Tao fyziky

Podtitul: Paralely mezi moderní fyzikou a východní mystikou Známý americký fyzik rakouského původu působící na Kalifornské universitě v Berkeley, se už více než dvacet pět let kromě své úzké specializace v kvantové fyzice zaměřuje ještě na jedno ústřední téma: na základní změnu světonázoru, ke které dnes dochází ve vědě i v lidské společnosti, na odhalení nové vize reality a na sociální důsledky této kulturní přeměny. Ve své první knize, světovém bestselleru Tao fyziky (1975), se zabývá filosofickými důsledky dramatických změn pojmů a představ, jež se ve fyzice objevily během 20. století. Ty vedly nejen k vytvoření „nové fyziky“ (tj. fyziky založené na představách teorie relativity a především kvantové mechaniky), ale ve svých důsledcích vedou i k celkově novému vidění světa (paradigmatu). Capra zde ukazuje na úzké vztahy mezi moderními fyzikálními teoriemi a mystickými koncepcemi taoismu, buddhismu, zenu a hinduismu. Podle Capry je holistický pohled na svět, který se začíná vynořovat ze základů moderní fyziky, slučitelný se starodávnou moudrostí Východu. Východní moudrost zde představuje cenný inspirační zdroj i pro současnou vědu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24984/tao-fyziky-paralely-mezi-moderni-fyzikou-a-vychodni-mystikou-24984.jpg 4.624
Literatura naučná, Filozofie, Věda
Vydáno · DharmaGaia, Maťa

The Tao of Physics · 1975

Kniha Tao fyziky

peterberes

bez vetra sa ani steblo travy nepohn?

Mimir
02.08.2018

Opäť idea New Age, skrývajúca sa za prestížou vedeckej osobnosti. Po Grófovi a bazálnych perinatálnych matricách, Lovelockovi a teórii Gaia, prichádza rad aj na prírodné vedy. Ujal sa toho Capra a koncept Tao fyziky na mňa zapôsobil ako koláž vybraných výrokov z diel Iťingu, Tao-te-ťingu, Upanišád a véd etc. a násilne vyhľadávanie paralel v modernej fyzike, ktoré miestami nebolo ničím iným, než sémantickou gymnastikou bez hlbšieho zmyslu. I tak môže knižka obohatiť (stručný prehľad východných prúdov), ale treba preosievať a preosievať!

Jacck
24.07.2017

kniha je dobře napsaná, ale toto roubování východní mystiky na fyziku mě moc nepřesvědčilo. Všechny Caprou uvedené "paralely" mezi východní mystikou a fyzikou jsou vágní analogie a nic víc.

Taji
13.07.2015

Tak to mě úplně dostalo. Proč vlastně dělat tak tlustou čáru mezi vědou a východním myšlením.

Eldar80
01.09.2014

Tahle kniha zničí vaše iluze o značné části západní filozofie. Ukazuje jak posedlost starověkých řeckých géniů bránila rozvoji jejich světonázoru. Chtěli vidět přírodu tak jak si ji představovali, neschopni se smířit s realitou. Až na pár ojedinělých případů. Naopak snaha o holistický pohled na svět a vesmír neumožnila východním národům nastartovat plně racionální vědu. Dozvíme se jak myšlenka monoteismu pomohla uspíšit západní vědu. A vytušíme co pro dnešní filozofii mohou znamenat nejnovější poznatky částicové a kvantové fyziky. Úžasně napsané. 90%

puml
28.08.2013

Velmi dobrá kniha, která ukazuje, že věda a mystika jsou součástí Tao a že snaha o dělení na vědu a to ostatní "nevědecké" je v zásadě koncept, který vede k množství fatálních nedorozumění. Autoři jako Capra ukázují, že souvislosti mezi vědeckou fyzikou a východní mystikou nejsou náhodné a že jedno obohacuje druhé.

Nedávno jsem někde slyšel mluvit nějakého vědce, který uvažoval o tom, jaké by to asi bylo, kdyby Východ rozvinul svou vlastní vědu, která by se nesnažila poklonkovat Západu, jakým způsobem by to obohatilo jinak často dost dogmatické vědecké myšlení, uzavřené za hradbou takzvané vědeckosti a metodiky. Malé krůčky už se dějí například v medicíně, ve které se začíná už leckde na západě vyučovat čínská a indická medicína a celkově je v medicíně vypozorovatelný návrat k přírodním praktikám a léčitelství. Ve fyzice, jak vím od kamaráda, který je jaderným fyzikem, je to stále ještě poměrně výstřednost a takzvaná vědecká obec a její reprezentanti berou takovéto pojetí spíše jako exces; takže najít mezi vědci fyzika, který by byl zároveň mystikem, je stejné jako hledat mystika mezi "papeženci" ve Vatikáně.