kata3529 kata3529 komentáře u knih

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

Jedná se o skvělou YA, která se mi četla jedním dechem, upřímně bych si dovedla představit i pokračování, které však dle epilogu nepředpokládám.

Střední škola, která má být zábavou, se pro jednu dívku, Avu, stane poměrně obrovským nebezpečím, a to bez její viny. Jednoho dne, po školním večírku, se jí život obrátí naruby, a to takový způsobem, který by si nikdo z nás jistě nepřál kdykoli zažít. Jako by to však nebylo málo, nemá za sebou vůbec hezkou minulost, matka ji a jejího bratra Tylera opustila, a tak se Ava snaží dělat vše správné proto, aby jim oběma bylo dobře. Naštěstí je v jejím životě však někdo, kdo se ji snaží se vším pomoci, a tak trochu ji i na dálku „hlídat“ – hráč fotbalu jménem Knox.

Příběh je vyprávěn z pohledu Avy a Knoxe; ústředním tématem je jak jejich postupně se vyvíjející vztah, tak i vyšetřování Avyina znásilnění, která si však bohužel nic moc nepamatuje, a není tak vůbec jednoduché přijít na to, kdo je viníkem. Najít si k sobě cestu je pro oba velmi složité, a to zejména z toho důvodu, že on je fotbalistou Žraloků, těch, kteří pořádali onen osudový večírek. Oba jsou si vědomi toho, že by se od sebe měli držet dál, ale to prostě nejde. Zároveň oba mají sourozence, kteří je potřebují, a rodiny jsou pro ně tím, co mají na prvním místě. Říká se, že nejlepším lékem je čas, a že někdy je třeba, aby se ty samé věci staly v tu pravou chvíli, a přesně tak je tomu i v tomto příběhu, neboť to dobré, co se stane na střední, se později odehraje i na univerzitě.

Co se týče psaní, je to napsané tak, že děj mezi stránky ubíhá, nabírá na obrátkách, a čtenář je nucen číst dál a dál. I tak jsem ale měla malý problém, a to např. s tím, že si myslím, že by bylo vhodné věnovat více času minulosti obou, dále také jejich postupnému seznamování nebo sourozeneckým vztahům.
Abych však nebyla jen kritikem, tak musím vyzdvihnout zejména autorčin styl psaní, který se mi velmi zalíbil, a dále také rozlišení písma u přítomnosti/minulosti, neboť právě to napomáhá snadné orientaci.

21.10.2023 4 z 5

Vypálená nenávist Vypálená nenávist Angie Thomas

Tahle YA je dle mého názoru naprosto fantastickým dílem; jedná se o příběh vyprávějící o životech Američanů, a to v souvislosti s mnoha společenskými problémy, jako jsou například drogy, rasismus, policejní a státní nespravedlnost. Musím říct, že to mělo snad úplně všechno, od knížky se nešlo odtrhnout, kapitoly byly psány krátce a výstižně, a řekla bych že i lehce, což je v souvislosti s těžkými tématy téměř paradoxní.

Hlavní hrdinkou je zde 16-letá Starr, dcera bývalého člena gangu a zdravotní sestry, která žije v chudinské čtvrti a chodí na luxusní střední školu v jiné čtvrti, neboť alespoň to se snaží udělat rodiče pro její ochranu. Život její celé rodiny je komplikovaný tím, že má bratry a sestry, kteří vždy nemají zcela stejné rodiče, přičemž otcem některých z nich je současný král drogového podsvětí. Už jen tím je její život složitý, neboť rodinné vztahy nejsou tak jednoduché, jak bychom Starr přáli, což možná může být způsobeno i tím, že její strýc působí jako policajt. Život této rodině je tedy už jen za těchto podmínek velmi komplikovaný, a namísto toho, aby přišla nějaká úleva, přijde nečekaná tragická událost, která vše bohužel ještě zhorší, kdy vše určitým způsobem eskaluje. Pokud se do této chvíle pokládaly určité věci za problematické, tak teď se stávají důvodem toho proč mnoho občanů nechce už dál mlčet a chce udělat něco pro to, aby se jim všem žilo lépe. Mohla Starr nastalé situaci zabránit nebo už se prostě nedalo nic dělat? Byla obět opravdu dealerem drog, a tak není jeho života škoda, nebo k tomu byl téměř donucen s ohledem na okolnosti? Jak konkrétně se Starr změnil život? A hlavně, jak to celé bude po nečekané události pokračovat a jak to ovlivní rodinné vztahy?

Jak už jsem psala výše, knížka se četla velmi dobře, děj krásně ubíhal, a i přesto, že zde byla rozebírána těžká témata, jsem si knihu užila. Všem ji vřele doporučuji, a dle mého názoru by přesně takové knihy měly patřit do povinné literatury na školách.

02.01.2024 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

nutná k pochopení toho, že zdraví je na prvním místě a souvisí s ním všechno, co se děje nám a kolem nás

vztah mediciny a psychické stránky života

skvělá příležitost k pochopení života, jeho smyslu a našich cílů

Opovážlivá drzost být sám sebou Opovážlivá drzost být sám sebou Jan Menděl

základní příručka pro lepší život aneb nikdy není pozdě na pochopení určitých životních situací a jejich zpracování

příležitost k zamyšlení se nad sebou, životem a možnost ke změně

nutná k tomu, abychom se ze života nezbláznili, a zároveň získali určitý životní nadhled

Oktáva bé Oktáva bé Vojtěch Drašnar

Tohle české YA je za mě vskutku jedinečný kousek, který musel být pro autora, jak se říká tvrdým oříškem. Popsat několik, poměrně odlišných postav s jejich různorodými osudy, a ještě to všechno spojit smysluplně dohromady, je opravdu hodně náročné, a tady se to krásně povedlo, takže tleskám a fandím.

Jde o vyprávění 10 spolužáků, kteří jsou v posledním ročníku střední školy, a čeká je zkouška dospělosti, tj. maturita. Aleš problémový kluk, který u maturity selhal, takže opakuje. Markéta je mladá slečna, jejíž život je zásadně ovlivňován tím, co si přejí její rodiče. Oldřich je chlapec, který rád využije přetvářku ve svůj prospěch. Soňa je slečna, která pomáhá jedné malé slečně z dětského domova, ale bere ji spíše jako svou sestru, kterou nemá. Eliáš je kluk, který si na základní škole prošel šikanou kvůli handicapu. Kristýna je slečna, která je dle stylu oblékání považována za dámu, avšak nic není tak jak se zdá. Lukáš je chlapec, který velmi rád tráví čas v posilovně. Jana je sympatická mladá slečna, která však nejčastěji tráví čas o samotě, nikoli ve společnosti. Zdeněk je chlapec, který bohužel vyrůstá v dětském domově a setkává se s předsudky. Daniela je slečna, která má rozvedené rodiče, díky tomu dvě mámy a jednoho tátu. A víc vám o nich nepovím, to si prostě musíte sami přečíst.

Kniha je vyprávěna z pohledu jednotlivých postav, a upřímně jsem ze začátku čekala konečnou kapitolu, která odpoví na všechny vyvstalé otázky, ale tak se nestalo, což je docela škoda. Z části to však nebylo potřeba, protože jednotlivé věci do sebe postupem času zapadly.

Jedná se tedy vskutku o dobrou knihu, a já jsem ráda, že jsem objevila dalšího talentovaného českého autora.

08.12.2023 4 z 5

A objevíš poklad, který v tobě dřímá A objevíš poklad, který v tobě dřímá Laurent Gounelle

jedná se o krásný příběh, kde hlavním motivem je jednak přátelství, avšak zároveň také život spojený se situacemi, kdy nás naše ega ovládají, v důsledku čehož se od nich poté snažíme odprostit

příběh je to opravdu velmi krásný, a to i s ohledem na to, že je zcela realistický, a lze si jej představit v plných barvách

určitě stojí za to, abyste si ji přečetli, a to zejména v situacích, kdy máte různorodé pochybnosti, a dále také k příležitosti pochopení kvality vlastního života

za mě výborné čtení, které doporučuji všem - řadím mezi TOP knížky 2023

10.11.2023 5 z 5

Kdybych tě našla Kdybych tě našla Ava Dellaira

Skvostný příběh týkající se zejména mezilidských vztahů (rodinných, přátelských, ale i milostných), ve kterém se částečně řeší také rasismus, dospívání a alkoholismus. Naleznete v něm dvě linky, kdy jedna je zaměřena na přítomnost, kde hraje hlavní rolie Angie, druhá se zaobírá minulostí, kde ústřední roli představuje Marylin, Angiina maminka. Angie si nepřipadá nijak výjimečná, avšak to, co ji opravdu trápí je skutečnost, že se ona představuje jen jednu z davu, a tak na ní až příliš nezáleží. Možná, že i navzdory této myšlence se rozhodne vyhledat svého otce, o kterém ji Marylin tvrdí, že už je mrtvý. Podaří se Angie najít otce? Zvládne Marylin skutečnost, že její dcera už je skoro dospělá? Bude Angie na hledání sama?

Upřímně řečeno, ze začátku jsem měla problém se do knížky začíst, ale zároveň mi cosi říkalo, abych ji jen tak nenechala ležet, a dneska jsem opravdu ráda, že jsem ji dočetla. Ten příběh je skvělý, jsou tam zobrazeny jak ty kladné, tak záporné stránky života, a to je jedině dobře, neboť právě to mu přidává na uvěřitelnosti. A ten konec, tak ten je vskutku skvostný!

Pokud bych si z tohoto příběhu měla odnést jen jednu věc, tak to, že rodiče se vždy snaží dělat pro své děti maximum, i když to tak někdy na první pohled nevypadá.

10.11.2023 4 z 5

Královna mrtvol Královna mrtvol Heather Herrman

Tenhle historický YA thriller je zcela upřímně něčím, nad čím jsem z počátku ohrnovala nos, a moc se mi to ani nechtělo číst, ale postupem času jsem se do té knížky zamilovala, do děje zcela ponořila, a popravdě pochopila, že je v některých případech opravdu nutné umět číst mezi řádky, neboť jen tak je možné, abychom si z toho čtení mohli vzít to pravé, co nás může obohatit.

Ústřední postavu představuje Molly, dívka toho času pobývající v sirotčinci, která je z něj však jednoho dne "vyhozena", a musí si tak sama ve svém životě poradit. Nechá pro ni poslat její teta, o jejíž existenci nemá Molly ani tušení. A co je na tom všem nejzajímavější, Molly se musí naučit být vykradačkou hrobů (obstarávat mrtvoly), neboť jinak nemá šanci na přežití. Naštěstí na to všechno není sama, jinak by tíhu jednotlivých situací nemusela zcela unést. Společnost ji nejčastěji dělá Tom, který také pracuje pro její tetu. Dokáže si Molly zvyknout na své nové „povolání“? Podaří se Molly uspět ve světě, kde je sláva spolu s pokrokem určena především pro muže? A
jaká tajemství před ní skrývá teta Ava?

Jak jsem psala už výše, ze začátku se mi příběh vůbec nechtěl číst, ale stačila chvilka a úplně jsem si to zamilovala. Kapitoly jsou zde víceméně krátké, tudíž se čte kniha dobře, a co se týče děje, ten utíkal často rychleji, než jak bych si v danou chvíli přála. Celkově si myslím, že se jedná o velmi kvalitní literární dílo, jehož přečetní může mnohým z nás pomoci k pochopení ostatní, ale zároveň i sami sebe.

10.11.2023 5 z 5

Má mě ráda, nemá mě ráda Má mě ráda, nemá mě ráda * antologie

Jedná se o soubor 10 povídek, které se zaobírají různými mezilidskými vztahy, nejčastěji však těmi milostnými či partnerskými. Kniha je i díky zvolenému tématu nadčasová, neboť mezilidské vztahy budou čtenáře vždy zajímat, a to zejména proto, že se to týká i nás samých v našich každodenních životech. Tato knížka je tedy jednak skvělou příležitostí na odpočinek, druhak skvělou příležitostí, jak poznat známé i méně známe české autory.

A o čem, že to vlastně je?
Povídka č. 1 – vztah matky a syna, povídka č. 2 – vliv rodičů na partnerské soužití jejich dcery, povídka č. 3 – láska v domově důchodců, povídka č. 4 – svěřování ženy v baru, povídka č. 5 – manželský pár a seznamka, povídka č. 6 – sousedské vztahy a návštěva nemocnice, povídka č. 7 – milostné dopisy, povídka č. 8 – první láska starého, ženatého pána, povídka č. 9 – rodinný život, povídka č. 10 – láska vzniklá ze stopu.

Nejvíce se mi líbila povídky č. 1 (Třešeň – Alena Mornštajnová) a 10 (Sofi – Boris Dočekal), nejméně č. 5 (najdisvujosud.cz – Alice Nelis), č. 6 (Důkaz – Aňa Geislerová) a č. 7 (Pohádka – Bianca Bellová).

10.11.2023 3 z 5

Žila jsem s hlavou v oblacích Žila jsem s hlavou v oblacích Petra Karasová

Jedná se českou novelu, která je autoričnou částečnou biografií, což je právě to, co mě vedlo k tomu, že jsem si tuhle knihu chtěla přečíst. I když jsem knihu četla v rámci spolupráce, musím upřímně říct, že sama sebe nepovažuji za cílovou skupinou, ale zároveň ani nemám pocit, že by její přečetní bylo mým ztraceným časem.

Hlavní představitelkou této knihy je Ema, která nejdříve bydlí se svou rodinou, časem je však přesunuta kvůli neshodám s otčímem na internát, a následně , kdsž už na internátu není místo, bydlí u babičky. Jednoho dne vidí film s hercem jménem Michal, který je spíše politikem, a od toho se všechno odvíjí. Ema postupem času zjistí, že je schyzofrenička, a tak se musí ve svém životě potýkat se spoustou nečekaných událostí, které ji však posouvají dál. Změní shlédnutí filmu nějak výrazně Emin život? Naučí se Ema žít se svou nemocí? A jak budou fungovat její rodinné a pracovní vztahy, které jsou někdy narušeny pobytem na psychiatrii?

Příběh se i díky krátkým kapitolám čte opravdu dobře, děj má celkem spád, ale občas by bylo vhodné, aby byl děj více rozpracován, například, co se týče pobytu na psychiatrii či začleňování do pracovního kolektivu. Motiv tohoto příběhu není lehkým tématem, ale zároveň jsou tam i momenty, které dávají naději na štěstí, a to se mi na tom líbilo.

Pokud bych si z tohoto příběhu měla něco vzít, pak tu myšlenku, že je třeba vždy věřit v naději, vždy věřit ve štěstí, a především věřit sám sobě, protože každý z nás je sám sobě tou největší oporou, ale zároveň i největším nepřítelem.

Knížku doporučuji asi spíše mladším ročníkům, ale zároveň také těm, kteří si chtějí přečíst něco o tom, jaký může být život s psychickými problémy, protože i díky této krátké knize je možné si uvědomit, co všechno vlastně máme, a jak dobře se máme, i když si kolikrát myslíme, že to tak není..

02.09.2023 3 z 5

Tři hříšná tajemství Tři hříšná tajemství Nikki Sloane

Erotický román a moje první zkušenost s tímhle žánrem. Upřímně, neměla jsem žádná očekávání, ale asi jsem od toho prostě čekala něco víc, něco, nad čím budu valit oči, číst stránku za stránkou a nemoci přestat. To se ale bohužel nestalo, ale ne vždy sedne kniha každému – jak se říká 1 kniha, 100 čtenářů a 100 určitým způsobem různorodých názorů. A možná je to také tím, že se jedná o 4. díl ze série, nevím.

Hlavní představitelkou je tajná agentka FBI Andrea, které se podařilo infiltrovat se jako Regan do ilegálního klubu, kde jsou mužům ze strany žen poskytovány různorodé služby. Tento podnik působí poměrně nadstandardně, minimálně z mého úhlu pohledu. Regan však není tou, která by se zde sama svolně nabízela, nýbrž vyjednává ostatním ženám tu nejlepší možnou cenu, kterou je muž ochoten zaplatit. Jejím cílem je dostat se k cenným informacím na vlivné osoby, což nebude tak lehké jak si možná myslela, a to zejména z toho důvodu, že se do práce zamotají city, i když si Regan byla zcela jista tím, že přesně tohle prostě dokáže odhalit, a že chtíč se nikdy nepromění v lásku. Ale setkání se Salisem to všechno docela změní..

Byť jsem knihu v úvodu částečně zkritizovala, musím uznat, že se četla dobře, děj poměrně ubíhal, ale prostě mě ty erotické pasáže nezvedly ze židle tím způsobem, jakým by nejspíše mohly. Určitě však není tato kniha promrhaným časem, přičemž za mě byla nejlepší poslední třetina knihy.

02.01.2024 3 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

doporučuji, pokud se potřebuješ zamyslet nad životem

skvělá pro rozhodnutí se pro něco, co by jsi ze srdce chtěl, ale nejsi si tím jistý

nejdřív jsem jí úplně nepřišla na chuť, ale tak od půlky jsem doufala, že ji stihnu přečíst naráz, což se sice nepovedlo, ale nevadí

Zbavte se svých kil bolesti Zbavte se svých kil bolesti Doreen Virtue

možná knižní terapie

příležitost, jak si ujasnit vztah k jídlu

souvislost jídla a psychiky

Zmrzlina k snídani Zmrzlina k snídani Laura Jane Williams

nutná k tomu, abychom se ze života nezbláili

skvělá příležitost k zamyšlení se nad životem

dětská duše v dospělém

Uzdrav své tělo Uzdrav své tělo Louise L. Hay

skvělá učebnice psychosomatiky

vhodná, pokud máte pocit, že ne všechno je nutné hned léčit za pomoci doktora

příležitost k zamyšlení se nad životem

08.12.2023 5 z 5

Slepičí minipolévka o kočičí duši Slepičí minipolévka o kočičí duši Jack Canfield

kombinace příběhů, básní, citátů a fotek, která příjemně potěší lidskou duši

příjemné čtení vhodné k zaslouženému odpočinku

Slepičí minipolévka o psí duši Slepičí minipolévka o psí duši Jack Canfield

kombinace příběhů, básní, příběhů a fotek, která příjemně potěší lidskou duši

příjemné čtení vhodné k zaslouženému odpočinku

Dobří sousedé Dobří sousedé Sarah Langan

první thriller tohoto roku, a úplně skvělá volba, protože takhle knížka vás vtáhne do děje a vy nepřestáváte chtít vědět, jak to vlastně celé dopadne

ukázka toho, že ne vždy se věci mají tak, jak se na první pohled zdají aneb co všechno může způsobit jedno přestěhování?

ukázka (ne)správného přístupu rodičů k dětem

Kouzelná čtvrthodinka Kouzelná čtvrthodinka Emma Grey

tahle knížka se hodí hlavně pro ty, kteří mají pocit, že jim všechno padá téměř na hlavu a neví, co kdy a jak mají stihnout

je vhodnou příležitostí k přehodnocení životních priorit a zamyšlení se nad tím, co je opravdu tím podstatným, a co se nějakou tu chvilku nezblázní

moc se mi tam líbilo zapojení osobních zkušeností a sdělení osobních příběhů, protože přesně díky tomu si člověk přijde normální, zároveň ale toho bylo někdy až moc, takže bylo třeba číst to postupně

Je to skvělá knížka v tom slova smyslu, že se člověk opravdu naučí, co je podstatné, a na čem až tak nezáleží, ale zároveň mi tam prostě něco chybělo a občas jsem z toho byla až taková přehlcená, že jsem ji prostě musela odložit a nechat to chvilku být.

08.12.2023 3 z 5

Hadí královna Hadí královna Zuzana Štorková

Já sama bych tuto knihu svým způsobem považovala jako YA fantasy pohádku, čímž ji ale vůbec nechci znehodnotit, ba naopak. Vzhledem k tomu, že jde o první dílo autorky, předpokládají se dle mého názoru chyby, a já osobně od toho nechtěla mít přehnané očekávání, ale k tomu se dostanu později.

Příběh vypráví z počátku o malé holčice, která se chce vrátit do vesnice, kde naposledy viděla svého otce, a tak doufám, že se s ním brzy shledá. Postupem času však dívka zjistí, jak se věci mají, a objeví svou novou schopnost – dokáže mluvit s hady, je jejich královnou. Není to však jediná schopnost, kterou je obdařena, ještě umí bojovat i s meči. Čas ubíhá, z malého děvčátka se stává slečna, což s sebou nese i to, že se postupem času sblíží s Thomasem. Příběh však není vyprávěn je z úhlu pohledu těchto dvou, ale také zde mají své postavení Kemyr s Derlem, kteří se zprvu snaží o zajetí Hadí královny, avšak postupem času se vzhledem k nově vyskytujícím se okolnostem mohou rozhodnout jinak. Zůstane vždy Hadí Královna s Tohames? Podaří se Kemyr s Derlem to, co si ze začátku domluvili? Nebo to bude všechno tak trochu jinak?

Kniha jako celek je poměrně náročné dílo, neboť občas dochází ke střídání časových linií, které si myslím, že mohli být postaveny trochu jinak, ale s trochou trpělivosti se v tom dá hezky zorientovat. Autorčin styl byl skvělý z pohledu krátkých kapitol a poměrně rychle ubíhajícího děje, ve kterém se stále něco dělo, avšak na druhou stranu je škoda někdy zbytečného použití zastaralých slov či větné skladby, která by mohla být zvolena lépe. Je tedy zřejmé, že nedostatky tady jsou, ale abych jen nehanila autorčinu snahu a sen, musím říci, že má krásně popsaný svět, ve kterém se příběh odehrává, a že postavy jsou také poměrně dobře propracované. Konec je však poměrně zbytečně useknut, a zbývá velké množství otázek na to, co se s jednotlivými postavami stalo, a jak to vlastně bude dál. Ale k tomu snad poslouží časem další díl..

08.12.2023 3 z 5