KlariN KlariN komentáře u knih

Outsider Outsider Stephen King

Stephen King je ďábel, a ani v již poměrně úctyhodném věku neztrácí literární šarm, a smysl pro vynikající revizi v zásadě klasických zápletek. Zde brilantně zvládá skládat hold svým žánrovým souputníkům, a navíc do hry vrací jednu z nejmilovanějších postav vlastního univerza, a spolu s ní i jistou, výstižně pojmenovanou rekvizitu. A ano, nefalšovaně jsem se bál. Tisíceré díky, maestro Stephene. Těším se na další šupy!

21.12.2022 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Pohodové thrillerové béčko, zdařile okořeněné přírodovědnou perspektivou.
Hlavní hrdina je z rodu sympatických (skoro)autistů a udržuje si příjemný nadhled. Přestřelené finále zručně přepne do frenetické akce, kde už není místo pro kontakty s realitou. K dalším dílům časem pokusím obrátit svou pozornost. Potenciál tu nepochybně je.

14.12.2022 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Harry se představuje. Scandi noir prvky vzhledem k australským lokacím zatím poněkud upozaděny, genius loci, některé vedlejší charaktery i fragmenty z minulosti hlavního hrdiny výborně formulovány. Bonusem je i přítomnost osvěžujícího nadhledu. Mínusem budiž přepálený závěr, jenž evokuje bondovky. Coby otevření série však uspokojivé.

11.12.2022 3 z 5

A přece nezemřeš A přece nezemřeš Lee Child

Pohodová, velmi nadsazená odpočinková četba s nezbytnou dávkou maskulinní romantiky. Nemám zásadnější problém.

08.12.2022 3 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Nepochybný skvost. Parádní jiskření mezi Robin a Cormoranem pokračuje, a já z něj i po páté pociťuji intenzivní rozkoš. Rozsah je v tomto případě naprosto adekvátní. Autorka skvěle traktuje spletitý děj, a v excelentním rytmu střídá odlehčenější pasáže s temnými. Vítaným bonusem budiž nejen hluboké ponory do vnitřních duševních pochodů ústředního dua, ale i zjevná inklinace k často nekorektnímu humoru, i řada popkulturních narážek, vztahujících se k žánrovým perlám. V jinak příjemně čtivém překladu Ladislava Šenkeříka se jako problematické jeví snad jen časté používání termínu subdodavatel, které je vzhledem ke kontextu nepřesné i neobratné. Těším se na další příděl, jenž dorazí snad brzy!

29.11.2022 5 z 5

Šunkový nářez Šunkový nářez Charles Bukowski

O dětství a dospívání jednoho smutného psychotika. Syrové, výstižné, autentické. Násilné scény svou překvapivě mnohdy připomínají groteskní styl Goscinnyho Mikulášových patálií, na rozdíl od nich zde nikdy nechybí temný existenciální tón. Úderný návrat ke středoškolské četbě.

15.09.2022 4 z 5

Lovecraftova země Lovecraftova země Matt Ruff

Funkční a zábavné zpřítomnění tematiky amerického rasismu na půdě čtivé urban fantasy. Ideová spřízněnost s Neilem Gaimanem i Stephenem Kingem zřejmá. Zdejším plénem značně nepochopená, protože často nepozorně čtená, viz. například hloupě dehonestující komentář mulderky, přesto však výjimečná kniha. Je dobře, že k českému překladu došlo. Ignoranci nevnímavých navzdory.

24.08.2022 4 z 5

Pětidomí Pětidomí Tomáš Přibyl

Čistý průměr, vhodný do vlaku, či na koupaliště.
Příjemně civilní, sympaticky realistické ústřední vyšetřovatelské duo.
Lehce zapomenutelná domácí pohoda.
Dokážu si představit televizní adaptaci pro nedělní večer.

23.07.2022 2 z 5

Slídil Slídil Tana French

Po nesmírně ambiciózní, v konečném výsledku však intenzivně zklamavší Temné zahradě se autorka vrací komorní venkovskou detektivkou, jíž dominují vynikající atmosférické popisy přírody, i profesní a vztahové deziluze. Vynikající trio ústředních postav, a baladický podtón poklidného vyprávění. Opět jsem zažil ryzí čtenářskou rozkoš. Vítejte zpátky ve hře, milá Tano!

07.05.2022 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Poměrně působivá románová studie krize středního věku. Silné popisy přírody i vnitřních stavů hlavního hrdiny, zřejmá poetická návaznost na románovou tvorbu Jacka Londona. Vazba na venkov a přírodu je nepovrchní, a záměrně vzdálená rychle pomíjejícím trendům. Mínusem jsou nepropracované ženské postavy, spíš zbytnělé vlastnosti, než komplexní charaktery.

26.04.2022 3 z 5

Vekslák 3 - A po nás potopa Vekslák 3 - A po nás potopa Pavel Frýbort

Sice mám pro Frýbortova klíčového antihrdinu Michala Najmana lehkou guilty pleasure slabost, skutečnost, že třetí Vekslák opravdu hodně vaří z devadesátkové vody ovšem přehlédnout nemohu. Románu ubližuje roztříštěnost struktury na řadu dílčích segmentů, velký počet zaměnitelných postav, i evidentní autorova roztěkanost. Tragické konce některých charakterů jsou za hranicí sentimentálních klišé. Humorná odlehčení naopak povětšinou fungují, a Lájoš kraluje jako vždycky. Jsem přesvědčen, že v aktuálně vládnoucí společenské nostalgii po dané epoše má vekslácká série solidní potenciál pro případné televizní zpracování. Dočkáme se ho?

15.04.2022 2 z 5

Žít a nechat zemřít Žít a nechat zemřít Ian Fleming

Do vlaku ideální. Silné v líčení atmosféry poválečné Ameriky i voodoo divočin, méně již v akci. James v rozjezdu.

22.03.2022 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Jozef Karika není žádný experimentální spisovatel, jak uvádí jeho zdejší životopis, ale naopak ryzí pragmatik a dobrý žák hororových mistrů. Adaptace tradičních žánrových mechanismů na slovenské poměry funguje velmi dobře, hlavní hrdina je ukázkově rozporuplný, a atmosféra houstne takřka příkladně. Problém mám s velkou předvídatelností děje, místy dosti nevěrohodnými dialogy i skutečností, že všechny ostatní postavy jsou jen jednorozměrné typy, a některé repetice (viz. Hýkal), jsou dosti únavné. Jako literární vstup do žánru, nevinné rozptýlení na dlouhé zimní noci, nebo typ na výlet přínosné, vrcholy found footage ale hledejte jinde.

06.02.2022 3 z 5

Johana Johana Pavla Horáková

Spíš novelka než román, vhodná k letmému nahlédnutí do tvorby hned trojice literátek. Dívčí četba pro lehce zralejší holky. Nenáročné, v pohodě stravitelné. Popina.

27.01.2022 2 z 5

Nezvěstná Nezvěstná Tina Frennstedt

Velmi sugestivní záležitost, a zároveň uspokojivé otevření série. Řada sympatických postav, jež žene sada uvěřitelných motivací. Procedurální i osobní rovina jsou rovnocenné a finální vyústění z ranku povedených variací na antickou tragédii. Mínusové body míří především k místy poněkud kostrbatému překladu. Tina Frennstedt je objev!

23.01.2022 3 z 5

La Belle Sauvage La Belle Sauvage Philip Pullman

Strhující. Dobrodružství Malcolma, Lyry, Alice i ostatních skvostných postav je dalším triumfem Pullmanova excelentního vypravěčství. Klaním se uctivě o těším se na další díly. A taky jak jeho knihy jednou budu číst svým dětem.

16.01.2022 5 z 5

Síla přírody Síla přírody Jane Harper

I druhý případ Aarona Falka je neurážející žánrovkou se solidní atmosférou, obratně propojenou dvojicí střídajících se vyprávěcích linií i poměrně logickým chováním přehledně načrtnutých postav. Zvedám tedy palec opatrně vzhůru a jsem zvědav na další směřování dosud vyrovnané série.

25.12.2021 3 z 5

Samota Samota Andrew Michael Hurley

Vrstevnaté, vzrušující, tísnivé. Působivá sonda do zmučených duší, jednoho komplexního bratrského pouta i fungování náboženské komunity. Spousta nevšedních půvabů skrytých mezi řádky. Skvost!

12.12.2021 5 z 5

Zmizení Stephanie Mailerové Zmizení Stephanie Mailerové Joël Dicker

Je mi to velmi líto, ale Joëlu Dickerovi se bohužel nepodařilo navázat na velmi slušnou Pravdu o případu Harryho Queberta, a z jeho autorské dílny tentokrát vzešel kolosální paskvil, a varovné memento přebujelých ambicí. Jalové, extrémně přepálené charaktery, nulové vykreslení propletence vztahů, zvraty vycucané z prstu a Hitchcocka a tuctový příběh, který se spisovateli rozpadá pod rukama. Dočteno výhradně za účelem komentáře. Velká ostuda pro jinak pravidelně excelující Argo, od něhož jsem horší knihu ještě nečetl. Radím velkým obloukem se jí vyhnout!

12.12.2021 odpad!

Mýtné Mýtné Cherie Priest

(SPOILER) V podstatě duchařské Čelisti a nepříliš obratný pokus o jižanský horor, kořeněný trochou feministických tendencí. Protože mužské postavy jsou zde výhradně naivní potravou pro močálové monstrum. Finále je ve své pitomosti (Jak zabít něco, co už mrtvé je? Prostě se zabít taky, a zabít to znovu) až roztomilé. Hlavní hrdina nefunkční kompilát tradičních postpubertálních atributů a totální naivity. Zásadní lidské selhání nevyřešeno. Jako neškodná relaxační četba svou úlohu splnit může. Zájemcům o plnokrevné strašení však doporučuji se porozhlédnout jinde.

01.11.2021 2 z 5