KapitánSmrt KapitánSmrt komentáře u knih

Veniss Underground Veniss Underground Jeff VanderMeer

Novela Veniss Underground je pořádně temnou kyberpunkovou cestou za pomstou. Autor má úžasný cit pro jazyk a pro vyprávění, je nápaditý a hravý a dokáže velmi přesvědčivě a živě vykreslit zdejší svět. Člověk žasne nad tím, s jakou fantazií na čtenáře dokáže vyrukovat. Příběh je zároveň notně brutální, avšak díky skvělému podání mi ono násilí nepřišlo prvoplánové, jen dobře doplňovalo bezútešnou atmosféru zdějšího krutého světa, kdy se zisk stává vším a člověk je zde zredukován na pouhou komoditu se kterou je možné libovolně disponovat (pokud na to máte peníze a moc).

Zbývající povídky jsou kolísavých kvalit. Některé jsou ryze zbytečné, některé pobaví. Minimálně ale dále rozvíjejí toto zajímavé univerzum, tento živoucí a dýchající svět plný fascinujících postav, surikat a tajemných zákoutí rozpadajících se měst.

20.04.2022 4 z 5

Zpátky na zem: Jak se vyznat v politice Nového klimatického režimu Zpátky na zem: Jak se vyznat v politice Nového klimatického režimu Bruno Latour

Další z dlouhé řady pokusů o návrh politického řešení současných krizí (vzrůstající nerovnosti, ekologické krize, krize globalizace apod.). Tentokrát jde o snahu skloubit globální s lokálním, zdravý nacionalismus s ohledem na globální spolupráci, kdy by v centru dění měl být zájem o zachování života na zemi. Určitě jde o zajímavý text, který by stálo za to více rozpracovat (zatím jde, zdá se, o pouhý nástřel hlavních myšlenek) či se ho pokusit uvést v život v nějakém politickém hnutí.

20.04.2022 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Poctivé postapo, které využívá moderních (nebo chcete-li současných) vypravěčských metod. Není tak vůbec jisté, který z hrdinů se dožije konce, který zemře nějakou hrůznou smrtí a který si doslova projde peklem. Autor je i slušný vypravěč a dokáže načrtnou i jistou etickou nejednoznačnost zdejších postav. Přesto by v tomto ohledu mohl být i důraznější. Však námět přímo volá po tom, aby souboj idealismu hrdinky a pragmatismu záporáků podrobil težší a mnohem tvrdší zkoušce. Vždyť se nabízí otázka, co je více? Přežití i za cenu obětí a možné nespravedlnosti? Nebo boj za pravdu i s možným důsledkem totální destrukcí všeho živého? Uvidíme, jak to bude v dalších dílech.

02.04.2022 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Čtivá upířina, poměrně pěkně napsaná a napínavá. Děj je přehledný a poměrně zajímavě vystavěný a odvyprávěný. Vadila mi jen trochu patetická dějová linie hrdinova bratra a jeho ženy. Tato část byla dost šablonovitá a její naivní romantické linka by se hodila spíše do knih z červené knihovny.

25.03.2022 4 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Démon alkohol, mimozemská edice. Není to špatné. Poměrně originální pojetí mimozemské "invaze", kdy dochází k zajímavé proměně hlavního hrdiny. Přesto mi občas vadila strohost tetxu a občasná jednoduchost, snad i zkratkovitost. Konec je úderný, ale zbytek mě naopak příliš neoslovil.

16.03.2022 3 z 5

QualityLand QualityLand Marc-Uwe Kling

Jako odlehčená satira kniha funguje. Jako ucelený příběh však Qualityland neobstojí. Jde tak spíše o sérii kratších scének, ve kterých se tím či oním způsobem reflektuje nějaký ten nešvar ne příliš vzdálené budoucnosti. Občas je kniha dost doslovná, humor je spíše jednodušší, přímočařejší, prvoplánový, což zrovna moc nemusím. V kostce jde o odlehčenější alternativu k seriálu Black mirror. Z knih bych spíše doporučil zajímavější Megasmutnou love story.

16.03.2022 2 z 5

Americké psycho Americké psycho Bret Easton Ellis

Hlavní hrdina Pat má zdánlivě vše, co si dnešní mladý muž může přát. Krásnou přítelkyni, nespočet milenek, vypracované tělo, spoustu peněz a také jeden trochu podivný koníček, mučení a vraždění žen. Jenže i přes to Pat tuší, že je s ním něco v nepořádku. Že svět kolem něj je prázdný, nudný, ubíjející, plný banálních keců o tom, kdo má co na sobě a kde mají ten nejlepší dresing na vařeného humra. Svět hlavního hrdiny je plný zaměnitelných lidí, kdy si jsou všichni tak podobní, že je těžké jednotlivé postavy od sebe odlišit. Zároveň je obtížné vůbec někomu něco sdělit, však všichni jsou zahleděni hlavně jen a jen do sebe. Výbuchy násilí jsou tak to jediné, co dokáže v Patovi probudit něco, co vzdáleně připomíná pocity a emoce. Americké psycho je kniha do značné míry nudná, ale nudná záměrně. Zkouší čtenářovu trpělivost vršením všemožných banalit, znechucuje detailními popisy mučení, umrtvuje svým chladem a odstupem. Pokud však čtenář vytrvá, bude odměněn. Odměněn sžíravým a přesným popisem toho, jak dnešní konzumní doba křivý charakter. Kdy psychopatologie a sociopatie nejsou excesem proti normálu, ale naopak se stávají novou normou, logickým vyústěním toho, jak dnešní společnost funguje.

11.03.2022 4 z 5

Přípravy na všechno Přípravy na všechno Elsa Aids

Prázdnota všedních dní, ze které vytrhává jen vidina konce, apokalypsy, kolapsu. Jako by ta nuda a šeď, slevové akce v Albertu, pivko v zapadlé knajpě, porno s umělohmotnými ženštinami, to vše byla jen výplň, jen součást čekání na něco opravdového, na nějaký zlom. Ale jen těžko zlom k něčemu lepšímu. Vždyť co je v dnešní době možné očekávat od budoucnosti? Co jiného než kolaps, válku, teror, diktát? Ale alespoň se něco začne "dít". Alespoň budeme na čas vytrženi z ubíjející každodennosti, z pouhého zvířecího přežívání. Autor zde umně shrnuje pocity značné části dnešních třicátníků. Pocity, které jsou blízké i mě osobně.

11.03.2022 5 z 5

Helikonie - Jaro Helikonie - Jaro Brian Wilson Aldiss

Těžko hledám nějaká ta pozitiva. Snad jen, že je to pěkně a zručně napsané. Vzdáleně mi to připomnělo novější Problém tří těles. Tím výčet pozitiv končí. Jinak jde totiž o lacinou a težkopádnou sci-fi / fantasy báchorku, jež je plná nezajímavých postav a nezajímavého děje. Nelze ani říci, že by příběh oplýval nějakými hlubokými myšlenkami či poselstvími. Snad jen, že vědění je důležité? Takových banálních "pravd" zde nalezneme více, ale nic dalšího, hlubšího. I proto mi text přišel prázdný, rozvleklý a další díly shánět neplánuji.

04.03.2022 2 z 5

Sedmá funkce jazyka Sedmá funkce jazyka Laurent Binet

Detektivka plná slavných francouzkých myslitelů, filosofů a politiků? Proč ne! Originální námět (mě navíc blízký) je zde velmi zajímavě zpracován. Konspirace, míšení reálných faktů s fikcí, tajné organizace a tajné služby... Ideální koktejl postmoderního románu. Místy mi text připomínal knihy Umberta Eca, ale oproti němu Binet přeci jen o něco zaostává jak šíří znalostí, tak uměleckými kvalitami.

03.02.2022 4 z 5

Písař Bartleby Písař Bartleby Herman Melville

Pokud je svět plný nesmyslné práce, rutiny, přetvářky a honby za penězi a mocí, když je takto odlidštěn, takto osekán, redukován na pouhé přežívání, není pak logické, že člověk rezignuje na vše? Však se stává jen automatem, robotem, otrokem, který se jednoho dne zasekne, vzdá se a raději zvolí útěchu v podobě prázdnoty a zapomnění. Jak nadčasově tato kniha působí! Neprožíváme tyto pocity také? A mnozí z nás každičký den?

03.02.2022 4 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Je to takové milé povídání o historii a ekonomii. Smířlivé a dle mého málo kritické, ale na druhou stranu jde o knihu čtivou a přístupnou. Fascinovalo mě, jak autor dokáže najít stopy ekonomie snad všude, v Bibli, v eposu o Gilgamešovi, v klasických filosofických spisech. Přišlo mi, že hlavní poselství knihy je jakási alibistická omluva ekonomů, že nedokázali předpovídat něco tak fundamentálního jako je finanční krize. To může být důležité pro širokou veřejnost. Dává jí to signál, aby nevěřila ekonomům ani slovo, vždyť oni v naprosté většině slepě slouží finančnímu kapitálu a byli by sami proti sobě, kdyby současný stav kritizovali... Sedláček má alespoň tolik slušnosti, že tuto omezenost ekonomů přiznává. Což je fajn.

03.02.2022 3 z 5

Práce: Dějiny toho, jak trávíme čas Práce: Dějiny toho, jak trávíme čas James Suzman

Poměrně zajímavý historický exkurz do tajů a do smyslu lidské činnosti jménem práce. Jak se práce proměňovala v dějinách? A to od pravěku až po současnost. Jak velkou část dne lidé prací trávili? Jsme v tomto směru opravdu svobodnější než třeba lovci a sběrači? A proč je dnes práce tak glorifikována i když je často vyprázdněna jak smyslem, tak náplní? Byla práce vždy centrem lidského života jako je tomu dnes? Kniha se pokouší všechny tyto otázky zodpovědět. Zda se jí to daří, to musí posoudit již čtenář sám...

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Z Foucaltova kyvadla jsem byl nadšen. Hřbitov je čtení dost podobné, schéma vyprávění je zachováno. Opět jde o pečlivé propojení historických faktů a osobností s fikcí. Opět zde máme konspirace všeho druhu, tajné služby, prapodivné historické postavičky. Rozdíl je zejména v tom, že hlavní hrdina si moc sympatií nezaslouží a čtenář si k němu jen těžko vybuduje nějaký vztah. Kvůli jisté repetetivnosti a kvůli ne tak zajímavému hrdinovi dávám jen 4 hvězdy. Čtivo je to ale opět kvalitní a dechberoucí. Jen ta představa, kolik práce muselo dát sestavit všechna ta historická fakta dohromady do jednoho smysluplného celku...

21.01.2022 4 z 5

Kdo zabil mého otce Kdo zabil mého otce Édouard Louis (p)

Krátká, svižná a čtivá člověčinka, která nám dává nahlédnout do strastí jedné chudé rodiny z francouzkého maloměsta. Autor se pokouší o reflexi svého vztahu s otcem, o pochopení toho, proč byl takový, jaký byl. Proč se v něm hromadil vztek, agrese, pocit bezmoci a následně i rezignace. Může za to neoliberální společnost, která místo solidarity sází na konkurenci a boj jednotlivců o drahocené zdroje? Nebo si za svou mizérii může člověk pouze a jen sám?

Adaptace Adaptace Jeff VanderMeer

Perfektní zakončení série. Nejednoznačné, přesto dávájící i uspokojivé odpovědi. Vracejí se staří známí, objevují se noví hrdinové, kdy každá postava se pohybuje v jiné časové rovině a jejich kapitoly se zásadně liší i formou vyprávění. To nejdůležitější ale je, jakou atmosférou kniha sálá. Ona totální jinakost Oblasti X již nepůsobí natolik cize, naopak ji čtenář alespoň trochu začíná chápat, po střípkách skládá proč vznikla a jak vlastně působí na člověka potažmo přírodu. Je to fascinující, je to zvláštní a něčím nové, je to drsné, ale zároveň poeticky krásné a místy je to i groteskně vtipné. Perfektní zážitek pro ty, kteří hledají něco jiného, než konvenční šablonovitá vyprávění.

25.12.2021 5 z 5

Květinová zkouška Květinová zkouška Jay Lake

Tohle byla velká bída. Ze začátku to ale vypadalo poměrně slibně. Zajímavý svět, nejednoznačné postavy, tajemná hrozba... Následně mi ale přišlo, že se vlastně nic neděje a neustále se na něco čeká. Zvraty mi přišly příliš vykonstruované a nezáživné, navíc obyvatelé města se sebou nechali slušně zametat. Každý trouba z ulice je dokázal vyprovokovat k rebelii, která stála životy mnoha z nich. I postavy začaly být otravné a protivné. Hlavně ubožák Bijaz, u kterého jsem se v závěru již takřka modlil, aby sešel ze světa nějakým opravdu ošklivým a krvavým způsobem. Ještě že jsem za knihu dal jen 50 Kč v Levných knihách.

11.12.2021 2 z 5

Sobí hora Sobí hora Karin Tidbeck

Bavila mě melancholická atmosféra, severské tradice a folklór, který oplývá mnoha rozličnými mýtickými a mystickými postavičkami. Některé povídky jsou prodchnuty jemným humorem, některé naopak krutostí a severským chladem. Kvalita kolísá, ale podprůměrné kusy jsem nezaznamenal.

07.12.2021 4 z 5

Tyranie blahobytu Tyranie blahobytu Winfried Bauer

Bohužel, zklamání. Zajímavé jednotlivé myšlenky a kritické poznámky k dnešní době jsou takřka zabity bídným zpracováním. Co mi vadilo?
1, roztříštěnost témat. Autor se v každé podkapitole věnuje příliš mnoha věcem. Přeskakuje z jednoho tématu na druhé. Jako by psal o všem a tím pádem o ničem.
2, vágnost. Mnoho idejí a faktů bere autor za samozřejmé, třeba pojmy jako lidská přirozenost, autenticita apod. Ale dále je již nedefinuje. Není tak jasné, k čemu se vlastně vztahuje a zároveň tyto pojmy nikterak neproblematizuje.
3, nekonzistence. Autor se s nostalgií v oku často obrací do minulosti, kdy lidé měli autentičtější vztah k sobě navzájem, přírodě apod. Ale zároveň pak dodává, že minulé doby byly stejně zavrženíhodné jako doba dnešní. Dále kritizuje současné direktivní vedení pracovníků, kdy dříve byli zaměstnanci více loajální a zapálení do práce. Ale je to tak opravdu? Co dělníci v 19. století v Británii? Apod.
Kniha tak působí jako pamflet, jako laciné rozhořčení a dštění síry a ohně na dnešní hrozivou společností. Ale jako soudržný, sevřený text kniha neobstojí. Je příliš roztříštěný, bez hloubky, bez argumentace. Zajímavou kritiku a vhledy do fungování dnešní společnosti tak zabíjí amatérské zpracování.

28.11.2021 2 z 5

Řezárna Řezárna Louise Welsh

Čistokrevný průměr. To, co by mělo být hlavní premisou filmu, tedy nález snuff snímků a kolem točícího se pátrání, zde hraje spíše vedlejší roli a slouží jako expozice pro více méně zajímavé vedlejší postavičky. Ty povypráví svou osobní historii, dojemnou či smutnou a pak opět navždy zmizí. Ani ty gay vsuvky mi moc neseděly, není to můj šálek čaje. Když jde o příšery z vesmíru, nemám problém. Ale tohle mě nechytlo. Na druhou stranu se kniha pěkně čte.

20.11.2021 3 z 5