Johncze Johncze komentáře u knih

Prozrazení Prozrazení Sam Hayes

Vcelku pomalé vyprávění a posun v příběhu po větší část knihy, může leckoho odradit, ale proti tomu stojí netradičně pojatá struktura vyprávění a velmi slušné budování atmosféry. Líbilo se mi, jak jsou například násilné činy popisovány jiným způsobem (vůbec ne explicitně) ve srovnání s mužskými spisovateli. Závěr je pak hodně přepálený a oproti zbytku svižný a akční, nicméně si to pak jako celek doslova říká o filmové zpracování. Po skandinávských thrillerech příjemná změna.

03.08.2015 4 z 5

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Mák Mrakoplaš opět zasahuje. Dvoukvítek, zavazadla, barbaři, mágové a spousta dalších starých známých, co víc si přát? Zatím jeden z nejlepších dílů :)

18.07.2015 5 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Martin mě ani zde nezklamal. Pokud čekáte na další díl série Píseň ledu a ohně, tak zde rozhodně chybu neuděláte, je totiž psaná stejně poutavě a ještě se dozvíte zase další věci o Západozemí. Hlavní postavy jsou hodně sympatické a celkově je kniha o stupínek méně temnější než zmiňovaná série, z počátku téměř až pohádkové.

23.06.2015 5 z 5

Box 21 Box 21 Anders Roslund

Jedna ze slabších knížek a to hlavně obsahově, něco se děje, to ano, ale nemá to takový náboj jako třeba kousky od Keplera. Tohle si přímo říká o filmové zpracování, drama. Takhle na papíře mě to ale příliš nedostalo.

20.02.2015 3 z 5

Co nesmíte vědět! Co nesmíte vědět! Michael Morris

První polovina naprosto super témata, druhá už tak zajímavá nebyla a ani to celé nedočetl, ale každopádně je to zase jiný pohled na věc.

30.01.2015 4 z 5

Mlýny osudu Mlýny osudu Johan Theorin

Shodou náhod jsem tento díl četl jako první, ale naštěstí na sebe jednotlivé díly tak těsně nenavazují, aspoň mi nepřišlo, že bych přišel o nějaké souvislosti. Autor dokáže moc pěkně popisovat krajinu a okolí ostrova, zároveň je to v rozumné míře, čili vás dokáže přenést na místo, ale nenudí. V tom je podobné autorům jako Peter May. Příběh je zajímavý i díky svým výletům do historie a stylem vyprávění, kdy se začíná s několika zdánlivě nesouvisejícími příběhy, které pak do sebe zapadnou. Velkou výtku však mám k postavě Gerlofa, jakéhosi geniálního amatérského detektiva v důchodu. Jeho schopnosti si odvodit věci nebo dojít ke vždy správným závěrům téměř z ničeho, je místy až k smíchu a kazí tak jinak velice povedenou tvorbu. Nicméně ve výsledku se i přesto dá kniha užít a ponořit se do ní. Následuje první díl.

11.01.2021 4 z 5

Cestopisy I. Cestopisy I. Karel Čapek

Italskou část jsem dal zhruba do poloviny, kdy jsem byl totálně vyčerpán všemi těmi architektonickým popisky a výjevy, které se už od začátku slévali dohromady. Anglie je popsané pěkně a rozhodně čtivěji a platí i dnes, irská část pobavila. Španělsko jsem nakonec jenom prolistoval, protože jsem na další Čapkův sloh už neměl energii, tenhle typ jeho opravdu tvorby pro mě, bohužel.

28.04.2020 3 z 5

Bobky, šišky a jiná hovínka: kniha o tom, o čem se většinou nemluví Bobky, šišky a jiná hovínka: kniha o tom, o čem se většinou nemluví Nicola Davies

Vhodné i pro dospělé, přečteno za pár minut. Knížka samozřejmě kromě svého vydatného obsahu vyniká hlavně ilustracemi, které si opravdu s ničím hlavu nedělají.

28.04.2020 4 z 5

Klub sebevrahů / The Suicide Club Klub sebevrahů / The Suicide Club Robert Louis Stevenson

Příběhově to vypadá z počátku zajímavě, ale na konci se příběh celkem očekávaně ukončí a zápletka úplně neuspokojí. Za mě by to mohlo být klidně delší, aby bylo místo celý ten příběh více rozvinout. Co se týká angličtiny, tak středně pokročilý zájemce bude mít s tou vzletnou a postarší angličtinou asi dost velký problém.

17.04.2020 3 z 5

Na večírku Na večírku * antologie

Většina povídek byla jakési nijaké a nic ve mě nezanechali. Jedná výhoda je, že se to dá přečíst víceméně za den, nicméně nějaký hlubší význam jsem v tom nenašel. Tohle musí být vyloženě váš styl.

27.01.2019 2 z 5

Zabijákova výbava Zabijákova výbava Gianni Biondillo

Zatím odkládám, ale nejspíše nikdy nedočtu. A to především z důvodu jak je kniha napsaná, autor (samozřemě za předpokladu, že se překladatel držel originálu) totiž používá přespříliš košatých přirovnání a dalších nadbytečných konstrukcí až do té míry, že utápí ostatní text a příběh se dá jen těžko sledovat. Ten ostatně sám o sobě také příliš nezaujal. První kniha, u které mě čtění vysloveně nebavilo. Bohužel.

05.09.2017 odpad!

Tak trochu šílení Tak trochu šílení Jeffery Deaver

Kvalitní soubor povídek, kde je zápletka opravdu často dost překvapivá, ale přesto působí bytelně (možná až na poslední příběh, který se vymyká i svou délkou). Každopádně velice příjemné počtení a pro mě i velké překvapení v podobě dalšího kvalitního autora, který umí podat solidní příběh i na malém prostoru.

11.07.2017 5 z 5

Prašné víry Prašné víry Roger Smith

Palec za to, že se to ubírá jiným směrem a používá jiný způsob vyprávění oproti severské záplavě. Vyprávění je totiž dosti stručné a povětšinou bez nějakých hlubokých popisů a niterních pocitů postav, takže se to čte vcelku pohodlně a rychle. Tomu odpovídají krátké kapitoly i tempo příběhu, které je opravdu svižné a autor se neštítí zabíjet postavy dle potřeby v jakémkoliv množství a jakýmikoliv způsoby. Což je na jednu stranu velice svěží změna, ale příběh pak logicky postrádá trochu té hloubky. Rozhodně však stojí za přečtení.

11.07.2017 4 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Oproti filmu opravdová pohádka a klidně mě ukamenujte, ale temnější filmové zpracování tomu sedí ve výsledku lépe.

30.04.2016 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Fajn kniha, která popisuje aktuální a nedávné dění v Evropě z opravdu originálního a tak trochu kontroverzního (tohle se muselo propagovat téměř samo) pohledu. Hitler baví, ale jak kniha ubíhá a vy se blížíte ke konci, zjistíte, že tam vlastně chybí nějaká dějová linka a celkově vývoj, což někomu nemusí vůbec vadit, ale osobně mi to dost ubralo na čtivosti a rovněž na vyznění závěru.

26.03.2016 3 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Jedna z mála nedočtených knih. Na počátku dostanete spoustu jmen, někdo stále něco vypráví a vy jste ztraceni. Občas je to legrační, to ano, ale jede to stále podle stejného mustru. Bohužel, 2. šanci tomu asi nedám.

03.12.2015 2 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Pěkný nápad a pěkně napsané (čteno v angličtině). Způsob vyprávění tomuto typu děje vyloženě sedí, odbočky z Marsu na Zem nejsou od věci, ačkoliv do děje většinou nijak moc nezasahují. Hlavní hrdina je sympaťák a tak trochu vesmírný MacGyver. Navíc se zdá se, že je celá knížka psána přímo na míru pro filmové zpracování. Hurá na film...

19.11.2015 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Uf, celkem zvláštní. Začátek se mi moc líbil, jelikož byl ještě relativně normální. Problém nastává zhruba v druhé polovině, kdy se hlavně Kavka dává do svých úvah, což mě celkem nudilo. Pak pro mě byl problém spousta otevřených situací, kdy nevíte, proč se to stalo, jakou to má souvislost apod. a interpretace takových událostí je čistě na vás. Tak jako tak, je to ale po jazykové stránce bohatá kniha a autor zřejmě umí, ale na můj vkus je to příliš jiné a otevřené.
Váhám, zda jít do další knihy od tohoto tvůrce.

03.09.2015 3 z 5