karaliene karaliene komentáře u knih

Co po ní zbylo Co po ní zbylo Eric Rickstad

Uondané...

25.10.2021 2 z 5

Máš mě v krvi Máš mě v krvi Elizabeth Norebäck

Samotný příběh není špatný, ale to ke skvělému výsledku nestačí. V hodnocení vždy beru v potaz i stylistickou úroveň, která se mi zdála slabá...jazyk je opravdu hodně jednoduchý, mohl by být aspoň trochu květnatější.
(A není to, bohužel, případ jen této autorky; zdá se mi, že dobře píšících autorů je dnes jak šafránu.)

08.05.2021 3 z 5

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Příběh má spád, bavilo mě střídání výpovědí různých osob...ale autorka nám vraha naservíruje už v první třetině, protože užívá jednoduchý literární styl s tolikerým opakováním důležitých informací a s tak primitivním důrazem na to podstatné, že není možné, aby i čtenáři s nulovým důvtipem cokoliv uniklo.

28.03.2021 3 z 5

Životní cyklus rozšířený a dokončený Životní cyklus rozšířený a dokončený Erik Homburger Erikson

Tak toto je psychologická klasika. Četla jsem hlavně kvůli devátému věku, který v sobě subsumuje všechny ostatní - a o kterém se v učebnicích nepíše.
V knize je jen pár myšlenek nad rámec toho, co člověk o psychosociální periodizaci ví. Psané jsou stručně a výstižně, kniha je důkazem, že velké myšlenky není třeba schovávat a rozepisovat v odstrašujících mnohaset stránkových bichlí.

09.03.2021 4 z 5

Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Nick Bilton

Za mě pomalejší rozjezd, hlavně proto, že dosti informací se vyskytuje v knize dupli triplicitně (od podstaty fungování darknetu, přes zdůrazňování Ulbrichtovy fascinace rakouskou ekonomickou školou, po opakované zmiňování, že na sebe navlékal staré oblečení).
Ale oceňuji jistě pracnou a poctivou přípravu, rešerše musely trvat měsíce čistého času. Celý příběh vyznívá velmi smutně: úpadek morálky, odcizení se ostatním i sobě, zrada vlastních principů - a život v nesvobodě a strachu, nakonec tedy karma a trest...
Hvězdu strhávám za slabší spisovatelský um.

09.03.2021 4 z 5

Terapeutka Terapeutka Helene Flood

Chvílemi se mi to zdálo nijaké, zbytečně zabíhavé, fádní, chvílemi zase nápadité a docela dobře čitelné.
Posledních pár odstavců je dokonalých po stránce zpracování i obsahu, a mé hodnocení zvedly o jednu hvězdu.

23.02.2021 4 z 5

Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Heinz-Peter Röhr

Systematické, srozumitelné...s čím jsem měla problém, je dojem, který kniha budila: tedy že prezentovaný "návod" je univerzální a nutně účinný.
Jako psycholog si říkám, kéž by to bylo tak snadné!

02.12.2020 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Trvalo mi delší dobu, než jsem se začetla, stejně tak, než jsem se zorientovala v postavách. Dnes, s odstupem několika týdnů, už bych při převypravování zadrhávala, protože mi příběh naskočí jen matně. Vybavuju si, že vykreslení atmosféry bylo dobré, podání zdlouhavé, rozuzlení až příliš překombinované. Za mě obecně průměr, každopádně jako detektivka z českého pera nadprůměrné. Autorce šanci ještě dám.

13.04.2020 3 z 5

Ministerstvo strachu Ministerstvo strachu Graham Greene

Greene má na svém kontě jistě lepší knihy, tato obsahuje více introspekce na úkor spádu příběhu a čtenářské líbivosti. Přesto je v ní znatelný greenovský rukopis: od nedokonalosti hlavního hrdiny, přes jeho nejisté tápání (leč houževnatost), až po tragikomickou účelovost mezilidských vztahů v dobou postižené společnosti.

11.01.2020 4 z 5

Doskočiště Protektorát Doskočiště Protektorát Jitka Neradová

Kniha je bezesporu skvělým počinem, leč autorka mě nepřesvědčila, že je dobrou spisovatelkou. Kdekoliv proložila životopisy parašutistů svými postřehy, myšlenkami či pocity, s rozpaky jsem se pozastavovala nad jednoduchostí až klišovitostí daných vět.
Nicméně jádro knihy vidím jinde než v literárním stylu - a to v příbězích parašutistů, které by neměly být zapomenuty. A za jejich zpracování autorce patří velký dík.

20.12.2019 4 z 5

Sny v čarodějnickém domě Sny v čarodějnickém domě Howard Phillips Lovecraft

Zde nelze ocenit nic víc než autorova schopnost z hov.. uplést bič (resp. bez myšlenky a bez příběhu vykřesat chytlavou atmosféru a čtenáře donutit číst).

06.05.2024 3 z 5

Skutečné zločiny v Praze a okolí Skutečné zločiny v Praze a okolí Vilém Žák

Skutečné zločiny na Plzeňsku mě vtáhly silněji, poskytovaly podrobnější informace i vhled do vyšetřovacího procesu.
Tyto zase mají lepší kvalitu jazykového zpracovaní a kniha zločinů popisuje víc...takže každému dle jeho gusta.

25.04.2024 4 z 5

Ďábel v Bílém městě Ďábel v Bílém městě Erik Larson

Nemůžu říct, že by mě kniha nadchla, též jsem čekala jiný příběh, ale cokoliv jiného než 5* by bylo nefér. Je to opravdu excelentně napsané.

07.04.2024 5 z 5

Láska pro samouky Láska pro samouky Barbora Šťastná

Místy k pláči, místy k smíchu, většinou obojí zároveň. Knížka je psaná pěkně, odlehčeným stylem, který čtenáři nedovolí se do ní emočně ponořit tak, aby byla i k vzteku. (Ne, všechny čtyřicátnice se opravdu nechovají jako puberťačky.)

27.02.2024 4 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Po psychothrillerech jsem si přála něco romantického a místy jsem trnula, zda jsem nevědomky nesáhla zase po thrilleru, ale ne...za mě jde o čtivou a nenáročnou oddechovku. A letos navíc i do výzvy.

25.01.2024 3 z 5

Mlčet jako hrob Mlčet jako hrob Mark Roberts

(SPOILER) Vedle těch, která v knize vícekrát padla (sex, násilí, umění), příběh charakterizují i tato: povýšenost a svévole vs. láska a boj.
Body strhávám za nedovysvětlení mnoha více i méně důležitých témat (např. odporné chování otce k Louise, proč se Kain objevil na scéně až po tolika letech) a explicitní popisy násilných scén. Asi už jsem opravdu stará.

02.01.2024 3 z 5

Dívky z trajektu Dívky z trajektu Lone Theils

Myslím, že u autorky je ohromný rozdíl v kvalitě nápadu (top!) a jeho podání (slabota...).
(Hodnotím na základě dvou přečtených knih, ale hodlám pokračovat, originalita myšlenky mi za tu úmornost čtení stojí. )

13.12.2023 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Spoiler: To je tak otrepane tema, az mam chut rict klise. Ale! Palec nahoru za 2 vrahy.

19.10.2023 3 z 5

Zmizím ve tmě Zmizím ve tmě Michelle McNamara

Tato kniha není román, proto působí jednotvárně až suše faktograficky (stejně jako jiné knihy tohoto typu) a proto nemohl být příběh dotažený.
Oceňuji množství času, mentální i duševní energie, které autorka nejen knize, ale celému případu věnovala.

29.08.2023 3 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Oceňuji plno mravenčí práce, která za dílem stojí. Kniha nabízí plno zajímavých pohledů, poznatků a interpretací, ale zásadně mi v ní chybí reflexe změn v chování a prožívání lidí, které se mění způsobem, že Shakespearův výrok "vymknuta ze svých kloubů, doba šílí" nikdy nebyl platnější.

20.08.2023 3 z 5