Jíťa Jíťa komentáře u knih

Tajemná Francie Tajemná Francie Celia Brayfield

Tak na tohle jsem asi moc mladá.

Informatorium školy mateřské Informatorium školy mateřské Jan Amos Komenský

Na to, že v době stvoření této knihy, neznali ani Freuda, ani psychologii osobnosti, je to vysoce aktuální dílko. Až na ten silný křesťanský podtón jde o velmi slušný návod, jak vychovávat dítě...sice v dnešní obrovské konkurenci všemožných návodů, rad a pokynů je Informatorium trochu znevýhodněné, je třeba vyzdvihnout úžasný Komenského potenciál, který je i dnes dost nevyčerpaný a nedoceněný.

30.11.-0001 4 z 5

Labyrint Swěta a Lusthauz Srdce Labyrint Swěta a Lusthauz Srdce Jan Amos Komenský

Jj, Komenský předběhl nejen svou dobu, ale mám takový dojem, že i tu naši současnost o pár set kilometrů. Poselství, které autor zakomponoval hluboko do této knihy, je těžko rozluštitelné i dnešnímu průměrnému čtenáři, přesto vřele doporučuji a radím vykašlat se na "pojem" Komenský a na nějaké oficiální výklady a brát tuhle knihu jako ryze osobní obohacení ducha...nic víc, nic míň...mně to alespoň prospělo.

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Čapkovi prostě na chuť nikdy nepřijdu, ať dělám, co dělám. Válka s mloky je sice jedna z těch stravitelnějších knih, přesto necítím, že by mi to něco dalo. No, aspoň máme jistotu, že až přijde nějaká katastrofa, Čechy vydrží až do konce:)))

30.11.-0001 3 z 5

Tak Robinson mě jako kniha příliš nenadchl...hodně rozvláčné a ač mám ráda knihy s filosifickým podtextem, tohle dílo mě moc nebavilo. Prozřetelnost mi šla brzy na nervy a zcivilizování Pátka bylo dost nepřesvědčivé. Jedna velká křesťanská agitka, nic pro mě.

30.11.-0001 3 z 5

Rozhodně mi byl Huck vždycky sympatičtější než Tom a jeho příběhy jsem hltala jedním dechem. Ať žije svoboda!!!

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Jj klasika, která dokáže přiblížit život starověkých lidí i bohů, krásné převyprávění od Petišky.

30.11.-0001 5 z 5

Ač jsme na databázi knih musím říct, že filmové zpracování překonává knižní předlohu. I přesto je tento příběh jeden z nejlepších z celé série, potemnělý děj naznačuje, kam se autorka bude následně ubírat. Zprvu dosti dětský příběh o jednom čarodějovi se začíná ubírat poněkud jiným (o dosti tragičtějším) směrem. Zajímavý děj, překvapivé momenty i bohatý jazyk, to vše si zaslouží pět hvězdiček.

30.11.-0001 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Velký předěl co se týče doporučení pro věk čtenáře (ovšem i diváka). Zatímco první tři díly patří do kategoie možná dětské (nebo "pro mládež"), čtvrtým dílem začíná dokonalý fantasy příběh pro dospělé. Tápání mezi dobrem a zlem, nejednoznačné postavy, utrpení a smrt, ale i naděje....jj, Rowlingová svůj kumšt ovládá opravdu dobře, to se jí musí nechat.

30.11.-0001

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Nevím, jaké to je číst prvně knihu, neboť jsem nejdřív viděla film, takže de fakto jsem nebyla na poli příběhu ničím překvapena. SPOILER Bohužel silné ovlivnění Garrym ve zfilmované podobě mě donutilo prožívat smrt S. velmi silně, těžko říct jak by to dopadlo, kdybych neprve sáhla po knížce. KONEC SPOILERU Každopádně velmi emotivní zážitek na knihu "pro teenegery." (Rozhodně doporučuji i starším ročníkům, Rowlingová ví moc dobře, jak zaujmout čtenáře všech možných věkových kategorií).

30.11.-0001 5 z 5

Temné, temné, temné. Velký posun oproti předchozím dílům co se týče poselství příběhu i obyčejné lidské naděje. Pro mě od počátku silná postava Severuse Snapa se v tomto díle ukáže v tom špatném světle, ale má to něco do sebe. Život není jednoduchý a jsem ráda, že si to autorka uvědomuje a že vkládá do svého příběhu nejen stoprocentně pozitivní emoce. Pro dospívající mládež velké plus!!

30.11.-0001 5 z 5

Nástin dějin evropského myšlení (od Thaléta k Rousseauovi) Nástin dějin evropského myšlení (od Thaléta k Rousseauovi) Ivo Tretera

Srozumitelné, záživné, čtivé, co víc si přát.

30.11.-0001 5 z 5

Dámy z Grace Adieu a jiné povídky Dámy z Grace Adieu a jiné povídky Susanna Clarke

Kde jsou ty časy, kdy v Anglii vládla stará dobrá magie! Brány do Férie byly otevřené, elfové se potulovali světem lidí a zpestřovali jejich fádní životy. Jonathan Strange soupeřil se svým učitelem Norellem, král Havran byl na vrcholu sil a Marie Stuartovna používala kouzla, aby se zbavila královny Alžběty. Ovšem toto dílko nabízí i několik příběhů s ne tak zvučnými jmény, o to však zajímavějšími osudy, protože ukazuje obyčejná i neobyčejná přátelství průměrných lidí a průměrných elfů....Palec nahoru a těšíme se na další počin této nadějné autorky. Ať je stejně dobrý jako předchozí dvě knihy.

Pátá hora Pátá hora Paulo Coelho

Příběh o životě, jaký byl, je a pravděpodobně vždycky bude (nedělám si velké iluze, dřív než lidé zmoudří, tak sem narazí meteorit, vybuchne Slunce nebo dojde voda). Ačkoli jako živočišný druh tvoříme neuvěřitelně ohromnou skupinu, která jakžtakž funguje, jsme přeci jenom (ať si to přiznáme nebo ne) individuální bytosti, které mají rozdílné potřeby, sny i představy o naplnění života. Ať už jsme křesťané, buddhisté, uctíváme zemi nebo jiný element, věříme na zázraky nebo ne, tahle knížka má ohromné poselství pro všechny. Postavit se Bohu (ať už ho nazýváme jakýmkoli jménem), "bojovat" s ním a znepřátelit si ho jen proto, aby k němu byl člověk blíž. Přijmout odpovědnost za své činy, nevyhledávat nejsnažší cestičky, nepoddat se. Za sebe můžu říct, že mi kniha hodně dala a překvapivě mě nabila silně pozitivní energií a velice ji doporučuji.

Kočka, která měla 60 vousků Kočka, která měla 60 vousků Lilian Jackson Braun

Byla jsem ochotna přečíst si, doufám, poslední díl série pouze z nostalgie a vzpomínky na to, jak jsem se u 28 předchozích dílů bavila (resp. 26, ty dva poslední taky nestály za nic). Udělala jsem to a nelituji toho. Jednak má příběh nějakých 170 stran, takže jsem to přečetla v podstatě celý ve vlaku. Od zápletky jsem nic nečekala, konec jsem znala (neb ho nakladatelství vyžvanilo na zadní straně knihy). Vzhledem k tomu, že autorce je nějakých 96 let, byla jsem ochotna zkousnout stylistickou stránku knihy. Je to sice naprosto zbytečný závěr a lepší by bylo skončit příběhem "před třemi knihami," přesto jsem se řádně "rozloučila" se všemi postavami včetně koček....a brzy se asi pustím do prvního dílu a celý to začne nanovo:))...největší výhoda psaného slova.

30.11.-0001 2 z 5

Andragogika Andragogika Milan Beneš

Drahocenná záležitost, základ pro studenty i zájemce o tento obor. Nejnovější vydání plné aktuálních info psané srozumitelným jazykem. Víc takových knih!!!

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Trochu mi tam neseděl ten happyend, ale jinak se Oliver čte překvapivě dobře.

30.11.-0001 4 z 5

Nejvíc mě stejnak bavily kapitoly, kde se objevovali Siegfried a Tristan.

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Příjemná knížka...až na ten nechutně romantický závěr.

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Tohle je moc i na mě, Notre-Dame sice stojí za důkladnou prohlídku, ale naživo a ne na papíře. Místy jsem měla dojem, že se Hugo nemůže rozhodnout, zda napsat tragický román nebo příručku architekta.