knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Jak vzniká počasí Jak vzniká počasí Jaroslav Kopáček

Vysoce odborná kniha obsahující i spoustu vzorců vysokoškolské matematiky, vzniklá údajně z úvodního kurzu studia meteorologie. Ačkoli autor předpokládal též užitečnost pro zájemce, kteří tyto informace potřebují ve svých profesích, ale i pro laické nadšence. Přiznávám, že zas takový nadšenec teda nejsem, abych si hrála s těmi derivacemi.

Pro laiky je knížka vcelku neužitečná. Dozvíme se o složení atmosféry, pak vše ohledně výpočtu tlaku, teploty, výparu a vlhkosti. Dopodrobna jsou rozebrány jevy v atmosféře, např. vzduchové hmoty, srážky, se zvláštním zaměřením na cyklóny a anticyklóny. Mraky jsou probrány jen okrajově. Ani kapitola slibně nazvaná Předpověď počasí nepřinese nic praktického - pouze historii předpovídání a Aladin.

Knihu doprovází obrazová příloha snímků z družic, bez návaznosti na text, v popisku některých snímků autor zavádí i nové pojmy.

Chyběl mi tu slovníček pojmů, kniha je fakt samý odborný výraz.

Takže študenti, vy si to užijte, a laici, jdeme hledat něco užitečného. Tohle je jen samá teorie.

20.06.2021 3 z 5

Kouzlo malých zahrad Kouzlo malých zahrad Paul Collins

Tahle knížka má velmi přitažlivou obálku, ale to je všechno. Autor má jednak značně zkreslenou představu, co je malá zahrada (pracuje s výměrami odpovídajícími standardní satelitní příměstské moderní vesnické zástavbě), a jednak bere všechno letem světem, takové obecné povídání o prvcích tvořících zahradu. V závěru ukazuje několik vybraných zahrad i s jejich půdorysy, ovšem přiložené fotky se zaměřují jen na nějaký určitý detail, zatímco popisný text na celou zahradu, tedy nepříliš názorné. No a ty fotky - originál knihy byl vydán 1989, ale už tenkrát to nafotili nepříliš ostře, nebo snad pro menší formát knihy. Zkrátka ani ty fotky si moc neužijete.

17.06.2021 2 z 5

Tvořivé plány duší Tvořivé plány duší Robert Schwartz

Pokračování knihy Plán vaší duše. Tentokrát pro mě trochu méně uvěřitelné, jednak přítomností Ježíše jako duchovního rádce jedné vědmy, jednak pro mě kontroverzním zpracováním tématu zvířecích mazlíčků.

Koncept knihy se trochu liší od předchozí. Přestože je opět značně přítomno nadšení autora přesvědčeného, že píše cosi jedinečného, tentokrát celou třetinu knihy zaměřil na obecné zpracování tématu, a prostor pro konkrétní životní plány zde dostalo jen 5 vybraných osob. Také se dozvíme více i o vědmách, jejichž schopnosti autorovi umožňují zkoumat plány duší.

Nesedla mi ani forma zpracování dialogů - autor své otázky rámuje uvozovkami, zatímco odpovědi splývají s autorovými vsuvkami, a čtenář si tak musí pořád dávat pozor, kdy jde ještě o odpověď "shůry" a kdy už jen o komentář.

Úsměvné byly i reklamy na jiné knížky z tohoto nakladatelství, které byly hojně vloženy do textu jen na základě podobnosti tématu.

11.06.2021 3 z 5

Mágova cesta. Skutečná příležitost, jak nalézt poklad svého nitra Mágova cesta. Skutečná příležitost, jak nalézt poklad svého nitra William Whitecloud

Knížka psaná v ich formě, kde se zdá, že jde o autorův životopis, než si člověk všimne, že hlavní hrdina má jiné jméno. To mi trochu zkazilo požitek a důvěryhodnost podávaných rad v knize. Jako jo, rady jsou to super, ale ten hlavní hrdina je tak děsně natvrdlý, hrozně mi pil krev tím, jak se porád rozčiloval nebo se litoval. A konec - no nějak tomu konci nevěřím.

07.06.2021 4 z 5

Děkuji, už jsem vraždil Děkuji, už jsem vraždil Fred Kassak

Příjemné odpoledne s ... no detektivkou bych to úplně nenazvala. Vtipné, absurdní, ale i smutné.

09.05.2021 4 z 5

Architektura moderních zahrad Architektura moderních zahrad Jana Stejskalová

Je dobré, že jde o knihu z českého prostředí (a další takové jsou v seznamu literatury na konci). Kniha se snaží mapovat celkovou problematiku zakládání zahrad, což je fajn, ale zas na úkor podrobností, a tak je tam hodně nákresů, ale málo "živých" fotek (a když, tak často trochu od věci), textem je taky dost šetřeno. Hlavně v nákresech zahrad ve svahu jsem se těžko orientovala, kde je nejvyšší bod zahrady :-)

Po nezbytném úvodu jsou představeny základní způsoby řešení zahrady v rovině a ve svahu - oběma je věnován velký prostor a variabilita. Následují speciální případy - atria, střešní zahrady, krajinné, venkovské a přírodní zahrady, zahrady pro sport a hry a dokonce i zahrady u historických vil. Stručně je zmíněna zahradní architektura.

Přínosné jsou však zejména přehledné tabulky květin, stromů a keřů pro osázení, zahrnující různá kritéria pro výběr.

Jako učebnice je to zřejmě postačující. Pro obyčejného nadšence, co hledá inspiraci pro vlastní zahradu, mi ale přišly užitečné opravdu až jen ty tabulky s rostlinami, a dále ty neobvyklé prvky (střechy, historické vily). Ostatní informace jsou mi známy už z jiných publikací tohoto typu.

01.05.2021 4 z 5

Ptej se andělů Ptej se andělů Silke Bader

Zklamání. Název slibuje, že nás kniha naučí kontaktovat anděly a zřejmě se jich i na něco ptát. Zatím je první polovina knihy jakousi ezo literaturou na téma energetických těl člověka, aury a čaker. Potom vám autorka představí 8 archandělů s tím, že si je můžete volat, kdykoliv budete chtít. Následují andělé čtyř živlů.

Hlavní část knihy je spíš jakousi průvodní knihou ke kartám. S návodem, že si každý den "vytáhnete" či nalistujete namátkou jednoho, nad kterým budete meditovat. Andělé nesou názvy jako Anděl odpuštění, Anděl moudrosti, Anděl bezpečí apod., a každý má svou barvu. Průvodní text se vždy zaměří na nějaký aspekt vnějšího či vnitřního života, nad kterým budete meditovat a ten den danému aspektu "zasvětíte". S nějakým skutečným napojením na anděly to nemá moc společného.

Knihu doprovázejí příjemné kresby všech zmíněných andělů a autorka hodně dá i na symboliku barev, bohužel barevně je vytisknuto jen minimum stránek. Překladatelka (Anděla, jak příhodné :-) ) se občas taky trochu utla.

26.04.2021 2 z 5

Výbor z díla II. - Archetypy a nevědomí Výbor z díla II. - Archetypy a nevědomí Carl Gustav Jung

Tentokrát kniha k mému zklamání neobsahovala žádný úvod vysvětlující, proč byl tento díl sestaven zrovna takto, zřejmě jde ale o vše, co se dalo posbírat na téma archetypů a nevědomí (GW 8 a 9). Rovnou nás vrhne do "Teoretických úvah o podstatě duševna". Teoretické úvahy na jakékoliv téma jsou pro mě utrpením, takže jsem rozuměla fakt jen místama, že se autor snaží někam zařadit archetypy, píše ještě pod dojmem nedávné Hirošimy a notuje si s Paulim. Mimochodem, ten Pauli ho vážně pochopil a napsal mu k doslovu komentář ve stejně nečitelném duchu.

Následující příspěvky už byly srozumitelnější, jednalo se převážně o monotematicky zaměřené práce na téma některého archetypu. Nejsrozumitelnější pro mě byl archetyp dítěte. Překvapilo mě, že dílo neobsahuje žádný Jungův přehled archetypů, nějakou tu kategorizaci. Jung sám zde mluví o archetypech víceméně obecně, snaží se vysvětlit spíš jejich obecný význam, než konkretizovat. Podrobněji se jimi zabývá jen namátkou, těmi z jeho pohledu nejdůležitějšími.

Určitý prostor Jung dává i synchronicitě a obecně parapsychologii. Nepochybuje o nich a poukazuje na nutnost tyto fenomény více zkoumat. Poněkud mě zaráží, že zatímco moderní psychologie jakkoliv Junga uznává, archetypy přijala, vše "nadpřirozené" je stále víceméně tabu.

25.04.2021 4 z 5

Obojživelníci Obojživelníci Christophe Dufresnes

Autor strávil psaním tohoto průvodce 3 roky a prohrabal se spoustou odborných zdrojů. Výsledkem je popis VŠECH druhů obojživelníků, kteří žijí v Evropě, Malé Asii a na severu Afriky, neboli v západním palearktu.

Na začátku nějaké ty obecné informace o třídě obojživelníků, potom má každá skupina svou stránku s upřesněním taxonomie a taktéž každý druh má svou vlastní stránku, takže jde o průvodce opravdu podrobného a úplného.

Na extra stranách jsou potom poddruhy, a tady byl trochu kámen úrazu, začalo to chybou na str. 197 chybným českým názvem druhu skokana, vrcholilo bincem v poddruzích mloků rodu Lyciasalamandra.

Vzhledem ke snaze o co největší užitečnost průvodce s důrazem na určování druhů v terénu, musím za ty chyby ubrat hodnocení. Navíc mi připadalo, že větší prostor (čti užitečné rady pro nalezení a identifikaci) dostaly žáby, nad mloky a čolky. Fotografie byly úžasné, netuším tedy z čeho měl autor na výběr, ale často jako by upřednostňovaly krásný záběr než viditelnost určovacích znaků.

No nechme stranou mouchy, u průvodce jsem strávila několik příjemných večerů, nenudil a jsem teď o moc moudřejší, co se této problematiky týče.

20.04.2021 4 z 5

Sny a jak jim rozumět - Úvod do výkladu snů Sny a jak jim rozumět - Úvod do výkladu snů Stase Michaels

Srozumitelná a útlá knížka, která se může stát klidně i jedinou přečtenou literaturou na toto téma, pokud chcete s analýzou svých snů začít.

Autorka se považuje za odbornici (nikdy jsem o ní neslyšela) a předkládá svou osvědčenou pětikrokovou metodu (o které jsem taky dosud neslyšela), jak rychle porozumět svým snům. Jak uvádí - zanalyzujte si podle ní 15 snů a pak už to půjde samo.

Na to, jak je knížka stylizovaná (v rámci edice, kam patří podobně zpracovaná nauka o čakrách, auře, wicca apod.), působí obsahem přesto seriózně a myslím, že ji můžu doporučit.

10.04.2021 5 z 5

Léčivá síla intuice Léčivá síla intuice Kurt Tepperwein

Já nevím, něco mi tam vadilo, nedokážu napsat, že tohle je bomba kniha, i když bych moc chtěla. Možná autor předkládá své názory příliš sebejistě, možná popisuje techniky příliš stručně, možná cítím, že nemít už hodně načteno, jen těžko bych jeho strategii přijímala... A možná prostě nebyl zrovna ten správný čas na tuhle knihu.

Technika je prostá a díky jiným ukecanějším knihám i uvěřitelná. Prostě se radíte ve stavu meditace se svým nitrem, vyššími silami, čímkoli na co věříte. Na začátku vám autor stručně představí dvě metody, jak se dostat do správného rozpoložení, a pak už jen probírá různé aspekty uzdravování a předkládá hromadu cvičení na daný aspekt. Všechna ve smyslu "použijte metodu 1 nebo metodu 2 a pak se zeptejte na to a to a čekejte na odpověď".

Vážně nevím, co mám s knížkou za problém, každopádně si ji zatím schovám a budu-li někdy potřebovat, vyzkouším.

05.04.2021 4 z 5

Tao fyziky Tao fyziky Fritjof Capra

Je to vlastně učebnice moderní fyziky moderním způsobem, aneb teorie relativity a kvantová teorie dopodrobna ale bez vzorečků (vyváženo tabulkami a nesčetnými grafy). Navíc proložená citáty z východních náboženství, majícími ukázat, že moderní fyzika spěje či snad dospěla k poznání, ke kterému východ už dávno dospěl jinou metodou.

Autor na základě aha efektu dospěl k tomu, že vidí paralely mezi myšlenkami východu a moderní fyzikou, a chtěl nám to ukázat taky. Oukej, možná na tom něco je, ale nač se mám kvůli tomu zaobírat všemi podrobnostmi moderní fyziky? A na tuto část byl autor velmi hrdý, jak píše v doslovu k 3. vydání, tuto část mu žádný odborník nerozporoval. Řekla bych, že se trošku zapomínal - psal o svém oboru asi jako majitel mazlíčka, který vám o něm odvypráví i to, co se tématu netýká, zato mazlíčka ano.

Nu, vědět, do čeho jdu, bych do toho nešla. Už je to dlouho, co jsem naposled viděla fyziku takhle zblízka, a hadrony jsem teď viděla vůbec poprvé, díky fotkám z bublinkové komory. Takže takové nechtěné rozšíření vědomostí, které sice chápu jen napůl, ale předtím vůbec :-) A nezanedbatelným přínosem mi byl i přehled východních náboženství, i když mu autor věnoval jen nezbytnou část. Šivův tanec si už taky snad budu pamatovat :-)

23.03.2021 4 z 5

Kreslete a malujte krásné tváře Kreslete a malujte krásné tváře Jane Davenport

Autorka má opravdu krásný styl kresby. A celou knížkou se nese přímo hmatatelně její láska k tomu, co dělá.

Knížka zdá se není psaná pro úplné začátečníky, aspoň já jsem se v té přemíře pomůcek a nevysvětlení, k čemu jsou vlastně ty podklady, ztrácela. Stejně jako v základech kresby - autorka vás vyzve, abyste si kreslili doodle obličeje do padnutí, a teprve pak otočili dál - kde teprve začne mluvit o proporcích... Ale když to prohodíte, bude to fajn. Poctivě jsem kreslila, malbu jsem prošla jen teoreticky.

Knížka je především krásná než praktická (pořád mluvím o pohledu začátečníka, tj. používám jen kresbu tužkou podle předlohy). Autorka se snaží hlavně předat své zkušenosti, její oblíbené materiály a techniky. Nabádá k tomu, najít si svůj vlastní styl, a ukazuje nám svůj. Inzeruje své kurzy. Máte pocit, že jí na vás opravdu záleží, než že si dělá reklamu :-)

Neodolám a dávám plný počet hvězd, knížka je opravdu nádherná a autorka povzbudivá :-) A jednou se třeba odhodlám i k té malbě :-)

23.03.2021 5 z 5

Ruce světla Ruce světla Barbara Ann Brennan

Už v knihovně mě kniha překvapila jak svým A4 formátem, tak tím, jak moc "opůjčovaná" byla. Zřejmě máme v Pardubicích hodně léčitelů, protože především jako příručka pro ně byla zamýšlena. A napsána je skutečně poctivě (když nepočítám překlepy, nechápu jak někdo může napsat stejné příjmení 3x jinak, no vážně 3 verze). Autorka se snaží předat veškeré své know how. A že to není jednoduché (to už říkám já). Sice tvrdí, že prací na sobě může všech těch schopností nabýt snad každý, no já moc dobře chápu, proč do toho každý nejde. Je to věda. A člověk tím může ublížit sobě i druhým, když nebude dostatečně zralý. Užitečná kniha, díky ní vidím, co všechno to obnáší, a zatím se do toho teda nehrnu.

Bylo by dobré, kdyby uživatelka MirrorIsis napsala, co konkrétně už neplatí. Resp. jaká kniha je pro zájemce vhodnější. Protože takhle "zvenčí" to sama nepoznám.

13.03.2021 5 z 5

Chovejte se jako kočka Chovejte se jako kočka Stéphane Garnier

Čteno podruhé. Napoprvé jsem taky byla nějak zklamaná, jenže nedovedu říct, co jsem vlastně čekala.

Teď při druhém čtení jsem si užívala hlavně ty citáty, co doprovázejí každou kapitolku. Možná že knížka obsahuje příliš textu. Možná mohla spíš víc naznačit než do nás vtloukat ten seberozvoj :-) Ale jakožto kočkařka a kočičí povaha si knížku nakonec užiju i tak. I když tomu něco chybí.

15.02.2021 4 z 5

V souzvuku s nekonečnem V souzvuku s nekonečnem Ralph Waldo Trine

Pro mě vcelku zklamání. Nedozvěděla jsem se nic nového a i to "staré" se mi těžko četlo. Ale chápu, že v době vydání 1899 to musela být bomba. Je fakt, že jsem vůbec nepoznala, že informace jsou už tak staré, snad jen že neustále citoval Bibli. A jestli už máte načteno víc ezo, tak tohle je takový krok zpět, i když zahřeje, že už tenkrát na to někdo přišel.

Moje vydání (nejnovější a zcela nepoužité) mi neustále kladlo odpor, kniha nešla pořádně rozevírat a to se pak čte taky špatně. Takže možná je hodnocení zkresleno i tímto.

08.01.2021 3 z 5

Skleněné město Skleněné město * antologie

Výběr sovětských, bulharských, polských, jugoslávských, maďarských, německých a rumunských povídek. Každý stát dostal svou vlastní předmluvu mapující a komentující vývoj sci-fi literatury v dané zemi. Zajímavý projekt, ale buď ti, co to vybírali, neměli šťastnou ruku, nebo to bylo něčím jiným... Většina povídek měla takovou tíživou, smutnou atmosféru a těch opravdu dobrých bylo poskrovnu.

07.01.2021 3 z 5

Máte problémy s váhou? Máte problémy s váhou? Ruediger Dahlke

Hlavní náplň knihy tvoří ucelené povídání na téma jídlo, jedení, způsoby jedení, preference určitých jídel, historický pohled na tvar postavy, to vše z hlediska psychologie. Rozhodně to není klasická příručka, jak zhubnout. Autor si hraje s jazykem (klobouk dolů překladateli) a nastiňuje možné důvody, proč jíme tak jak jíme, a kde může být problém. Ale pouze naznačuje, ukazuje možné cesty, ale nic nevnucuje a nevysvětluje (rozhodně žádný styl amerických autorů), člověk jen dostává možné tipy k zamyšlení. Jak s nimi naloží a jak moc hlavně bude sám k sobě upřímný, je už zcela na něm.

Dozvíme se tedy nosnou myšlenku, že nadváha kompenzuje nějakou duševní potřebu. Druhá, podstatně tenčí část knihy, nastiňuje, jak s tímto poznáním naložit. Jakožto zcela individuální záležitost nenabízí žádný přesný recept, ale cestu, jak se k takovému receptu sám propracovat. Úžasná kniha.

03.01.2021 5 z 5

Kniha Adepta Kniha Adepta Karel Goldmann

Knihu jsem koupila před mnoha lety a až nyní jsem cítila, že ji chci přečíst. Ovšem jakožto naprostý laik, který jen tak zvědavě nakukuje, o čem ta magie vlastně je. No nestačila jsem se divit. Ač mám jakés povědomí aspoň o alchymii, v mnoha věcech jsem se nechytala. Rozhodně nedoporučuji, dokud si nejdřív nenačtete něco předem, zřejmě zmiňovaného Bardona.

No podle mého názoru je lepší si s magií nehrát. To ale nemá na mé hodnocení knihy vliv. Hodnotím tedy místy nesrozumitelné podání, chybějící jazykovou korekturu (i když mág - mák byl jako překlep úsměvný) a jakousi celkovou neukončenost.

Nesouhlasím s autorovým názorem, že účel světí prostředky, ale na druhou stranu s ním souhlasím, že kdo s čím zachází, tím taky schází. Takže snad ví, co dělá.

01.01.2021 2 z 5

Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Peter Wohlleben

Kniha začíná velmi poutavě a dozvěděla jsem se spoustu nových věcí, nicméně potom autor sklouzne (oproti podtitulu) do roviny ekologické a politické a stane se z toho lobování za záchranu lesů. Přes půlku knihy! Za mě je to škoda.

22.11.2020 4 z 5