Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi

Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270069/bmid_putin-nezkreslena-zprava-o-mocnem-m-gtj-270069.jpg 4 31 9

Rusko není Mordor! Není to fantaskní říše zla na východě, tak jak ji v Pánovi prstenů uhnětl spisovatel Tolkien. Je to jen obrovská země, začínající u Baltu a končící na dohled Aljašky. Neumí vyrobit dobrý osobní automobil, ale rakety dělá na úrovni... Můžete se Ruska bát a stíhat ho nenávistí, nic ale už nezměníte na tom, že tady je a že v minulosti přemohlo Napoleona, stejně jako o mnoho let později Hitlera. Rusku kdysi vládl car – gosudar vseja Rusi. A potom v rudých časech diktátor Stalin a mocní, z nichž máme nejhorší zkušenosti s Brežněvem a nejlepší s Gorbačovem. Nyní je ale v čele Ruska prezident Vladimir Putin. Někdo má z něho strach a v internetových diskusích ho častuje nadávkou Putler. Někdo zas naznačí, že pracovitý, sportumilovný Putin je sekáč, byť Rusko s jeho kývnutím zabralo protiprávně poloostrov Krym. Řekněme ovšem, že Putina si lidé zvolili, zatímco Stalina nebo cara báťušku ne. A že na Rusi horuje pro „diktaturu zákona“, zatímco ti předchozí mluvili spíš o „diktatuře proletariátu“. A jistě by taky rád stál v jednom šiku s mocenským výkvětem Západu, jenomže Rusko je pro Západ příliš nevypočitatelné a nezkrotné. Putin se poprvé stal prezidentem v roce 2000, kdy v Kremlu vystřídal Borise Jelcina, zničeného po několika infarktech. Zdědil po něm rozbitý stát v moci novopečených miliardářů a regionálních baronů. Stařičký Gorbačov v lednu 2015 o Putinovi řekl: „Panoval chaos. Ekonomika byla v troskách, celé regiony chtěly odejít. Putin ten proces zastavil. A to zůstane. Dokonce kdyby Putin nic víc neudělal, toto by mu bylo přičteno k dobru.“ Pokud se k něčemu chcete vyjádřit, měli byste to znát. A týká se to i největší země světa a Vladimira Putina. Tato kniha vám k poznání Putinova Ruska nabízí klíč. Uchopte ho do ruky a odemkněte bránu.... celý text

LordByron
11.01.2022 5 z 5

Prvý poriadny životopis Putina čo som zatiaľ čítal a kus poriadnej správnej historicko - politologickej práce.
Pekne bod po bode sa vysvetľuje historické pozadie, zrútenie sa Ruska za Jeľcina, Putinova mladosť a rôzne perspektívy do budúcnosti.
Páči sa mi ako je Salminen absolutne nezaujatá a o udalostiach spred pár rokov píše ako o Rímskej ríši :) Tak to má byť.
Absolútbe nezaujato opísané príčiny kríz v Čečne a Gruzínsku, problémy Ruska s demografiou a aj možné príčiny toho prečo je nedemokratické (vraj ekonomika krajiny s nerastnym bohatstvom) atď.. Určite povinnosť pre každého kto chce súčasnému Rusku rozumieť.

zipporah
18.07.2021 5 z 5

Zatiaľ najlepšiu "spoveď" prináša Všichni muži Kremlu od Michala Zygara. Vy, čo trpíte zvedavosťou, hľadaním korektného zdroja, alebo nejakou inou frustráciou, ktorú môže vyliečiť iba poznanie:D, odporúčam začať ním. Avšak kniha od Salminen je takým úvodom k nej, píše trochu všeobecnejšie (pri takom počte zdrojov sa inak ani nedá) a ako niekto spomenul, trochu pripomína širšiu prácu z akademickej pôdy, čo ja vnímam skôr ako pridanú hodnotu. Kníh s osobnými postojmi autorov je viac než dosť a preto si viac cením knihy podobné Salminenovej. Z tejto sa prehľadne dozvieme ako predkrm, čo vyžerieme v Zygarovej knihe a Máme se bát Ruska?.
Kvality autorky podporujú jej postrehy, ktoré sa dnes po niekoľkých rokoch, len potvrdzujú. BRICS ma celkom zaujal, táto šikovná multikulti kooperácia mi nejako unikla pri čítaní iných kníh, a bude zaujímavé sledovať naďalej pokles americkej hegemónie a osud BRICS. USA speje k morálnemu pádu napríklad svojimi farebnými ambíciami, ktoré sa usiluje presadzovať aj tam, kde už chodí každý sám a bez svedkov. V Silicon Valley sa rieši, či sa v budúcnosti bude používať emoji tehotného muža, v britskej knižnici vystupoval pred deťmi človek v prezlečení farebnej opice s penisom a ženskými prsiami, propaganda lobogotómie metastázuje do filmovej kultúry, kde zasahuje formáty takých kultov ako je Star Wars, klasické diela ako Anna zo Zeleného domu, alebo táto propaganda vreští ako blicujúci nedorastenec na futbalovom štadióne a ja rozmýšľam nad tým, nech to vlastne pokračuje a silnie. Pretože táto amatérska dúhová morálka sa nakoniec stane osudovou len pre USA a tie štáty, ktoré nerešpektujú históriu a rozdielnosť národov, svoju vlastnú spoločnosť, jej potreby a pod. Pre USA vždy budeme iba pôda pre ich obchody a záujmy, ich nezaujíma, či sme alebo nie sme rasisti, nezaujímajú ich ľudské práva homosexuálov, zaujímajú ich len peniaze, zisk, konzum, a zvyšok je iba politické divadlo. Chamtivosť ich hecuje generovať stále nové a nové produkty, no myslím, že v budúcnosti im už nepomôže ani netflix. Farbičkami ofarbili ťažko budovaný soft power v podobe technológií a konzumu (film, seriál, matéria, žrádlo) za posledných dvadsať rokov a otravujú s tým svet bez rešpektu. Politika je fakt zhubnosť a je umením ju robiť tak, aby bola čo najmenej zhubnou. Spomínam si, ako prof. Žaloudík spomínal niečo v zmysle toho, že politiku nakoniec medicína vždy prevalcuje, a má najmenší vplyv na túto oblasť. Závislosť medicíny na politike začína a končí len pri jej financovaní, ale inak je to v réžii lekárov, lebo jeden výborný lekár chirurg takého ťažko môžete vyhostiť z krajiny, a ak sa ho zbavíte, do ďalšieho rána sa mu ozve desať nemocníc. Pozrime sa teraz, čo však robí politika, keď sa mieša do medicíny v súvislosti s covidom. Znižuje kredit ľudí v medicíne a vede, len nedávno už ľudia začali aj verejne posielať neslušné pozdravy medikom a vedcom, ale myslím, že to je iba zhubný výsledok toho, že si politika priveľmi ochočila covida za posledný rok a neponechala vírus v rukách odborníkov.
Je Putin očkovaný alebo nie? Pozrime sa na to, čo spravil. Po mesiacoch len tak ledabolo sa zmienil o tom, že sa zaočkoval už v marci. Potreboval k tomu zahrať divadlo ako iní politici, ktorí sa v priamom prenose očkovali? Miešanie politiky s medicínou... Kvitujem všetky vlastnosti ruského postoja (nič nie je dokonalé, sklamanie z niekoľkostoročného pokrytectva Západu...), kvitujem Putinove Rusko, autokratívnu demokraciu, ani táto kniha ma nepresvedčila o tom, aby som zmenila názor a pridala sa k všetkým neznalcom na SVK, ktorí prd vedia o Rusku. Ešte som totiž nestretla človeka, ktorý by niečo vedel viac o Rusku, ako než z mediálnych útržkov. Putin je osobnosť, gosudar, svoj život obetoval Rusku, je veľmi dôležité, aby našiel človeka, ktorý bude ako on a Rusko, jeho záujmy budú vždy na prvom mieste.

Dandulka
05.02.2021 5 z 5

Snad nebude moc vadit, když řeknu, že prezident Putin je velká a zajímavá osobnost. Má mé sympatie, a proto jsem si tuhle knížku velmi ráda přečetla (jedna z mála knih, které jsem nečetla jen proto, že jsem to potřebovala).

poostmen
08.05.2017 5 z 5

Mgr.Veronika Salminen, PhD. nezapře v sobě historika, její kniha vysvětluje současnou politiku Ruska a v Rusku s ohledem na historické tradice a zvláštnosti této země. Perfektní práce s širokou škálou pramenů její dílo posouvá do jiných sfér, než v jakých se bohužel pohybuje většina současných novinářů píšících o Rusku a Putinovi. Její kniha není žádnou oslavou Putinova Ruska, ale ani žádným zatracením "říše zla". Je to objektivní práce, jaké se dnes vidí málokdy.

KejmlP
07.04.2017 5 z 5

Kniha popisující ruskou realitu ve všech odstínech. Bourá mýty o říši zla, ukazuje, kterak hloupě si počínají naši novináři, když vidí v Putinovi a Rusku pohrobka komunismu a totalitního diktátora. Zároveň ale není nekritická, a ukazuje současné dění v kontextu předchozího vývoje a ruské každodenní reality. Nabízí pohled na ruskou katastrofu 90. let, na trnitou cestu, kterou musela tamní společnost na počátku tohoto tisíciletí ujít, a na Putina, který není ani ideový totalitář, ani nacionalista (a už vůbec ne komunista), ale konsensuální politik, jehož zásadní tezí je udržet stabilitu, a zabránit revolucím a otřesům společnosti, kterých si ruská společnost užila ve 20. století přehršel. Dozvíte se například, proč tak populární Putin nikdy nesáhl k větším ústavním změnám, s kterým ruským vládcem sdílí nejvíc společných vlastností (novináři mají samozřejmě jasno, že se Stalinem), proč je v Rusku nutné mít na naše poměry tvrdé zákony o politických stranách, či jak Rusové vnímají západní mocnosti.

pepek
15.03.2017 2 z 5

Kniha je slaboučký odvar skutečné situace, autorka žije ve své bublině demokracie ve kterou zřejmě stále ještě věř í!!!! Kniha by se dala chápat možná jako slabá faktografie, rozhodně ne jako vystižení pravé politické situace v Rusku kteroužto se snaží kritizovat aniž by to porovnávala s mnohdy tristním stavem západních systémů. Kniha je určena těm co stále věří na demokracii, kdo má trochu pojem o skutečné politické situaci ve světě tak jsou to pro něj vyhozené peníze.

hanak_v_exilu
14.01.2017 4 z 5

Tahle kniha na mě působila jako komplexnější bakalářská práce. Autorka se omezila na schématický popis událostí a do textu vnesla jen minimum invence a téměř žádný vlastní názor. Ovšem i tak je přínosná, protože o Rusku toho víme jen velmi málo a i to se omezuje na politické dějiny. O tamní společnosti nevíme prakticky nic, protože nové ruské knihy se na Západě téměř nečtou a filmů se k nám dostala jen hrstka.

Lucina88
08.04.2016 4 z 5

Po dlouhé době jsem četla kvalitní odbornou literaturu!

David V
17.01.2016 5 z 5

Skvělá kniha zasazující Putinovu vládu do kontextu důsledků pozdního komunismu, Jelcinovy éry a tlaků ze západu. Hezky napsané a poučné.

životopisy, biografie Rusko 20.-21. století politika Vladimir Putin

2015  77%Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi
2019  83%Máme se bát Ruska?: Dramata a osudy největší země světa
2014  55%Volba lidskosti
2017  80%Říjnová revoluce v dějinách a současnosti

Kniha Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi je v