Tajemná Francie

Tajemná Francie https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6163/tajemna-francie-6163.jpg 4 15 3

Anglická spisovatelka Celia Brayfieldová se po dlouhém váhání rozhodla strávit rok ve Francii. Usadila v rozlehlém domě se zahradou, aby v klidu přepracovala jedno ze svých děl. Postupně se seznamovala se svými sousedy, z nichž mnozí také pocházeli z Anglie, sbližovala se s prostředím a poznávala blízké i vzdálenější okolí. Kraj, dosud nepřesycený turistickým ruchem, ji zaujal lidovými tradicemi, svátky a slavnostmi, osobitou architekturou a především kuchyní. Brayfieldová je skvělá kuchařka, a tak dokáže mnohé pokrmy nejen přesně popsat, ale dokonce je i upravovat a vymýšlet různé variace na dané téma. Milovníkům francouzské kuchyně se nad recepty doslova budou sbíhat sliny, ale nic jim nebrání zkusit si mnohá jídla podle uvedených receptů uvařit. Kniha je koncipována jako průběh jednoho roku, rozdělena do měsíců, což umožňuje v běhu času popisovat proměny přírody, spisovatelčiny zahrady, chronologicky zachytit jednotlivé svátky a k nim přiřazovat zvyklosti i recepty. Čtenáři, kteří si oblíbili díla P. Maylea mohou dokonce porovnávat, jak život na francouzském jihu vidí muž a žena, co je zaujalo, jak odlišně na ně působí tradice francouzského venkova. Pohodové čtení, prokládané ukázkami z literárních děl a spoustou receptů dýchá klidem, který je v dnešní uspěchané době stále vzácnější. ... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Olympia

Deep France , 2004

Francois17
Francois17
06.11.2018 4 z 5

Nebylo to špatné. Není tam zaplať pámbu žádná romantika, takže se to dá číst. Kdo občas cestuje po francouzském jihozápadě, bude mít spoustu podobných postřehů jako autorka. Je to pěkně a věcně napsané, a ty recepty můžete klidně přeskakovat.

niknikita
niknikita
23.11.2014 5 z 5

Strávila jsem s Celií Brayfeldovou rok v Gaskoňsku a docela si to užívala, protože jsem o kraji Tří mušketýrů a Cyrana z Bergeraku moc nevěděla. Někdy sice hodně osob, ale dějově slušně nabité, akorát jsem postrádala fotodokumentaci, protože by se sem vážně hodila. A jako bonus autorky je pár zajímavých, místních receptů...ačkoliv nevím,kde budu shánět všechny ingredience :-)

Jíťa
Jíťa
30.11.-0001 3 z 5

Tak na tohle jsem asi moc mladá.

Celia Brayfield
britská, 1945