katerina3633 katerina3633 komentáře u knih

Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli Lucie Jarkovská

Kniha do každé rodiny! Je k neuvěření, že je tato problematika stále boj s větrnými mlýny. Ačkoliv člověk používá naprosto jasné, srozumitelné a podložené argumenty, najde se mnoho osob, které použijí naprosto nelogické argumenty zpět. Je mi z toho smutno, jak je těžké proti tomu bojovat. O feminismus se zajímám dlouhodobě a snažím se své názory předat dál, a i tak mám stále ve svém okolí mnoho lidí, kteří se podivují nad tím, že podélně zaparkuji napoprvé nebo zvládám investovat svoje peníze a to jsem žena (o tom, co se dělo na škole, či v práci vůbec nemluvě). Když už se kniha nedostane k těm nejvíc zarytým zastáncům "tradičních rodin", doufám, že se dostane alespoň k pedagogům (klidně i jen ke studentům), aby to mohli předávat dalším generacím, a také do rodin, které by tyto "staré pořádky" chtěly změnit a vést plnohodnotné a rovnocenné partnerské vztahy, kde se žena může věnovat naplno všemu, co jí jde, baví a dává smysl. Děkuji za tuto knihu, která má potenciál srozumitelnou formou přednést tyto problémy veřejnosti a pomoci všem ženám, které tyto problémy sice vnímají, ale nemají odvahu se proti nim ohradit.

26.04.2023 5 z 5

Milované a obávané Milované a obávané Kate Hodges

Dobře zpracovaná kniha. Líbilo se mi, že autorka vzala ženské bytosti opravdu ze širokého spektra kultur (včetně naší Šárky). Je fajn, že dala každé postavě v knize stejnou míru prostoru. O některých bych se ráda dozvěděla více, ale jako nástin dobrý. Takto zestručněné to občas bylo na úkor srozumitelnosti, protože mýty jsou často již tak propletené, že na pár stránkách (třech) nelze poskytnout celý popis postavy, která se měnila tisíc let. Každopádně kniha dává skvělý rychlý přehled o vnímání žen a ženské síly napříč kontinenty a staletími. Dobře zpracovaný byl i závěr každé kapitoly, kde se autorka pokusila vždy v posledním odstavci přiblížit postavu dnešní době.

01.02.2023 3 z 5

Branky Body Kokoti Branky Body Kokoti * antologie

Jé já se nasmála, opět. Bez přednesu to není takové, ale i tak je to super oživení.

04.01.2023 4 z 5

Kniha zajímavá a čtivá, jsem ráda, že takové knihy v ČR vznikají. Je jasné, že nesedne každému, je nemožné potkat se na 100 % v názorech v takto palčivých tématech a udržet neprostou objektivitu je taktéž nemožné. Za mě je důležité ta témata hlavně otvírat. Jedině bych já osobně uvítala méně srovnávání s Amerikou a více se státy Evropy.

04.01.2023 5 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Zatím asi nejslabší díl série, začátek byl čtivý, pak se z toho pro mě stalo zdlouhavé čtení do kterého jsem se musela i trošku nutit. Na konci dostal děj opět trošku spád, ale ani tak mě závěr úplně nenadchl. Každopádně bylo zajímavé číst detektivku z covidové doby, která se v ději dost promítla. Miniera mám ráda, že se hodně vcítím i do postav obětí (nejvíce tedy u Tmy), u tohoto díla jsem takový příval emocí a vcítění neprožila.

25.11.2022 3 z 5

Křehká struna Křehká struna Filip Staněk

Musím říct, že mně kniha sedla, nemohla jsem ji odložit. První povídka měla opravdu trošku nádech knih Houellebecqa a po přečtení první povídky jsem tedy musela pokračovat. Ze jedno odpoledne dočteno a musím říct, že v knize nebyla ani jedna povídka, která by mě vyložena nebavila, každá měla něco do sebe.

15.08.2022 4 z 5

Deníček psychiatričky Deníček psychiatričky Anna Moricová

První polovina knihy mě velmi nadchla, zavzpomínala jsem na své vysokoškolské roky a také na to, jaký šok přijde ve chvíli, kdy člověk titul získá, u toho jsem se opravdu pobavila. V druhé polovině mě zaujalo již jen několik příspěvků, především zajímavé příběhy z psychiatrické léčebny. Ovšem některé autorčiny úvahy o životě se zdály být hodně jednotvárné a často se opakovala i stejná myšlenka. Celkově se ale jedná o pohodové a zábavné čtení.

15.08.2022 4 z 5

Dojemný příběh, rozhodně ve čtenáři něco zanechá. Délka příběhu mi vyhovovala, bylo to svižné čtení, ovšem nějak mi ten příběh nesedl, nechci říci, že děj byl děravý, jen asi ne úplně uvěřitelný. Možná to bylo i tím, že jsem si k žádné z postav nedokázala vytvořit vztah. Popravdě pokud by byla kniha delší nejspíš bych ji odložila.

15.08.2022 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

(SPOILER) To jsem tak jednoho dne dostala chuť na něco duchařského, ale zase ne takového, aby jsem se bála jít i do koupelny. Přesně to jsem i od autorky dostala. Určitě to zarytým milovníkům hororů nebude dost, ale pro strašpytele jako jsem já, kteří ovšem chtějí trošku toho strachu pocítit, je kniha to pravé. Vyprávění mě vtáhlo tak, že jsem jí dočetla za jeden den. Atmosféra domu, jeho okolí i městečka byla krásná ve svém tajemnu. Hlavní postava byla sympatická a vcelku jednala logicky, ačkoliv její reakce, když zjistila, že v domě opravdu straší, pro mě byla trošku nepochopitelná, určitě bych takto s chladnou hlavou nejednala (ale chápu, kdyby se zhroutila, asi těžko by došla k happy endu :).

08.08.2022 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

(SPOILER) Jedno se autorce opravdu musí nechat, umí skvěle pracovat s velkým množstvím postav, tak aby se v nich čtenář dokázal orientovat a zároveň věnuje dostatek prostoru pohnutkám a psychice (sice převážně jedné postavy, ale takto mi to vyhovuje). Konec se zajímavým spádem, ačkoliv mě pachatel již v průběhu čtení napadl, nenapadlo mě jak moc zamotané to nakonec bude. Nejvíce mně na knize vadily podobné problémy párů, respektive jeden problém s nevěrou v celém sousedství, nějak mi to přišlo neuvěřitelné, že by tolik mužů v jedné ulici podlehlo jedné ženě, v celé knize zafungovala morální brzda pouze u jednoho (ráda věřím tomu, že většina mužů své rodiny miluje :D). Jinak atmosféra knihy opět úžasná, nejde knihu odložit. Příjemné odpočinkové čtení.

16.06.2022 5 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

(SPOILER) Líbil se mi styl psaní, do hloubky prozkoumané pohnutky postav, každá postava měla hodně popsaný životní příběh, což bylo fajn, ale bohužel jsem k žádné z postav i přesto nenašla vztah. Skoro bych řekla, že mě štvali úplně všichni. Všechny měly tragické osudy, relativně uvěřitelné, bohužel hlubší pocit, to ve mně nevyvolalo. Nejsem si úplně jistá jestli všechny tři ženy měly opravdu motiv k činu, jak kniha na přebalu uvádí. Pachatel se tedy dal relativně snadno odhadnout a závěr spíš tak dojel samospádem s dost s zbytečnou (možná uspěchanou) vedlejší linkou. K autorce už se asi znovu nevrátím.

07.06.2022 3 z 5

Veľká šťastná huspeninka Veľká šťastná huspeninka Sarah Andersen

Půjčila jsem si na den od dětí a musím si jí určitě pořídit. Neuvěřitelně výstižné příběhy, to s kočkami mě pobavilo asi nejvíce, netušila jsem, že se to stalo více lidem. Myslím, že je to spíš pro mojí věkovou kategorii (21). Já si půjčila od 13tiletých holek, ale myslím, že dost věcí ještě neznají. Určitě doporučuji k odpolednímu posezení u kafe s kočkou na klíně.

28.05.2018 5 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Napínavé, čtivé, ale závěr knihy nebylo vůbec těžké odhadnou. Tudíž konec knihy jsem četla spíše ze zvědavosti jak se s tím autorka popasuje. Kniha, ale psaná hezky a věty příjemně ubíhaly. Bylo příjemné, že skoro veškeré hrdinčino chování se z mého pohledu dalo pochopit a většinu času dělala to, co bych udělala i já, to se mi často v knihách nestává.

28.05.2018 3 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Tuhle knihu jsem čela nejprve v tištěné podobě a teď jsem si ji pustila i jako audioknihu, obecně jsou knihy Larse Keplera namluvené od pana Rímského velmi napínavě a příjemně. Co se týče, ale Paganiniho smlouvy, musím ji doporučit ještě více. Skvělé přechody mezi kapitolami. Housle dotvoří ideální atmosféru. V knize je hodně zajímavých postav, hlavně jsem si oblíbila postavu Axela. Myšlenka Paganinyho smlouvy je zajímavá, ale opět zde bylo dost přemrštěných a na mě až moc násilných prvků.

22.05.2018 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Ze stalkera jsem byla docela zklamaná,začátek mě velmi bavil, ale konec mi přišel přtažený za vlasy a tak nějak moc přeplácaný. U lovce králíků mi takto připadal pouze zásah proti "teroristům", tak nějak se tam toho semlelo moc a pro nic. Zbytek knihy mě, ale naprosto neuvěřitelně bavil. Rex se synem mi hodně přirostli k srdci. Nápad s králíky mi přišel zajímavý a miluji loveckou tématiku, takže závěr se mi moc líbil. A mohla jsem číst i sama doma narozdíl od stalkera, ten mi způsobil mnohem větší paranoiu.

17.08.2017 5 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Opět začátek knihy super, v hodně věcech jsem se našla. Celou dobu v Itálii se mi kniha četla úžasně. Ve zbytku knihy mě zaujalo již jen pár myšlenek.

12.08.2017 3 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Začátek knihy hodně napínavý a popis z pohledu obětí mě opravdu bavil, bohužel konec mi přišel šíleně přitažený za vlasy. PS: tu těhotnou komisařku bych tam opravdu mít nemusela.

12.08.2017 4 z 5