V síti dezinformací

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Proč věříme alternativním faktům. Vůči alternativním faktům není imunní skoro nikdo. Občas jim určitě věříte i vy. Názory, postoje a úsudky totiž velmi často nejsou nic jiného než pouhé dojmy, založené na emocích, na vlastních nebo zprostředkovaných zkušenostech a na útržcích vzpomínek, z nichž některé ani nemají reálný základ. Právě z tohoto důvodu je tak snadné podlehnout propagandě, reklamě a manipulaci všeho druhu. Pokud však budete vědět, které zákonitosti lidského myšlení jsou nejčastěji zneužívány k manipulaci a jak se při tom reálně postupuje, máte větší šanci odolat. A přesně tohle vás chce kniha, kterou držíte v ruce, naučit. Nejedná se o příručku, jak dělat dobře propagandu (ačkoli i k tomu může posloužit). Najdete v ní hlavně popis cesty (dez)informace od jejího tvůrce až do mozku cílové osoby. A touto cílovou osobou můžete klidně být i vy.....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426006/big_v-siti-dezinformaci-dqH-426006.jpg 4.117
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha V síti dezinformací

fénix56
30.11.2021

Tato kniha ukazuje, jakou sílu má slovo. Vhodnými slovy lze ovládnout jednotlivce i celé národy, aniž by si to ti dotyční uvědomili, že jsou zmanipulovaní. Platí to odpradávna a v době internetu je to v nejhorší možné míře.
Kniha nás upozorňuje na skutečnosti, které by nás měly varovat, že nás někdo chce dostat tam, kam potřebuje. Jen mám obavy, že těch lidí, kteří jsou zmanipulovatelní, se to nedotkne. Vždy budou tvrdit, že jejich názor je ten správný a zmanipulovaní jsou ti druzí. Prostě budou věřit tomu, čemu chtějí věřit. Přitom se někdy stačí jen zamyslet nad rčením Cui bono (komu to poslouží?)...

JirkaTob
13.03.2021

Knížka je určitě fajn dobrý úvod do problematiky dezinformací. Jsou v ní příklady z české reality, ale i ze zahraničí.


Dejvid
04.01.2021

Pokud se o téma dezinformací a kognitivního zkreslení zajímáte, nejedná se o knihu nikterak přelomovou. Mnohé (především z části 2. Jak měnit realitu) budete vědět už z jiných zdrojů (ostatně autor velmi často cituje Zimbardův Luciferův efekt). Co je ale určitě zajímavé je zasazení této problematiky do českého kontextu, kdy jsou jako příklady brány různé případy a kauzy z nedávné doby, kterou má člověk ještě v poměrně živé paměti. Některé uváděné příklady, jako třeba zpráva o bojeschopnosti německé armády, jsou skutečně zajímavé a krásně ukazují propagandu/manipulaci především z ruské strany. Pokud se zajímáte o fungování médií a kladete si otázku, co za lidi diskutuje na Novinkách a jiných serverech, knihu určitě doporučuji.

Market.maky
17.04.2020

Kniha mě zaujala už svým názvem a je i velice dobře zpracovaná. Autor vychází ze svých zkušeností a text je doplněn o příklady, které jsou známé. Velmi doporučuji k přečtení, otevře oči při dívání se na zprávy či čtení online zpráv.

Barticek
18.03.2020

Měla by to být povinná četba. Aby všichni věděli, že internet i TV jsou hrozně fajn, ale mají svá velká "ALE..." a nejde věřit všemu, co jsme tam viděli nebo četli.