Stalin

Stalin https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155160/bmid_stalin-155160.jpg 4 16 2

Stalinův zevrubný životopis založený na nových dokumentech z ruských tajných archivů

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Mladá fronta

Сталин , 1997

DavidS88
30.10.2021 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, strhující děj. Vynikající úvod do historie Ruska první poloviny 20. století.

KejmlP
07.04.2017 5 z 5

Velice čtivá kniha, která má téměř románový charakter. Upoutalo mě hlavně poutavé líčení Stalinova raného vývoje do doby převzetí moci, ale i potom si kniha drží svižné tempo a nebývalou čtivost. Autor se hodně zaměřuje na jednotlivé vzorce a tendence ve Stalinově chování a přístupech, což dává postavě velmi živý rozměr. Velkou předností knihy jsou často originální teorie a závěry, které se liší od běžně podávaného výkladu. Některé z teorií mohou být jednoznačně brány jako alternativa k běžnému výkladu (např. Stalinův kolaps po přepadení SSSR Německem, který Radzinskij interpretuje jako taktiku pro znovupotvrzení Stalinovi pozice ve stylu hraných abdikací Ivana Hrozného), jiné teorie jsou velmi odvážné a měly by být brány spíše jen jako možnost (autor na základě archivních dokumentů předkládá možnost osobního setkání Stalina s Hitlerem v roce 1939). Přes tato odvážná tvrzení je možné knihu stále brát jako seriózní výzkumné dílo, a všem, koho Stalinova osobnost zajímá bych knihu rozhodně doporučil, ideálně ve srovnání spolu s některou další odbornou biografií.