jprst jprst komentáře u knih

Tam za vodou Tam za vodou Vladimír Páral

Řemeslně dobře napsaný příběh v páralovském stylu, ale jinak bych ho zařadil někam do přízemí autorovy tvorby. Zatím co k většině jeho knih jsem se občas vrátil a vracím, tak tahle to rozhodně nebude.

20.11.2011 2 z 5

Romeo & Julie 2300 Romeo & Julie 2300 Vladimír Páral

Kniha podle mého názoru nepatří mezi ty nejlepší z autorovy tvorby, ale Páral prostě umí a své příznivce nezklame. Kniha se sice tváří jako sci-fi z budoucnosti, ale problémy, které řeší, až tak vzdálené nejsou.

20.11.2011 4 z 5

Radost až do rána Radost až do rána Vladimír Páral

Příběh o nespokojených jedincích, pro které jsou životní stereotypy lidí z jejich okolí nudné a pohrdají jimi. Sami si ale vytvářejí okamžitě své vlastní, které zase až tak moc odlišné nejsou.
Podle knihy byl natočen film,kde roli Kazana hrál Josef Somr a svým hereckým výkonem film podržel, jinak by byl film na rozdíl od knihy slušný propadák.

20.11.2011 4 z 5

Pokušení A-ZZ Pokušení A-ZZ Vladimír Páral

Na většinu lidských vlastností nemá žádný vliv technický pokrok, pocit blahobytu a pohody je navíc dost subjektivní pocit. Autor prostě opět ukázal, že má naše povahové rysy dobře přečtené, a i když jde o sci-fi, nic lidského nebude v budoucnosti lidem cizí.

Muka obraznosti Muka obraznosti Vladimír Páral

Když jsem četl tuto Páralovu knihu, měl jsem pocit, že jsme s jejím hrdinou dělali ve stejné fabrice. Podobné iluze, podobné problémy, je prostě vidět, že tohle autorovi nikdo nevyprávěl, ale že to autor skutečně zažil a navíc to dokázal poutavě literárně zpracovat.

Mladý muž & bílá velryba Mladý muž & bílá velryba Vladimír Páral

Knihu jsem poprvé přečetl někdy kolem roku 1974, tehdy byly veškeré mé sympatie na straně Břeti. Dnes nevím, jestli úvahy a postoj Viktora Pance nemají také něco do sebe. Bude to asi tím, že věkem se hodnoty mění, takže si čtenáři vyber. A tohle Páral umí naservírovat.

19.11.2011 5 z 5

Kniha rozkoší, smíchu a radosti Kniha rozkoší, smíchu a radosti Vladimír Páral

Touto knihou jako by autor dělal inventuru i svého života a současně končil s kvalitnější částí své tvorby. Jeho následující knihy Playgirls I a II (1994) a Tam za vodou (1995) to jenom potvrzují.

Soukromá vichřice Soukromá vichřice Vladimír Páral

Hrdinové této Páralovy knihy mi připadají nějací známí, že bych se s nimi už setkal? A jestliže to nebyli oni, tak to byli další jim podobní a některého z nich jsem možná viděl i v zrcadle.

19.11.2011 5 z 5

Příběhy tisíce a jedné noci Příběhy tisíce a jedné noci Eduard Petiška

Kniha není pouhým překladem starých arabských příběhů. Autor z nich po svém vybral a znovu zpracoval ty podle jeho názozu nejpoutavější. Ale svět arabských tržišť, nepochopitelná kouzla a divy se z těchto příběhů nevytratily.

Podivný rok v městě T. Podivný rok v městě T. Jiří Hanibal

Obsah knihy je poplatný době jejího vzniku. Období, které zachycuje, bylo daleko složitější a jeho hodnocení v této knize autor přizpůsobil tomu, co se žádalo.

18.11.2011 3 z 5

Když pláče les Když pláče les Jiří Hanibal

Pokud bych tuto knihu Jiřího Hanibala četl jako první od tohoto autora, tak bych se dalším jeho knihám asi vyhnul.

18.11.2011 1 z 5

Život s chutí cyankáli Život s chutí cyankáli Jiří Hanibal

Docela nepříjemný román, některé postavy se mi zdály docela známé, určitě jsem se s podobnými setkal. Ale hodnotit je nechci, to musí každý z nich udělat sám, a to byl i autorův záměr.

Velmož tří králů Velmož tří králů Jiří Hanibal

Jindřicha z Lipé "propralo" ve svých dílech více autorů, v základních faktech se moc od sebe neliší. Ale Jiří Hanibal dokázal tato fakta obložit i dějem (často i vymyšleným), ale tím dodal své knize spád a čtivost. A navíc tím mě "šťouru" donutil, abych se mrknul i někde jinde, co všechno vlastně je historická pravda.

Úděl královský Úděl královský Jiří Hanibal

Široký záběr do úseku českých dějin, o řadě postav jsem nikdy nečetl ani neslyšel a je zcela zřejmé, že si je autor vymyslel. Ovšem bez nich by kniha nebyla tak čtivá, takže bych ji asi odložil a o době Václava II. bych věděl jen ty odstavce z učebnice dějepisu. A to už se nepamatuji, jestli byly dva nebo tři, auztorova kniha mi řekla daleko víc.

18.11.2011 4 z 5

Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Jiří Hanibal

Opět román, který ukazuje kudy tudy vede cesta do historie, aniž byste při ní potkali otravného a suchopárného dějepisáře. Ne všechno v románu je historická pravda, ale to mi tolik nevadilo, na co by pak byly učebnice dějepisu. A je fakt, že díky tomuto románu vím o Zikmundovi podstatně více než ze školy.

Střepy z královské číše Střepy z královské číše Jiří Hanibal

Poutavě napsaný historický román především pro ty, pro které cesta do historie je přes suchopárný dějepis obtížná nebo dokonce neprůchodná.

18.11.2011 5 z 5

S pečetí viny S pečetí viny Jiří Hanibal

Pro nás, starší generaci, je téma soužití Čechů a Němců v českém pohraničí v době před II. světovou válkou, v jejím průběhu a těsně po ní stále citlivým tématem. Tu dobu jsem sice nezažil, ale znám ji z vyprávění rodičů a prarodičů, které se dost liší od oficiálního hodnocení v době mého dětství a dospívání, ale i v současné době. Ale co je důležité, hodně se to vyprávění mých příbuzných podobá obsahu Hanibalova románu a dokonce jsem při jeho čtení pocit, že některé postavy z tohoto románu mí příbuzní snad i znali. Ale ani po přečtení této knihy bych si netroufl být soudcem této doby a to byl asi i autorův záměr.

18.11.2011 5 z 5

Poskvrněné početí Poskvrněné početí Ota Filip

Autorovi rozhodně nejde o to, aby si dělal legraci z neúspěšných. To použil pouze jako prostředek k tomu, aby s hořkým humorem ukázal, jaká byla doba normalizace.

18.11.2011 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Petr Novotný

Knihu jsem dočetl silou vůle především proto, že se snažím přečíst vždy více knížek od jednoho autora,abych si na jeho knihy vytvořil svůj názor. Téma využití hypnózy bylo zpracováno v jiných dílech daleko poutavěji, zatímco tato kniha ztrácí chvílemi spád a je až nudná.

16.11.2011 2 z 5

Pinč baskervillský Pinč baskervillský Jana Moravcová

Napínavý příběh, šikovně vymyšlená záhady a překvapivé rozuzlení. Autorka prostě tohle umí.

16.11.2011 4 z 5