Kexina Kexina komentáře u knih

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Přiznám se, že jsem udělala stejnou chybu, jako asi většina lidí, kteří se k této knize dostali. Čekala jsem, že knihu napsal Belmondo-šašek. Tak, jak ho známe z jeho nejslavnějších filmů. Že bude plná třeskutého humoru až na hranici vkusnosti, možná sem tam protkaná nějakou tou avantýrou.
Jenže Belmondo v době, kdy knihu psal, už dávno nebyl "Zvíře" nebo "Muž z Acapulca". Byl to starý člověk, který vyprávěl tak, jak mu to vzpomínky přinesly na mysl. Ne vždy na sebe navazují, ne vždy jsou vtipné nebo veselé.
Tomu odpovídá i audio podoba. Ani Jiří Krampol už není žádný mladík a myslím, že načtení knihy se ujal adekvátně a velmi dobře.

Podle mě existují tři slova, která vystihnou celou knihu. S jejími klady i zápory. Vzpomínky starého muže.

17.04.2022 4 z 5

Měla jsem si dát větší odstup od předchozího dílu. Příběh vtipný a svižný jako vždy, jen už mi ten styl přišel "na jedno brdo". Na další díl si raději chvilku počkám.

15.02.2022 3 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Jak může jeden autor napsat tak skvělé knihy jako je Temná hmota a Zhroucený čas a současně takovou hroznou slátaninu jako je Pines???
Opravdu doufám, že tohle bylo jen nějaké hodně velké nedorozumění a víckrát se o něco takového nebude pokoušet.

12.02.2022

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Jako vždy pěkný příběh, vraha jsem dlouho netušila a knížka celkově nezklamala. Tentokrát mi přišlo, že je samotná vražda na okraji dění, spíš je větší důraz na chování a motivaci postav, ale to ničemu nevadí.

Jen v těch mysliveckých pojmech má autorka trochu guláš, takže i trocha toho nechtěného humoru.

12.02.2022 4 z 5

Zdravé nohy za čtyři týdny Zdravé nohy za čtyři týdny Yamuna Zake

Zajímavá kniha. V něčem souhlasím, v něčem méně... Nějaké extra výsledky se nedostavily, ale taky jsem necvičila nijak poctivě a cvičení si upravovala podle sebe. Ale každopádně jsem si některé cviky oblíbila a rozhodně je zařadím do "denní" rutiny, protože po pár dnech skutečně přinesly pocit jakého uvolnění noh.

07.02.2022 3 z 5

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

Zajímavý námět, který přiměje k menšímu zamyšlení, docela čtivé zpracování.. Rušily mě pasáže červené knihovny, které byly samozřejmě předvídatelné a "nezbytné", ale jinak se knížka četla rychle a celkem příjemně. Slušný průměr na jeden dva večery.

06.02.2022 3 z 5

Šílená Max Šílená Max Brenna Yovanoff

Krátký pohled na život jedné z vedlejších a ne moc výrazných či zajímavých postav seriálu ST. Jako merch pro fanoušky (zejména ty nejmladší) kniha asi svůj smysl má. Bohužel ji hodně podráží nohy skutečnost, že není zřejmé, komu je kniha určena. Fanoušci seriálu v knize nic nového neobjeví, protože drtivá většina děje jen kopíruje seriál, pouze s komentářem Max. Ti, kdo seriál neviděli, pak nejspíš budou dost zmatení, když děj bezdůvodně skáče od jedné kapitoly ke druhé aniž by mezi nimi byla návaznost. Navíc autorku zřejmě přepis seriálu do knižní podoby náhle přestal bavit, takže knihu šmahem ukončila tam, kde zrovna dopsala poslední větu.

04.02.2022 2 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Kapitoly jsou krátké, takže kniha rychle ubíhá a pokud člověk narazí na nezáživnou pasáž, dá se díky krátkému rozsahu vydržet. Těžko říct, proč je kniha označena jako cestopis, když 90 % prostoru je věnován osobním pocitům autora, jeho myšlenkám a historkám dalších lidí. Cestopis nebo místopis zabírá pak jen zbylých 10 %. Navíc jako bedekr by kniha byla dost k ničemu, s ohledem na to, jak nesmyslně jsou za sebou řazeny jednotlivá místa.
Sem tam se ale čtenář může i zasmát, takže nakonec kniha slušný průměr.
Jen tedy výraz "Nisánek" je asi tak úžasný a roztomilý jako "mimísek" a křečovitá snaha o fórek zkrátka ani tady nevyšla.

31.01.2022 3 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

(SPOILER) Když jsem četla Božská města, říkala jsem si, jak složitý, bizarní a na fantazii (někdy i žaludek) náročný příběh to je. Kdybych jen tušila, že Záhutí může být ve všech těchto směrech ještě o velký kus dál, asi bych se do čtení další série ani nepustila.

Protentokrát jsem tak opravdu ráda za svou nevědomost, protože i tohle je naprosto dokonale popsaný nový svět. Na skoro 600 stranách není ani zlomek nudy, postavy jsou věrohodné (i když jsem jistou pomocnici jistého hypata dlouho podezírala z nějaké levárny, protože ta její dokonalost je snad až moc dokonalá...) a s koncem každé kapitoly přijde vždy pocit "už fakt jen jednu další a jdu spát / něco dělat". :-D

Už se těším na další pokračování.

Male nepatrné mínus snad jen za "nezbytnou" linku love story, kterou si autor tedy opravdu mohl odpustit.

29.01.2022 5 z 5

Kostýmy a masky pro děti Kostýmy a masky pro děti Irene Mazza

Jako inspirace, jak rychle a na poslední chvíli vyrobit kostým, je kniha dobrá. Na můj vkus jsou tam ale až moc často použity pytle na odpadky a podobný materiál.

27.01.2022 3 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Rozhodně nejslabší kniha série. Sice oceňuji, že autorka pokaždé využije úplně jiné prostředí, ale tohle byla spíš nuda.

26.01.2022 3 z 5

Saturnin se představuje Saturnin se představuje Miroslav Macek

Příjemná nenáročná oddechovka. Začátek velmi vtipný, závěr také, jen prostřední část je potřeba vydržet.
Celkově lepší průměr.

13.01.2022 3 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Hvězdičku dolů za děj v cizině. Kdybych chtěla číst o Svenovi a Larsovi, přečtu si nějakou severskou detektivku. Knihy od autorky se mi líbily hlavně proto, že se odehrávají tady. Takže v tomhle trochu zklamání a dlouho jsem zvažovala, jestli tuto a následující knihu raději nepřeskočit.

Na druhou stranu ani tady jsem téměř do poslední chvíle nevěděla, kdo je vrah a příběh byl svižný, takže si nestěžuji, nechám vyšší hodnoceni a jsem ráda, že jsem se do knihy pustila.

12.01.2022 4 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Je to zvláštní, horory a duchařiny nemám ráda. Ale autorka mě něčím oslovila a ráda se čas od času začtu do některé její knihy.

11.01.2022 4 z 5

Chlapec s rybí hlavou Chlapec s rybí hlavou Eliška Beranová

Zvláštní příběh. Místy možná až moc "mimo realitu".
Trochu mi vadily občasné větší či menší (někdy dost podstatné) chyby a překlepy.

A jako bonus jeden skrytý rozměr pro ty, kteří v příběhu poznají, o které Město jde.

10.01.2022 3 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Jako obvykle s většinou autorových názorů nesouhlasím. Ale přesto je zajímavé jeho fejetony a postřehy číst.
Vadily mi jen úmyslně gramaticky špatné názvy jednotlivých fejetonů a na konci každé kapitoly stále se dokola opakující totožná otázka, ale to předpokládám je záměr.

08.01.2022 3 z 5

Vřeteno Vřeteno Jakub König

Dovedu si představit vznik této knihy. Tu chvíli, kdy je člověk v rauši a dostane Nápad. Skvělý, neotřelý, pravda trochu inspirovaný, ale posunutý od inspirace až k samotné hranici absurdnosti.
A pak se ten Nápad autor snaží přivést do života, sepsat ho v podobě knihy. A tady se bohužel setkává plán a nápad s tvrdou realitou. Tam, kde by nápad skvěle fungoval ve světě barev komiksu, kde by se dobře rozvinul s tou správnou porcí té správné hudby, je kniha zkrátka hodně špatně zvolený formát.
Po přečtení tak zůstává dvojí pocit. Pocit nadšení a velkého očekávání z úžasné až snové vize, který je ale současně pokažen stejně velkým zklamáním z nepochopitelné snahy udusit tu originalitu nacpáním do podoby, která ji nestačí a stačit nemůže.

08.01.2022 3 z 5

Zkáza Ďáblova akru Zkáza Ďáblova akru Ransom Riggs

Doufám, že toto je opravdu závěr celé série, protože s přibývajícími díly se každý nový čte hůř a hůř.
Nemohu říct, že by mě Zkáza Ďáblova akru nebavila, ale nedokážu se už do příběhu ponořit tak, jako u prvních dílů.

06.01.2022 4 z 5

Bajka o lásce, pekle a márnici Bajka o lásce, pekle a márnici Caya Makhélé (p)

Kulturní propast je tady obrovská, některé pasáže jsou tak jen těžko pochopitelné. Ale herecké obsazení v audio verzi je naprosto dokonalé a samo o sobě stojí za poslech této krátké bajky.

01.01.2022 4 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Taková příjemná kniha "o ničem". Příběh tří dětí, které spojuje jen to, že se nějakou shodou okolností sešly v jedné třídě. Jejich pohled na svět v dobách dětství a setkání po letech na třídním srazu.
Žádné drama nečekejte, pokud chcete oddechovku, u které nemusíte namáhat mozek a jen si užívat plynutí děje, pak vřele doporučuji.

27.12.2021 5 z 5