitativní vzestup. Velice oceňuji autora, že dokázal perfektně skloubit dvě dějové linie, z nichž jedna se odehrává v přítomnosti, a druhá v minulosti - za druhé světové války. Právě ta je klíčová k celkovému pochopení děje. Velice se mi líbila také romantická část příběhu, která alkoholika Harryho zobrazuje v trochu pozitivnějším světle.

17.11.2020 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Kniha o tom, že jako lidstvo na tom s vyhlídkami do budoucna ani zdaleka nejsme tak špatně, jak nám tvrdí nejrůznější aktivisté a hlavně média. Nejvíce na této publikaci oceňuji to, že je postavená ryze na jasných datech a faktech, která jsou nezpochybnitelná a nevyvratitelná. Určitě doporučuji všem čtenářům, kteří na dnešní svět nahlížejí pesimistickou optikou.

15.11.2020 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Nemesis je prozatím z celé detektivní série nejdelší, což se odráží v množství zápletek, zvratů a komplikovanosti děje.

Přesto, že konečné rozuzlení jedné ze zápletek bylo na počátku příběhu dle mého názoru poměrně předvídatelné, tak mě Nesbo dokázal v průběhu knihy dokonale zmást a v podstatě mě donutil uvěřit tomu, že to tedy nakonec bude asi trochu jinak, i když jak se nakonec ukázalo, nebylo. Nesbo si tu s námi vlastně tak trochu hraje - něco nám naservíruje způsobem, kdy si řekneme, že to je už přece jasné, všechno do sebe natolik zapadá, že už to nemůže být jinak a zápletka je rozpuštěna. Jenže přichází naprosto nečekaný zvrat a všechno je jinak. A znovu, a znovu. Jedna ze zápletek se však nerozluštila a přenáší se tak do následujícího dílu, díky čemuž se nemůžu dočkat, až se pustím do dalšího čtení.

09.07.2022 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Celým příběhem se prolíná jeden zásadní povahový rys, který je společný jak lidem, tak i robotům. Rys, který v konečném důsledku vede k jejich zkáze. Je jím nenávist. Nenávist hlavně a především k vlastnímu stvořiteli, poháněná přesvědčením o vlastní výjimečnosti a nadřazenosti.

07.01.2023 4 z 5

Právo šaría pro nemuslimy Právo šaría pro nemuslimy William Bryan French

Osobně se domnívám, že je dílo až příliš stručné. Pro širší a ucelenější pohled na islám bych určitě zvolil jinou publikaci. V některých pasážích jsem měl také pocit, že se informace mnohdy až zbytečně často opakují. Nicméně abych nebyl pouze kritický, musím vyzdvihnout také pozitivní stránku knihy, kterou jsou jasná, nezpochybnitelná a nevyvratitelná fakta o politické části islámu, který může být pro současnou evropskou civilizaci skutečně velkou hrozbou.

15.11.2020 3 z 5

Obrana politiky II. - Přednášky z let 1994-2018 Obrana politiky II. - Přednášky z let 1994-2018 Petr Pithart

Přečteno v rámci přípravy na zkoušku z politologie a upřímně musím říct, že to je must have pro všechny studenty, jejichž předmět studia se nějakým způsobem dotýká oboru politologie. Ale samozřejmě nejen pro ně :-) Nejen, že jsou zde stručně, srozumitelně a hlavně čtivě vysvětleny všechny důležité tematické okruhy, ale autor zde ke každé jednotlivé kapitole nabízí také několik námětů na přemýšlení, čímž tuto knihu obohacuje od různých politologických 'encyklopedií'.

11.05.2022 5 z 5

Andělské poselství naděje Andělské poselství naděje Lorna Byrne

Osobně se domnívám, že takové knihy nemá moc smysl číst ve chvíli, kdy se vám v životě daří a máte se dobře. V takových chvílích budete velice pravděpodobně o všem, o čem autorka píše, hovořit jako o pohádce. Proto tvrdím, že takové knihy - a tuto knihu obzvlášť, je dobré číst ve chvílích, kdy si procházíte náročným životním obdobím, nevidíte světlo na konci tunelu a nemáte naději. Právě tu naději vám tato kniha dá, rozhodnete-li si ji přečíst a budete věřit:-)

11.06.2021 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Musím říci, že tento díl jsem si narozdíl od ostatních v této sérii neužil, všechno mi přišlo takové pomalé, zdlouhavé a nudné. Můj celkový dojem z knihy nezachránil ani samotný závěr, který byl dle mého docela snadno predikovatelný.

17.11.2020 2 z 5

Kulička (3 povídky) Kulička (3 povídky) Guy de Maupassant

Pokud bych měl tuto knihu popsat jedním slovem, řekl bych nadčasovost. Všechny povídky pojednávají o lidech, konkrétně o tom, jací občas dokážou být povýšení pokrytci, jak se umí přetvařovat a jak hledí pouze na své zájmy. A navzdory tomu, že se autor prostřednictvím tohoto díla snažil vykreslit tehdejší společnost, ve které žil, bohužel dost vypovídá i o dnešní době a společnosti, ve které žijeme dnes.

03.05.2020 3 z 5

Izrael a Palestina Izrael a Palestina Marek Čejka

Musím se podepsat pod komentáře níže hodnotících uživatelů. Problematika izraelsko-palestinského konfliktu je zde podána skutečně nezaujatě a nestranně. Jedná se o velice komplexní pohled na jeden z nejkomplikovanějších a nejsložitějších problémů v současnosti. Dozvídáme se zde o jeho příčinách, průběhu i jeho důsledcích. Rozhodně doporučuji každému, koho zajímá soudobé dění na blízkém východě.

12.03.2021 5 z 5