kasavubu kasavubu komentáře u knih

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Další skvělá kniha od autorky, která mě zatím nikdy nezklamala. V příběhu se odvíjí hned několik dějových linií - Evy (matky Lídy), Mirky, Dany aj.. Lídě je vlastně věnovaná až druhá polovina knihy, ale to vůbec ničemu nevadilo, právě naopak. Na osudech celé řady postav je v románu perfektně vykreslené zejména celé období normalizace. Lídy mi bylo moc líto, nejen toho, že nakonec spáchala sebevraždu, ale celkově jejího života, který se s ní tedy rozhodně nemazlil. Neměla vlastně nikoho, o koho by se mohla v době svého nelehkého dospívání opřít. Asi to celé muselo vyústit v tragédii. Smutné je, že takových lidí jako Lída bylo určitě mnohem více, jen o nich mnoho nevíme. Děkuji autorce, že mě s další takovou seznámila.

25.02.2023 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Obdivuju autorku, jak dokáže v každém svém příběhu neuvěřitelně přesvědčivě popsat psychologii jednotlivých postav. Stejně tomu je i v románu Neděle odpoledne. Na první pohled by se člověk zlobil na rodiče Tea, ale když se nad celým příběhem hlouběji zamyslí, nakonec vám jich bude líto také. Ani s nimi se život zrovna nemazlil. Druhá část románu, která celou zápletku postupně vysvětlila, byla perfektní. První polovinou knihy jsem se musela ze začátku trochu prokousávat, ale jsem ráda, že se nakonec Teo rozhodl pro dobrou věc a odpoutal se od Mojmíra (Vychcana). Doufám, že snad v závěru svému otci odpustil.

11.02.2023 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Až na několik nesrovnalostí a nelogičností to byla moc vydařená kniha. Chválím zejména téma kultu boha Velese, o němž jsem nic nevěděla. Smrt Káji považuju v podstatě za zbytečnou, určitě se jí dalo zabránit, kdyby k celé věci Petr přistoupil jinak. Kniha byla místy docela dost strašidelná. Autorce se myslím povedlo velmi dobře vykreslit celkovou atmosféru příběhu.

22.01.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Musím říct, že tato kniha se autorovi opravdu moc povedla. Už dlouho se mi nestalo, že bych četla až do nočních hodin. Těším se na druhý díl, který by měl vyjít v příštím roce, takže dalšího pokračování osudů rodiny Smolíkových se dočkáme. Jen škoda, že už nezjistíme, jak se vedlo i druhé, německé rodině Fuchsových.

29.12.2022 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Moc vydařená historická detektivka. Už se těším na pokračováni.

24.12.2022 5 z 5

Dokonalé propojení Dokonalé propojení Jana Jánská

Slušná detektivka se zajímavým rozuzlením. Trochu se mi pletly postavy dvou Marků, ale nakonec je vše pěkně vysvětleno!!!

19.11.2022 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Opět skvělá knížka od mé oblíbené autorky. Zpočátku jsem vůbec nečekala, jakou bude mít kniha pointu a o co v ní půjde. Nechci prozrazovat více, abych i ostatní čtenáře nepřipravila o moment překvapení. Hlavního hrdiny mi bylo upřímně líto, i když se vůbec nedivím ani reakci sousedky, asi bych se jako matka nezachovala jinak... Bylo to skvělé počtení, i když opět hodně pochmurné.

31.10.2022 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Další velmi dobrý autorův román, který je opět hodně dějově zamotaný a jehož četba vyžaduje nemalé soustředění. Už jak tu padlo, asi se vám nejednou v průběhu jeho čtení stane, že se budete muset vrátit k předchozím pasážím a číst znovu. Pokud vás to tedy neodradí. Mně to kupodivu nevadí, mám složitěji vystavěné romány ráda. Je to skvělé, jak vždy autorovi do sebe všechno pěkně zapadne jak dílky do skládačky. A ten skutečný význam pavích hodů? Super. Klobouk dolů, to by mě teda nenapadlo...

27.10.2022 4 z 5

Hezký a zajímavý příběh jedné rozvětvené česko-německé rodiny. Jediné, co mi v knize chybělo, byl nějaký úvod či závěr autorky, kde by napsala o své rodině a její vazbě na postavy v románu. Úplně jsem nepochopila, nakolik byly jednotlivé postavy fiktivní nebo skutečné. U fotek (pokud to tedy byli členové rodiny) by se hodilo uvést popisky, kdo se na nich nachází. Jinak nemám výhrady. Moc pěkně se to četlo.

05.10.2022 4 z 5

Černá smrt Černá smrt Franck Thilliez

Upřímně si říkám, nakolik je autor, který napíše takovouto knihu, vůbec normální. Tohle už je na můj vkus opravdu hodně zvrhlé. Rozuzlení osudu Julie a to jak bylo její tělo nalezeno, to by pro mě coby matku byla úplná noční můra. Jedním slovem to byl hnus... nicméně to bylo čtivé a napínavé, a proto nakonec dávám vyšší hodnocení. Autor dobře vystihl obecnou oblibu lidí v nechutnostech a zvrhlostech.

30.08.2022 4 z 5

Slídil Slídil Tana French

Nevím čím to, ale čekala jsem od knihy více. Děj mi připadal poněkud zdlouhavý a postrádala jsem větší napětí, které by mě nutilo knihu rychle zhltnout. Možná se jen kniha netrefila do mého současného rozpoložení. Jinak chválím zápletku a propracovanost jednotlivých postav po psychologické stránce. To autorka umí velmi dobře.

25.07.2022 3 z 5

Stíny světa Stíny světa Andreas Izquierdo

Jako celek hodnotím knihu velmi kladně, jen jsem měla problém se do ní začíst, prvních sto stran bylo tak nějak o ničem. Asi to bylo dáno tím, že byli všichni tři hrdinové ještě děti a vše plynulo v poklidu, tedy alespoň do doby než vypukla válka. Jediné, co mě opravdu mrzí, je ten otevřený konec. Nebo je to autorův záměr a chystá pokračování? To by určitě nebylo špatné.

19.06.2022 4 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Další skvělé pokračování série. Ach ten, Billy... raději se více nevyjadřuji, abych náhodou neprozradila víc než bych měla. Jsem opravdu zvědavá na pokračování, to co autoři na závěr nastínili, vypadá hodně zajímavě. Takže teď jen čekat než vyjde další díl...

30.05.2022 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Moc pěkná česká detektivka se zajímavou zápletkou. Jen to rozuzlení mě trochu zklamalo, to že zůstala vražda jednoho z chlapců nedořešena. Možná se ale dočkáme pokračování v příštím díle série, uvidíme. Trochu zamotaný mi přišel vztah Laury a Adama, na začátku knihy vůbec nebylo jasné, že by spolu ti dva v minulosti chodili, ale to bude asi dáno tím, že jsem nečetla první díl série, kde to zřejmě bylo všechno popsáno. Jsem zvědavá, kam se v příštím díle jejich vztah posune.

13.05.2022 5 z 5

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy C. D. Major

Vůbec to nebylo špatné, chválím zejména zajímavou zápletku a čtivost románu. Konec byl opravdu zbytečně utnutý, jak nakonec Marion zemřela, bylo objasněno, ale mohlo to být více rozvedeno.

25.04.2022 4 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Vystihnout psychologii jednotlivých postav umí paní Glazarová výtečně, což bezesporu platí i v případě tohoto románu. Pro někoho možná bude kniha málo dějová a bude se do ní hůře začítat. Kdo ale vydrží a dá knize šanci, bude doslova unešen její poetikou. Už jak je uvedeno níže, toto dílo je opravdu literární skvost a dokazuje, že česká literatura je prostě nádherná. Glazarová a Havlíček jsou moji top spisovatelé.

19.04.2022 4 z 5

Muž naruby Muž naruby Fred Vargas (p)

Pěkně vystavěná detektivka. Moc se mi líbilo trio Bača - Soliman a Camille. Když se k tomu posléze přidává ještě komisař Adamsberg, tak to teprve začíná být ta pravá jízda. Moc se mi to líbilo, i když skutečného vraha jsem uhodla už někde za polovinou knihy.

07.03.2022 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Další moc povedená kniha paní Chalupové. Závěr knihy opět trochu šokoval, stejně jako tomu bylo u Kyselých třešní. Takové vyústění jsem opravdu nečekala. Těším se na další knihu autorky.

25.02.2022 4 z 5

Dědictví Dědictví Eva Tvrdá

První část knihy mě velmi příjemně překvapila. To už se bohužel nedá říct o té druhé. Kdyby autorka věnovala Agnes, popř. její přímé rodině, celou knihu, udělala by lépe. Ale to je samozřejmě otázka názoru. Některé příběhy hrdinek z druhé části se protnuly s prvním příběhem, ale některé mi přišly vlastně zbytečné, nebo jsem v nich alespoň žádnou návaznost nevysledovala. Možná jsem se jen na knihu špatně soustředila, nevím.

05.02.2022 3 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

Další příjemné pohlazení po duši od autorky, i když tentokrát byl příběh na můj vkus až moc rozvláčnělý. Závěr opět donutí k celkovému zamyšlení nad životem a jeho prioritami. Chudák Gabri, toho mi opravdu bylo líto. Trochu mě zamrzelo, že jsem se nedozvěděla, kdo doopravdy poustevníka zabil, nebo mi to aspoň z knihy nebylo úplně jasné. Ale možná se to dozvíme v příštím díle série.

23.01.2022 4 z 5