Vřeteno

Obyvatelé nového světa okolo Propasti se krčí v posvátné hrůze před bohyněmi, které prý během dávné katastrofy smetly většinu lidstva z povrchu zdecimované planety. Jediným pramenem vědění je kniha Babel, ovšem jejím nejasným náznakům nejspíš nerozumí ani učitelé, kteří znovu a znovu opakují dětem nedůvěryhodné báchorky. Jisté je jen to, že na výraz díků Matce Propasti je do jejího chřtánu každých třicet šest dní vhozen stařičký dobrovolník. Nikdo toto pravidlo nezpochybňuje. Ani dospívající kluk Key, který se svou početnou rodinou obývá čtvrť zvanou Mnohodvůr. Na rozdíl od svých sourozenců Key v ničem nevyniká, dokonce nedovede roztočit své vřeteno, předmět, který vlastní každý z Mnohodvora. Přesto je Key vtažen do nečekaného dobrodružství, ve kterém kousek po kousku porozumí podstatě nového světa. Vřeteno je fantaskní dystopický román. Je to proměna mladého hocha v dospělého muže. Je to příběh o rozšiřování vědomí. Oceňovaný hudebník Jakub König díky psaní písňových textů uplatňuje smysl pro detail i nespoutanou obraznost. Jeho románový debut je doslova nacpaný intenzivními výjevy a utkvělými vidinami....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464273/vreteno-RI7-464273.jpg 417

Kniha Vřeteno

vendylein

Vřeteno je kouzelná kniha. Formou, jazykem, (snovou) atmosférou. Promyšleností to detailu (jen si otevřete stránku, na které je obsah).
Jakubovi Königovi se skvěle podařilo vystihnout přechod od naivní nevinnosti dětství do syrové dospělosti. Do uvědomění si, že ne vždy je tu někdo, kdo vás má rád, ochrání vás a pofouká vám rozbitý koleno. Že někdy je to na vás. A že někdy se musíte vy postarat o ostatní. A že svět není tak úplně fér.
K téhle fantaskní knize se určitě budu chtít vrátit. Některé její věty si nechat převalovat na jazyku. A některé její obrazy si nechat rezonovat v mysli...

iridius9373

Hezky vylíčený a úplně jiný svět. Uchvátila mě poetika se kterou autor dokáže líčit poměrně surový a skřípající svět po apokalypse. Celou dobu stržen popisy a dějem jsem nevěděl co si o knížce mám myslet hodně mile mě překvapila pointa až v poslední větě. Někdy si ji rád přečtu znovu a to dělám u málokteré knihy. Ale přes to všecko to pořád nestačí na pět hvězd.

JanMas

Mě se před očima odvíjel zvláštní, animovanej film a slyšel jsem zvuky a cítil podivný chvění kolem. Tajemno, mystika a poletování v jiných světech, Jakubovi jdou skvěle. Díky za nakouknutí za další dveře. musím si tu knihu stejně přečíst znovu, abych pobral vše, co jsem možná nezahlédl. Mám rád, když jsou postavy nejednoznačný. Čtenáři a jiní hledači podobných zážitků budou myslím s Vřetenem spokojeni. Za mě... to nejlepší, co Jakub zatím napsal.

Lindavav

Krásná knížka. Má 3N - náladu, nápad i napětí. Bavilo mě to (místy až šíleně) ulítlé tajemno, které vás vtáhne a vyplivne až po pár hodinách na poslední stránce.

jenVeronika

Moc dobré čtení. Autor skvěle pracuje s duchovnem a prožitky z knihy jsou takřka fyzické. Přesah děje do všech soudobých témat. Zřejmé jsou odkazy na Jakubovu další tvorbu a popravdě ji neumím zcela oddělit. Každopádně super čtenářský zážitek.

kitja

Co o tom napsat. Jedna z nejlepších věcí, co jsem četl. Všechna ta mystika a tajemno s kterým umí pracovat třeba Murakami. Pak taky poctivost a pokora který z toho sálaj. Svět a lidi v něm, který nejsou černobílý. Provazby a odkazy k dalším Jakubovejm uměleckejm projektům (mimo jiné chápu že některý obrazy vznikaly v době, kdy tohle psal). A strhující příběh, kterej musíš číst všude včetně koupání se ve vaně. A rozuzlení, který přichází fakt až v poslední větě. Kdybych to uměl, něco takovýho bych chtěl napsat. Doporučuju velmi a všem. Přenádherná kniha, která má velký přesahy i do života jako takovýho.