JosefKomensky JosefKomensky komentáře u knih

Tělo jako důkaz Tělo jako důkaz Harrison Arnston

Docela dobre napsanyy typickyy Perry Mason se setkaavaa se zaakladniim instinktem ;-)

15.04.2019 2 z 5

Henry & June Henry & June Anaïs Nin

Tahle kniizka byl ucineny boj. Trochu jinak jaa neriikaam ze je spatnaa to ne ale. Mel sem o nii, respective o tom co by vnii tak mohlo byyt napsano uuplne jinou predstavu, nez to co sem nakonec precetl. Velice se mi liibii knihy Henryho Millera a nikdy nezapomenu jeho popis Pariize v kinze sexus. Maam raad i Anais Ninn paar erotickych poviidek sem od nii uz taky cetl. Ale tohle bylo neco uuplne jineeho; Predne sem cekal ze se v knize bude trochu viic mluvit o dobe tricaatych let. V tee dobe se toho jak v Evrope, tak ve svete strasne moc delo, Jenomze o tom co se deje jak v Evrope, tak ve svete se tu vuubec nemluvii/ nepiise. O cem se tu piise v podstate o nicem. Jednaa se o nekonecnyy proud vnitrniiho sebenimraanii spisovatelky, oscilujiicii jako Jo- Jo mezi pocity totaalnii extaaze pravidelne se striidajiiciimi s pocity totaalnii deprese. Cokoliv erotickeeho, cokoliv revolucniiho cokoliv zajiimaveeho a me dost casto pripadalo, ze se v tee knize nic zajiimaveeho nedeje. Celaa knizka mi pripomiinaa piisnicku ve kteree se neustaale spiivaa " Parole, parole, parole, parole, parole , parole, Keci, keci, keci, keci, Rozhovory v putykaach v barech, v tanciirnaach, v bordelech, pri sexu, po sexu , mezi soulozemy. analyza spisovatelcina vztahu k jejimu manzelovy Nemeckemu bankeri Hugovy clovek se ale za cely roman o Hugovy poradne nic nedozvy, jenom to ze je bankeer, za co jiim spisovatelka chvylemi pohrdaa, a ze Hugo kazdou chvilku kamsi odjiizdii, coz se samozrejme velice sikne kdyz je clovek nymfomanka s bipolarni poruchou a seznamem neurooz dlouhyym jak objednaavka pro Jeziiska ale o tom se pozdeji taky dozviime. Dale se resii v knize respective jejiich deniikovyych zapisciich jejii mnoho vztahovy nekolika uuhelniik a to do posledniiho detail. Doslova a do piismene kazdyy prd!

Co se z knihy odvaaznyy a velice vytrvalyy ctenaar - to znamena ten ctenaar co neusne dozvii?? Ze Anais Nin je nymfomanka - ze je to dobrodruzka co se jeiho sexualniho zivota tyce. Ze je to nemocna zena, kteree jeden jediny muz rozhodne nestacii, ze prachy nejsou vsechno viz Hugo. Ze kazda spravna pychopatka - tedy spisovatelka by mela miit sveeho psychoanalitika a ze nejlespii psychoterapie je sexuaalnii.

Ze Anais tak nejak nevii jestli je ci nenii naahodou podobojii a ze na jednu stranu by se moc raada vyspala s June a na druhou stranu jii vniimaa jakozto svojii sokynii v laasce k Henrymu.

Kniha koncii v tom nejzajiimavejsiim momenta a to je ve chviili kdy June opet priplula do Pariize - takze to uuplne nejduulezitejsii jestli si to ty dve spolu nakonec rozdaly, ci nerozdaly se clovek nakonec ani nedovii. Neustaale sem pri ctenii teeto knihy, v momente kdy sem zrovna nepadal do driimoty myslel na Almoldovarovy zeny na pokraji nervoveeho zhroucenii jaa sem mu byl pri ctenii teeto intimnii zpovedi taky bliizko.

Rozhaaranee zaciinajiicii bisexuaalnii spisovatelky si muuzou pridat jednu az dve hvezdicky naviic

Ze Henry je Rvaac, alkoholik, naasilniik barovy povalec a vymetac bordeluu pokud zrovna nevymetaa komurku Anaiis.

09.04.2019 2 z 5

Prelet nad kukučím hniezdom Prelet nad kukučím hniezdom Ken Kesey

Uzasna kniha , kteraa se daa vyklaadat mnoha zpuusoby:

Kritika tamniich Pychiatrickyych praktik
Oslava boje jednince proti spolecnosti
Psychadelicky uulet

cela kniha az na vyjimku jedne kapitoly se odehravaa celaa v jakeemsi blyyze neurciteen psychiatrickeem sanatoriu kdesi na americkeem Jihu.

Kniha je naadhernaa pipisnaa a charaktery vetsiny zuucastnenych jsou v nii velice dobre rozepsaany.

Jedinee co se mi v nii nepodarilo najiit byl moment ve kterem nacelniik Smetaak zesiilel a skonicl v onee neslavnee psychiatrickee leecebne .

24.03.2019 5 z 5

Měsíční duha Měsíční duha Sergej Ivanovič Pavlov

Me se ta kniizka moc liibila. Jenom skoda, ze neviim jestli dostycnyy napsal viicero kniizek, nebo ne. Je to knizka plna napadu a styl mi hodne pripomyna typickou Heroickou Sci - fi typu Kyra Buliceva nebo bratru strugatskych - akorat tam nenachaziim zaadnee zmiinky o vesmiirnyych piratech ale jinak, kdybych cetl dalsii diil Alenky z pohledu, napriklad jejiho tatky.

Je to tam samy Technik, kosicky biolog, zakladan na Marsu, tovarna na Titanu nase galaxie je vicemene dobita prozkoumana a zkolonizovana lidstem, ale lidsto je zaroven nustale prekvapovano a zastavovanu nejruznejsimi jevy a ukazy ...nemilymi prekvapeniimi kdy jak technika, tak i sebelepsi vicvik cloveka nestaci na zaludnosti vesmiru - v tohle smeru mi kniha zase hodne pripominala Mlhovinu Andromedy - jednu z mych uuplne prvniich sci - fi, kterou sem kdy cetl.

Lide se sanzi branit se tim, ze vsechny ty zasazenee a nejakymsi zpusobem zmutovane a tiim I verejne nebezpecne zaviraji do specialne pro tento uucel vivinutych center, ktera nesou nazev zony odlouceni.

Nad bezpocnosti planet a vesmiru samotneho dohlizi posleze celoplanetaarnii organizace RVSH.

Stezejni Myslenka knihy - jsou dve zni zhruba takto: Ve vesmiru, se skryvaji syyly / Jevy pred kterymi cloveka neochrani ani sebelepsi vycvik, ani sebelepsii vyycvik. Myslenka ciislo dve - Nelze vsechny jenom zavriit do zoon odloucenii protoze pak by se zeme mohla po sleeze staat jedinou velkou zoonou odloucenii.

kniizka se mi moc liibila skryyvala v sobe spoustu naapaduu a fantasie.

23.03.2019 4 z 5

N... jako nástraha N... jako nástraha Sue Grafton

Tenhle diil byl mnohem lepsii nez ten predchozii - M - jako macinace. Nevedel sem skoro do poslednich 10 stran kdo je tim hlavnim vinikem. Stejne tak jako zapletka byla mnohem lepsi - vysetrovani mozna nasilneho umrti sluzbu konajiciho policisty a ztratu zasantroceni jeho notysku. Nejistota, osamelost a sexualne motivovany zlocin jsou hlavnimi tematy tohohle dilu.

Moc se mi libilo to zaverecne rozuzleni celeho pribehu. Inu obcas se muze staat, ze clovek dostane mnohem vic nez to co si vlastne zaplatil.

21.03.2019 3 z 5

Polka pro astrální ženu Polka pro astrální ženu Jaroslav Boček

viiborne napsanee

09.03.2019 3 z 5

Výprava do pekel Výprava do pekel S. Jaroslavcev

Cetl sem to a moc se mi to libilo - bylo to v dobaach, kdy mi slovo space opera pranic neriikalo ale tohle mi spiispripomynalo kosmicky ostrov pokladu. Podobne rekvizity (planet vesmirnych piratu ) sem pozdeji nasel rovnez v Bulycevove Alence

09.03.2019 4 z 5

Vesmír je báječné místo pro život Vesmír je báječné místo pro život Jaroslav Veis

pohodove cteni na dlouhe zimni vecery

09.03.2019 3 z 5

Gang smrtících snů Gang smrtících snů Jan Cimický

Ta francouzkaa caast je zajiimavaa - ta ceskoslovenskaa je prastenaa a pritazenaa za vlasy.. klasika

05.03.2019 1 z 5

Madagaskar - krutý čaroděj Madagaskar - krutý čaroděj Arkady Adam Fiedler

Byla to na svuji dobu uzasnym spusobem napsana faktograficka knizka. Ackoliv se jednalo o fakta bylo to popsano takovym stylem, ze se ta kniha cetla doslova jednim dechem jako napriklad ostrov pokladu, ci pomsta cerneho korzara od Salgariho. Voo - Doo kouzelnici, pirati, lidojedi a podeji nejruznejsi kralove a diktatori …. proste pohadka.

05.03.2019 3 z 5

M... jako msta M... jako msta Sue Grafton

Zacaatek byl dobry - hlavne se mi liibil jak se Guy zmenil diiky ciirkvi a Bohu , pak se ale dej presume do takoveho A. CH. modu. Prastary zfalsovany rukopis - roky na svoji sanci vyckavajici sluzebna ….. deset malych cernouskuu hadr.

03.03.2019 2 z 5

Dieťa 44 Dieťa 44 Tom Rob Smith

" Proc tu si pta se jeden vezen druhyho ale chtel sem udat soused za spionaz a rikam si do zitrka je casu dost jenomze on si ten previt privstal a udal me driv nez ja jeho." stary proti komunisticky vtip.

" Ale to je hrozny kdyz svami budu spolupracovat pride tajna sluzba a sebere moji zenu a tchyni a zastreli je ……. ale to by v podstate nebylo vubec hrozny … ano to je vyborny … Ano udelam to " fil is a mad mad world.

Presne na tyhle dva vtiky sem myslel, kdyz sem cetl knizku dite 44. Jenomze to co sem cetl nebyl vtip nybrz syrova realita vsedniho zivota stalinistickeho Ruska. Teror - vlastni zivot, ktery byl stejne jako zivot obecne podrizen potrebam statu. Nejdrsnejsi scena byla ta, kde se Leo domlouva se svymi rodici jestli udat svoji manzelku jakozto spionku a nepritele statu ci ne a kdy Leovy rodice argumentuji s tim,ze 100% udat, ze tim si pomuze a zachrani nejenom sebe ale zaroven je tri zivoty prevazuji jeden. Pritom Leo si je jasne vedom toho, ze udani znamena okamzitou smrt zastrelenim nebo pomalou roky trvajici smrt v nejakem ggulagu. A potom jeste slyest ze jeho manzelka ten jejich rozhovor slysela…….

Knizka se mi velice libyla byla strhujicim zpusobem napsana - cetl sem ji pomalu v kuse ale je nutne - nebo bylo by rozumne pred tim nez ji clovek precte si precist treba souostrovy Gulag od Solzenicina -spousta veci clovek pak vidi preci jenom jinak….

25.02.2019 4 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Uzasne napsana napinava kniha. Dej mi ze zacatku pripadal hodne jako ten fil 48 hodin pote, ktery se take odehrava ve Velke Britanii. Uzasne vypsane charaktery, z nichz az na vyjimku Melanie neni ani jeden z nich nevinny. Precetl sem tu knihu behem par dni a nemohl sem se od ni odtrhnout. Je tam spousta narazek na strare recke myty a baje a v posledni chvili se stava Melanie doslova a do pismene onou bajnou Pandorou . Jedine co mi tam tak trosku nesedelo a pripadalo mi jako takovy ten Deux ex Machna bylo nahle objeveni Rosie - kdese vzal tu se v zal stoji kdesi u prostred Londyna 20 let !!! obrovsky tyrak narvany az k prasknuti zbranemi, aparaturou a vsim moznym ktery nikdy nikdo nebyl schopny najit ani se do nej dostat Jinak znovu kniha je uzasna a snad bude jednou I pokracovani.

21.02.2019 4 z 5

Generálova dcera Generálova dcera Nelson DeMille

Skvela detektivka z amrmadniho prostredi . Jenom se mi nelibil hlavni hrdina - budto to mohlo byt prekladem, nebo to bylo spisovatelem samotnym, ale hlavni hrdina byl totalni salamar, ktery byl uzasne dokonale az protivnym zpusobem nad veci.

Jinak cela ta detektivni zapletka mi hodne pripomyna misty az reckou tragedii s prvkem elektrina komplexu na ruby ale vymysleno a napsano to bylo uzasne. Plan Ann Cambel byl dabelsky dokonaly ale jak kazdy vidi i kapitan psychology / psychiatr se muze obcas utnout.

navic je tam pikatnost ve faktu ze sam hlavni hrdina porucik ?? Brenner Fort Braggs velice dobre zna. Bylo to misto jeho prvniho vicviku a zaroven misto kde pomahal prehazovat z vojenskych letadel pytle plne tel padlych spolubojovniku cekajioc na svoje dalsi zarazeni.

Velkym motive knihy je smrt - smrt v boji na rozdil smrti v dusledku vrazdy, nebo napriklad nestastne nehody / nahody. Protoze za tu druhou nedostava vojak onen uzasny vojensky funus a svych dvacet jedna vystrelu pred tim, nez je jeho telo ulozeno do zeme.

Milovnici knih Toma Clancyho - mam na mysli spise ty faktograficke, jako je napriklad tankova jednotka, nebo filmuu Olivera Stona is muzou s klidnym svedomim pridat I o hvezdicku na vic.

17.02.2019 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Uuzasne hlubokaa kniha! Tohle je maa prvnii kiha od Japonskeho spisovatele H. Murakami a uz ted vim ze 1. se knii urcite zase jednou vraatiim. 2. Ze jakmile budu miit to stestii a naraziim na dalsiiho Murakamiho tak si ho pak s radsoti precut.

Japonsko. 70 leta love power stejene tak jako milostny trojuhelnik hlavniho hrdiny Watanabeho az do konce romanu oscilujiciho mezi jeho laskou / oddanostii k poskozene Naoko, ukryte po trictvrtinu romanu v jakemsi komunnim sanatoriu a inteligentni , taky krasne ale navic mnohem praktictejsi a vasnivejsi a primocarejsi Midori.
Lidem neznajicim Japonske realie a trochu I japonskou politiku muze tahle kniha pripadat dost slozita - me ale pripadala nadherna a typicky japonsky poeticka. Nechybely zadne atributy spravne japonske tragedie jakymi sou sebevrazdy - odlouceni - umrti rodicu atd. Navic Spisovatel v kazde kapitole jenom tak mezi radky popadne nejakou knihu evropskeho autora kterou si hlavni hrdina Watanabe zrovna koupi, pujci, ci ji zrovna docetl.
Kazdopadne nejsimpatictejsi postavou knihy mi nebyl ani tolik hlavni hrdina, ktery mi dost pripada se jenom tak placa od niceho k nicemu nybrz Midori. Druha cena se stala prvni cenou. Midori je uzasna zena se srdcem na jazyku a navic pekne kinky. Verim tomu, ze se s ni Watanabe nebude nudit.
Mnozi lide si stezuji na prilisne mnozty az pornografickych scen, jenomze zapomynaji, ze to je prave to co onu knihu cini jedinecnou - Japonske knihy se takhle v Japonsku nepsaly. Ve spravnem japonskem romanu by Watanabe nasedoval Naoko do psychiatricke lecebny, kde by se ji totalne zhnusil a posleze by na konci knihy, jakozto spravny japonsky hrdina - jakozto onen korporatni samuraj ktery sklamal spachal sam sebevrazdu pokud mozno samurajskym mecem by si rozparal bricho a Reiko by mu setla hlavu druhym mecem - a pak i ona by se pripravila o zivot. To ze Watanabe se rozhodl o zivot s Midori a ze si dokazal precijenom odseknout ten kamen na noze v postave Naoko - to je jeden z mnoha momentu, tktery cini tento roman jedinecnym.

06.02.2019 4 z 5

Platanová alej Platanová alej John Grisham

Uuzasnaa kniha - trosku to ze zacaatku pripomyna knihu dedic: Jsou tu velke prachy zdanlive blaznivy - zoufaly cin a rodina, jejiz clenovee se nemohou vzajemne ani citit. Ale tim vsechna ta podbnost konci, je tu totiz obrovsky rasovy podtekst stovku let stare rodine tajmestvy - Ve chvili, kdy porota vyslechne vypoved bratra zemreleho zdanlive blazniveho podnikatele Seth Hubbarda Ancila vsechny kousky skladacky zapadnou na svoje misto a ctenar je sokovan az dabelskym planem jak odcinit prastarou krivdu.

ted trochu k mechanice knihy. Setkavame se v ni se starym znamym Jake Brigancem advokatem znamym z knihy Cas Zemrit a v podstate je cely pribeh takovym neprimim pokracovanim jeho zivota nekolik let po jeho soudni vyhre v kontraverznim pripadu cerneho otce jenz se v zoufalstvi nad osudem sve skupinou bylych vidlaku hromadne znasilnenee dceri rozhodne vzit spravedlnost do svych rukou.

John Grisham nas krmi ve sve knize neuveritelnim mnozstvim velice detailnych informaci tykajich se sveho milovaneho mestecka Clayton v jiznii Mississpi a jejich obyvatel.

Jake vyhral svoji soudni pri ale v podstate se v jeho pripade jedna o Pyrovo vytezstvi, protoze si timto nadelal vic nepratel jak pratel - takze je vicemene zoufaly a pohybuje se od niceho k nicemu cekajici / doufajici, ze se mu jednoho dne povede dostat kdesi nejakou poradnou obhajobu obhajobu s velkym O - a ta mu prichazi sama do kancelare ve forme dopisu s vlastnorucne napsanou posledni vuli. stareho pavouka samotarskeho podnikatele a milionare Seth Hubbarda.

John Grisham je mistr vypravec a ctenar je pri cteni knih jak na tobogane hned je na hore a pak zase dole - prudky sesup vystrida dlouhy loping a pak nasleduje sroubovnice, po ktere se vam roztoci hlava a v zapeti je clovek dole.

Docteni knihy bylo jako vystrizliveni z kocoviny - Clovek si pak uz jenom rika Kde je dalsi dil ?

Jinak se mi velice libila postava Portii - nevym jak to psat prtoze si v originale jmenuje Portia a spatne se to jmeno sklonuje. Modlim, se aby se k ni spisovatel jednoho dne vratil a dal ji vlastni pribeh. uz jenom v prubehu te knihy bylo jasne ze si za svuj zivot toho prosla spoustu a je to sikovna a na vsechno pripravena postava - tak snad uz brzy. Treba by se Portia jednoho dne mohla stat tim, cim se Tomu Clancymu stal Jack Ryan ;-)

27.01.2019 4 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Uzasnaa kniha skvele vysvetlujici postavu genialniho vynalezce a vesumela Leonarda da Vinci a doby v niz zil. Ctenar pak taky pochopi,ze za jeho obrazy - napriklad dama s hranostajem se skryva mnohem vic, nez je na prvni pohled patron - povinna cetba pro vsechny fandy Dana Browna

22.01.2019 5 z 5

Příběh O / Návrat do Roissy Příběh O / Návrat do Roissy Pauline Réage (p)

Byla to jedna z prvnych knizek kterous sem kdy cetl zabyvajicimi se praktikami SM nikdy na ni nezapomenu.

19.01.2019

Křižáci Křižáci Henryk Sienkiewicz

Uuzasnaa kniha dobre vystihujici obraz tehdejsiho sveta. Rad nemeckych rytiru krize z nej vychazi jakozto smecka tech nejpodlejsich kreatur - odpornych vsehoschopnych demonu ziznicich po moci, bohatstvy a uspokojeni svych chticu. a to napsal clovek, ktery zemrel kdesi nekolik let pred pocatkem druhe svetove valky…. Ze by cosi tusil ???

18.01.2019 5 z 5

Grayova hora Grayova hora John Grisham

Tak a mame tu dalsi zenskou hrdinku. Tentokraat je to peclivka Samantha. Samanthu prave vyrazili z dobre placeneho mista v pravnicke firme v Manhattenu. V dusledku financni krize si musi hledat na rok misto neplacene stazistky dobrocinne organizace za prislib eventualni moznosti zpetneho prijeti " az se vse trochu usadi "

Dostane misto v ex offo pravnicke kancelari pro prvni pomoc v pravnich nensnazich v hornickem mestecku Brady. Typicky scenar mestska holka se dostane do horni dolni - uspechannost mesta proti klidu podhuri. Nesmyslnost Samantina povolani a vicemene jeji cele dosavadni existence, odvyjejici se ciste jenom od nevidi do nevidim pobytu v kancelarskych prostorech firemniho ( motiv ktery se objevuje ve vicero Grishemovych knih ) komplexu proti zivotni dulezitosti poskytovani zakladni pravni pomoci lidem, ktery nic nemaji a jsou az doslova stredovekym zpusobem vykoristovani dulnimi koncerny.

A ted k tomu nazvu knihy ???
Ktery prekladat vymyslel tenhle prekladatelsky nesmysli ??? Grey mountain jakozto seda hora - Jakozto sleepy hollow je ospalaa diira ( to by byl v podstate dokonale vystihujici nazev knihy ale uz si ho davno kdosi jiny vzal a vysi na nem pravdepodobne I registracni znamka ;-) )

Seda hora - jako je sedy vsechno okolo - mesto , okoli lide se kteryma se Samantha setkava - stejne tak jako je sedy vsudepritomny prach drceny tezkymi koly tezkych nakladaku uhelnich spolecnosti.

Kniha mi misty pripomynala I Verneovku ocelove mesto - hlavne co se popisu dulni techniky a ruznych tezaskych Technik tyce.

Samantha je z pocaku takova nemastna neslana postava a chvilema se chovaa az moc jako Mirek Dusin v suknich. Knizka je ale napsana velice ctvive hlavne co se popisu nejruznejsich lidskych osudu tyce znovu prolynaji se tu mnoha temata, ktera uz mohl pozornejsi ctenar Grishamovych knih znat I z jinych knih a vsak v tomhle pripade je uvedeno I nove tema a to je totalni devastace prirody tezarskymi spolecnostmy.

Druhe tema, ktere meni ton az doposud psanych Grishamovych knih je role FBI - tedy v podstate statne vykone moci, zneuzite nekym mocnym - blyze neidentifikovatelnym ruskym miliardarem a jeho skupinou k zastrasovani, sledovani a mareni advokatni cinnosti v pripade vysetrovani korupce tezarske spolecnosti.

Verim ze ceske ctenare hlavne ty ktery treba cirou nahodou ziji na kladne kniha nijak zvlastne neprekvapi - ale ty ostatni ji budou urcite poteseni. Milovnici Grishama si prpoctou hvezdicku na vic :-)

17.12.2018 3 z 5