Informatorium školy mateřské

Raný Komenského pedagogický spis je věnován problematice výchovy a vzdělávání dětí předškolního věku (do šestého roku života). Informatorium je jedním z článků Komenského programu celoživotního vzdělávání a součástí velkolepé koncepce reformy školského systému. Komenského ideálem byla harmonicky rozvinutá lidská osobnost s vyrovnaným vztahem k Bohu, lidem a světu. V Informatoriu zdůrazňuje autor roli dětského věku při formování člověka, rodiče nabádá, aby se výchově svých dítek věnovali s maximální pozorností a péčí ("Nad zlato dražší klenot jest dítě, ale nad sklo křehčejší"). Obsahuje zcela praktické rady, jak při výchově postupovat - rodiče mají děti vést a cvičit zejména ve třech oblastech: ve víře a zbožnosti, mravech a v umění moudrosti. Text zaujme svěžím, bohatým jazykem, dává zároveň nahlédnout do každodenního života rodiny v 1. polovině 17. století. Spis vznikl v Lešně roku 1632, česky však za autorova života nevyšel. Současné vydání je opatřeno úvodní statí, ediční poznámkou, kritickým aparátem; porozumění textu je usnadněno věcnými vysvětlivkami....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16605/big_informatorium-skoly-materske-8YY-16605.jpg 4.238

Kniha Informatorium školy mateřské

Simikik
13.07.2018

Někdo tvrdí, že je Komenský dávno přežitý. Jiní se přiklánějí k názoru, že jeho myšlenky jsou věčné. Nevím. Já sama jsem z knihy vyčerpala nemilosrdnou zprávu o výchově dětí v lásce. Komenský na několika místech zdůrazňuje poslušnost a rozumnost. Jsem z generace těch, kteří se pasivní poslušnosti vzpírají. Jestli je to dobré či nikoli se dozvíme časem.

niknikita
01.06.2017

Povinná četba studentů učitelství. Povinná a nadčasová a nesmírně užitečná.

ZuzziŠ
04.08.2016

Někde jsem zaslechla, že Komenský je skvělý, ale překonaný a zbývá mu pouze úloha zakladatele dětské pedagogiky.
Komenský není překonaný, četla jsem ty, co přišli po něm, a neměli jeho kvalit.

Jestli někdo praví, že Komenský je překonaný, pak jedině ateista.

Kiwisska
07.12.2015

Četla jsem v rámci přípravy ke státnicím a myslím, že kdokoli, kdo studuje pedagogickou fakultu, by si měl toto dílko přečíst.

Jíťa

Na to, že v době stvoření této knihy, neznali ani Freuda, ani psychologii osobnosti, je to vysoce aktuální dílko. Až na ten silný křesťanský podtón jde o velmi slušný návod, jak vychovávat dítě...sice v dnešní obrovské konkurenci všemožných návodů, rad a pokynů je Informatorium trochu znevýhodněné, je třeba vyzdvihnout úžasný Komenského potenciál, který je i dnes dost nevyčerpaný a nedoceněný.