V síti dezinformací

Proč věříme alternativním faktům. Vůči alternativním faktům není imunní skoro nikdo. Občas jim určitě věříte i vy. Názory, postoje a úsudky totiž velmi často nejsou nic jiného než pouhé dojmy, založené na emocích, na vlastních nebo zprostředkovaných zkušenostech a na útržcích vzpomínek, z nichž některé ani nemají reálný základ. Právě z tohoto důvodu je tak snadné podlehnout propagandě, reklamě a manipulaci všeho druhu. Pokud však budete vědět, které zákonitosti lidského myšlení jsou nejčastěji zneužívány k manipulaci a jak se při tom reálně postupuje, máte větší šanci odolat. A přesně tohle vás chce kniha, kterou držíte v ruce, naučit. Nejedná se o příručku, jak dělat dobře propagandu (ačkoli i k tomu může posloužit). Najdete v ní hlavně popis cesty (dez)informace od jejího tvůrce až do mozku cílové osoby. A touto cílovou osobou můžete klidně být i vy.....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426006/v-siti-dezinformaci-dqH-426006.jpg 4.78
Literatura česká, Literatura naučná, Žurnalistika, publicistika
Vydáno, Grada

Kniha V síti dezinformací

JirkaTob

Knížka je určitě fajn dobrý úvod do problematiky dezinformací. Jsou v ní příklady z české reality, ale i ze zahraničí.

Dejvid

Pokud se o téma dezinformací a kognitivního zkreslení zajímáte, nejedná se o knihu nikterak přelomovou. Mnohé (především z části 2. Jak měnit realitu) budete vědět už z jiných zdrojů (ostatně autor velmi často cituje Zimbardův Luciferův efekt). Co je ale určitě zajímavé je zasazení této problematiky do českého kontextu, kdy jsou jako příklady brány různé případy a kauzy z nedávné doby, kterou má člověk ještě v poměrně živé paměti. Některé uváděné příklady, jako třeba zpráva o bojeschopnosti německé armády, jsou skutečně zajímavé a krásně ukazují propagandu/manipulaci především z ruské strany. Pokud se zajímáte o fungování médií a kladete si otázku, co za lidi diskutuje na Novinkách a jiných serverech, knihu určitě doporučuji.

Market.maky
17.04.2020

Kniha mě zaujala už svým názvem a je i velice dobře zpracovaná. Autor vychází ze svých zkušeností a text je doplněn o příklady, které jsou známé. Velmi doporučuji k přečtení, otevře oči při dívání se na zprávy či čtení online zpráv.

Barticek
18.03.2020

Měla by to být povinná četba. Aby všichni věděli, že internet i TV jsou hrozně fajn, ale mají svá velká "ALE..." a nejde věřit všemu, co jsme tam viděli nebo četli.