Vlčí jáma

V románu o konfliktu nerovného, vnitřně rozporného manželství, vytváří autorka obraz měšťácké společnosti. Román zachycuje příběh osmnáctiletého děvčete, sirotka, které přichází jako schovanka do rodiny bezdětného zvěrolékaře - slezského osvětového pracovníka a lidumila. Dívka se stane nenáročnou pomocnicí a opatrovnicí jeho o mnoho let starší ženy, která na svém muži lpí sobeckou a nepřirozenou láskou. Sympatický vztah mezi dívkou a otčímem se pozvolna mění v milostný cit. Teprve smrt obou manželů vysvobodí hrdinku z nesnesitelných poměrů a dává jí naději na nový život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64809/big_vlci-jama-xJK-64809.jpg 4.1301

Kniha Vlčí jáma

GreenMagritte
15.12.2022

Česká psychologická próza je má oblíbená, přestože v pravém slova smyslu se jí nevěnovalo moc autorů. Vedle Jaroslava Havlíčka se psychologickou tvorbou proslavila Jarmila Glazarová.
Vlčí jáma je ztvárněním jednoho nevšedního milostného trojúhelníku, dílem čistě románovým, který autorka napsala pro autobiografických Rocích v kruhu. Spolu s Adventem se jedná o vrchol její tvorby. Bohužel po válce autorka propadla myšlence komunismu a její sláva pohasla.
Bylo by však smutné zanevřít na tuto autorku, která přestože nikdy literární ambice neměla, dokázala psát velmi vyzrále. Vlčí jáma má určitá slabší místa (nechci spoilovat), ale z větší části je úchvatná. K vrcholu patří vykreslení tety Kláry, jejích špatných vlastností, její až psí oddanosti na Robertovi.... Do toho používání nářečí v protikladu s němčinou, tvrdý a uzavřený dům plný zašlého harampádí oproti chaloupce vlídné babičky Karolinky. Och, Glazarová zde použila hodně působivých literárních prostředků! Už si brousím zuby na Roky v kruhu a Advent. Ten si však asi skutečně nechám na zimu.
Pokud jste viděli film, pak vězte, že dopadne jinak než kniha. Přikládám to autorčině odstupu a její životním zkušenostem, když se podílela na scénáři.

RMarkéta
24.11.2022

Takhle vystihnout psychologii postav, to tedy klobouk dolů. Opravdu výživný studijní materiál. Film jsem viděla několikrát, ale tady to dopadne s otčímem jinak. To mě trochu překvapilo. Atmosféra knihy je neopakovatelná. Hezky popsaná je i příroda. Velmi působivý příběh.

Nofar197
16.10.2022

Teta Klára a stará Petronila - dvě kladne záporné, nebo snad záporné kladne hrdinky. Dům Rydlovych byl jako past - ta hrozná ztuchlost, před kterou nebylo úniku. Není mi jasná jedna věc - Jana přece během casu dosáhla plnoletosti. Proč tedy neodešla?

denib
08.10.2022

Zmítám se mezi nadšením a zklamáním. Hlavní hrdinka mi neuvěřitelně leze na nervy. Já vím, že musela být jako sirotek vděčná, že jí teta a otčím vzali k sobě. Ale takhle na sobě nechat dříví štípat a pro sebe potichoučku trpět... zůstane, kam jí postaví, udělá, co se jí řekne, slůvkem si nepostěžuje... mám dojem, že v ní není kouska života a připadá mi tím až nereálná a strašně nudná. Úplně jsem při čtení trpěla. Ale teta Klára, to je jiné kafe. Autorka vykreslila tak dokonale tu protivnou, sobeckou, starou, záštiplnou a přitom vlastně vystrašenou ženskou. Dokázala jsem se vcítit do toho, čeho se tak bojí. To je opravdu skvělá nesympatická postava. I když se mi to nečetlo nejlíp, jde o hodně dobrou psychologickou knížku. A teta Klára mě vždycky vzpružila :-)

Kabuky
29.05.2022

Zajímavý psychologický román.

kasavubu
19.04.2022

Vystihnout psychologii jednotlivých postav umí paní Glazarová výtečně, což bezesporu platí i v případě tohoto románu. Pro někoho možná bude kniha málo dějová a bude se do ní hůře začítat. Kdo ale vydrží a dá knize šanci, bude doslova unešen její poetikou. Už jak je uvedeno níže, toto dílo je opravdu literární skvost a dokazuje, že česká literatura je prostě nádherná. Glazarová a Havlíček jsou moji top spisovatelé.

Richard Skolek
03.03.2022

Skvost. Milostný trojúhelník, maloměsto, úžasně poetický jazyk a slezské nářečí. Co si přát víc?

"A já si chodím po krásném světě a na každém kroku potkávám krásu a radost. A to nemluvím ani o hudbě, ani o umění, ani o básních. O všem, co sráží člověka na kolena a co ho vynáší vzhůru, čistého, pokorného a okouzleného."

Evaho73
20.12.2021

Vlčí jama je skvostné literárne dielo.
Úžasné opisy prírody a dobové stvárnenie  malomestského spôsobu života v rôznych spoločenských vrstvách, použitie nárečia, či ľudových piesní u mňa zaraďujú toto dielo medzi literárne klenoty.
Autorka si zvolila charakterom veľmi rozdielne postavy, ktoré sa navzájom medzi sebou vzhľadom na svoje povahy, či už vedomé alebo nevedomé trápia, sú zaslepené okonolsťami a miesto, kde spolu žijú sa pre nich stáva peklom.
Priamočiarejšie tak vynikajú kontrasty medzi nadradenosťou a podriadenosťou, odvahou a zbabelosťou, alebo úprimnosťou a povrchnosťou.