KikiZ KikiZ komentáře u knih

Tajemství abatyše z Assisi Tajemství abatyše z Assisi Vlastimil Vondruška

Tak tenhle díl mám tedy opravdu v oblibě. Už jenom proto že se tentokrát vydáváme s Oldřichem a Otou na cesty, dokonce až do daleké Compostely. Mimochodem cestuje s nimi na zbožnou pouť s abatyší Anežkou i skupinka mladých urozených "panen". No, jestli v tomto panenském stavu dorazí až do Compostely když je s nimi v družině i panoš Ota je otázkou, že.

29.05.2014 5 z 5

Ve stínu tvých křídel ... : Habsburkové v českých dějinách Ve stínu tvých křídel ... : Habsburkové v českých dějinách Jiří Rak

Kniha se mi líbila moc, byla psána velmi čtivě a poutavě a hlavně přináší chronologické portréty habsburských panovníků na českém trůně. Poučné.

29.05.2014 5 z 5

Past na královnu – Vášnivá cizinka na českém trůnu Past na královnu – Vášnivá cizinka na českém trůnu Otomar Dvořák

Kniha se mi líbila opravdu moc, neboť pro naše panovníky zvoucí se jménem Václav mám opravdu slabost, ani nevím proč. Václav IV. byl tedy opravdu "případ", ale možná je to taky jen příběh kluka, co se nenarodil pro trůn, pro velké úkoly, pro těžké poslání naplnit beze zbytku úděl a slávu svého otce a jít v jeho šlépějích. Vždyť všichni tihle panovníci byly taky jenom lidi, lidi z masa a kostí, ne jen stránky v učebnicích ve které se postupem času proměnili, na to nesmíme zapomínat.

28.05.2014 5 z 5

Hořící lilie Hořící lilie Otomar Dvořák

Kniha mne velmi zaujala, ostatně jako všechny knihy od Otomara Dvořáka, které jsem dosud četla. Spolu s V. Vondruškou je to asi můj nejoblíbenější soudobý spisovatel historických románů. O paličských útocích na Prahu jsem už něco slyšela a kniha je tedy v tomto směru opravdu poučná a psaná velmi čtivě.

28.05.2014 4 z 5

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Řekla bych že jeden z nejlepších dílů v sérii o Oldřichu z Chlumu. Také Oldřichův fešácký pomocník Ota je zde již trochu starší, už ne takové třeštidlo a tak již postupně redukující počty svých "přítelkyň". Nicméně zábava je s ním i s Oldřichem stále výborná, o to není třeba mít obavy. Scénka, kdy Ota lapí prchající dlouhovlasou dívku, aby vzápětí zjistil, že ona dívka je vlastně pouze dlouhovlasý mladík Josef je nezapomenutelná.

27.05.2014 5 z 5

Václav IV. Václav IV. Jiří Spěváček

Knihou jsem se prokousávala poměrně dlouhou dobu, ale docela mě bavila a i přes rozsáhlost jsem se v ní kupodivu příliš neztrácela. Kniha je primárně určena řekla bych především studentům historie, k nimiž se také počítám. K Václavu IV. mám, i přesto že to byl pěkný holomek, určité sympatie, neboť i já sama mám bohužel často sklon věci neřešit a nechat je plynout a lenoch jsem tak trochu taky. Jen k tomu vínu nemám tak pozitivní vztah jako on.

02.05.2014 5 z 5

Mikuláš, vévoda opavský Mikuláš, vévoda opavský Jaroslava Černá

Oddychovka, poněkud jednodušeji napsaná a méně propracovaná než romány paní Vaňkové, ale vzhledem k tomu, že jsem knihu četla během chřipky, kdy mi hučelo v hlavě a měla jsem teplotu, tak mi to vůbec nevadilo, spíše naopak.

02.05.2014 4 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Můj úplně první Škvorecký a bavil mě. Je to odlehčené, nenáročné čtivo, byť odehrávající se v těžké době. Vždyť i tehdy měli kluci v hlavě holky, a ne jen válku. Jo a taky v té hlavě měli ještě Jazz, na ten bych úplně zapomněla!!!

Od trůnu dál Od trůnu dál Ludmila Vaňková

A mně se to líbilo. Samozřejmě, musím uznat, že tentokrát zde bylo poněkud více beletrie, než skutečné historie, ale po namáhavém dni si v klidu vzít tuhle knihu a začíst se mi přišlo jako docela dobrá volba.

Král železný, král zlatý Král železný, král zlatý Ludmila Vaňková

Ludmila Vaňková patří mezi mé oblíbené spisovatelky a líbila se mi i tahle kniha, jen mi přišla místy maličko zdlouhavá, možná by bylo lepší Otakarův život rozdělit do vícero knih, tak jako tomu bylo třeba v případě Václava II.

24.04.2014 3 z 5

Ulička hanby Ulička hanby Vlastimil Vondruška

Líbilo se mi to, musím říct, že Vondruška zklame opravdu málokdy, píše hrozně čtivě a člověk se tam opravdu ocitne s hlavními hrdiny, umí vtáhnout čtenáře do děje. I když mne zpočátku trochu zklamalo, že tam není Petr s Rozárkou, které mám jako postavy moc ráda, tak mi to po čase přestalo vadit a syn pana z Dobronína Martin byl vcelku adekvátní náhradou. Jsem docela zvědavá na další knížku která nedávno vyšla "Ještě že nejsem kat", ale teď si dám zase chviličku od pana Vondrušky pauzu

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Líbilo se mi to. Mělo to švih, spád, akci a místy i vtip - Matěj Barbarič při pohledu do nekonečné hlubiny temné štoly: "Tak tam dolů nejdu, i kdyby tam otevřely další pobočku Hroznu" - "Hrozen" byla mistní hospoda.

02.04.2014 4 z 5

Vězení pro krále - Rozděl a panuj III. Vězení pro krále - Rozděl a panuj III. Ludmila Vaňková

Ludmila Vaňková patří k mým nejoblíbenějším spisovatelkám a zatím se mi líbila téměř každá kniha, kterou jsem od ní přečetla. Není tomu jinak ani u této, i když se člověk v té přehršli postav občas ztrácí, přesto i tak je to klasika mezi historickými romány. U mne ale přece jen vedou serié romanů o Václavu II., Dědicové zlatého krále, Žebrák se stříbrnou holí a Zlá léta.

31.03.2014 4 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Krásná knížka, i když první půlkou jsem se trochu prokousávala obtížněji, ale jakmile na scénu vstoupil kapitán Corelli už příběh letěl jak na křídlech. Musím přiznat, že filmové zpracování se mi tedy moc nelíbilo, do role Corelliho bych si tedy představovala zcela někoho jiného než N. Cage s unylým výrazem a ospalýma očima. Prostě mi tam vůbec neseděl. Pro mne je Correli veselý, šaškovský mladík s jiskrou a kouzlem, tak si ho představuju já a to mi nikdo nevezme.

26.03.2014 4 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Kniha má zvláštní atmosféru a musím říci, že se mi líbila moc, navíc podle mne má jeden z nejpůvabnějších názvů - Láska je jen slovo. Olivera mi bylo líto, vždyť za pár let by se mu už třeba to co se stalo jako taková tragédie nezdálo. Jenže v dané chvíli prostě neviděl jiné východisko. Líbí se mi. jak je kniha propracovaná, vždyť když se na počátku seznamujeme s Oliverem, nikdy by nás nenapadlo, že takový kluk by si někdy mohl sáhnout na život. Dá se říci, že pokud běhal nezávazně z postele do postele, žádný průšvih to nebyl (tedy až na ty vyhazovy z internátů) a jakmile se doopravdy zamiloval, svým způsobem ho to stálo život.

26.03.2014 5 z 5

I letopisy jsou moc fajn, pán z Dobronína je sympaťák a Petr s Rozárkou jsou sympatičtí, i když u mne přece jen o fous vede jeho středověký kolega Ota ze Zástřizlí.

13.03.2014 4 z 5

Znamení Jidáš Znamení Jidáš Vlastimil Vondruška

Pátrání v Praze se mi líbilo moc, zase trochu změna, a i když jsou Vondruškovy detektivky s "Oldou" z Chlumu a fešáckým frájou Otou tak trochu lidově řečeno na jedno brdo, tak mi to ani trochu nevadí a moc se těším na další vydaný příběh. Jen jsem si tak říkala, že by možná mohl třeba pan Vondruška Otu konečně oženit, byla by změna a příběh by se třeba zase nějak rozvinul jinak.

13.03.2014 5 z 5

Krysařovy střevíce Krysařovy střevíce Joanne Harris

Kniha má něco, co se mi moc líbí a to je atmosféra, která je opravdu kouzelná. Nicméně zároveň mi knížka přišla až trochu strašidelná a taky se mi přiznám se moc nelíbilo, že ta holka Zozie vlastně nebyla vůbec nijak potrestaná. Ale jinak fajn, četlo se to dobře.

13.03.2014 3 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Miluju číst Remarqua, miluju jeho moudrost, lidskost, stesk, bolest, smutek i upřímnost. A vždycky když dočtu nějakou jeho knihu, tak vždycky cítím obrovskou úlevu a vděčnost, že na mě nepadají bomby, že nejsem v zákopu, nenajdu rozbombardovaný dům, vím, kde mám své rodiče, nebo že nejsem věčně štvaný emigrant bez pasu, bez domova, bez identity. Vypráví o lidech, z nichž většina zažila něco, co si my v dnešním světě twitterů, facebooků a mobilů ani neumíme představit. Ale zároveň jako by ti lidé opravdu žili, ne jen přežívali, uměli žít ze dne na den, vychutnávat každý okamžik, protože věděli, že už zítra můžou být mrtví. Jsou to knihy, které i dnes mají v sobě obrovskou sílu.

13.03.2014

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Jako vždycky výborné čtení, jen jsem se občas v té změti bratranců a sestřenic a vůbec veškerého příbuzenstva rozesetého po celé Evropě trochu ztrácela. A to studuji historii. Ale přesto knížka stojí za to, krásně se čte a člověk si opravdu rozšíří obzory.

04.03.2014 4 z 5