jprst jprst komentáře u knih

Temné struny Temné struny Val McDermid

Oproti prvnímu dílu docela zklamání, vleče se to pomalu, chvílemi je to spíše stojatá voda, hodně zbytečné a nikam nesměřující výplně ( že by způsob, jak naplnit požadovaný počet stran ?), celkově dost nezáživné.

16.06.2023 3 z 5

Risk Risk Dick Francis (p)

V autorově tvorbě spíše průměr, ale i tak jde o poutavý a čtivý příběh, napětí mu nechybí a rozhodně neotráví.

15.06.2023 3 z 5

Vyhlídka Vyhlídka Michael Connelly

Povedený příběh, svižný děj, dobrá zápletka, patřičné akce a překvapivé rozuzlení. to přímo láká k přečtení na jeden zátah.

Případ Zlatého Buddhy Případ Zlatého Buddhy Josef Nesvadba

Tohle za přečtení spíše nestálo, nechal jsem se nalákat jménem autora, ale bylo to dost velké zklamání. Autor předvedl jiné a výrazně lepší příběhy.

15.06.2023 2 z 5

Radikální řez Radikální řez Josef Klíma

Jedna z dobrých a čtivých českých detektivek, takových v době jejího prvního vydání až tak moc nevycházelo.

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Asi nejslabší věc, kterou jsem od Browna četl, pro mě tedy docela zklamání a dost nuda. Nicméně připouštím, že toto téma nepatří mezi mé až tak oblíbené, takže mé hodnocení je asi dost subjektivní, ale tohle dílo jsem si mohl klidně odpustit.

15.06.2023 3 z 5

Drsné pobřeží Drsné pobřeží Peter Temple

Dobrý thriller z australského prostředí, občas sice děj ztrácí spád, ale plusem je slušně vystižená atmosféra policejního vyšetřování, vyhrocené vztahy mezi domorodci a bílými přistěhovalci a lidsky vykreslené postavy s obvyklými kladnými i zápornými vlastnostmi, těžko se mezi nimi hledá vyložený "klaďas nebo záporák", prostě vydařený příběh.

Kar Kar Miloš Urban

Tahle autorova kniha mé očekávání nenaplnila, naopak pro mne byla výrazným zklamáním. Mysteriózní urbanovský příběh se poměrně brzy mění v něco poskládaného bez ladu a skladu, těžko uvěřitelné postavy a jejich chování doplněné často nesmyslnými dialogy jen celkový pocit umocňují. A napětí...? Také nic moc.

07.06.2023 2 z 5

Totem Totem David Morrell

Děj se v ospalém, zastrčeném americkém městečku rozjíždí tak nějak pozvolna, ale napětí se stupňuje, příběh nabírá spád a pak ale přijde závěr, který autor dost "ošidil", a to ke škodě celého příběhu. Nicméně i tak je to slušné počtení.

25.05.2023 4 z 5

Prokletí rodu Dainů / Skleněný klíč Prokletí rodu Dainů / Skleněný klíč Samuel Dashiell Hammett

Přímočaré vyprávění bez zbytečných odboček, charakteristiky postav jsou strohé a věcné, to ale oběma příběhům jen prospívá a nezdržuje děj, prostě slušné oddechové čtení.

24.05.2023 5 z 5

Město děsu Město děsu Samuel Dashiell Hammett

Čtivé povídky z prostředí zločinu plné děje a napětí, ale jak již to bývá u povídkových knih, je úroveň jednotlivých povídek dosti kolísavá. Ale je to Hammett, jehož tvorbu mám rád natolik, že mi asi chybí dostatečně kritický pohled, takže za mne plný počet hvězd.

24.05.2023 5 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Slušné čtení, které bych asi ohodnotil jako knihu, u které člověk nelituje času na její četbu, ale vracet se k ní už vracet nebude. A jen tak mimochodem ten konec... , to se příliš nepovedlo.

20.05.2023 4 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Trapný pokus, který má jediný účel pobavit, ale ani to se autorovi moc nepovedlo. Je až s podivem, že z toho filmaři dokázali alespoň trochu stravitelný film, i když to také není žádná sláva.

20.05.2023 1 z 5

Hrob tetovaného Hrob tetovaného Val McDermid

Začátek poněkud rozpačitý až snad nudný, ale zhruba ve třetině se to rozjede k vydařenému závěru vylepšenému šikovně zabudovanou historickou fikcí.

16.05.2023 5 z 5

Anglický špión Anglický špión Daniel Silva

Pokračování špionážní série s Allonem a nezbytným Kellerem je opět povedené, dobrá zápletka, poutavý a napínavý děj, stupňující se tempo, prostě vše, co má špionážní román mít. No a v tomto příběhu jsem to v dostatečné míře našel a užil.

15.05.2023 4 z 5

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Autorka příběhem zasazeným do starého Egypta jen potvrzuje, že povahy lidí, motivy jejich jednání a mezilidské vztahy jsou dlouhodobě takřka neměnné. Čtivý příběh, autorka opět dokázala udržet svůj spisovatelský standard.

14.05.2023 5 z 5

Zmizení princezny Zmizení princezny Jaroslav Velinský

Opět více než dobrá detektivka od tohoto autora, výborně vykreslená atmosféra Prahy v padesátých letech, osobité dialogy v hovorové češtině a s patřičnou dávkou lidového humoru. Jedna z knih, která splňuje to, co od ní lze očekávat a rozhodně nezklame.

11.05.2023 4 z 5

Červená lucerna Červená lucerna Graham Masterton

Třetí díl s komisařkou Maguirovou obsahuje opět pořádnou dávku brutalita, ale samozřejmě i napětí, což je dobré a přispívá to čtivosti. Naopak ke škodě je skutečnost, že hlavní hrdinka se nijak nevyvíjí, neposouvá a pro čtenáře je dosti obtížné vytvořit si k ní jakýkoliv vztah.

11.05.2023 4 z 5

Syn celerového krále Syn celerového krále Ota Pavel

Parádních 16 povídek ze sportovního prostředí, ve kterých autor předvedl, že tento žánr prostě ovládá, jeho schopnost vžít se a popsat příběhy sportovců, které nekončily vždy úspěchem, byla prostě mimořádná. Problém u povídkových knih bývá často v rozlišné úrovni povídek (horší x lepší), v tomto výběru povídek to nehrozí, tady jsou jen ty výborné (např. Sedm deka zlata, Poslední zápas Františka Kloze, Salto nazad) a ty další = hodně dobré.

11.05.2023 5 z 5

Škola robinsonů Škola robinsonů Jules Verne

Asi nejslabší příběh, který jsem od Vernea četl, i když si vzpomínám, že v dětství se mi docela líbil. Ale po přečtení ve svém dosti pokročilém věku se už žádné nadšení nedostavilo a jsem docela rád, že jsem tohle nepodstrkoval vnoučatům, tudy cesta k Verneovým knihám určitě nevede.

11.05.2023 2 z 5