karaliene karaliene komentáře u knih

Posedlé dítě Posedlé dítě Lone Theils

Nezodpovězených otázek (nebo nedotažeností?) je tam už trochu moc.

01.06.2023 2 z 5

Rudé paprsky severního slunce Rudé paprsky severního slunce Markéta Hejkalová

Nedovedla jsem přilnout k nikomu z popsaných, nedovedla jsem se nechat příběhem vtáhnout, neprobudil ve mně žádné emoce, přišel mi povrchní a uondaný.

26.03.2023 3 z 5

Jak se rodí sériový vrah Jak se rodí sériový vrah Hannes Råstam

Well done!!! Ok, dovedu si představit, že by kniha mohla být kratší a/nebo čtivější, ale toto není román, jde o literaturu faktu. Autor tématu věnoval plno energie a ještě víc času, prošťoural se k nejmenším detailům, byla by škoda, kdyby o ně knihu ošidil.

12.01.2023 4 z 5

Závislost Závislost Paolo Roversi

A anotace přitom byla tak fajn!
Druhou hvězdu dávám z nouze za ty tři pravdivé psychologické informace, které jsou v knize k nalezení.

05.11.2022 2 z 5

Psychohry Psychohry Leona Deakin

Z hlediska prezentace a deskripce psychopatologie bezchybná (a že se to u psychothrillerů nestává často), po stránce literární slabší.
Celkový - poněkud mdlý - dojem mírně pozvedá rozuzlení příběhu.

13.10.2022 3 z 5

Temná kapitola Temná kapitola Winnie M. Li

(SPOILER) 1/3 celkem i čtivá, přestože mi vadilo opakované a jednostranné poukazování na to, jak je mužská část populace posedlá sexem. Autorka několikrát neopomněla zmínit, že příběh vychází z její vlastní zkušenosti, takže lze vytušit, odkud
až příliš černobílé vykreslení postav vane. Každopádně sorry, Winnie. Johnny je v knize o poznání barvitější a zajímavější postava než ty. (Od cca str.100 doporučuji výpověď ufňukané oběti přeskakovat, protože je neustále o tomtéž.)

15.06.2022 3 z 5

Psychiatrie Psychiatrie Cyril Höschl

Nářez, co jiného... Vyčerpávající ve všech smyslech toho slova.

21.01.2022 5 z 5

Poruchy osobnosti Poruchy osobnosti Ján Praško

Strukturovaný a srozumitelný přehled poruch osobnosti, bod dolů dávám za přílišnou akcentaci KBT na úkor jiných terapeutických přístupů (na druhou stranu nelze říct, že to od autora nemůžeme čekat;)).

13.01.2022 4 z 5

Dětská klinická psychologie Dětská klinická psychologie Pavel Říčan

Jedna z těch vzácných, vysoce odborných a přitom velmi čtivě napsaných knih. (Určena odborníkům, laik porozumět nemůže kvalitě podání navzdory.)

29.07.2021 5 z 5

Legendy kriminalistiky 21.století Legendy kriminalistiky 21.století Miroslav Vaňura

Kniha je čtivá, bezesporu, ale má spíš populární charakter. Mně osobně chyběly hlubší informace odborného rázu, vadily mi chyby terminologické ("falopetismograf" místo správného "falopletysmograf"), formální (neodpovídající čísla stran v obsahu), nelíbily se mi doslovné přepisy vyjádření specialistů (vyjma převzatých citací protokolů, ve kterých je doslovný přepis územ), kteří pak působí jako blbečci s podprůměrnými vyjadřovacími schopnostmi, a dovedla bych se obejít i bez fotografií autora s kriminalisty, autora na detektoru lži, autora při exhumaci, autora na přebalu...:)
Pro nenáročného čtenáře asi ok.

25.06.2020 3 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Klišé maloměsta, klišé šikanovaného míšeného chlapce, klišé narušeného vývoje zneužívaného dítěte, klišé pomsty...
Iritující nezralá hlavní hrdinka, nedostatečně vykreslené klíčové postavy, zbujnělé defilé zbytečných postav, ze kterých mohl být viníkem kdokoliv, poněvadž kniha je prostě slátanina všeho možného, trapně jednoduchého a povrchního (hlavně jakože psychologického!) bez myšlenky, která by už od počátku určovala směr příběhu, napsané stmelovala a dávala mu smysl.
Idea možná dobrá, ale podání nudné, ploché, i ta poslední věta byla očekávatelná.
Červená knihovna by autorce žánrově sedla lépe.

(Jednu hvězdu dávám proto, že jsem byla schopná to dočíst.)

17.04.2020 1 z 5

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Coelhův rukopis poznáváme až v samém závěru, jinak je kniha slohově vyspělejší sestrou Padesáti odstínů šedi. Že se čtenář shledání určitých podobností neubrání, je u spisovatele Coelhova renomé více než tristní.

28.01.2020 1 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Přeslazený, trapný, jednoduchý, pomalu se odvíjející příběh znechuceně odkládám po padesáti stránkách. Christianova adorace Any -personifikované prostoty je k zblití.

19.12.2019 odpad!

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Nejdospělejší osobou byla sedmiletá holčička...a nepředpokládám, že to byl autorčin úmysl.
Občas autoři smísí pár námětů dohromady, ale tady to opravdu dopadlo jak pejsek s kočičkou....

02.06.2024 3 z 5

Doteky hříchu Doteky hříchu Roman Cílek

Dovolím si dojem z knihy shrnout parafrází samotného autora, kdy v jedné z povídek říká, že ne každý příběh má impozantní závěr, kteří zúčastnění očekávají.

18.05.2024 2 z 5

Jahodová sezóna Jahodová sezóna Marta Dzido

Ačkoli jsem se nemohla pořádně ztotožnit s ničím, nějakou archetypální touhu se autorce do povídek vnést podařilo. Bylo to působivé, i když neumím říct proč.

07.04.2024 4 z 5

Ontogeneze lidské psychiky IV. Ontogeneze lidské psychiky IV. Václav Příhoda

Takto komplexní dílo je vzácnost nad vzácnost. Příhoda překonán nebyl a pochybuju, že kdy bude.

14.03.2024 5 z 5

Jáchymov Jáchymov Josef Haslinger

Nápad skvělý, provedení...uondané? Nemastné a neslané? Místy jsem se až nudila, což si téma se svou závažností rozhodně nezaslouží. :(

14.03.2024 2 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Lehce mě rušilo nedodržování chronologie, devadesátek (kvůli kterým jsem po knize sáhla) jsem vzhledem k anotaci čekala více, vadil mi nespisovný jazyk.
Ale číst se knížka dala, určitě ano.

04.03.2024 3 z 5

Gender Queer: Autobiografie Gender Queer: Autobiografie Maia Kobabe

Jde o nejlépe graficky zpracovaný komiks, který jsem kdy držela v ruce. Literární zpracování mě zaujalo podstatně méně, dějové linii chybí logika, zato obsahuje věci du až triplicitní (hlavně teskné myšlenky), jazyk je nesourodý nejen co do rodu (což je vysvětleno v předmluvě), ale i stylu.

27.02.2024 3 z 5