KájaKoxík KájaKoxík komentáře u knih

Knížka básniček, které máte za půl hodinky přečtené.
Mohou se někomu zdát i dost naivní nebo morbidní, ale mají i pěkný přesah.
Pokud se chcete nad jednotlivými postavami z básní zamyslet, najdete motivy všechního života.
Burton vlastně popisuje vyloučení ze společnosti, šikanu, fakt, že partnerské problémy dítě nevyřeší a taky to, že si máme dávat pozor na to, co si přejeme.

Nakonec hodnotím 4 z 5.

11.01.2023 4 z 5

Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Joanne Rowling

Tak nakonec i na mne došlo a ač jsem kvůli přeobsazení Johnnyho Deepa na filmu v kině nebyla, přečetla jsem si alespoň scénář.

Dějově je tato kniha dle mého názoru nejslabší a vlastně ani nedostojí svému jménu. Brumbálovo tajemství se nakonec dozvíme jen jedno a film přináší více otázek, než na které odpovídá.
Proti tomu zpracování obsahu je ze všech tří knih nejlepší. Krásné ilustrace, grafické návrhy letáků, transparentů nebo třeba loga vlakové společnosti či auta jsou krásnými detaily. Právě díky nově přidaným poznámkám nejen od herců, ale i od těch co pracovali na vizuálních efektech, rekvizitách nebo kostýmech může čtenář docenit neskutečnou propracovanost všech věcí, které se ve filmu objeví nebo nakonec ani neobjeví.
Sice nejsem fanouškem tohoto druhu zpracování příběhu, ale díky scénářům mám možnost si ujasnit některé nové postavy, jejichž jméno kolikrát ve filmu nemusí zaznít vůbec. A také trochu nahlédnout do pocitů postav, jelikož i skvělé herecké výkony kolikrát neodhalí, co přesně měl scénárista přesně na mysli.

I přes pro mě příšernou obálku (jelikož nezapadá do série), nakonec hodnotím 5 z 5.

10.01.2023 5 z 5

Zpěv straky Zpěv straky Dana Beranová

Před napsáním komentáře jsem poctivě přečetla všechny předchozí a mám pocit, že jsem četla jiný titul.
Přirovnání "zaklínač v sukni" napsal asi někdo, kdo Sapkowskiho nečetl, stejně tak žádný wow efekt se u mne při čtení nekonal. Osobně bych to přirovnala k sérii Hraničářova učně nebo Bratrstva. Takové milé čtení s příběhem co pěkně plyne a dotýká se i současných témat.

Obálka knihy je takový průměr, co mi ale vyloženě vadilo je font a úprava textu v knize. Fanouškem zhuštěného řádkování a zvoleného formování kapitol a meziher nebudu nikdy. Titul by si zasloužil členit přímo do povídek s uvedením prologu jako úvodu a na to následně navázat příběhem čarodějky Heniky. Poslední část s vyloženě otevřeným koncem bych vynechala úplně nebo ho uzavřela. I bez otevřeného konce by čtenáře zajímalo, jak bude příběh čarodějky a zakleté sojky pokračovat.

Co ale rozhodně chválím, je pěkně propracovaný svět, který se i na těch pár stránkách autorce daří představit. Bohové, marky, nadvláda krále ale i způsob nabývání magie se mi vážně líbí. Co mi k jednotlivým příběhům zase vyloženě chybí je mapa.

Suma sumárum:
nevhodná úprava a chybějící mapa - hvězda
zbytečně otevřený konec - hvězda

Přesto, pokud vyjde další díl, přečtu si ho ráda. Doufám, že se do té doby podaří vyladit některé mouchy.

09.01.2023 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Knihu mi doporučila kamarádka a ač historické romány nejsou zrovna moje topovka, rozhodně nelituji. Celkové hodnocení 5 z 5 :)
Po přečtení této knihy mám hlavu plnou myšlenek. Moji rodiče se účastnili jako studenti VŠ Sametové revoluce a tak od nich vím jak to tehdy bylo u nás a jak se žilo před revolucí. Ale rozhodně knihu doporučím k přečtení i jim a už teď se těším na následnou konverzaci.

Na můj nekonečný seznam knih k přečtení přibývají všechny tituly od této autorky. I přes to nebo právě proto, že mne kniha tak zasáhla, si před přečtením dalšího titulu musím dát oddech právě na zpracování všech myšlenek co mi stále jedou hlavou.

Smekám před obsahem, vykreslení života běžných lidí, nedůvěry, strachu ale i naděje. Ta nesmírná preciznost autorky při přípravě na psaní samotné se zúročí obratem a věřím, že tak každý jako já se nebude moci odtrhnout.
Tentokrát jsem knihu přečetla opravdu do poslední stránky, nejen epilog, ale i poznámky autorky, rešerše a zdroje.

04.01.2023 5 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

(SPOILER) Jo, tak tohle můžu 5 z 5 :)

Po krapítko delším začátku dostane kniha neskutečný spád a nepustí vás až do konce. Musím říct, že smekám před promyšleností nejen toho světa, ale i zápletky a vývoje všech tří hlavních postav. Krása Veleknihoven, živé grimoáry, předsudky a jejich postupné nabourávání, vývoj postav, magie jen za cenu úpisu démonovi. Postupné budování vztahu s Nathanielem od nepřátelství, přes nedůvěru po přátelství a lásku je také napsáno velmi poutavě. No a Silas, tento "komorník" je pro mě vyloženě láska na první pohled. Tohle všechno z této knihy dělá velice originální dílo a troufám si říci, že přesahuje kategorii pro mladé čtenáře.

SPOILER = OBSAH
Velmi mne těší, že v knize najdeme vysvětlení jak je možné, že hlavní hrdinka je téměř nesmrtelná, mluví s grimoáry i samotnou knihovnou. Nakonec se dozvíme i tajemství důvodu polohy zbudování Veleknihoven, způsob jak záhadně cestoval hlavní záporák mezi knihovnami.
Jediné co zůstává otevřeno, je vyvolávání Silase z Epilogu. A i když je kniha avizovaná jako mono, díky závěru doufám, že přeci jen ještě autorka něco z tohoto světa napíše.

27.12.2022 5 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

Po přečtení všech těch nelibých komentářů tady, se mi do knihy moc nechtělo. Nicméně jsem se donutila a to bylo dobře.
Úplně ty hejty nechápu. Nacpat všechno důležité do mono knihy je dost náročné. Kniha je koncipovaná jako titul pro mládež, proto mne tu ty "dospělácké" komenty dost mrzí.

Ano, příběh je jednoduchý a jde tam o romantickou linku no a? Je to další kniha o vílách no a? Tohle poznáte už z obálky a pokud to někomu rovnou vyhovuje není to titul pro něj.

Osobně se mi moc líbí koncept toho, že umění v jakékoliv podobě (nejen hudba, zpěv, malba ale i vaření) je vílám nejen cizí, ale je pro ně dokonce smrtící, pokud by se o něj pokusili. A tak jejich fascinace tím co neumí, hraničí s posedlostí. Také autorka krásně popisuje marnivost vílího lidu a jejich skutečnou podobu bez maskovacích kouzel, které hlavní hrdinka odhaluje víc, než se jiným lidem kdy snilo. Líbí se mi i zápal Isobel při malování a její talent nahlédnout objektu až do duše.
Nakonec i já strhávám hvězdu na závěr, ne snad za to, že by to bylo uspěchané. Ono totiž utíkat před jistou smrtí pomalu nejde. Ale za to, že bych si závěrečných souboj chtěla užít trochu více a také bych ocenila větší detail na Isobelin závěrečný obraz.

Suma sumárum, pěkné, milé, zajímavý svět i nápad, ale Kouzla rodu Thornů jsou od autorky stále číslo 1.

27.12.2022 4 z 5

Kluk jménem Vánoce Kluk jménem Vánoce Matt Haig

Po titulu jsem sáhla, jelikož mi obálkou připomínal knihy od Davida Williamse a taky z tradice čtení vánočních knížek v prosinci. Hodnotím 4 z 5.
Knížka má nejen pěknou titulku, ale i uvnitř je spousta ilustrací, které krásně dokreslují příběh. Písmenka už jsou trochu menší, ale kapitoly stále krátké, proto bych doporučila pro čtenáře od třetí třídy.

Moc se mi líbí způsob, jakým knížka ubíhá. Krásně na sebe navazuje Nikolasovo trápení s tetou, následné hledání otce a elfí vesnice. V knížce najdeme i vážnější témata, jako jsou Nikolasovi vzpomínky na smrt maminky, chudoba jeho rodiny nebo únos.
Poslední část příběhu je hodně zkratkovitá a za to nakonec dávám hvězdu dolů. Šlo by to určitě pěkněji rozvést.

Poznámka:
Našla jsem, že existuje i film: Chlapec, kterému říkají Vánoce.
Plánuji ho shlédnout, jelikož je kniha jeho předlohou.
Autor má také další tituly v této sérii. Tak se třeba za rok dočkáme další.

14.12.2022 4 z 5

Uchvatitel duší Uchvatitel duší Patricia Briggs

(SPOILER) Jupíí nová kniha od Briggs vždycky potěší. I když se přiznám narovinu, mám raději knihy z druhé série o Anně a Charlesovi.

Tady opět navazujeme přesně tam, kde skončila kniha předchozí. Dozvíme se proč vlastně Wulfe tak špehoval Mercy. Zjistíme více o minulosti jak jeho, tak Stefana a Marsílie. Dozvíme se, jak přesně jsou vázáni na Bonaratu z doby svého vzniku.

V politické hře o nadvládu nad městy, někdo nastrčí na smečku umírání nižších stvoření s mocí. Je na Mercy a Adamovi, aby na to přišli dříve, než jim to zlomí vaz. Ani podivné varování/úkol od Marsílie zprvu nic nepřinese. Jak už název knihy dává tušit, čeká nás nový mocný artefakt Uchvatitel duší. Překvapivě celá řada stvoření (Larry, Pod Kopcem i další) nechtějí, aby padl do rukou Zeemu. A Mercy tak nezbude, než začít uzavírat dohody s fae.

Úplně nechápu částečně negativní komentáře dole. Kniha splnila mé očekávání a dávám tedy 5 z 5.

Nad rámec děje v knize autorka zase nadhodí udičku na další příběh. Proč Samuel už není v Africe a je možné, že se vrátil domů do Aspen Creek? Na to si budeme muset zase počkat.

12.12.2022 5 z 5

Samarkand Samarkand Miroslav Žamboch

Nemohu něž souhlasit s předchozími komentáři od PetrCepek a R.Nevřivý.

Také po skvělém Seržantovi a Veteránovi mne klesající tendence posledních dílů trilogie neodradila od koupi další knihy od autora. Těšila jsem se, že se znovu začtu do světa mého oblíbeného Spasitele. Už jen počet stránek dával vědět, že to bude čtení na jedno odpoledne, ale i tak jsem doufala v tehdejší kvalitu. No a tak nějak úplně ne.

Kvituji s povděkem, že děj rychle plyne (ještě aby ne, když je to jen 200 stran) a začátek byl velmi slibný. Jenže pak se k závěru knihy octneme na pořádně prudké skluzavce pacifikace, likvidace a zabíjení a vytrhne nás z ní až epilog. Je trochu škoda, že nám zase hrdina nabývá potřebné dovednosti přesně ve chvíli, kdy by bez nich dalšího protivníka neporazil. Tentokrát autor naznačí, že to hlavní postavu něco stojí/bude stát.

SPOILER
Navzdory mému průměrnému hodnocení, kniha nadhazuje věci, o kterých bych si ráda přečetla více. Například by bylo fajn konečně se dozvědět něco víc o boji o Sevastopol, jak se stal Spasitel "bohem", o archoxiru a jak ho získal právě Požírač démonů.
A tak stejně jako před touto knihou, doufám v další díl.

12.12.2022 3 z 5

Ve jménu cti Ve jménu cti Makiia Lucier

Další letošní novinka přímo zařazená do kategorie YA.
Příjemně mne překvapila a dávám 5 z 5.

Konečně po delší době kniha s obálkou, která sice není převzatá z originálu (což obecně preferuji), ale můžeme na ní najít linky příběhu.

Kniha má o trochu víc co říci, než jen hlavní dějovou linku, pokud je čtenář všímavý.
Rozhodně na mne udělalo dojem zapracování tématu morové rány v období ala středověk, strach lidí, vylidněná města, masové hroby atd.
Hlavní postava díky svému pobytu v pracovním táboře, trpí post traumatickým syndromem. I tohle téma prostupuje celou knihu a ukazuje, že i když se všechno může vrátit k zdánlivému normálu: Minulost nikdy nezapomíná (viz titulní strana).

Je pravda, že se směr děje dá odhadnout celkem brzo, ale i tak je čtení napínavé. Přečetla jsem na jeden zátah, prostě jsem chtěla vědět, jak to nakonec dopadne a zda mám ve svých dohadech pravdu.
I když je děj knihy uzavřený a další pokračování zatím avizované není, ráda bych se do tohoto světa znovu vrátila.

15.11.2022 5 z 5

Havraní dvůr Havraní dvůr Viktorie Veselá

Jako první bych začala nevhodnými negativními komentáři předchozích čtenářů. Pokud nespadáte do cílové skupiny je třeba to při hodnocení zohlednit, pokud toho nejste schopni, pak snad nehodnoťte vůbec. Zbytečně to kazí %.

Podle mě je to super knížka, originální prostředí i nápad s prokletím jsou super. Moc se mi líbí i obálka, ilustrace i kratší kapitoly.
Obecně bych knihu doporučila čtenářům od 12 let.
První část jsem přečetla na jeden zátah, prostě jsem potřebovala vědět, jak to teda je. U knih pro mladší čtenáře je hodně důležité, zaujmout hned na začátku.

Jednu hvězdu strhávám, protože takový dobrý nápad by si zasloužil ještě rozpracovat. Souhlasím s názorem, že zjišťování informací o kletbě a vymýšlení plánu mohlo být propracovanější a čtenáři by gradovalo napětí.
No a závěr byl vyloženě rychlý což je vážně škoda.

Ale třeba se dočkáme i vyprávění z pohledu druhého kláštera :)

02.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Ano, ano, ano :) 5 z 5 :)

Sice jsem u hodnocení trochu zaujatá, protože Dana a Matěje znám osobně, ale věřím, že je to spíše ku prospěchu.

Hlavním rysem celé knihy je bezprostřednost, tedy to, co Dana vystihuje asi úplně nejlépe. Nejen v knize, ale i v reálném životě, občas první mluví než myslí. A tak vzniká, celá řada vtipných situací, kde se prostě nejde nezasmát.
Např: str 56
Vyndám z batohu rozemletou a rozdrcenou kouli v papíru od šlehačky a čokolády a snažím se to roztomile okomentovat: "Jé, no vidíte no, já už šetřím na zámek, tak jsem na ty dezerty v cukrárně nekoupil krabici, abych neutrácel, a takhle to dopadlo. My to šetření bereme vážně, fakt."
No a rozhodně v knize nechybí upřímná přiznání, ve kterých se může některý čtenář poznat (třeba právě já)
Str. 25
Celej den uklízím. Snažím se to dělat poctivě, když mi o nic nejde, uklízím jak sedmiletej - veškerej binčus narvu do šuplíků a mokrým hadrem utřu parapety, protože co je mokrý, to je čistý.

Moc se mi líbí i postava Matěje, která je ve skutečnosti úplně jiná, než TEN Matěj Stropnický, syn slavných lidí a politik. Matěje ve špinavých holinkách od hnoje, bojujícího s plevelem a za opravu zámku prostě nejde nemilovat.

Celá kniha ale není jen sluníčko, duha a jednorožci...
U kapitoly 25 jsem začala brečet a ještě pár dalších mi to vydrželo. Jako včera si pamatuju, jak Dan tak děsivě zhubnul a všem svým blízkým nalhával, že je to kvůli roli, že musí atd. Ale číst o tom, jak to vlastně bylo pro mě bylo obzvlášť těžké.
No a kapitola 27 Emma...
Už po Výměně manželek, ve které kluci byli, by všem mělo být jasné, že láska je prostě láska a je jedno kdo ji dává. Děti jí potřebují spoustu a všechno je lepší než ústavní výchova. S tím by se prostě mělo něco udělat...

01.11.2022 5 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Julie Tottman

(SPOILER) Jako fanoušek série knih o Harry Potterovi jsem na tuto knihu narazila náhodou a nemohla ji nepřečíst. Kniha je velmi milá a příběh pěkně utíká, jen se v některých částech autorka trochu opakuje (pokud je to pro vás čtení na jeden večer jako pro mne, je to hodně vidět). Celkově hodnotím 5 z 5.

SPOILER - OBSAH
Autorka Julie Tottman cvičí zvířata nejen pro filmy HP. Knížka je o novém Hagridově Tesákovi, neapolského mastinovi. Předchozí psí herec Hugo už musel odejít na filmový odpočinek, a tak Julie měla za úkol sehnat nového. Povedlo se jí najít v útulku týrané roční štěně stejné rasy. Autorka se především snaží do filmů obsazovat zvířecí herce, ke kterým nebyl osud tolik nakloněn a často se jedná o zvířata z útulků.
Novým Tesákem se má stát Herekules, podvyživený a nevychovaný pes. Jenže i přes obrovský váhový deficit, je pes skvělým společníkem, na lidi nezanevřel a ač to proto toto plemeno není běžné, lidi přímo miluje (hlavně děti). Díky jeho veselé povaze dostane nové jméno Monkey.
Autorka nás provede péčí o zbědovaného psa, základy výcviku, natáčením Ohnivého poháru i léčbou torze (otočení) žaludku. Během čtení se dozvíme i o tréninku dalších zvířecích hvězd které hrály Hedviku, Křivonožku, Paní Norrisou a dalšími. Také si odskočíme do Monkeyho role v dalším filmu remake Lassie.

01.11.2022 5 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

(SPOILER) Také se přidám k hodnocení 4 z 5.

První část knížky je trochu pomalejší, ale ten prostředek je boží. Od knížky jsem se nemohla odtrhnout, i když jsem věděla (vzhledem k tomu, že je to na motivy Krásky a Zvířete), jak to dopadne.
Hvězdu také strhávám za naprosto nedostačující závěr. U pohádek máme alespoň: A žili spolu šťastně, až do smrti, ale tady není ani to. Příběh prostě končí shledáním hlavních postav, bez dalšího rozhovoru nebo vysvětlení.
Také souhlasím s názorem, že Epilog je naprosto příšerný. Totálně neodpovídá stylu celé knihy a je zcela nedostatečným nahrazením chybějícího konce.

POZOR - SPOILER
Čekala bych právě rozpracování části po "pohádkovém" závěru. Trochu toho, jak postavy vymyslí, kde a jak budou žít. Co bude s hradem a knihami, proč se rozhodnou opustit les a žít ve městě, jak je psané v epilogu (což podle mého názoru zcela neodpovídá charakteru postav). Jako epilog bych si mnohem ráda přečetla příběh o Eovenovi, který on na oplátku povypráví Krásce.

24.10.2022 4 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Hodnocení píši bezprostředně po dočtení a na rty se mi dere jen něco jako: Cože? To je jako konec? Proč? Ale nemohu dát jinak než 5 z 5.

Moc se mi líbí, že čtenář může svět nestvůr poznávat spolu s hlavní hrdinkou. Koncept cestování časem je také super. Děj pěkně plyne a díky originálnímu prostředí a z něho plynoucích zvratů jsem se od knihy utrhávala jen těžko.
Nesnáším otevřené konce, ale i když v tomto případě se kniha tváří, že je to všechno, doufám, že není. Upřímně nevím, kde berou ostatní tu jistotu, že bude nějaké pokračování. Pokud bude, tak to chci naprosto jistě přečíst. Snad bych se konečně dozvěděla odpovědi na otázky, které vytvořit ten strhující závěr. Epilog v tomto případě neřeší nic, jen další otázky přidává.

17.10.2022 5 z 5

World of Warcraft: Pokrevní přísaha World of Warcraft: Pokrevní přísaha kolektiv autorů

Tak tohle si nechám líbit. 5 z 5
Krásné grafické zpracování a úžasné kresby.
Oceňuji představení jednotlivých postav na začátku, díky tomu jsou jejich chování a motivy dobře pochopitelné.
Osobně miluju WoW, ale jen do WotLK, takže tohle lore už neznám. Bylo super se vrátit do doby, kdy jsem hrála den co den a přesně tento příběh mne naprosto vtáhl. Dokonce přemýšlím, že zase začnu hrát. Až tak je to dobrý díl, četla jsem i pár dalších komiksů ze světa WoW a tento se mi zdá zatím nejlepší.

14.10.2022 5 z 5

Likvidátor Likvidátor Viktor Beznoh

Naprosto super zážitek, který má rozhodně další potenciál, 5 z 5!

Autor má svůj vlastní fantasy svět, ale překvapivě čtenáři vlastně nevadí, že ho nezná. Povídky jsou psány tak, že důležité kontextové informace čtenář vždy dostane.

Moje topovka je povídka, ze které pochází obrázek přebalu. Koncept unášení princezen draky, prolnutí sfér a následná adaptace upírů a vlkodlaků (patrně z naše světa lidí) do této fantasy mi přijde skvělá. Autor si tu také hraje se jmény tak, aby využil popkulturních narážek, což mne osobně velmi baví.

Už jen díky nářečí, kterým jeden z trpaslíků mluví, poprvé zvažuji koupi i e-knihy :)
Takže rozhodně doporučuji.

14.10.2022 5 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Jo, tak tohle mne fakt bavilo. Jelikož je toto pro mne autorova první kniha nemám s čím srovnávat, ale ani to neovlivnilo moje očekávání.
Musím uznat, že obálka je povedená, ale anotace obsahu na zadní straně mne vyloženě dostala. Právě díky ní, jsem se nemohla knihy dočkat.

Hodnotím 5 z 5.
Postavit vedle sebe Vyvržence z pekla a uprchlé vězně je super nápad. Je jasné, že ani jedni nebudou těmi kladnými hrdiny, ale přesto při čtení fandíte uprchlíkům. Nicméně jejich příběhy jsou plné krve, nevinných obětí a sem tam nějaké zvrácenosti. Nakonec některým smrt dokonce přejete. Tyto scény nejsou popisovány do takových detailů a je spíše na čtenáři, jak si dokreslí celou situaci. Přesto bych knihu doporučila až do 15 let.
Jak už zmiňuje biki, nečekejte žádný happy end. Závěrečný wau efekt se díky třetímu hráči na scéně rozhodně dostaví.

10.10.2022 5 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

(SPOILER) Super zakončení série. Dávám 5 z 5.

Všechny dějové linky byly uzavřeny, některá nepřátelství zažehnána a někteří z Genesis to opravdu dotáhli znovu na Zem.

Kniha je psaná z pohledu více postav, jak se nám členové Genesis vydávají na sólo mise nebo se prostě musí rozdělit. Tato inovace byla již v minulém díle, ale tady je to mnohem častější. Jsem ráda, že jsem mohla část příběhu číst z pohledu Morning, Antona nebo dokonce Longweje.

SPOILER = OBSAH
Naprosto mne rozsekalo, že odpočet dní do srážky měsíců a tedy zničení planety, tak brutálně nevyšel. Úplně se tím pro mne změnila dynamika knihy.
Je pravda, že jsem si celou dobu říkala, proč z lodí na Stanici (po jejím obsazení) neposlali dolů transportní lodě, nebo proč Genesis nezkusili využít lodě mariňáků na povrchu. Taky proč zrovna Longwej nemířil při tom nejdůležitěším útoku na hlavu?

Ale suma sumárum, jsem ráda jak to celé dopadlo. A také jsem ráda, že kniha dále nepokračuje na Zemi.

04.07.2022 5 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Jednička super a dvojka taky dávám znovu 5 z 5 a beru do ruky trojku.

V tomto díle se konečně více odhalují záměry Babylonu i lidu Imago. No a Genesis jsou někde mezi a musejí si vybrat. Hodně mě bavilo jak ač měla každá posádka lodi stejnou osu, dopadla úplně jinak a jak se to projevilo i v jednání členů na planetě.
Další zvraty, podrazy a situace. Některé se daly očekávat u jiných jsem byla opravdu překvapená.
Kniha přečtená za jeden den :)

28.06.2022 5 z 5