katy87 katy87 komentáře u knih

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Těžce předvídatelné, nelogické a místy naprosto nepravděpodobné. Dobře se to četlo, to ano, ale ve finále z toho byl plytký rádoby psycho-thriller pro ženy. Tolik klišé najednou... "Šokující" závěr byl tak těžce na sílu, že to nemohlo snad překvapit nikoho. Za mě spíš nenáročné čtení, určitě bych se k tomu nevracela. Jediné plus, co jsem v knížce viděla, byly poměrně detailně zpracované vzory manipulativního chování, kdy je opravdu v realitě časté, že si člověk začne klást otázku "zdá se mi to? neblázním snad já?" - před manipulací Pammie (a v reálném životě lidí jako ona) je velice těžké se bránit.

11.10.2021 2 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Je možné, že jsem knihu četla už dávno v dětství (přestože jsem ji mezitím zapomněla), ale to pravděpodobně způsobilo, že jsem rozuzlením nebyla úplně šokovaná. Nicméně zápletka pěkná, jdu se ještě v návaznosti hned podívat na film :-).

25.10.2020 4 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

Já jsem ji paradoxně četla až v dospělosti, přestože většinu dílů série jsem měla v knihovničce už jako dítě - bylo to takové milé prázdninové čtení, i když té akce tam o chlup mohlo být více :-)

13.09.2020 4 z 5

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Zápletka sice nepravděpodobná a neuvěřitelná, stejně tak i provedení vraždy, ale stejně mě to dostalo, jako vždycky :-). Psáno v době, kdy arabský svět ještě neměl tak negativní konotaci jako dnes... Na konci knihy Agatha sděluje, že se ze Sýrie Poirot vrátil nazpět Orient expresem a navazuje tak na další knihu.

05.07.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Mikropříběhy různých lidí z vesnického prostředí, často i celé rodiny (vyprávěno vždy z pohledu jiného člověka). Poslouchala jsem jako audioknihu (verze načtená pouze jednou osobou), tak musím přiznat, že se mi někdy pletlo, co kdo říkal a občas mi to splývalo dohromady. Někdy je to i smutné (např. poslední příběh o "dědkovi", popsání nefunkčních vztahů v rodině). Doporučuji

25.03.2020 4 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

Hlavní hrdinka má pocit, že se v dětství stala svědkem vraždy... a pátrání, co se tedy stalo, tak po 18 letech začíná...
Knihu jsem četla v dětství, teď jsem se k ní zhruba po 20 letech vrátila, takže pro mě to bylo také "rozvzpomínání" :-) A evidentně jsem vraha už podvědomě díky tomu tušila. Slečna Marplová je spíše v pozadí. Sice se téměř celou dobu pátrá po minulosti, ale i tak velice povedené.

16.03.2020 4 z 5

Tajemný protivník Tajemný protivník Agatha Christie

Tohle byla pecka! Akční, rozverné, ani chvíli jsem se nenudila. Jedna z prvních knih Agathy a úplně první s ústřední dvojicí Tommy & Pentlička. Doporučuji!

08.10.2019 5 z 5

Jak správně hodnotit knihu o hrůzách holocaustu? V první řadě musím ocenit, že autor zpracoval dosud neprobádané téma (o těchto věcech jsem neměla tušení) a že si dal opravdu mravenčí práci s prameny, ze kterých čerpal, ať už to byly nepublikované materiály z archivů či rozhovory. Nicméně co se týče formy na mě kniha působila dost rozpačitým dojmem. Vše bylo sepsáno bez větší koherence, často se zde objevovaly nová jména různých lidí bez toho, aniž by jim dal autor prostor k většímu příběhu. Daleko lepší byla poslední pětina knihy, která se věnovala poválečným snahám obětí pokusů o finanční kompenzaci nebo o prosté uznání toho, že na nich tenkrát tyto příšerné zločiny byly spáchány. To množství administrativy ze strany německých úřadů a pocit zmaru a zoufalství obětí je pro mě těžko v dnešní době představitelné.

06.06.2019 3 z 5

Muž v hnědém obleku Muž v hnědém obleku Agatha Christie

Pro mě docela netradiční Agatha. Strašně se mi líbila literární "rozvernost" knihy (možná k tomu trochu dopomohl i český překlad?), deníkové zápisy a střídání perspektivy vyprávění. Co se týče obsahu, musím přiznat, že jsem se občas trochu ztrácela v postavách, kdo je kdo, a co se kde stalo. Typické zakončení a rozuzlení tak, jak známe, se nekoná, což není nic proti ničemu. Přišlo mi to opravdu hodně praštěné a i dost romantika, což bych u Agathy vlastně skoro vůbec nečekala.

22.01.2019 4 z 5

Pětka znovu na ostrově Pětka znovu na ostrově Enid Blyton

S každým díle mě udivuje, kolik tajných chodeb a skrýší pětka ještě objeví a jak moc je pes Tim inteligentní :-).

18.10.2018 4 z 5

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

Přečíst si celou triologii se vyplatilo! Po vlažném druhém dílu je to výrazné zlepšení a nakonec se mi opravdu moc líbilo, jak to všechno bylo promyšleno. Závěr - nečekala jsem, takže překvapení bylo :-). Navíc je to místy i hodně vtipně napsané, např. hlášky Xemeriuse nebo myšlenky samotné Gwen.

06.07.2018 5 z 5

Chladnokrevný ničema Chladnokrevný ničema Lisa Kleypas

Román pro ženy s pár hodně explicitními erotickými scénami. Pokud od toho nečekáte víc, tak nezklame. Já asi nebudu cílová skupina :-).

11.02.2018 3 z 5

Netuctový případ a Zločin v nočním expresu Netuctový případ a Zločin v nočním expresu Ivo Hudeček

Kniha obsahuje dva příběhy (je to cca na poloviny). Kniha je napsaná nádherným literárním stylem, proložená humornými poznámkami. Ale co se týče obsahu, byla jsem lehce zklamaná. První příběh dech rozhodně nevezme, navíc ze začátku jsem si musela zvyknout na styl psaní. Konec - žádné dramatické odhalení, vlastně zůstal z části nedořešený - co ta druhá mrtvola? Druhý příběh byl o dost lepší, nicméně i tam mi některé věci přišly uhozené - hl. pachatel je postava, se kterou se v knize vlastně nikdo reálně nesetkal? Navíc jsem nepochopila jisté další okolnosti, např. proč by měla být osoba A vydírána někým kvůli poměru s osobou B? 3 hvězdičky za úžasný literární styl.

20.11.2017 3 z 5

Agatha Raisinová a otrávený koláč Agatha Raisinová a otrávený koláč M. C. Beaton (p)

Docela zklamání, na to, že jsem četla, jaký hit je v Británii celá tato série. Líbilo se mi, jak je hlavní hrdinka "oprsklá", ale děj se občas trochu vlekl. Toto se asi nemůže brát jako nějaká detektivka. Třeba se další knihy v sérii rozjedou, dám tomu šanci.

03.11.2017 3 z 5

Co se ztratilo Co se ztratilo Catherine O’Flynn

Jedna z nejoriginálnějších knih, které jsem za poslední dobu četla i když jsem s ní po více jak polovinu docela bojovala. Prvních 60 stran působí jako kniha pro děti; následují pasáže prolínající lidské charaktery a příběhy; příběh v závěru vyústí v neotřelou detektivku, kde běhá mráz po zádech. Geniální!

27.01.2016 5 z 5

Bohoušek & spol. Bohoušek & spol. Vojtěch Steklač

"Vždycky když vznikne podobná nepříjemná situace, řídíme se zásadou, že moudřejší ustoupí. Asi jsme dost chytří, protože vždycky ustupujeme strašně rychle." Opět bezkonkurenční věc, tentokrát s Bohouškem v hlavní roli!

01.10.2023 5 z 5

Aleš a spol. Aleš a spol. Vojtěch Steklač

"To je fakt, že člověk většinou pořád potřebuje peníze. Na různé věci, tedy na hlouposti, jak říká máma. Protože rodiče, když byli malí, jak alespoň tvrdí, vůbec nikdy žádné peníze nepotřebovali. K jídlu jim vždycky stačil kus suchého chlebíčka, který obvykle zapíjeli vodou ze studánky. Taky nikdy nechodili do biografu, poněvadž jim úplně stačilo koukat se na červánky nebo na východ slunce. Když někdy podobné řeči musím poslouchat, tak se vůbec divím, že táta s mámou dovedou číst a psát."

22.08.2023

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

I když jsem si v polovině říkala, jak moc je děj předvídatelný, konec mě přece jen zaskočil. Nicméně to bylo až moc zdlouhavé, první čtvrtinou jsem se musela opravdu prokousat (knihu jsem měla rozečtenou asi čtvrt roku kvůli tomu). To střídání minulosti a přítomnosti a spousta postav tomu také moc nepřidalo. I ten závěr byl na mů vkus moc překombinovaný. Ale jinak docela dobré.

27.09.2022 3 z 5

Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Reiner Engelmann

Tak tohle fakt ne. Z faktografického hlediska je zajímavých posledních 25% knihy, kde se opravdu mapují soudní procesy nejen s Gröningem. Ale ta část před tím? Je to něco ve stylu románového příběhu. Třetinu knihy navíc zabírá opět vyprávění o Maďarce z Osvětimi, která ke Gröningovi nemá vůbec žádnou vazbu, ani nezapadá do kontextu knihy. Přečetla jsem spoustu knih na toto téma a tuto bych zařadila určitě do těch slabších. Pro ty, co zajímá příběh a proces s Gröningem, doporučuji dokument na Netflixu.

05.10.2021 1 z 5

Pětka už v tom zase lítá Pětka už v tom zase lítá Enid Blyton

Čtu jako dospělák, v dětství jsem milovala. Teď vždycky nemůžu uvěřit vlastním očím, že nikdo v knížce neprožívá to, že: jsou děti pryč přes noc s nikdo neví kde jsou; George s Timem někdo unesl a nikdo nic nenahlásil a všichni jdou vesele na vlastní pěst pátrat; Timovi vyhrožují zastřelením a nikdo z dětí není zas až tak extra vyděšený; děti jen tak strávily noc na louce a v pohodě spaly asi pod širákem na tvrdé zemi; neustálý přísun potravin za jakýchkoliv okolností - no, je to přece jenom pohádka a ty se v dětství skvostně čtou ;-)

02.06.2021 4 z 5