KlariN KlariN komentáře u knih

Ústav Ústav Stephen King

Starej ďábel Stephen to má stále v srdci.
Přečteno na dva zátahy. Stranger things se intenzivně inspiruje v Kingově tvorbě, a odvěký žánrový vládce si v Ústavu svou kartu bere zpět. Dočteno v jednom zátahu, protože ztrhující. Ozvěny toho nejlepšího z literatury o dětech, s vyborně narýsovanými charaktery a umným splétáním několika vyprávěcích rovin. Laskomina!

23.10.2021 4 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Jednoduše strhující. Velký, emocionálně nekompromisní, dokumentární román.
Jsem rozebrán!

22.10.2021 5 z 5

Moonraker Moonraker Ian Fleming

Velmi příjemný návrat. Je dobrý si občas připomenout vlastní kořeny jedné z nejslavnějších popkulturních ikon. Ideální četba do vlaku!

15.10.2021 3 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Dost velká nuda. Absence spádu i prokreslení postav. Intenzivně sebestředná prozaická varianta chcípáckých filmů. Třetí hvězda za snahu o nepovrchní vykreslení specifické atmosféry lázeňského města a za aluze na Goetheho, umně zapracované do příběhu. Jinak zklamání.

07.10.2021 3 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Z logiky věci poněkud repetitivní, to ovšem neznamená, že nikoli silné. Balet a devadesátky je skvostná kombinace, jež navíc jasně definuje specifika i úskalí života v tanečním umění. Tohle není banální deníková literatura, ani tzv. dívčí románek, ale plnokrevný coming of age. Neváhejte vztoupit!

25.07.2021 4 z 5

Krvavá Rose Krvavá Rose Nicholas Eames

Nicholas Eames nezklamal a s pokračováním Králů Wyldu utahuje šrouby. Příběh, který zprvu připomíná prozaickou fantasy variaci Croweovy filmové klasiky Na pokraji slávy, se s vypravěčskou elegancí z původní road movie postupně mění v plnokrevný epos, jehož strhující závěr čtenářské sanice láme, a slzné kanálky podrobuje průplachu. Autorova východiska jsou jednoznačně spřízněna s tvorbou Andrzeje Sapkowského. Vřelé díky, Nicholasi Eamesi, a jen tak dále. Byl jsem zasažen!

01.05.2021 5 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Zhusta zde přeceněný young adult nepodarek. Místo šťavnaté náctileté variace na thriller je autorčin debut nepříliš funkčním crossoverem dívčího románku a Stop zločinu. Holly Jackson sice snaživě akcentuje širokou škálu aktuálních témat, která balí do rádoby atraktivního formálního obalu, volně inspirovaného estetikou dokumentárních dramat, výsledky jejích snah jsou však bezmála tristní. Úroveň inteligence relativně sympatické ústřední dvojice se pro potřeby gradace příběhu drasticky proměňuje, vrah je jasný v podstatě okamžitě, finální, rádoby šokující rozuzlení je úmorné a pokusy o slangovou mluvu vyloženě trapné. Zájemci o kvalitní žánrovou literaturu nechť laskavě pokračují o dům dále!

29.03.2021 2 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

C. J. Tudor je vynikající studentkou žánrových špiček. K jejím nesporným přednostem patří hra s atmosférou, schopnost bezprostřední definice bezútěšnosti, sarkastický humor, i postupné narůstání plíživého děsu. Nanejvýš sympatická je i autorčina inklinace ke stručnosti. Od románového debutu je zde patrný kvalitativní progres, i větší proměna od pouhého, byť atraktivního eklekticismu směrem k vlastnímu tvůrčímu rukopisu, byť i zde je zejména kingovská inspirativní stopa (Řbitov zviřátek!) intenzivně přítomna. Decentní mínus uděluji za zjevnou neodvahu pouštět se na pole prokomponovaných vztahů - vedlejší postavy zde nezřídka působí jen jako oživlé kulisy, nepříliš vhodné k interakci. Jinak ovšem doporučuji vřele!
Fanoušci Kříďáka se dočkají i laškovného pomrknutí.

03.03.2021 4 z 5

Les Bor Les Bor Pavel Kohout

Velmi slabé. Kniha bohužel často působí, jako by autor byl placen od slova, viz. naprosto zbytečně citované písně anglosaských rockových legend - v případě songu Ozzyho Osbourna Kohout dokonce neváhá, a pod anglickým textem jej ještě znovu, tentokrát česky přežvástá). K dramatickým situacím nedochází přirozeně, ale takřka výhradně přímým vlivem spisovatelské zvůle. Charaktery postav jsou neprokreslené, jejich chování nepravděpodobné a především naprosto nemotivované (manželé Koutní!), snahy o atrakce (zejména střídání vypravěčských perspektiv) nevychází.Redakční servis MOBA minimální. Překlepy, stylistické lapsy a pravopisné chyby. Jediná hvězda je za snaživý popis autentických českobudějovických lokalit. Jinak ztráta času.

27.02.2021 1 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

Působivý pandán k Temnému létu je, ač se to na první pohled nemusí zdát, mnohem víc, než banální duchařskou historkou. Lze jej totiž vnímat nejen coby osobitou poctu tvůrčímu géniu Henryho Jamese, ale v druhém plánu rovněž i jako introspektivní ironickou studii vlastní autorské tvorby. Atmosféricky sugestivní,emocionálně úderné i nepovrchně břitce vtipné. Co víc si přát?

24.02.2021 4 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Mezi pozitiva třetího prašinského dobrodružství rozhodně patří dobře vystižený kontrast mezi bezstarostnou atmosférou startujícího léta, a stísňující temnotou prastarých tajemství a legend. Završení post foglarovské trilogie je ale bohužel negativně poznamenáno značnou únavou materiálu, řadou nelogičností i dávkou spisovatelské zvůle. Autor sice vrací do hry řadu postav, ale nakládá s nimi dost ledabyle, konec je uspěchaný a motivace hrdinů mnohdy nedostatečné. Matocha si rovněž neví příliš rady se sílícím vztahem ústřední dvojice. Velká škoda.

21.02.2021 3 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Kvothe je podobně fascinující postava jako Huckleberry Finn. Druhá část Kroniky Královraha posiluje motivy putování i hrdinovu cestu k dospělosti. Poutavě, s humorem, sebeironií i napětím. Rozsah vůbec není na škodu, protože autor bez pochyby patří k vynikajícím vypravěčům. Osobně bych decentní zkrácení uvítal jen v pasáži věnované Felurian. Jinak se ovšem skláním, a děkuji za strhující zážitek. Snad se v dohledné době konečně dočkáme i důstojného završení Kvothových osudů.

19.02.2021 4 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Ačkoli Patrick Rothfuss vychází ze shodných inspiračních zdrojů jako J. K. Rowling, jeho revize dickensovské, respektive bildungs románové struktury míří k mnohem zkušenějšímu čtenáři. Autor poutavě a s přehledností definuje základní mechanismy fikčního světa, jenž je zabydlen řadou komplexních charakterů. Fantasy žánr zde slouží především jako atraktivní kulisa jednoho výjimečného lidského osudu. Druhým klíčovým motivem je pak umělecké ohledávání vzájemných hranic skutečnosti a mýtu. Z tohoto úhlu pohledu lze Kroniku královraha vnímat jako symbolický autorův životopis. Jednoznačně doporučuji!

10.02.2021 5 z 5

Naštěstí (ne)máme mléko Naštěstí (ne)máme mléko Neil Gaiman

Neil Gaiman je vypravěčů král a taky marnotratník. Ve své malé osobní poctě rozpustilému "prášilství" na pár stránkách z rukávu vysype nápady na několik románů. A ilustrace Chrise Ridella jsou kongeniální. Jednohubka, ale nádherná. Ideální na čtení dětem!

08.02.2021 5 z 5

Temná zahrada Temná zahrada Tana French

Ačkoli si Tany French coby autorky velmi vážím a dosud jsem od ní s potěšením přečetl všechno, co u nás zatím vyšlo, tentokrát jsem poprvé, a bohužel intenzívně zklamán. Atmosféra příběhu je sice tradičně sugestivní, a příběh odvážně kloubí ohlasy viktoriánského románu s (několika násobnou!) variaci na Zločin a trest, jalovost vypravěče/ústředního hrdiny, úmorná popisnost, a z prstu vysáté rádoby efektní rozuzlení jsou vražednou kombinací, jež vraždí evidentně enormní autorčiny ambice. Za odvahu vykročit mimo tradiční žánrový box (ryzí detektivku tentokrát rozhodně nečekejte!) sice tleskám, ale tentokrát neradostně a arytmicky. Příště lépe, Tano!

27.01.2021

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Temporytmicky strhující, přečteno takřka na jeden zátah. Matochova odpověď na Stínadla se bouří. Vynikající pošmourná atmosféra i prvky urban fantasy. Chybějící pátá hvězda za skutečnost, že aby zápletka vůbec mohla být uvedena do chodu, musí se Jirka opakovaně zachovat jako kretén.

20.01.2021 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Intenzivně příjemné překvapení, přečteno během jedné delší lednové noci. A věřte že na zádech mně zdaleka nedrásal jen zimní mráz. C. J. Tudor samozřejmě snaživě leští nohu trůnu toho času obývaného Stephenem Kingem, ovšem činí tak s grácií i šarmem. Hrátky s (nespolehlivým?) vypravěčem jsou sice ještě poněkud průhledné, ve vystižení ztráty nevinnosti, sugestivní atmosféry, i přehledném rýsování nejednoznačných charakterů i vztahů mezi nimi zjevně precizně připravená debutantka exceluje. Bonusem budiž rozverná pomrknutí, žánrové parafráze (jméno jedné z klíčových postav, či přítomnost žánrově proslulé ulice rozhodně nejsou náhodou), sebeironického humoru a koneckonců i stručnost. Vítej, nový hráči, Budu Tě sledovat!

19.01.2021 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Robert Galbraith definitivně navazuje na tradici velkého britského románu, a sebevědomě tak kráčí ve šlépějích Charlese Dickense a dalších gigantů. Vynikající chemie mezi dvěma hlavními postavami, jiskřivý humor, i vyvážená porce společenské kritiky. Báječná i pikantní je např. pasáž z ezoobchodu v níž si autor(ka) nepokrytě střílí z vlastní kouzelnické minulosti. Co víc si přát? Za prvé preciznější překlad neboť Ladislav Šenkyřík sice perlí v dialozích, menších ústřelů a zbytečných doslovností se ovšem nezříká: např. opakovaná fráze "pouze v košili" v češtině evokuje muže polonahého, nikoli jen bez saka. A zmiňovaný meč zřejmě nebude mečem, protože ve sportovním šermu o němž je řeč, se zápolí kordem, fleretem, nebo šavlí. Za druhé pro příště klidně i větší rozsah, protože ve světě zabydleném Cormoranem, Robin, a jejich kolegy, klienty, konkurenty, protivníky a dalšími charaktery se parádně relaxuje. Těším se na další shledání!

19.12.2020 5 z 5

Vekslák 2 aneb malý český bordel Vekslák 2 aneb malý český bordel Pavel Frýbort

Podraz ze second handu. Michal Najman je sice pořád sympatický antihrdina, ale na Pavlu Frýbortovi je vidět, že snaživě plnil objednávku doby. Pokračování Veksláka hrdě kráčí ve stopách tradičních mantinelů brakovějších pokračování - a tak je dvojka větší, explozivnější, zdánlivě komplikovanější ale především hloupější. Po letech velmi úsměvné, leč často nezáměrně. Ale coby odpočinkový retro-výplach výplach funguje stále. Nesporným mínusem je zjevná autorova neznalost dobového žargonu, i základní terminologie. Jako příklad např. pasáž o varování před nebezpečnou drogou cracks :-D!

09.12.2020 3 z 5

Panoptikum Panoptikum Jeffery Deaver

Žánrové cvičení na téma pointa. Pro začátečníky pohodová výzva, pro pokročilé však neurážející jednohubka. Odpočinková publikace pro čtenáře i autora. V časopiseckém vydání by jednotlivé povídky fungovaly lépe, v kolekci totiž vynikne jejich určitý konstrukční stereotyp. Jako aktivní divadelník jsem měl navíc problém dočíst povídku Celý svět je jeviště, kdy autorova snaha o historické reálie v čele s imitací mluvy je stejným dílem směšná i iritující, a závěr i průměrně vzdělaným čtenářům odhadnutelný na stovky yardů dopředu. Favority sbírky jsou pak Souběžný trestný čin, Nokturno, Klečící voják a Spolu.
Čtyři ze šestnácti. Dobrý skóre?

03.12.2020 3 z 5