JirkaTob JirkaTob komentáře u knih

Wim Hof: Cesta Ledového muže Wim Hof: Cesta Ledového muže Wim Hof

Pokud máte Wimovu předchozí knížku, je tahle zbytečná. Vlastně i pokud ji nemáte, kupte si radši jeho první.

07.10.2021 2 z 5

Svobodní bastardi Svobodní bastardi Jonathan French

Fantasticky závěr trilogie. Vše do sebe zapadne. 550 stran bylo tak akorát.
Autor si navíc nechal otevřená vrátka pro různé spin-offfy a pokračování.

Knížka je vyprávění z pohledu Kaňoura, kterýžto je velmi zajímavým členem Pravých bastardu a nevladne žádnými nadlidskými schopnostmi jako třeba Šakal nebo Nádherná. Právě proto, ze je tak zranitelny, je příběh velmi věrohodny.

V knížce se objeví, i když třeba krátce, mnoho postav z prvních dvou dílů a u většiny z nich dojde k nějakému uzavření příběhu. (Zkáza, Nkeesos, Otec hrdina...).
Za sebe jen dodám, že doufám, že nejde o poslední knihu z tohoto světa.

14.04.2023 5 z 5

Kapitán Kapitán Miroslav Žamboch

U prvního dílu jsem si říkal, že autor potřebuje prostor k vytvoření světa, postav atd. Neukončenost jsem tak nějak překousl.
Tady příběh konečně nabral jasné obrysy. Věci začínají dávat smysl a velké plus je vytvoření paradni atmosféry díla.
Co mi vadí teď je skoro nulový prostor ostatních postav. Jediný rozvoj postavy se vyskytl u Hraběte. I když rozvoj asi není to spravne slovo.
Jinak jde ale o kvalitní četbu.

23.12.2021 4 z 5

Lovec čarodějnic Lovec čarodějnic C. L. Werner

V rámci warhammer literatury jde o něco jiného. Hlavním hrdinou není nesmrtelný trpaslík, nesmrtelný upír, skoro nesmrtelný temný elf atd., ale člověk. Smrtelný. Je to lovec čarodějnic.
Autor se podle mě na zapletce vyřádil. Jde o napínavé detektivní pátrání, cože se to děje na panství jednoho z bývalých lovců čarodějnic.
Rozhodně jsem měl různá podezření, o co ve skutečnosti jde, ale ani tak jsem vše neodhalil.
Kniha je ucelená a sama o sobě funguje. Její konec je vytvořen tak, aby pokračování mělo na co plynule navazovat. Trochu se bojím, aby druhý díl nebyl zklamáním vzhledem k množství vedlejších zaplatek, které na konci vznikly.

12.12.2021 5 z 5

V síti dezinformací V síti dezinformací Jiří Táborský

Knížka je určitě fajn dobrý úvod do problematiky dezinformací. Jsou v ní příklady z české reality, ale i ze zahraničí.

13.03.2021 5 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Knížka je skvělá. Líbí se mi Wimův příběh. Co se týče technik a postupů, není tam nic nového oproti tomu, co najdete na YouTube. Překlad je moc fajn. Malinko mi vadil ezoterický závěr knihy.

11.12.2020 5 z 5

Dopamin: Jak přežít blahobyt a neubavit se k smrti Dopamin: Jak přežít blahobyt a neubavit se k smrti Anna Lembke

Tohle 224 stran dlouhé povídání o závislostech jsem četl velmi vědomě asi 5 dní. Místy bylo některé odstavce totiž nutné číst nadvakrát. Ale bylo to čtení nesmírně zajímavé.
Kazuistiky popisují hlavně lidi závislé na lécích, trávě a alkoholu. A přestože se v knížce píše i o dalších zavislostech, tyto jsou tu nejvíce zmiňovány.
Úplně chybí hlubší výlety do závislosti na mobilech, pornografii či počítačových hrách.
Postupně vám autorka předloží vysvětlení toho, jak funguje odměňování dopaminem (libost) a jak to souvisí se vznikem depresí či bolesti (nelibost) a jak jsou tyto póly provázané.
Postupně se dozvíme pár návodu a fíglů, jak se závislosti bojovat (např. Jak funguje sebespoutání).
Pokud vás téma závislosti zajímá do hloubky, knížka po 224 stranách obsahuje desítky stran odkazu na různé studie.

03.10.2022 5 z 5

Zabíječ čarodějnic Zabíječ čarodějnic C. L. Werner

Knížka navazuje kvalitou zhruba na první díl, i když atmosféra není tak podařená. Nicméně příběh mi dává větší smysl než druhý díl. Proto 4*.
Knížka není uzavřením příběhu a tak uvidíme, zda půjde o nekonečnou sérii jako je třeba série s Gotrekem.

13.09.2022 4 z 5

Umění odolnosti Umění odolnosti Ross Edgley

Hele jo. Líbilo se mi to. Mám rád tohle psaní o nemoznych věcech, které nakonec někdo svede udělat.
První půlku knížky jsem hltal. Druhá mi už přišla trochu opakující se. Proto to trochu nižší hodnocení.
Líbí se mi náhled do Rossovi mentality. Líbí se mi, jak píše o jeho přístupu k životu, tréninku, stravě, překonávání obtíží. Líbí se mi, co píše o omezování omezení.
Líbí se mi ten náhled na jeho nelidské odolnost.
Určitě si knížku přečtu ještě jednou.

04.07.2022 4 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

První třetina knihy zajímavá, druhá třetina víceméně zaklapává do první. Dává mi smysl. Třetí je naprosto tragická.
Četl jsem od pana Kulhanka Stroncium a to mi přišlo lepší než toto, ač má horší hodnocení

22.11.2021 2 z 5

Oheň na vodě Oheň na vodě Joe Dever

Oproti Útoku ze tmy jde o kratší dobrodružství, i když neméně zajímavé. Hratelnost je dobrá. Co ale vnímám jako velké mínus, je že pro průchod knížkou musíte mít magické kopí, které je hodně těžké získat a jde spíše o náhodu.

15.06.2021 4 z 5

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

První ze série. Parádní úvod.

15.06.2021 5 z 5

Efektivní výukové nástroje pro učitele Efektivní výukové nástroje pro učitele Paul Ginnis

Po 6 letech svého učení jsem narazil na tuto knihu. Je to bez nadsázky to nejlepší na trhu knih o učení. Praktické rady, aktivity s dětmi. Vysvětlení jak na skupinovou práci, jak na individuální výuku, jak hodnotit. Prostě všechno.

30.06.2020 5 z 5

České důchody České důchody Martin Potůček

Pěkná publikace, přehledná, úplná.
Podává poměrně slušný přehled o vývoji, úskalích, možnostech... predduchod, předčasný duchod, odložení důchodů...
Hvězdičku dolu je za tu politickou pachuť, kterou místy velmi cítím... důchodcům za každou cenu přidat, důchodci mají stále málo, na důchody vždycky bude, atd. atd.

16.12.2023 4 z 5

Král, Válečník, Kouzelník, Milovník Král, Válečník, Kouzelník, Milovník Robert Moore

Knížka pro mě bla v některých pasážích velice čtivá. V jiných jsem nerozuměl, co se snazi autor říci a v některých autoři skáčou od jednoho k druhému bez rozmyslu.
Podařené části jsou podle mě ty o válečníkovi a kouzeknikovi.
Rozebírání negativních a nezralych forem pro mě bylo zdlouhave. Osobně jsem doufal ve více praktik přechodů, dosahování plnosti atd.
Kdyby knížka orizla eto odstavce, zůstalo by z ní 120 mnohem lépe čtivých stran.

30.01.2023 3 z 5

Rádce pravého muže Rádce pravého muže Robert Glover

Jedna z nejlepších knih o mužích a mužství. Doporučuji více než jiné ostatní.

10.08.2022 5 z 5

Ztracené příběhy: Gotrek & Felix Ztracené příběhy: Gotrek & Felix * antologie

První dvě povídky jsou povedené. Umím si je představit i dále rozvedene až na rozsah celé jedné knížky a za mě jsou obě za 6*.
Třetí povídka o Felixově dobrodružství než potkal Gotreka a poslední povídka jsou ... ne úplně povedené.
Celkově ale jsem si početl pěkně. Jde rozhodně o povedenejsi knížku, než byli její předchůdci (zabiják šamanu aj.)

28.12.2021 3 z 5

Legendy (L3g3ndy) Legendy (L3g3ndy) * antologie

Upřímně naprosto netuším, na čem se zakládají ta vysoká hodnocení od ostatních uživatelů. Některé povídky mají určitě velký potenciál, ale nemají šanci se rozvinout a tak končí kdesi v propadlišti dějin. Za některé si však knížka zaslouží hvězdičky. Například Panna z tůně.

04.12.2021 1 z 5

Kotel strachu Kotel strachu Joe Dever

Putování do Kotle a Kotel samotný je poměrně jednoduché, leč stále zajímavé. Na konci dostaneme přičuchnout k bitvě a jako správní spasitelé světa přijmeme výzvu velitele nepřátelských vojsk - Zakhana Kimaha.
Sundat tohohle typka je poměrně těžké a budete potřebovat velkou dávku štěstí při hodu kostkou (náhodnem výběru).
Na závěr se nám samozřejmě narýsuje epický konec našeho putování za kameny.

30.06.2021 5 z 5

Hrad smrti Hrad smrti Joe Dever

Oproti předchozím dílům vás tady příběh vůbec nešetří. Souboj za soubojem se prokousáváte až k cíli. Za mě zatím nejlepší díl série.

28.06.2021 5 z 5