Mráz přichází z Kremlu

Kniha vzpomínek, které autor napsal v letech 1977-78 po své emigraci do Vídně a kdy se protidemokratické síly v celém sovětském bloku, které provedly vojenskou intervenci proti pražskému jaru, cítily na vrcholu své slávy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/65_/65438/mraz-prichazi-z-kremlu-i1i-65438.jpg 3.939
Literatura faktu, Historie
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Mráz přichází z Kremlu

hnatlubo

Z kremelského mrazu i po více než padesáti letech opravdu mrazí.

led_darkshiner
21.10.2018

Souhlasím tu s někým, že kniha nebyla jednoduchá na zamyšlení. Pro mě to bylo hned několik bodů. V roce 1999 jsem se téměř rok pohyboval na Floridě v kruhu utečenců z bývalého Sovětského svazu. Jeden zkrachovalý důstojník mi na středečních setkáních říkával: "Ty očen charošij malčik...". Vždy jsem se tomu usmál, teď zřejmě nastal čas na správný mráz po zádech. Také jsem pochopil, že i s nynějším Ruskem se nevyjednává. Né z pohledu nepřátelství či nějakého pocitu zadostiučinění, ale z pohledu jedinečné možné formy pokračování spolupráce a to je vyjednávat formou nevyjednávaní. Měl jsem na důvod Sovětské vojenské intervence svůj názor a těší mě, že tento názor sdílel v knize i autor. Řekl bych jako nepolitik, že šlo o politické objasnění činu, čehož jsem já schopen nebyl a nikdy nebudu. V srpnu jsem v rádiu zaslechl zmínku o knize z úst nějakého politika, který konstatoval, že se některé věci opakují. Možná za pár let pochopíme nástup k moci(a touhu po moci) v měřítku Gustav Husák==Andrej Babiš. O 68´jsem měl nejasné závěry, ale kombinace "Mráz přichází z Kremlu" a týdeníku Respekt mi pomohla závěr jak mediálně, tak politicky objasnit. A završím to slovy autora předmluvy(Petra Pitharta): "Letošní osmičkový rok není důvodem k oslavám, ale zamyšlením nad věcmi, které se už staly."

baacinka
20.08.2018

Padesátileté výročí srpna 1968 jsem si připomněla s Mlynářem. Pamětníkovi sice nemůže člověk věřit všechno, ale vyprávění Zdeňka Mlynáře krásně ilustruje vše, co se odehrávalo v době pražského jara a chvíli po něm v politice. Člověk pochopí taky uvažování těch "reformních komunistů," a jak tomu mohli věřit. A k tomu se to krásně čte, doporučuji.

Marbo
16.07.2017

Je vždy zajímavé nakouknout pod pokličku a Mlynář patřil k těm, kteří upekli náš rok 68.
Co mne na knize zaujalo nejvíce, byl nástin charakterů jednotlivých komunistických kádrů a popis způsobu myšlení generace, která nadšeně budovala náš socialismus. A musím pochválit, že kniha nutí k zamyšlení, ať už s názory autora člověk souhlasí či ne. Snad jedinou výtku mám k tomu, že je věčná škoda, že kniha není alespoň třikrát delší, tak mne zaujala.

simecef
16.06.2017

Velmi čtivá a fakticky bohatá publikace popisující dramatické události Pražského jara. Navíc z pohledu vysokého funkcionáře KSČ, který ovšem později své postoje jaksi přehodnotil.

KejmlP
07.04.2017

Čtivá sonda do zákulisního dění tzv. Pražského jara. V pohledu do politické kuchyně, jehož jádro tvoří podrobný popis událostí roku 1968 a jeho srpnového vyvrcholení z pohledu vrcholného politika, se dá nalézt řada málo známých faktů, které ukazují složitost tehdejšího dění. Určitě bych vyzdvihl skvěle načrtnuté portréty jednotlivých aktérů. Autor je popisuje celkem věrně s jejich chybami i klady, bourá některé mýty (jako například ten o gen. Svobodovi jako reformátorovi), nicméně je třeba mít stále na paměti, že jde o memoárovou literaturu, a že pohled je tedy ovlivněn sympatiemi a preferencemi autora, přičemž k některým svým nepřátelům se staví až přehnaně kriticky. Osobně velmi oceňuji úvodní kapitoly, popisující vývoj myšlení v hlavách nové generace poválečných komunistů, kteří ujdou klikatou cestu od stalinského radikalismu, přes zdokonalování se v SSSR, až k reformismu. Rozhodně jedny z nejlépe psaných memoárů, a jeden ze základů pro studium roku 1968.

maryzka
27.06.2016

Kniha nic moc. Připadalo mi to jako dějepis pro 8. roční ZŠ. Nesrozumitelné plácání. Ale na druhou stranu je pravda, že to co jsem vyslechla od pamětníků a co se potají povídalo tak v se z té knihy dalo vyvodit. Především o zradě Bilaka, Indry, Kapka( později se stali vůdčími politiky), ale na druhou stranu je asi pravda, že Svoboda přispěl k uklidnění situace, která tady nastala. Každopádně je to kniha podávající svědectví o jedné době v Československé socialistické republice.

Mikino00
11.05.2015

Kniha má příznačný název, jelikož mráz opravdu přicházel z Kremlu, jak Mlynář ve svých vzpomínkách dokazuje. Jeho popis proměny myšlení, mocenských změn, zákulisí politiky je otevřený a čtenářský vstřícný. Nezachází zbytečně do detailů a občasným odbočením (historkou, osobnostním profilem) doplňuje i podepírá svůj názor na tehdejší události. Velice sympatické je, že dokáže uznat své chyby. Oproti všeobecně zakořeněným výkladům dějin tzv. pražského jara, předkládá odlišný pohled zevnitř a hlavně poodhaluje i jiný obraz osobností a jejich motivaci (Dubček, Husák).