KejmlP KejmlP komentáře u knih

O autoritativní národní stát O autoritativní národní stát Jan Rataj

Kniha nabitá informacemi o málo známé době Druhé republiky. Při jejím čtení pochopíte, proč se o oné době tak málo mluví. Dozvíte se řadu nepříjemných pravd o spoustě osobností, které jsou nám dnes předkládány jako zasloužilí umělci, novináři a spisovatelé (Ferdinanda Peroutku nevyjímaje), kteří tehdy neváhali nabádat k radikálnímu postupu proti Židům, psát o překonanosti demokracie, či mluvit o potřebě nalezení konsensu s nacistickým Německem. Přečtete si o budování českého autoritativního státu, nebo o tom, jak málo chybělo ke schválení první české fašistické ústavy. Velmi zajímavé čtení, byť určené spíše akademické obci než laikům.

07.04.2017 4 z 5

Dějiny českých zemí Dějiny českých zemí Jaroslav Pánek

Skvělé shrnutí celých našich dějin. Autoři jsou odborníci na svém místě, a kapitoly jsou dostatečně obsáhlé na to, aby kniha mohla sloužit jako základ i studentům a hlubším zájemcům o českou historii. Velmi sympaticky působí i originální vazba s třemi záložkami v barvách trikolóry.

Stalin: Nový životopis Stalin: Nový životopis Oleg V. Chlevňuk

Dobré čtení, s originálním členěním střídajícím líčení Stalinova života se studiemi o jeho osobnosti a soukromí na pozadí obrazu umírajícího diktátora. Nicméně, Oleg Chlevňuk bývá pokládán za jednoho z vůbec největších odborníků na Stalina, a ač je kniha rozhodně přínosem, musím říct, že vzhledem k jeho erudovanosti jsme čekal poněkud více. Rozsah knihy přes 400 stran je na zpracování celého Stalinova života přecejen poněkud málo, a jeho postava tak nepůsobí zdaleka tak živě, jako se ji podařilo vylíčit například Montefiorovi nebo Radzinskému. Spíše tedy, než aby kniha poskytovala nové informace, působila na mě jako velmi objektivní shrnutí dosavadního bádání o osobě J. V. Stalina. V tomto pohledu jí není příliš co vytknout, a mohu ji tedy rovněž doporučit.

07.04.2017 4 z 5

Stalin Stalin Edvard Stanislavovič Radzinskij

Velice čtivá kniha, která má téměř románový charakter. Upoutalo mě hlavně poutavé líčení Stalinova raného vývoje do doby převzetí moci, ale i potom si kniha drží svižné tempo a nebývalou čtivost. Autor se hodně zaměřuje na jednotlivé vzorce a tendence ve Stalinově chování a přístupech, což dává postavě velmi živý rozměr. Velkou předností knihy jsou často originální teorie a závěry, které se liší od běžně podávaného výkladu. Některé z teorií mohou být jednoznačně brány jako alternativa k běžnému výkladu (např. Stalinův kolaps po přepadení SSSR Německem, který Radzinskij interpretuje jako taktiku pro znovupotvrzení Stalinovi pozice ve stylu hraných abdikací Ivana Hrozného), jiné teorie jsou velmi odvážné a měly by být brány spíše jen jako možnost (autor na základě archivních dokumentů předkládá možnost osobního setkání Stalina s Hitlerem v roce 1939). Přes tato odvážná tvrzení je možné knihu stále brát jako seriózní výzkumné dílo, a všem, koho Stalinova osobnost zajímá bych knihu rozhodně doporučil, ideálně ve srovnání spolu s některou další odbornou biografií.

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Jako úvod do filosofie rozhodně dobré, pomohlo mi to pro lepší pochopení v době, kdy jsem musel rychle dohnat spoustu znalostí z tohoto oboru. Musím ale říct, že v hlavě mi zůstali spíše některé jednotlivé myšlenky a úvahy, než samotný děj, který mě příliš nezaujal. Možná je to tím, že severské mentalitě jsem nikdy na chuť nepřišel. I tak ale mohu knihu doporučit.

07.04.2017 3 z 5

Bestie se probouzí Bestie se probouzí Martin A. Lee

Kniha je výborným shrnutím poválečných osudů nacismu a fašismu, který nevymizel, ale stáhl se, a následně rozrostl do řady jiných forem a směrů. Velmi mě zaujali hlavně dilemata různých přeživších nacistů, zvažujících na kterou stranu studené války se přiklonit, nebo vývoj politických snah nacistických pohrobků v Německu. Úsměvy při čtení jinak vážného díla budí fakt, že zvláště velká část různých subkultur hlásících se k neonacismu nabývá postupem času stále směšnějších forem, a jejich představitele by sami nacisté pravděpodobně zlikvidovali mezi prvními. Nevýhodou díla je, že v dnešní době začíná celkem rychle zastarávat, a vyžádalo by si rozsáhlou aktualizaci zaměřenou na dění posledních let.

Hitler - Kompletní životopis Hitler - Kompletní životopis Joachim Fest

Dodnes nepřekonaný Hitlerův životopis, základ pro seriózní bádání o diktátorovi, jehož vliv na světové dějiny je patrný dodnes. Joachim Fest se jeví jako skutečný profesionál, který biografii dokázal vybalancovat tak, aby nespadla ani do jednoho z extrémů, tedy aby nebyla jen obžalobou a dokazováním zločinů, a zároveň aby také nespadla do vod revizionismu. Autor se vyhýbá opakováním různých lidových mýtů, novinářských zkratek a senzací, a popisuje skutečného člověka z masa a kostí, jehož reálný rozměr pomáhá celou nacistickou epochu dobře pochopit v její složitosti. Za zmínku určitě stojí i mezikapitoly s úvahami, které problematizují různé stránky epochy a Hitlerovi osobnosti, a nabízí mnohdy originální a neotřelé pohledy.

07.04.2017 5 z 5

Stalin - Na dvoře rudého cara Stalin - Na dvoře rudého cara Simon Sebag-Montefiore

Neskutečně čtivý portrét muže, který spolu s druhým evropským diktátorem utvářel dějiny 20. století víc než všichni ostatní. Podtitul "Na dvoře rudého cara" vystihuje knihu opravdu nejlépe. V soukromí při pěstování citrónů, při pitkách mezi svými bojary, schovaného v krytu moskevského metra, i na mezinárodních konferencích můžete sledovat ohromující genialitu mistra intrik, zákulisních tahů, a brutálně nekompromisních řešení. Závěr knihy zanechává fascinující dojem starce, který v nelidské osamocenosti, na samotném vrcholu světové pyramidy moci, může pohybem prstu rozhodovat o osudu stamilionů, ne-li celého lidského rodu. Když si vypůjčím citát Winstona Churchilla, jde o příběh syna ševce, který "Přebral feudální zemi s dřevěným pluhem, a odevzdal světovou supervelmoc s jadernou bombou."

07.04.2017 5 z 5

Goebbels - pán myšlenek Třetí říše Goebbels - pán myšlenek Třetí říše David Irving

Životopis s velkým Ž. Tvrdím, že skutečná biografie se nedá napsat pod 500 stran, a tahle kniha by mohla sloužit jako jeden ze vzorů. Jako u každého správného životopisu nejde o výčet faktů a viditelných činů, ale jde o hloubkovou sondu do nitra složité postavy nacistického génia propagandy. Geobbels bývá označován za neinteligentnějšího nacisty, a proto je požitkem mít unikátní možnost sledovat jeho vnitřní svět, která se naskýtá díky jeho celoživotně vedenému deníku. Můžeme tam vnímat jeho úvahy, neustálou vnitřní nejistotu, pochyby o sobě i druhých, postoje k ženám i politickým pohlavárům. Narcis, levicově orientovaný nacista - intelektuál (který se v mládí označoval i za komunistu) v knize opravdu ožívá, a i díky velké literární kvalitě díla se tak může čtenář ponořit do uvažování a mnohovrstevnatého života postavy, kterou neukojitelná narcistní touha po sebeuznání dovedla až téměř na samotný vrchol moci, na pozici skutečného pána myšlenek, bez kterého by nacistický vzestup nikdy nemohl proběhnout tak jak ho známe.

Královská pomsta Královská pomsta Uladzimir Karatkěvič

Moje nejoblíbenější kniha. Stačí otevřít jakoukoliv stránku, přečíst jednu větu, a následně knihu odložím až ve chvíli, kdy ji přečtu celou. Uhrančivé kouzlo mlhavých běloruských lesů a blat, dávné legendy, a postavy jak ze starých dobrých románů. Není to Pes Baskervillský ze známé Anglie, z této knihy dýchá nádherná a současně krutá atmosféra evropského východu, tamních lidí a krajiny, která mě dokázala navždy učarovat. Za zmínku rozhodně stojí autorův popisný talent, kterak dokáže přesně vylíčit každé místo a postavu, díky němuž se příběh skutečně odehrává před vámi, a v tom, abych knihu navrhl ke zfilmování mi brání jen to, že žádný film by nedokázal příběh vystihnout tak mnohovrstevnatě, jak ho může mít čtenář před očima.
V mládí jsem litoval, že v naší zemi také nejsou neprostupné lesy a blata, ukrývající téměř ztracená sídla dávno zašlé šlechty, kam bych se také mohl vydat. A postava Naděždy Janovské se navždy stala mojí platonickou láskou.

07.04.2017 5 z 5

Adolf Hitler – můj přítel z mládí Adolf Hitler – můj přítel z mládí August Kubizek

Velmi pěkné čtení. August Kubizek s lehkostí popisuje vzpomínky na svého nejlepšího kamaráda Adolfa Hitlera tak, jak ho v mládí poznal. Nenajdete tam žádné dokazování zvrhlosti od kolébky, ani to není nic oslavného. Jde o upřímné vzpomínky, které by stejně dobře mohl napsat o některém svém mírně podivínském kamarádovi kdekdo z nás. Kubizek líčí to, jak Hitler vnímal svět kolem sebe, jakými věcmi se zabýval, jaké byly jeho sny a plány. O tom, jaký to byl spolubydlící, jaké byly společné návštěvy divadel, o Hitlerově tajné platonické lásce, o toulkách přírodou a spaní pod širákem. Čtení je to skutečně odpočinkové, chvílemi zapomínáte, že vlastně sledujete mládí budoucího diktátora. Není na škodu si u knihy uvědomit, že jakkoliv bychom chtěli některé historické postavy zavrhnout a označkovat už od dětství (a různí novináři se skutečně rádi předhánějí v dokazování všemožných Hitlerových abnormalit, zvrhlostí a deformací, které s fakty mají málo společného), mladý Hitler byl tehdy sice trochu podivín, ale vlastně docela normální kluk, se vším, co k tomu patří.

07.04.2017 5 z 5

Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi Veronika Sušová - Salminen

Kniha popisující ruskou realitu ve všech odstínech. Bourá mýty o říši zla, ukazuje, kterak hloupě si počínají naši novináři, když vidí v Putinovi a Rusku pohrobka komunismu a totalitního diktátora. Zároveň ale není nekritická, a ukazuje současné dění v kontextu předchozího vývoje a ruské každodenní reality. Nabízí pohled na ruskou katastrofu 90. let, na trnitou cestu, kterou musela tamní společnost na počátku tohoto tisíciletí ujít, a na Putina, který není ani ideový totalitář, ani nacionalista (a už vůbec ne komunista), ale konsensuální politik, jehož zásadní tezí je udržet stabilitu, a zabránit revolucím a otřesům společnosti, kterých si ruská společnost užila ve 20. století přehršel. Dozvíte se například, proč tak populární Putin nikdy nesáhl k větším ústavním změnám, s kterým ruským vládcem sdílí nejvíc společných vlastností (novináři mají samozřejmě jasno, že se Stalinem), proč je v Rusku nutné mít na naše poměry tvrdé zákony o politických stranách, či jak Rusové vnímají západní mocnosti.

Mráz přichází z Kremlu Mráz přichází z Kremlu Zdeněk Mlynář

Čtivá sonda do zákulisního dění tzv. Pražského jara. V pohledu do politické kuchyně, jehož jádro tvoří podrobný popis událostí roku 1968 a jeho srpnového vyvrcholení z pohledu vrcholného politika, se dá nalézt řada málo známých faktů, které ukazují složitost tehdejšího dění. Určitě bych vyzdvihl skvěle načrtnuté portréty jednotlivých aktérů. Autor je popisuje celkem věrně s jejich chybami i klady, bourá některé mýty (jako například ten o gen. Svobodovi jako reformátorovi), nicméně je třeba mít stále na paměti, že jde o memoárovou literaturu, a že pohled je tedy ovlivněn sympatiemi a preferencemi autora, přičemž k některým svým nepřátelům se staví až přehnaně kriticky. Osobně velmi oceňuji úvodní kapitoly, popisující vývoj myšlení v hlavách nové generace poválečných komunistů, kteří ujdou klikatou cestu od stalinského radikalismu, přes zdokonalování se v SSSR, až k reformismu. Rozhodně jedny z nejlépe psaných memoárů, a jeden ze základů pro studium roku 1968.

Blízký východ nad propastí Blízký východ nad propastí Břetislav Tureček

Skvělá kniha, která otevírá oči při jakémkoliv jednostranném přístupu k dění na Blízkém východě. Autor ukazuje nesmírně složitou problematiku krizemi zmítaného regionu, který trpí nepromyšlenými zásahy (především západních) velmocí, obrovskými sociálními turbulencemi, náboženskými konflikty, souboji mocenských skupin a mnoha dalšími problémy. Aniž by někomu stranil, vykresluje oblast, kde nejsou dobrá, ale jen méně špatná řešení, a kde jakékoliv současné "uklidnění situace" představuje jen odložení problému, aby nám ten příště vybouchl do obličeje s ještě větší intenzitou. Optimistické vyhlídky v tomto směru bohužel autor nabídnout nemůže, rozhodně ale nabízí velmi čtivou formou možnost problematiku lépe pochopit. Doporučuji shlédnout i některé autorovi přednášky na youtube, které některá témata aktualizují či dále rozvíjí.

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Pěkně napsaná sonda do života člověka z jedné komunity. Postava nejednoznačná, rozporuplná - a proto uvěřitelná. Vlastně docela dobře věřím, že něco dost podobného se odehrává v hlavách velké části oněch vlastenců s holou hlavou ze sídlištních čtyřek. Ani dobří, ani špatní, s moudrými, naivními, i idealistickými myšlenkami, ale hlavně bez velké naděje, či vyhlídek na slušnou budoucnost. Vlastně jim docela rozumíte, že než se sžírat planými nadějemi v oné sídlištní prázdnotě, raději přijmout tuto šedivou realitu za svůj domov, a dát jí ve svém vnitřním světě alespoň zdání smyslu a pořádku. Přečteno na jeden zátah.

06.04.2017 5 z 5

J. V. Stalin - stručný životopis J. V. Stalin - stručný životopis kolektiv autorů

Není úplně špatné si to přečíst proto, aby člověk mohl sám bez zprostředkování posoudit to, jak se snažil tehdejší režim osobu J. V. Stalina vykreslit. Knihu je samozřejmě potřeba vnímat přísně v kontextu poválečné doby a sklonům k nekritickému vnímání Stalina a SSSR, přesto se člověk občas neubrání úsměvu, když je sovětský vůdce zhruba na každé třetí straně vychválen jako génius libovolného lidského oboru, od přírodních věd, přes historii, hospodářství, pedagogiku až k válečnictví a taktice. Z dnešního pohledu působí tato totálně nekritická glorifikace bezchybného "největšího génia lidského rudu" téměř jako parodie.

06.04.2017 3 z 5

Grandhotel Grandhotel Jaroslav Rudiš

V podstatě náhodou jsem se zúčastnil autorského čtení z knihy, přičemž už po prvních minutách mi bylo jasné, že si knihu musím přečíst. Mám tyhle příběhy podivínů všeho druhu rád, myslím si, že v každém člověku s trochu zvláštním stylem života a zálibami je část takového Fleischmana. Onen podivínský styl je obsažen i v samotném stylu psaní, čímž se dojem z příběhu mnohonásobně prohlubuje. Mimo jiné pro mě kniha byla nutností i z toho důvodu, že část svého života jsem strávil v krásném Liberci, a tak je radostí si při čtení připomínat známá místa.

Mladý Stalin Mladý Stalin Simon Sebag-Montefiore

Úchvatná kniha. Pokud jste už četli více životopisů Stalina, a zdá se vám, že o jeho předrevoluční činnosti je známo jen málo informací, sáhněte po tomto díle. To s jakými detaily dokáže líčit i ty nejranější části Sosova života je fascinující, jeho postava v knize získává skutečně plastický a mnohovrstvý obraz, zdaleka nejde o nějaký prvoplánový a jednoznačný portrét, snažící se dokázat, že budoucí diktátor už jako malý neznal jinou zábavu, než trhat včeličkám křidélka. Přitom se kniha čtivostí stále podobá spíše napínavému thrilleru než odborné literatuře. Vyzdvihl bych i to, jak autor bourá řadu mýtů a polopravd, které se kolem mladého Stalina nakupily. Pokud vás tedy, tak jako mě, fascinuje mládí vůdců a diktátorů, nesmíte tuhle knihu minout.